Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
translator

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από translator » Κυρ Δεκ 05, 2010 7:54 pm

Dimitris_P έγραψε:Είμαι ευχαριστημένος απτον καφε που φτιαχνω κ σίγουρα έχω ακόμα πολλά να μάθω ώστε να γίνει καλύτερος, όταν όμως ξέρω ότι μια απτις βασικες παραμέτρους όπως η θερμοκρασία δεν είναι η απαιτούμενη ε τότε κάτι με τρώει μέσα μου γιατί θέλω όλα να ναι αψογα
Αδελφέ, η θερμοκρασιακή σταθερότητα είναι ζητούμενο για πανάκριβα μηχανήματα, πόσο μάλλον για μηχανές που σκοπίμως έχουν χαμηλό κόστος για να τις αγοράσει ο πολύς κόσμος. Αν έχεις σκοπό να υπερβείς το μύριο για μηχανή και μύλο, τότε ναι, έχεις ελπίδες να πετύχεις το στόχο σου (godshot). Διαφορετικά, να σου θυμήσω από που ξεκίνησες και τι καφέ έπινες (Izzy) μπας και απολαύσεις λίγο περισσότερο τον καφέ που πίνεις πλέον.

Α και κάτι άλλο...
Βάζω στοίχημα ότι αν δεν διάβαζες για θερμοκρασιακή αστάθεια, θα ήσουν ο πιο ευτυχισμένος εσπρεσάς, έτσι δεν είναι;
Όλα ψυχολογία είναι... ;)

Άβαταρ μέλους
tdm900twin
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 30, 2010 11:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rancilio Silvia v3
2η Μηχανή:: Nespresso Citiz
Μύλος:: Macap MC4 stepless
Οι καφέδες μου:: Hacienda San Pedro, La Margarita
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από tdm900twin » Δευ Δεκ 06, 2010 12:40 am

Θα ξεκινήσω και εγώ από εδώ με το πρώτο μου post...
Μετά από τετράχρονη συμβίωση με μία Bialletti mokona (ηλεκτρική) και σχετικά καλό καφέ μπορώ να πω
για τα δικά μου γούστα, εδώ και 1 μήνα είμαι χωρίς μηχανή. Σκοπεύω λοιπόν να αγοράσω μια νέα, είμαι και εγώ ανάμεσα
σε baby και silva, δίνοντας μια προτεραιότητα στη δεύτερη, ειδικά μετά την τιμή που τη δίνει ξένο e-shop.
Ερωτήσεις... Αξιόπιστο το συγκεκριμένο κατάστημα? Δεν θέλω να έρθει χρησιμοποιημένη ή ελαττωματική μηχανή και να
τρέχω μετά να τη στείλω πίσω... Και δεύτερη ερώτηση, τις γιορτές ταξιδεύω Ιταλία για μία εβδομάδα, να προτιμήσω το eshop ή να ρίξω και εκεί μια ματιά? Να κοιτάξω μήπως και για κάποια άλλη?
:offtopic:

Dimitris_P

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από Dimitris_P » Δευ Δεκ 06, 2010 1:12 am

translator έγραψε:
Α και κάτι άλλο...
Βάζω στοίχημα ότι αν δεν διάβαζες για θερμοκρασιακή αστάθεια, θα ήσουν ο πιο ευτυχισμένος εσπρεσάς, έτσι δεν είναι;
Όλα ψυχολογία είναι... ;)
Ακριβώς έτσι είναι :)

Το μαμησα λίγο το τοπικό όμως :oops:

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από After » Δευ Δεκ 06, 2010 1:16 am

tdm900twin έγραψε: Και δεύτερη ερώτηση, τις γιορτές ταξιδεύω Ιταλία για μία εβδομάδα, να προτιμήσω το eshop ή να ρίξω και εκεί μια ματιά?

Aδελφε μοτοσυκλετιστη, μην νομιζεις οτι στην Ιταλια θα βρεις καλυτερες τιμες, εκτος και αν βρεις καμια προσφορα
Εζησα 6 χρονια στην Ιταλια, και δεν υπαρχει πια το ''φτηνο απ'εξω''
Πλεον υπαρχει μονο το ''φτηνο απο το καλωδιο''
:lol:

Υ.Γ. Που πας Ιταλια?Διακοπες ή δουλεια?
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Dimitris_P

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από Dimitris_P » Δευ Δεκ 06, 2010 2:47 pm

τι διαφορά έχουν στο μπόιλερ οι 2 μηχανές ?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από Christos » Δευ Δεκ 06, 2010 4:31 pm

Η Baby έχει αλουμινένιο boiler με χωρητικότητα 120ml ενώ η Silvia ορειχάλκινο (πολύ πιο ανθεκτικό σε θέματα διάβρωσης) με χωρητικότητα καθαρή 300 ml και άρα καλύτερη intrashot θερμοκρασιακή σταθερότητα.
Στην Baby τα δύο τεράστια θερμοστοιχεία είναι εξωτερικά και άρα λιγότερος κίνδυνος να καούν άμα το boiler είναι άδειο. Στην Silvia είναι ένα εσωτερικό και δυστυχώς άμα καεί στις καινούριες Silvia η αλλαγή του σημαίνει και ακριβή αντικατάσταση όλου του boiler.
tdm900twin έγραψε:...Αξιόπιστο το συγκεκριμένο κατάστημα? Δεν θέλω να έρθει χρησιμοποιημένη ή ελαττωματική μηχανή και να
τρέχω μετά να τη στείλω πίσω...
Καλωσόρισες στο forum. Σε γενικές γραμμές είναι αξιόπιστο και ιδιαίτερα εάν υπολογίσεις και των κύκλο εργασιών όλων των sίtes της coffeeitalia αλλά πάντα υπάρχει και η περίπτωση κάτι να πάει στραβά. Το κυριότερο αρνητικό θέμα που υπάρχει στην περίπτωση που παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα είναι η πάρα πολύ αργή και μη αποδοτική επικοινωνία μαζί τους. Πάντως άτομα από το forum έχουν αγοράσει την προσφορά χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
viewtopic.php?f=2&t=673&start=0#p6286
Εγώ είχα κάποια θεματάκια με μια μηχανή Gaggia που αγόρασα από το αδελφό site τους στο UK αλλά αν και αρκετά αργά τακτοποιήσαν τα πάντα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
tdm900twin
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 30, 2010 11:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rancilio Silvia v3
2η Μηχανή:: Nespresso Citiz
Μύλος:: Macap MC4 stepless
Οι καφέδες μου:: Hacienda San Pedro, La Margarita
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από tdm900twin » Δευ Δεκ 06, 2010 4:54 pm

After έγραψε:
tdm900twin έγραψε: Και δεύτερη ερώτηση, τις γιορτές ταξιδεύω Ιταλία για μία εβδομάδα, να προτιμήσω το eshop ή να ρίξω και εκεί μια ματιά?

Aδελφε μοτοσυκλετιστη, μην νομιζεις οτι στην Ιταλια θα βρεις καλυτερες τιμες, εκτος και αν βρεις καμια προσφορα
Εζησα 6 χρονια στην Ιταλια, και δεν υπαρχει πια το ''φτηνο απ'εξω''
Πλεον υπαρχει μονο το ''φτηνο απο το καλωδιο''
:lol:

Υ.Γ. Που πας Ιταλια?Διακοπες ή δουλεια?
Οπότε μάλλον για online παραγγελία με βλέπω, θα είμαι μια βδομάδα στην Τοσκάνη για διακοπές.

woodsman43

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από woodsman43 » Δευ Δεκ 06, 2010 5:20 pm

Christos έγραψε:Στην Silvia είναι ένα εσωτερικό και δυστυχώς άμα καεί στις καινούριες Silvia η αλλαγή του σημαίνει και ακριβή αντικατάσταση όλου του boiler.
Μιας και το ανεφερες να σας πληροφορησω τους κατοχους silvia new πως εαν συμβει αυτο το κακο υπαρχει η δυνατοτητα αλλαγης της αντιστασης και μονο αυτης χωρις να χρειαστει αλλαγη μποιλερ.Η τοποθετηση καινουργιας αντιστασης αν και γινεται δυσκολα μετα μπορει να αλλαχτει ξανα πολυ ευκολα μιας και η καινουργια θα ειναι βιδωτη.http://www.doikas.gr/ProductsImages/48039.jpg.

Dimitris_P

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από Dimitris_P » Τρί Δεκ 07, 2010 11:57 am

Χρήστο, πολύ σωστά λες ότι η Silvia έχει υπερδιπλάσιας χωρητικότητας μπόιλερ από την baby. Αυτό δε θα έπρεπε να σημαίνει και σταθερή intrashot θερμοκρασία ? απ'όσο έχω δει σε βιντεάκια και του Δημήτρη αλλά και άλλων η θερμοκρασία πέφτει μέχρι τα 80-83 που μια εκχύλιση χρειάζεται 60ml (άντε και καμιά 10-20 στην αρχή να φύγουν τα χοντρά, οι ατμοί). τα υπόλοιπα 200+ γιατί δεν έχουν όλα την ίδια θερμοκρασία ? το μπόιλερ δεν είναι πάντα γεμάτο πριν μια εκχύλιση ? δεν μπορεί να αρχίσει να τραβάει νερό από το water tank όταν πέσει κάτω από μια συγκεκριμένη στάθμη, πχ 100ml για να μην επηρεαστεί η θερμοκρασία ?

και πιο γενικά, από σένα που έχεις και τις δύο, ένας εσπρέσσο με τις ίδιες ακριβώς παραμέτρους (χρόνος, rd, άλεσμα, tamping) είναι γευστικά ίδιος και στις 2 μηχανές ?

anepro

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από anepro » Τρί Δεκ 07, 2010 12:15 pm

Christos έγραψε:Στην Silvia είναι ένα εσωτερικό και δυστυχώς άμα καεί στις καινούριες Silvia η αλλαγή του σημαίνει και ακριβή αντικατάσταση όλου του boiler.
Μόνο αν το boiler μείνει άδειο υπάρχει περίπτωση να καεί; Φαντάζομαι πως όλοι όσοι έχουν μια εξοικείωση με μηχανές παρασκευής espresso, είναι πολύ προσεκτικοί με αυτό το θέμα.

Απάντηση