Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
dio

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από dio » Κυρ Σεπ 30, 2012 10:34 pm

Thanks Χρηστο δε το γνωριζα αυτο!

Giorgio

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από Giorgio » Κυρ Σεπ 30, 2012 11:03 pm

Και εγώ αυτό παρατηρώ. Ότι δεν αποτελούν κριτίριο αυτά που δίνουν.
Έμαθα όμως ότι διαφέρουν τα καλαθάκια για naked pf, ω τι ασχετος που είμαι...
Να υποθέσω πως ότι χρειάζομαι το παίρνω από την taf έτσι? Μιας και στο γνωστό γερμανικό μαγαζί δεν είδα extras για την Silvia.

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από spyros » Κυρ Σεπ 30, 2012 11:08 pm

Δεν διαφέρουν όλα. Έχει αναφερθεί ότι μπορεί να συναντήσεις πρόβλημα με πολύ βαθιά καλαθάκια στα κανονικά pf. Καλαθάκια δηλαδή που εφαρμόζουν μονάχα σε naked. Το βαθύ που έχω που παίρνει πάνω από 20 gr δεν έχει κανένα πρόβλημα κουμπώνει και στα δύο κλείστρα.

Εξαρτήματα από taf, eurogat, barista-shop.gr, διαφορετικά κοιτάς από εξωτερικό δίνοντας προτεραιότητα σε προτεινόμενα μαγαζιά ( υπάρχει και η αντίστοιχη κατηγορία στο φόρουμ).

Giorgio

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από Giorgio » Κυρ Σεπ 30, 2012 11:15 pm

Τα καλάθια που έχει η taf είναι original ή ότι έχουν και οι υπόλοιποι?
Επίσης τα 58αρια καλαθάκια κάνουν σε όλα τα 58αρια pf? Είτε είναι Gaggia, είτε Rancilio κτλ?

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από spyros » Κυρ Σεπ 30, 2012 11:35 pm

Ναι τα 58ρια κάνουν σε όλες. Έχω το original της rancilio, το βαθύ της rancilio ( το οποίο κατά 90% χρησιμοποιώ) από taf, και ένα "double LM-Synesso ridgeless style ή Triple 18g Ridgeless" το οποίο είχα αγοράσει από coffeehit αλλά το έχουν αφαιρέσει από καιρό. Υπάρχουν τοπικά για καλαθάκια μην βγαίνουμε εκτός θέματος υπάρχουν πολλά που σηκώνουν πολλά γραμμάρια από synesso και la marzocco κυρίως.

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από spyros » Κυρ Σεπ 30, 2012 11:44 pm

Άλλαξα το όνομα του τριπλού basket στο παραπάνω μήνυμα. Όπως και να έχει, δεν υπάρχει διαθέσιμο από coffeehit και δεν το προτείνω γιατί υπάρχουν καλύτερα σε κοντινές τιμές.

Giorgio

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από Giorgio » Τρί Οκτ 09, 2012 10:34 pm

Υπάρχει περίπτωση να δούμε αυτή την εικόνα σε Gaggia που συντηρείται σωστά? :a014:

Επίσης όταν έχουμε ένα δεδομένο budget τι είναι προτιμότερο Classic με πιο υψηλού επιπέδου μύλο (π.χ. Macap) ή Silvia με πιο χαμηλού επιπέδου μύλο (π.χ. Ascaso)?
Ποιος συνδυασμός μπορεί θεωρητικά υπό ιδανικές (!!!) συνθήκες να δώσει καλύτερο καφέ?

Άβαταρ μέλους
manyjobs23
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί Ιουν 28, 2011 12:13 pm
Όνομα: Μάνος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto III
2η Μηχανή:: Gene cafe roaster
Μύλος:: Wega 6.8 A Konik
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι speciality τι άλλο ?
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από manyjobs23 » Τρί Οκτ 09, 2012 11:08 pm

Αν πεταξεις την gaggia/rancilio στην θάλασσα μπορει και να δεις!οσο για τον μύλο η την καφετιερα πάντα σε προτεραιότητα μπαίνει ο μυλος....αυτος θα κάνει την διαφορα! :oneup:
Έλα ρε κυρά (La) Margarita βάλε το χεράκι σου μπάς και πιούμε κανά GODSHOT........

Απάντηση