Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
translator

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από translator » Τρί Δεκ 07, 2010 12:49 pm

Dimitris_P έγραψε:από σένα που έχεις και τις δύο, ένας εσπρέσσο με τις ίδιες ακριβώς παραμέτρους (χρόνος, rd, άλεσμα, tamping) είναι γευστικά ίδιος και στις 2 μηχανές ?
Χωρίς πλάκα, αυτή είναι the million dollar question!
Είμαι όλος αυτιά...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από Christos » Τρί Δεκ 07, 2010 8:50 pm

Dimitris_P έγραψε:Χρήστο, πολύ σωστά λες ότι η Silvia έχει υπερδιπλάσιας χωρητικότητας μπόιλερ από την baby. Αυτό δε θα έπρεπε να σημαίνει και σταθερή intrashot θερμοκρασία ? απ'όσο έχω δει σε βιντεάκια και του Δημήτρη αλλά και άλλων η θερμοκρασία πέφτει μέχρι τα 80-83 που μια εκχύλιση χρειάζεται 60ml (άντε και καμιά 10-20 στην αρχή να φύγουν τα χοντρά, οι ατμοί). τα υπόλοιπα 200+ γιατί δεν έχουν όλα την ίδια θερμοκρασία ? το μπόιλερ δεν είναι πάντα γεμάτο πριν μια εκχύλιση ? δεν μπορεί να αρχίσει να τραβάει νερό από το water tank όταν πέσει κάτω από μια συγκεκριμένη στάθμη, πχ 100ml για να μην επηρεαστεί η θερμοκρασία ?

και πιο γενικά, από σένα που έχεις και τις δύο, ένας εσπρέσσο με τις ίδιες ακριβώς παραμέτρους (χρόνος, rd, άλεσμα, tamping) είναι γευστικά ίδιος και στις 2 μηχανές ?
H Silvia για αυτόν ακριβώς το λόγο (το μεγάλο boiler) έχει πάρα πολύ σταθερή intrashot θερμοκρασία. Που το είδες να πέφτει σε 83 C? Στους 86 θα άναβε το θερμοστοιχείο πράγμα που ποτέ δεν συμβαίνει εάν ξέρεις να δουλεύεις την μηχανή.
Όταν η μηχανή χρησιμοποιείται σωστά, το boiler είναι πάντα επαρκώς γεμάτο με λίγο κενό στο πάνω μέρος που έχει ατμό. Η μόνη περίπτωση να έχει πέσει η στάθμη αρκετά είναι να έχεις κάνει χρήση του ατμού πρώτα ή να έχεις αφήσει αναμμένη την μηχανή για ώρες.

Η Gaggia είναι παροπλισμένη και αδειασμένη από νερό για να μπορέσω να κάνω ένα συγκριτικό τεστ ταυτόχρονα και με τις δύο μηχανές. Στην ερώτηση σου πάντως μπορώ να σου απαντήσω ότι οι παράμετροι που αναφέρεις δεν θα μπορούσαν να είναι ακριβώς ίδιες. Θα έπρεπε να έχει ρυθμιστεί η πίεση και στις δύο επακριβώς (πχ 10 Bar στο puck), να είχαν τα ίδια καλαθάκια αλλά και πάλι λόγω της διαφορετικής intrashot θερμοκρασίας που έχουν οι μηχανές το τελικό αποτέλεσμα θα ήταν διαφορετικό. Πάντως όπως έχω γράψει και παλαιότερα έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν καφέδες που ταιριάζουν καλύτερα στην μία μηχανή απ΄ότι στην άλλη.

Αλλά επειδή γενικά βλέπω ότι υπάρχει μια εμμονή για τεχνικές προσεγγίσεις για πέστε μου γιατί να είναι το θερμοκρασιακό προφίλ απόλυτα σταθερό; την στιγμή που η ίδια, η διεργασία της εκχύλισης μεταβάλεται ανάλογα με την γεωμετρία του puck αλλά και με τον χρόνο; με τα ανώτερα στρώματα στο puck να υπερεκχυλίζονται ενώ τα κατώτερα να υποεκχυλίζονται.
viewtopic.php?f=14&t=615#p5611
Οπότε καλά τα "τεχνικά" αλλά στο τέλος το αναλυτικό όργανο είναι η δικιά μας η γεύση.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

translator

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από translator » Τρί Δεκ 07, 2010 11:12 pm

Χρήστο συμφωνώ απόλυτα ότι καλά τα επιμέρους τεχνικά θέματα αλλά η ουσία είναι μία (και ο μπακλαβάς γωνία :lol: ) οπότε με ενδιαφέρει να μιλήσεις καθαρά με βάση τον ουρανίσκο σου:
Θυμάσαι να έπινες χειρότερο καφέ με την baby;
Δεν υπάρχει ένας καφές που να τον χρησιμοποίησες και με τις δύο μηχανές;

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από Christos » Τρί Δεκ 07, 2010 11:19 pm

Δεν ξέρω εάν ο μπακλαβάς είναι γωνία αλλά οι δύο μηχανές κάνουν παραπλήσιο καφέ. Τι άλλο να πω ή πως να κάνω λεπτομερή σύγκριση με εκχυλίσεις που έγιναν με διαφορά μηνών;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

translator

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από translator » Τρί Δεκ 07, 2010 11:26 pm

Απλά μου κάνει εντύπωση που δεν μπήκες στο τριπάκι να κάνεις αυτή τη σύγκριση, από τη στιγμή που τις έχεις στην κατοχή σου. Κι επειδή δεν είμαι χαζός και διέκρινα έναν μικρο-εκνευρισμό, θα σταματήσω εδώ...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από Christos » Τρί Δεκ 07, 2010 11:39 pm

Γιώργο δεν υπάρχει κάποιος εκνευρισμός απλά νομίζω ότι το εξέφρασα πιστεύω ξεκάθαρα (και πολλές φορές) ότι κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν υπαρχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ των δύο μηχανών στο τελικό αποτέλεσμα. Εάν ήταν να το ποσοτικοποιήσω με ένα παράδειγμα θα έλεγα την εμπειρία μου από την πρώτη μου εκχύλιση όταν ήρθε ο μύλος στα χέρια μου. Η διαφορά με τις προηγούμενες εκχυλίσεις που είχα κάνει με καφέ σε σκόνη, από κομμένο σε καφεκοπτείο, κτλ ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Η αντίστοιχη μετάβαση από Baby στην Silvia δεν με εντυπωσίασε. Απλά ένα καλό της Silvia είναι ότι έτσι και καθήσεις και παιδευτείς με έναν καφέ και τελειοποιήσεις όλες τις διαδικασίες τα αποτελέσματα είναι πιο σταθερά.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από Y.V » Τρί Δεκ 07, 2010 11:40 pm

Συμφωνώ με τον Χρήστο!
Αν και η συμβίωσή μου με μιά Silvia ήταν για ένα τρίμηνο μόνο (ενός φιλου που είχε πάει διακοπές) και εγώ έβγαλα το ίδιο συμπέρασμα.
Νομίζω ότι η τελική επιλογή μεταξύ τους έχει περισσότερο να κάνει με το ντιζάιν που μας ταιριάζει, η εργονομία που ζητάμε και... το αν υποστηριζουμε τον Ολυμπιακό ή τον Παναθηναϊκό, εε εννοώ την Gaggia ή την Silvia, διότι εκτος από τους λογικούς χρήστες, υπάρχουν φανατικοί οπαδοί και των δύο.
Εγώ πάντως παρ ότι προσπαθω να είμαι αμερόληπτος, λόγω πολύ μακρας συμβίωσης με τις Gaggia τους έχω μια συμπάθεια παραπάνω γιατί με υπηρέτησαν πιστά και μου προσέφεραν απόλαυση, χωρις όμως να παραβλέπω και τα όσα προσφέρουν οι Silvia.
Πιθανότατα αν τοσα χρόνια είχα Silvia, να είχα αδυναμία σ' αυτές

Dimitris_P

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από Dimitris_P » Τρί Δεκ 07, 2010 11:46 pm

άρα είναι περιττό να δυϊλίζουμε τον κώνωπα για το ποια έχει μεγαλύτερο boiler και πιο σταθερή θερμοκρασία κατά το intrashot αφού οι διαφορές μπορεί να είναι και αμελητέες στο φλυτζάνι. :)

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από Christos » Τετ Δεκ 08, 2010 12:07 am

Εν μέρει θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά καλό θα ήταν να αποφεύγουμε τις γενικεύσεις (εδώ μιλάμε για Baby vs Silvia) όπως και επίσης να λάβουμε υπόψιν ότι και όλοι δεν έχουμε την ίδια διακριτική ικανότητα στην γεύση. Ιδιαίτερα στην περίπτωση μου και μόνο το γεγονός ότι είμαι καπνιστής με κάνει κάπως "αναξιόπιστο" σε θέματα λεπτομερειών γεύσης.
Αλλά για εσάς τους Αθηναίους τα πράγματα είναι απλά. Πας στο Taf κατά προτίμηση σε ώρα που δεν έχει κόσμο και όπου σχεδόν όλοι οι παράγοντες είναι στον βέλτιστο βαθμό και μετά πας και κάνεις τον ίδιο καφέ στο σπίτι και συγκρίνεις το τελικό αποτέλεσμα.
Τώρα εάν ποτέ θα φτάσω στο επίπεδο να καταλαβαίνω από την γεύση στο φλυτζάνι εάν η μηχανή έχει rotary η vibration pump θα σας ενημερώσω :lol: (θα ανεβάσω και το σχετικό link άμα το ξαναβρώ).
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από Y.V » Τετ Δεκ 08, 2010 12:13 am

Είναι δύο διαφορετικές φιλοσοφίες κατασκευής, που όμως και οι δύο, από διαφορετική οδό καταφέρνουν καλό αποτελεσμα.
Είναι λάθος να εξετάζουμε μεμονομένα τα χαρακτηριστικά τους, αλλά μονο εν συνόλω.
Η Gaggia συνειδητά χρησιμοποιεί μικρο μποιλερ και μαζι με τα δυνατά εξωτερικά θερμαντικά των 1400 W έχει ταχύτατες αντιδράσεις με το μπόιλερ να εφαρμόζει ακριβώς πανω απ το γκρούπ
Η Silvia ακολουθεί άλλο δρόμο για να πετύχει το αποτέλεσμα, λιγο μεγαλύτερο μπόιλερ, πιό αδύναμο θερμαντικό βυθισμένο στο νερό και το μποιλερ να είναι έκκεντρο.

Απάντηση