Καλαθάκια

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Καλαθάκια

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Τετ Νοέμ 24, 2010 11:35 pm

Είπα πως θα ήταν καλό να βάλουμε μερικά καλαθάκια που έχουμε ώστε να μπορούμε να τα κρίνουμε.

Το original που είχε η δική μου Gaggia New Baby ζυγίζει 26.91gr ακριβώς.Μπορεί να γράφει πως είναι για διπλό βλ. 14+γρ,όμως χωράει πολλά παραπάνω.Δεν μπορώ όμως να το πω τριπλό, γιατί με 19gr και 20gr καφέ που βάζω,δεν μπορεί να μου δώσει τριπλό εσπρέσο,αλλά διπλό (περίπου).2-2.5oz με κρέμα και 1.5oz καφέ.Και όλα αυτά λόγω early blonding.

24112010010.jpg
Αριστερά τριπλό (Swift Triple) από pasmarose - Δεξιά Gaggia original
To τριπλό καλαθάκι ζυγίζει 31.16gr και χωράει,περίπου τα ίδια γραμμάρια καφέ :o .
Μιλάμε για 30gr περίπου άνετα.Χρειάζεται μεγάλη εξάσκηση όμως.Σαν να αρχίζεις την παρασκευή καφέ σχεδόν απο την αρχή,λόγω της ποσότητας.Διαφορετικά κοψίματα απο το διπλό και μεγάλη προσοχή στην ίση κατανομή του καφέ και στο πάτημα.Σίγουρα όμως έχεις περισσότερα ml σωστού καφέ,χωρίς early blonding.Για όσους αντέχουν να πιουν τόση ποσότητα!Ότι πρέπει για το πρωινό..

Εδώ φαίνεται η διαφορά στο εσωτερικό, με το τριπλό να έχει ''αυλάκι'' ενώ της Gaggia οχι,αλλά να κάνει μία κλήση πρός το εσωτερικό στα μισά και να μικραίνει η διάμετρος του,ενώ το τριπλό είναι ευθύγραμμο σε όλο το μήκος του.
24112010011.jpg
Απο ένα link του Spyro, λένε οτι προτιμούν τα καλαθάκια με ίσιες γραμμές και όχι γωνίες όπως της Gaggia.Χωράει περισσότερο καφέ αλλά και δίνει καλύτερα αποτελέσματα.Το συγκρίνουν με ένα διπλό της La Marzocco (LM),αλλά κάπως έτσι είναι και το τριπλό.
Θα προτιμούσα και γώ ένα LM.Λογικά και μόνο φαντάζομαι πως θα έχει περισσότερο σώμα το αποτέλεσμα.

Εδώ φαίνονται και οι τρύπες.
24112010013.jpg
Αριστερά τριπλό (Swift Triple) από pasmarose - Δεξιά Gaggia original
24112010012.jpg
Σχεδόν ίδιες τρύπες,ελαφρώς πιο μεγάλες του τριπλού αριστερά.
Κλείνοντας να πω οτι το τριπλό είναι το πιο κατάλληλο και για φωτογραφίες ή βίντεο.Ο κώνος που σχηματίζεται κατα την εκχύλιση είναι πολύ μεγάλος και άν όλα πάνε καλά,πολύ όμορφος!Το αγαπάει ο φακός..
Τέτοια εκχύλιση με μεγάλο κώνο πέτυχα και μία φορά με το διπλό.Δυστυχώς δεν μπόρεσα να καταλάβω τον λόγο της όμορφης εκχύλισης.. :lol:
Γι'αυτό και συνεχίζω τις προσπάθειες!

