Αγορά Μηχανής Espresso

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Konstantinos
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2018 8:26 am
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Isomac Zaffiro
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: Κολομβίες
Τοποθεσία: Δραμα

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από Konstantinos » Πέμ Φεβ 20, 2020 10:54 am

συμφωνώ με τον Αποστόλη, και αν μου επιτρέπει να συμπληρώσω πως το όλο θέμα δεν προκύπτει από κάποια αίσθηση ελιτισμού ή κατοχής της απόλυτης γνώσης, άλλωστε μόνο από το πλήθος των νημάτων καταλαβαίνει κανείς πως όλη η διαδικασία είναι δυναμική και συνεχώς εξελισσόμενη.
ειρήνη υμίν :priest:

President
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 9:50 pm
Όνομα: Thanasis
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT PiD
2η Μηχανή:: Illy Francis Francis
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Πόσους μύλους πχια;
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato, Coffee Island Blend
Τοποθεσία: SKG

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από President » Πέμ Φεβ 20, 2020 1:21 pm

Luckees έγραψε:
Πέμ Φεβ 20, 2020 10:12 am
Θανάση κάνεις λάθος και μπερδεύεται πολύς κόσμο που θέλει να ξεκινήσει.
Αυτό που ψάχνουμε εδώ δεν είναι κάποια υποκειμενική γεύση, η δικιά μου, η δικιά σου ή ακόμα και της πλειοψηφίας. Κανένας δεν έχει τους γευστικούς κάλυκες που θα αποτελέσουν το μέτρο σύγκρισης. Εδώ ψάχνουμε πολύ συγκεκριμένο ζητούμενο που είναι η γεύση που προκύπτει από τα 4Μ: 1) Ποιοτικός καφές, 2) Μηχανή, 3) Μύλος, 4) Επέμβαση barista.
Έχεις δλδ να εκτελέσεις μια συνταγή, με τα κατάλληλα εργαλεία και την καλή πρώτη ύλη. Αυτά δεν είναι υποκειμενικά στοιχεία, δεν είναι "μου αρέσει - δεν μου αρέσει" είναι αντικειμενικότατα και μετρήσιμα. Με βάση αυτά τα στοιχεία αξιολογούμε στη συνέχεια το οποιοδήποτε γευστικό αποτέλεσμα.
Αντίθετα οι κάψουλες/καψουλομηχανές που αναφέρεις δεν πληρούν ΚΑΜΙΑ από τις παραπάνω προϋποθέσεις! Άρα εκ προοιμίου το αποτέλεσμα θα είναι για το νεροχύτη. Αν αυτό το αποτέλεσμα αρέσει σε κάποιους ή ακόμα και στους περισσότερους δε νομίζω οτι μας αφορά ιδιαίτερα.
Όλα αυτά που λες είναι μια όμορφη απάντηση σε άλλη ερώτηση, όχι στην ερώτηση "έχω 150 ευρώ, μπορώ να πιω καφέ από μια μηχανή χ που κάνει καφέ με χ τρόπο";
Σε αυτή την ερώτηση, όταν η απάντηση είναι "το αποτέλεσμα θα είναι για το νεροχύτη", δεν βοηθά και πολύ, γιατί αυτό το πράγμα είναι υποκειμενικό και διαφορετικό για τον καθένα.

Πρέπει να καταλάβεις ότι δεν ενδιαφέρονται όλοι για τα 4 Μ. Ενδιαφέρονται όλοι να πιούνε καφέ που έξω τα μαγαζιά και η τηλεόραση τον ονομάζει εσπρέσο. Το έχουν πιει κάπου και θέλουν να το πιούνε και σπίτι, μπορούνε; Αυτό ρωτάει ο κόσμος.

Πως δεν σε αφορά όταν αρέσει σε κάποιους ή ακόμα και στους περισσότερους; Αφού αυτή την ανάγκη πάει να καλύψει ο κόσμος!

Ξέχνα για λίγο την ορολογία, τη μεθοδολογία και τα όσα πιστεύεις για τον εσπρέσο και προσπάθησε να μπεις στα παπούτσια του ανθρώπου που δεν ξέρει και ψάχνει στο google "καλύτερη μηχανή espresso για το σπίτι", βρίσκει το φόρουμ και αρχίζει να πληκτρολογεί μια ερώτηση "Αγορά μηχανής εσπρέσο εώς 150 ευρώ".
Αυτός ο άνθρωπος αρχικά, ψάχνει να καλύψει μια ανάγκη. Να πιει έναν καφέ που θα τον ευχαριστηθεί στο σπίτι του και να πληρώσει εώς 150 ευρώ, κι εσύ λες ότι δε σε αφορά όταν αρέσει σε κάποιους ή περισσότερους ο καφές από τις μηχανές καφέ με κάψουλα, οι οποίες και είναι μέσα στο budget του και μπορεί να του αρέσουν!

Αυτός ο άνθρωπος, αν έχεις όρεξη, θα μπορούσε να ενημερωθεί και για το πως παρασκευάζεται ο κανονικός εσπρέσο και όχι ο εσπρέσο που διαφημίζεται και ποιο είναι το ελάχιστο budget και το τι διαφορές πρέπει να περιμένει και και και. Παρόλαυτα, είναι ΑΛΛΗ η ερώτηση που κάνει και άλλη η ανάγκη που προσπαθεί να καλύψει. Και εσύ του λες ότι δε μπορεί να την καλύψει και αυτό είναι λάθος.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Φεβ 20, 2020 2:10 pm

President έγραψε:
Πέμ Φεβ 20, 2020 1:21 pm
Όλα αυτά που λες είναι μια όμορφη απάντηση σε άλλη ερώτηση, όχι στην ερώτηση "έχω 150 ευρώ, μπορώ να πιω καφέ από μια μηχανή χ που κάνει καφέ με χ τρόπο";
Σε αυτή την ερώτηση, όταν η απάντηση είναι "το αποτέλεσμα θα είναι για το νεροχύτη", δεν βοηθά και πολύ, γιατί αυτό το πράγμα είναι υποκειμενικό και διαφορετικό για τον καθένα.
Με καψουλομηχανή και budget των 150e ΔΕΝ μπορείς να έχεις σταθερή θερμοκρασία, σωστή πίεση, μύλο και φρεσκοκαβουρδισμένο καφέ. Είναι υποκειμενικό αυτό για σένα;
President έγραψε:
Πέμ Φεβ 20, 2020 1:21 pm
Πρέπει να καταλάβεις ότι δεν ενδιαφέρονται όλοι για τα 4 Μ. Ενδιαφέρονται όλοι να πιούνε καφέ που έξω τα μαγαζιά και η τηλεόραση τον ονομάζει εσπρέσο. Το έχουν πιει κάπου και θέλουν να το πιούνε και σπίτι, μπορούνε; Αυτό ρωτάει ο κόσμος.
Κάνεις λάθος! Ο περισσότερος κόσμος που κάνει εγγραφή εδώ ενδιαφέρεται για τα 4Μ. Ακόμα και αν δεν τα έχει ξανακούσει κάτι τον έχει παρακινήσει για να μάθει κάτι παραπάνω. Αν δεν ήθελε θα έμενε στα σχόλια του σκρουτζ με το πόσο υπέροχη είναι η ντελόνγκι και πόσο φανταστικό καφέ φτιάχνει! Όταν λες οτι "Ενδιαφέρονται όλοι να πιούνε καφέ που έξω τα μαγαζιά και η τηλεόραση τον ονομάζει εσπρέσο" νομίζεις οτι με την κάψουλα θα φτάσουν έστω και στο ελάχιστο το ίδιο αποτέλεσμα; Φαντάζομαι έχεις κάποια ιδέα πόσο κοστίζει ένας εξοπλισμός μαγαζιού. Αυτοί που βρήκαν μια μηχανή από το σκρουτζ πρέπει να ενημερωθούν από το φόρουμ οτι δεν πληροί καμία από τις προδιαγραφές, είναι απλά ένα παιχνιδάκι.
President έγραψε:
Πέμ Φεβ 20, 2020 1:21 pm
Πως δεν σε αφορά όταν αρέσει σε κάποιους ή ακόμα και στους περισσότερους; Αφού αυτή την ανάγκη πάει να καλύψει ο κόσμος!
Η ανάγκη που περιγράφεις είναι να πιουν κάτι με το πάτημα ενός κουμπιού χωρίς να λερώσουν τον πάγκο. Άρα η προτεραιότητά τους δεν είναι η γεύση, είναι κάτι άλλο. Ένα φόρουμ που ψάχνει τη γεύση προφανώς και δεν το αφορά γιατί δεν θέτει ως προτεραιότητα την ταχύτητα και την ευκολία.
President έγραψε:
Πέμ Φεβ 20, 2020 1:21 pm
Ξέχνα για λίγο την ορολογία, τη μεθοδολογία και τα όσα πιστεύεις για τον εσπρέσο και προσπάθησε να μπεις στα παπούτσια του ανθρώπου που δεν ξέρει και ψάχνει στο google "καλύτερη μηχανή espresso για το σπίτι", βρίσκει το φόρουμ και αρχίζει να πληκτρολογεί μια ερώτηση "Αγορά μηχανής εσπρέσο εώς 150 ευρώ".
Αυτός ο άνθρωπος αρχικά, ψάχνει να καλύψει μια ανάγκη. Να πιει έναν καφέ που θα τον ευχαριστηθεί στο σπίτι του και να πληρώσει εώς 150 ευρώ, κι εσύ λες ότι δε σε αφορά όταν αρέσει σε κάποιους ή περισσότερους ο καφές από τις μηχανές καφέ με κάψουλα, οι οποίες και είναι μέσα στο budget του και μπορεί να του αρέσουν!
Στα ίδια παπούτσια ήμουν πριν μερικά χρόνια χωρίς να έχω καμιά επαφή με τον καφέ. Οι συμβουλές που πήρα από το φόρουμ με βοήθησαν να μην πετάξω 150e γιατί - μάντεψε!- προτεραιότητά μου ήταν η γεύση και όχι πατάω ένα κουμπί-και-βγαίνει-ένα-ζουμί. Έδωσα ένα μηνιάτικο να πάρω oscar+k3 και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή. Σε 1,5 χρόνο τον είχα αποσβέσει και στο διάστημα αυτό απόλαυσα καφεδάρες!
President έγραψε:
Πέμ Φεβ 20, 2020 1:21 pm
Αυτός ο άνθρωπος, αν έχεις όρεξη, θα μπορούσε να ενημερωθεί και για το πως παρασκευάζεται ο κανονικός εσπρέσο και όχι ο εσπρέσο που διαφημίζεται και ποιο είναι το ελάχιστο budget και το τι διαφορές πρέπει να περιμένει και και και. Παρόλαυτα, είναι ΑΛΛΗ η ερώτηση που κάνει και άλλη η ανάγκη που προσπαθεί να καλύψει. Και εσύ του λες ότι δε μπορεί να την καλύψει και αυτό είναι λάθος.
Δεν ξέρω τι διαφημίζεται ως εσπρέσο γιατί ο καθένας μπορεί να λέει οτι θέλει, το ρεζουμέ της υπόθεσης είναι οτι με αυτό το budget ΓΕΥΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙ. Από εκεί και πέρα αν του αρέσει περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από panos0121 » Πέμ Φεβ 20, 2020 2:33 pm

Γι αυτό λοιπόν η πιο σωστή ερώτηση που θα πρέπει να γίνει σε κάποιον που ξεκινάει τώρα και ζητάει πληροφορίες για να επιλέξει εξοπλισμό θα πρέπει να είναι του τύπου.. Τι καφέ πίνεις; και από που ήπιες καφέ και σου άρεσε και θες να παρασκευασεις στο σπίτι σου το αντίστοιχο ροφημα..το θέμα που δημιουργείτε εδώ είναι ότι όταν κάποιος πήγε στο φίλο του και ήπιε dolce gousto και του άρεσε, δεν θα μπει στο φόρουμ για απαντήσεις.. Δεν τις χρειαζεται.. Θα πάει να πάρει dolce gousto.. ή nespresso ή krups.. Στο φόρουμ θα μπει αν δεν του άρεσε.. Και θέλει να φτιάξει καφέ σαν αυτό της αγαπημένης του καφετέριας.. Και αν ήπιε από κάποιο φίλο του έχει καλώς.. Έχει ένα μέτρο σύγκρισης.. Αν μπει στο σκρουτζ και δει 80 πενταστερες κριτικές σε μηχανή izzy των 65 ευρώ.. Θα πει εδώ είμαστε.. Σε 15 μέρες θα κάνω απόσβεση..και θα απογοητευτεί.. και παρόλο που δεν θα του αρέσει ο καφές, θα τον πίνει για να μην πάνε χαμένα τα 65 ευρώ.. Αλλά όταν θα θέλει να τον απολαύσει θα παραγγέλνει απ έξω..και θα καταλήξει στο συμπερασμα ότι στο σπίτι δεν μπορείς να πάρεις το αποτελεσμα της καφετέριας γτ αυτοί έχουν επαγγελματικό εξοπλισμό..ολα αυτά τα λέω από προσωπική πείρα και είμαι παθων, ευτυχώς δεν χρειάστηκε να αγοράσω dolce gousto και izzy.. Τις δανείστηκα από φίλους και συγγενείς που τις είχαν παρατημενες σε κάποιο ντουλάπι τις κουζίνας που δεν ανοίγουν ποτέ.. Και όσους κι αν ρώτησα..σε κανέναν δεν είχε ξεμείνει μια bezzera μια lelit.. Ούτε καν baby..

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από todoornot » Πέμ Φεβ 20, 2020 2:42 pm

Να προσθέσω μόνο ένα ακόμα data point, από την προσωπική μου εμπειρία. Κάτοχος iperesspresso, από όταν άρχισα να κάνω κανονικό espresso με τον σχετικά φτηνό χειροκίνητο μοχλό μου, μύλο και καφέ φρέσκο, ανέχομαι τον iperespresso όλο και λιγότερο - τώρα πια σχεδόν καθόλου. Η πορεία δεν ήταν γραμμική - κάποιες φορές ο ipper μου φάνηκε καλύτερος από ότι περίμενα, αλλά η γενική κατεύθυνση πάει προς εγκατάλειψη, ενώ προτιμώ πολύ περισσότερο (από τον ipper) και το moka pot με χάρτινο φίλτρο.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Φεβ 20, 2020 2:56 pm

Το θέμα είναι ότι συνεχίζουμε να απαντάμε σε μια εμμονή κάποιου που δεν θέλει να ακούσει.
ΟΧΙ με 150€ δεν μπορείς να έχεις καλό espresso μακάρι να γινόταν.
Το δοκίμάσαμε και δεν γίνεται βγαίνει ένα μαυροζούμι το αν σου αρέσει αυτό σε εσένα δεν σημαίνει ότι είναι αντικειμενικά σωστό .

Επειδή είμαι σίγουρος θα το συνεχίσεις εγώ σταματώ εδώ .

Άβαταρ μέλους
anstelios
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 11:06 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Mignon Specialita

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από anstelios » Πέμ Φεβ 27, 2020 4:40 pm

Artisti έγραψε:
Πέμ Φεβ 20, 2020 2:56 pm
Το θέμα είναι ότι συνεχίζουμε να απαντάμε σε μια εμμονή κάποιου που δεν θέλει να ακούσει.
ΟΧΙ με 150€ δεν μπορείς να έχεις καλό espresso μακάρι να γινόταν.
Το δοκίμάσαμε και δεν γίνεται βγαίνει ένα μαυροζούμι το αν σου αρέσει αυτό σε εσένα δεν σημαίνει ότι είναι αντικειμενικά σωστό .

Επειδή είμαι σίγουρος θα το συνεχίσεις εγώ σταματώ εδώ .
Σταμάτα εδώ σε καταλαβαίνω, είναι απαράδεκτοι οι άνθρωποι..
Βέβαια δεν ρώτησε κανείς αν μπορεί να έχει καλό espresso με 150€, είπε ότι τόσα διαθέτει και ρώτησε τι να προτιμήσει ανάμεσα σε καψουλα και αλεσμένου.
Ωστόσο ειναι πραγματικά εμμονικός κ απαράδεκτος!!! Πως τόλμησε να ρωτήσει τέτοιο πράγμα εδώ μέσα!!
Και υπάρχουν και κάποιοι βλέπω που πούλησαν Lelit για να πίνουν iperespresso ??? Κ τολμούν να λένε ότι το απολαμβάνουν κιόλας ???
Μα όλοι εμείς εδώ έχουμε σκάσει 1500€+ για να πίνουμε αυθέντικο espresso, αυτόν με τα 4Μ !!! Κι εγω γι αυτό γράφτηκα εδώ, για τα 4Μ!!
Επίσης δεν μας νοιάζει τι ρωτάει ο καθένας και τι ανάγκη έχει!!! Η απάντηση είναι μία!! 1500€ minimum!!! Ας βάλουμε τελοσπάντων ενα μποτάκι να απαντάει αυτόματα να γλιτώσουμε από τις ερωτήσεις του κάθε εμμονικού εδώ μέσα!!!

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από panos0121 » Πέμ Φεβ 27, 2020 9:02 pm

Αν έχεις κάποια άλλη με καλύτερα χαρακτηριστικά, με τα ίδια η και με λιγότερα λεφτα, εγώ προσωπικά θα χαρώ πολύ να την ακουσω. Ειλικρινά θα μ ενδιέφερε πολύ..

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Φεβ 28, 2020 11:02 am

anstelios έγραψε:
Πέμ Φεβ 27, 2020 4:40 pm
Η απάντηση είναι μία!! 1500€ minimum!!!
anstelios εσύ δλδ έδωσες το μίνιμουμ 1500€ για πίνεις καλό εσπρέσο;

jazzu4ia...ούτε lelit να πάρεις...είναι Ιταλικές και κάτι πήρε τ’ αυτί μου...οτι έχουν και εκεί κρούσματα...

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Αγορά Μηχανής Espresso

Δημοσίευση από panos0121 » Παρ Φεβ 28, 2020 11:52 am

Το φαντάστηκα.. Δεν υπάρχει αντιπρόταση.. Και πρόσεξε.. Έχω ενεργοποιήσει και τις ειδοποιήσεις στο κιν. μου.. Γιατί ως γνωστόν οι διαχειριστές σβήνουν τις άλλες προτάσεις πριν προλάβουμε να τις διαβασουμε για να σπρώχνουν μόνο λελιτ.. Δεν έχει νόημα η κουβέντα, αισθάνομαι όπως τότε που προσπαθούσα να αποδείξω στους φλατερς ότι η γη δεν είναι επίπεδη..

Απάντηση