Τελικά τι διαλέγεις? - Αγορά μηχανής!

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
nikosgr1972
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Οκτ 10, 2018 4:25 am
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: ECM CLASSIKA PID
2η Μηχανή:: --
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
2ος Μύλος:: --
Οι καφέδες μου:: Ja.Bl.Mo. , Mrs Rose
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Τελικά τι διαλέγεις? - Αγορά μηχανής!

Δημοσίευση από nikosgr1972 » Κυρ Νοέμ 15, 2020 4:57 pm

Καλησπέρα στην ομάδα. Ήρθε επιτέλους η στιγμή να προχωρήσω και εγώ σε αναβάθμιση μηχανής και
κάπου εδώ έχω αρχίσει να πελαγώνω και να σκέφτομαι τις παρακάτω επιλογές:
1)https://www.barista.gr/el/rocket-giotto-pid
2)https://www.barista.gr/el/rocket-appart ... ixani-kafe
3)https://www.barista.gr/el/lelit-mara-pl62t-hx-pid
4)https://www.barista.gr/el/ecm-classica-pid-mixani-kafe
Kάπου εδώ όμως θα πρέπει να δώσω και μερικά στοιχεία για το πως έχω σκοπό να χρησιμοποιώ τη μηχανή,
καταρχήν να πω πως εδώ και 2 χρόνια έχω ήδη στη κατοχή μου το μύλο Baratza Sette 270Wi, από εκεί
και πέρα καθημερινά φτιάχνω 3 καφέδες το πρωί συνεχόμενους και άλλους 3 το απόγευμα, άρα 6 καφέδες
σε ημερήσια βάση που αυτός ο αριθμός μπορεί να αυξηθεί σε περίπτωση καλεσμένων. Κανένας από την
οικογένεια δεν πίνει καπουτσίνο με ότι αυτό συνεπάγεται. Σε ότι αφορά την επιλογή των παραπάνω
μηχανών κοίταξα να έχουν οπωσδήποτε pid εκτός από την appartamento που δεν έχει, η giotto θα
χρειαστεί λίγο μεγαλύτερη υπομονή για να αγοραστεί μιας και ξεφεύγει σε τιμή αλλά παρόλα αυτά δεν
παύει να είναι ένας πόθος που εν τέλει δεν ξέρω αν μου χρειάζεται να ξεφύγω σε τιμή μιας και
οι απαιτήσεις μου δεν χρειάζονται boiler 1,8lt. Ποιό κοντά λοιπόν βλέπω ότι στις απαιτήσεις μου
είναι η LElit και η classica (παρά το μονό boiler 750ml). Κάπου εδώ λοιπόν θα ήθελα τις
συμβουλές σας και τις γνώμες σας μέσα από τις εμπειρίες σας για να βάλω μια τάξη σε όλο αυτό
τον χαμό που επικρατεί στο κεφάλι μου. Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων και περιμένω τα μηνύματα σας.

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Τελικά τι διαλέγεις? - Αγορά μηχανής!

Δημοσίευση από ioannisz » Κυρ Νοέμ 15, 2020 7:33 pm

Νίκο, καλές οι επιλογές σου.
Απλά να ξεκαθαρίσεις ότι κάποιες από τις μηχανές αυτές, είναι ΗΧ και γι' αυτό απαιτούν μεγάλο boiler, πού το νερό τους δεν θα το χρησιμοποιήσεις πουθενά παρά μόνο θα ζεσταίνει το σωλήνα ΗΧ της εκχύλισής σου.
Φυσικά και έχεις πάντα ατμό, και ας μην τον θες. Όλο και κάποιος επισκέπτης θα θέλει.
Για μένα έχουν και πιο φρέσκια γεύση, αλλά αυτό ίσως είναι υποκειμενικό.
Δεν έχουν ανάγκη κανένα pid για την σταθερότητα της θερμοκρασίας τους. Αν έχουν, είναι πιο εύκολο για εσένα να παίρνεις τα μέγιστα από έναν καινούργιο κόκκο.
Και είναι και πιο εύκολες στην συντήρηση τους (σηκώνει μεγάλη συζήτηση αυτό και θα είναι δύσκολο να πείσω τους λάτρεις των μονών/διπλών boiler).
Δεν συγκρίνονται με αυτές του μονού boiler γιατί υπερτερούν σε πολλά θέματα.
Ότι πάρεις πάντως με Ε61, κάποια στιγμή βάλε 1-2 πραγματάκια επάνω του για να απογειώσεις την γεύση (πχ την βαλβίδα ροής που έχει η bianca).
Επίσης αν βάλεις το θερμομετράκι στο Ε61, είμαι σίγουρος ότι θα σε βοηθήσει πολύ στα πρώτα σου βήματα.
Θα ήμουν ανάμεσα σε Giotto και MaraX, ανάλογα τα οικονομικά και την υπομονή μου. ΗΧ πάντα.
Τώρα από ομορφιά και σχεδιασμό ... μάλλον τα ίδια γούστα έχουμε.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Τελικά τι διαλέγεις? - Αγορά μηχανής!

Δημοσίευση από giorgos.b » Κυρ Νοέμ 15, 2020 8:19 pm

nikosgr1972 έγραψε:
Κυρ Νοέμ 15, 2020 4:57 pm
μιας και οι απαιτήσεις μου δεν χρειάζονται boiler 1,8lt. Ποιό κοντά λοιπόν βλέπω ότι στις απαιτήσεις μου
είναι η LElit και η classica (παρά το μονό boiler 750ml).
Έχει βάλει στη λίστα σου 3 μηχανές HX και 1 single boiler (ενώ είπες ότι δεν πίνει κανείς cappuccino ). Τις διάλεξες λόγω τιμής; Δεν είναι πιο σωστό να διαλέξεις πρώτα κατηγορία μηχανής (Single/HX/Double) και μετά να διαλέξεις από συγκεκριμένη κατηγορία;

Θέλω να πιστεύω ότι έχεις καταλάβει τη λειτουργία μιας HX μηχανής και ότι το 1.8lt boiler μιας τέτοιος μηχανής δεν είναι άμεσα συγκρίσιμο με το 750ml μιας singe boiler - Και η Lelit που έβαλες έχει επίσης 1.8lt boiler (ατμού), άλλωστε όλες οι HX έχουν μεγάλο boiler απλά επειδή είναι boiler ατμού (δεν εννοώ σε καμία περίπτωση ότι οι HX είναι μόνο γι' αυτούς που πίνουν cappuccino)

Όπως είπε κι o Γιάννης, το PID στις HX δεν έχει και πολύ σημασία, όμως αν όντως θες HX βάλε στην εξίσωση και την Lelit MaraX PL62X - είναι φθηνότερη από την Mara που έχεις βγάλει, έχει (κρυφό) PID 3 θέσεων (με διακόπτη) αλλά πολύ διαφορετικό από το PID της απλής Mara- έχει εισάγει την έννοια του brew priority/steam priority (με άλλο διακόπτη) που την διαφοροποιεί από τις κλασικές HX - δες το review του Corbey για λεπτομέρειες

Καλή επιλογή!

stasta
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 18, 2017 11:50 am
Όνομα: Σταύρος
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τελικά τι διαλέγεις? - Αγορά μηχανής!

Δημοσίευση από stasta » Κυρ Νοέμ 15, 2020 8:54 pm

Εγώ πάντως από όλα αυτά που γράφεις προτείνω πολύ διάβασμα και να επιστρέψεις σε 2 βδομάδες πιο κατασταλαγμένος.
Οι ανάγκες σου όπως τις περιγράφεις έρχονται σε αντίθεση με τις σκέψεις σου για αγορά.

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τελικά τι διαλέγεις? - Αγορά μηχανής!

Δημοσίευση από gsisr » Κυρ Νοέμ 15, 2020 9:07 pm

Κάνε την υπέρβαση και πάρε αυτήν https://www.barista.gr/el/ecm-technica- ... y-pump-pid
Εξυπακούεται να ξέρεις τι αγοράζεις...

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Τελικά τι διαλέγεις? - Αγορά μηχανής!

Δημοσίευση από ioannisz » Κυρ Νοέμ 15, 2020 9:40 pm

Συμφωνώ στα περισσότερα που γράφουν ο Γιώργος και ο Σταύρος.
Φυσικά και θέλει διάβασμα, πολύ διάβασμα.
Απλά θα επισημάνω τις μικρές διαφωνίες μου, για να βοηθήσουμε τον Νίκο, που φαίνεται ότι έχει διαβάσει λίγο μεν, αλλά έχει μπερδευτεί.
giorgos.b έγραψε:
Κυρ Νοέμ 15, 2020 8:19 pm
Δεν είναι πιο σωστό να διαλέξεις πρώτα κατηγορία μηχανής (Single/HX/Double) και μετά να διαλέξεις από συγκεκριμένη κατηγορία;
stasta έγραψε:
Κυρ Νοέμ 15, 2020 8:54 pm
Οι ανάγκες σου όπως τις περιγράφεις έρχονται σε αντίθεση με τις σκέψεις σου για αγορά.
Γιώργο και Σταύρο, μετά από πολύ καιρό, ψάξιμο, διάβασμα και γευστικές δοκιμές, αν και πίνω ΜΟΝΟ εσπρέσο και ποτέ καπουτσίνο, κατέληξα ότι για την δική μου γεύση παίρνω καλύτερο αποτέλεσμα στις ΗΧ μηχανές (βγάζω εκτός αυτές με τον λεβιέ).
Το πιο σωστό από όλους τους παράγοντες επιλογής (εκτός τον οικονομικό), δεν είναι η γεύση?
Γιατί να διαλέξω μια μηχανή με βάση την χωρητικότητα του boiler, αν έχει pid ή όχι, αν καθαρίζεται εύκολα, αν είναι όμορφη κλπ κλπ?
Μόνο η γεύση μετράει, όλα εκεί καταλήγουν. Να μου πεις βέβαια που να το κάνει αυτό? Δυστυχώς μόνο με επισκέψεις σε φίλους που έχουν τέτοιες μηχανές, αν έχει. Αλλιώς από τις γνώμες εδώ.
Άρα η δικιά μου ένσταση εδώ είναι να μην βγάλει τις ΗΧ από τις επιλογές του, έστω και αν δεν φτιάξει ποτέ καπουτσίνο. Μόνο αυτό.
Και πάντα φιλικά.
...
Και με πρόλαβε ο Αντώνης να αναφέρει την μεγάλη διαφορά που κάνει μια αντλία rotary στην γεύση (πάλι προσωπική άποψη). Αλλά δεν αλλάζουμε κατηγορία χρημάτων έτσι?
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Τελικά τι διαλέγεις? - Αγορά μηχανής!

Δημοσίευση από giorgos.b » Κυρ Νοέμ 15, 2020 10:11 pm

ioannisz έγραψε:
Κυρ Νοέμ 15, 2020 9:40 pm
Άρα η δικιά μου ένσταση εδώ είναι να μην βγάλει τις ΗΧ από τις επιλογές του, έστω και αν δεν φτιάξει ποτέ καπουτσίνο. Μόνο αυτό.
Και πάντα φιλικά.
Όχι μόνο είναι δεκτή η "ένσταση", (είπα μάλιστα αν πρόσεξες, για αποφυγή παρεξηγήσεων ότι "δεν εννοώ σε καμία περίπτωση ότι οι HX είναι μόνο γι' αυτούς που πίνουν cappuccino") αλλά λαμβάνω σοβαρά υπόψη κι εγώ την άποψή σου, (που απ' ότι φαίνεται είναι αποτέλεσμα πολλών δοκιμών και όχι μόνο) για την δική μου αναζήτηση για μηχανή και για καπουτσίνο (μεταξύ HX/DB).

(off topic: αναρωτιόμουν τι εννοείς με το "mod" στην υπογραφή σου, μέχρι που βρήκα αυτό viewtopic.php?f=13&t=106&p=88050#p88048 :worthy:
ioannisz έγραψε:
Κυρ Νοέμ 15, 2020 9:40 pm
Και με πρόλαβε ο Αντώνης να αναφέρει την μεγάλη διαφορά που κάνει μια αντλία rotary στην γεύση (πάλι προσωπική άποψη). Αλλά δεν αλλάζουμε κατηγορία χρημάτων έτσι?
η rotary αντλία με το μοτέρ που είναι; σε ντουλάπι; :a014:

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Τελικά τι διαλέγεις? - Αγορά μηχανής!

Δημοσίευση από ioannisz » Κυρ Νοέμ 15, 2020 10:16 pm

Ναι, σωστά. Είναι στο ντουλάπι ακριβώς από κάτω μαζί με το γυάλινο δοχείο νερού.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τελικά τι διαλέγεις? - Αγορά μηχανής!

Δημοσίευση από gsisr » Δευ Νοέμ 16, 2020 6:20 pm

Παίδες η ecm που ποσταρα έχει τη rotary μέσα στις κάσα της όπως και οι περισσότερες μηχανές αυτής της κατηγορίας. Αν δεν υπάρχει περίπτωση σύνδεσης με το δίκτυο δεν τις κοιτάμε καν

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Τελικά τι διαλέγεις? - Αγορά μηχανής!

Δημοσίευση από ioannisz » Δευ Νοέμ 16, 2020 8:16 pm

Μπορεί και με ένα γυάλινο δοχείο να κάνει την δουλειά του μια χαρά, χωρίς κανένα πρόβλημα.
Έχω βολευτεί καλύτερα με το δοχείο γιατί βάζω εκεί και το σακουλάκι της ρητίνης για αποφυγή αλάτων (αυτό που δίνουν οι εταιρείες για τα δοχεία νερού στις καφετιέρες).
Το δικό μου είναι με μεγάλο φελλό από πάνω, όπου εύκολα έκανα δύο τρύπες για να περάσει το σωληνάκι εισαγωγής νερού προς την αντλία και το σωληνάκι επιστροφής νερού από την opv της καφετιέρας.
Τα νερά από το tray που δεν είναι καθαρά, έχω αμελήσει να τα συνδέσω προς την αποχέτευση αλλά δεν είναι ζόρι, ειδικά αν το tray είναι μεγάλο.
Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος αποτρεπτικός παράγοντας που να μην μπορεί να βάλει δοχείο νερού, σε τέτοιες μηχανές. Δεν έχει παρά να ρωτήσει.
Ίσως κάποιες μηχανές να οδηγούν την έξοδο νερού της opv προς το tray με το ακάθαρτο νερό. Ε τότε θα του τελειώνει πιο γρήγορα το δοχείο νερού.
Και αυτό σχετικό είναι και εξαρτάται καθαρά από τον σχεδιασμό της μηχανής. Γιατί η ρύθμιση πίεσης σε μηχανές με rotary γίνεται συνήθως επάνω στην βαλβίδα της αντλίας και η opv της μηχανής ρυθμίζεται λίγο πιο πάνω. Είναι καθαρά για λόγους ασφαλείας, για την διαφυγή μεγάλης πίεσης που μπορεί για κάποιο λόγο να σηκώσει το boiler. Με λίγα λόγια δεν θα ασχοληθεί κανένας με όλα αυτά σε μια καινούργια μηχανή. Τα έχουν όλα έτοιμα. Μία σύνδεση για νερό (άρα ένα σωληνάκι) και όλα τα άλλα πάνε στο tray, για τις περισσότερες μηχανές που έχω τύχει να δω. Αν κάποιος έχει προσέξει κάτι άλλο, ευχαρίστως να το μάθουμε.
Θα μου πεις βέβαια, γιατί να μην την συνδέσει στο δίκτυο νερού και να χρησιμοποιήσει τα 2-3-4 bar πίεσης του δικτύου σαν preinfusion με τον λεβιέ του Ε61 στην μεσαία θέση ?
Σωστά, γιατί όχι. Πολύ καλή λύση, αλλά έχει ζόρι μεγάλο η σύνδεση στο δίκτυο. Και μην σκεφτείς να το βάλεις απ' ευθείας χωρίς φίλτρα !!!
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Απάντηση