Dimitris_P

Re: Καλαθάκια

Δημοσίευση από Dimitris_P » Τετ Νοέμ 24, 2010 11:52 pm

εμένα η baby δεν είχαν μέσα οι πανηλίθιοι το κλασσικό διπλό αλλά pressurized. και παρήγγειλα από το coffeehit το διπλό.
τώρα χρησιμοποιώ πάνω το naked που ήρθε με δικό του basket. περιγραφή δε λέει πόσο είναι αλλά με levelling χωράει γύρω στα 16. πιο ακριβείς αριθμοί άλλη φορά με τη ζυγαριά, τώρα ύπνος :D

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Καλαθάκια

Δημοσίευση από After » Πέμ Νοέμ 25, 2010 12:07 am

Πριν καμποσο καιρο, ειχα παει και ειχα αγορασει αυτο το perfect cream φιλτρο, που εχει και το μικρο πλαστικο που μπαινει στο PF

Eνα πραγμα μπορω να πω, οτι με αυτο το φιλτρο, μετατρεπεται η gaggia σε μια φτηνη μηχανη των 60€
Eτσι κι αλλιως χρησιμοποιω γυμνο PF, αλλα συνιστω μακρια απο αυτο το πραγμα, εκτος και αν καποιος χρησιμοποιει καφε απο super market, τοτε ομως δεν αξιζει να εχεις gaggia, και μια μηχανη των 60€ αρκει
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Καλαθάκια

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Νοέμ 25, 2010 11:58 am

Μπράβο Βαγγέλη, ξεκαθάρισες τα πράγματα με τον καλύτερο τρόπο. :oneup:
Μόνο μου κάνει εντύπωση η διαφορά βάρους που έχουν οι ζυγίσεις μας, οπότε καθαρά από περιέργεια θα ήθελα και άλλα μέλη με το original διπλό καλαθάκι της Gaggia να το ζυγίσουν και να μας πουν τα αποτελέσματα τους.

Βαγγέλης: 26,9 g
Χρήστος: 26,0 g
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Dimitris_P

Re: Καλαθάκια

Δημοσίευση από Dimitris_P » Πέμ Νοέμ 25, 2010 6:23 pm

το διπλό που πήρα από coffeehit: 26.6 gr
αυτό που ήρθε με το naked από pasmarose: 27gr
το 2ο είναι κάτι χιλιοστά πιο ψηλό και μεγαλύτερη εσωτερική διάμετρο προς το βάθος μετά το ridge

georgehtc

Re: Καλαθάκια

Δημοσίευση από georgehtc » Πέμ Νοέμ 25, 2010 6:30 pm

Διπλό "μαμίσιο" 26.6 σε μένα.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Καλαθάκια

Δημοσίευση από Alex_Under » Πέμ Νοέμ 25, 2010 6:36 pm

Διαφωτήστε με λίγο. Είμαι στο πρόθυρα να πατήσω "Checkout".
Αυτό κάνει για την silvia?
http://www.pasmarose.de/catalog/spout-t ... afbec2b89f
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Καλαθάκια

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Νοέμ 25, 2010 6:42 pm

Αυτό χωράει μόνο εάν έχεις naked. Εάν είναι να το αγοράσεις μαζί με naked στείλε πρώτα email στον Andrea εάν χωράει χωρίς να κάνεις κάποιο modification και εάν ταιριάζει για Silvia.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Καλαθάκια

Δημοσίευση από Alex_Under » Πέμ Νοέμ 25, 2010 6:53 pm

Off topic:
Όσον αφορά το Naked, δεν υπάρχει πλέον Naked για Rancilio στο site. Να υποθέσω ότι είναι out-of-stock? Σκέφτομαι να μου κάνω ένα δώρο για τα Χριστούγεννα. Έχεις κάποιο εναλλακτικό url για καλαθάκι/naked?
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Καλαθάκια

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Νοέμ 25, 2010 8:01 pm

Σαν πρόταση (για να σε φιτιλιάρω γνωρίζοντας ότι μέχρι Αυστραλία έχουν φτάσει παραγγελίες σου :lol: ) θα μπορούσες να δοκιμάσεις το παρακάτω διπλό:
http://www.espressoparts.com/MZ_107A#star_rating
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση