illy iperespresso vs dolce gusto vs nespresso

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: illy iperespresso vs dolce gusto vs nespresso

Δημοσίευση από UltiMo_ » Σάβ Οκτ 22, 2011 11:17 am

nikp81 έγραψε:επειδη θεωρω οτι ειναι πραγματικα αστοχο , μιας και ο συνδυασμος Μηχανη-Μυλος-Φρεσκος Καφες + Λιγο Μερακι = Πραγματικος Espresso!
Τότε γιατι στα μαγαζιά έξω δεν πίνουμε πάντα κορυφαίο καφέ. (στην πραγματικότητα προσωπικά, πιστεύω οτι μόνο 1 στα 5 κάνουν καφέ της προκοπής. Τους λείπει το μεράκι?)
Αλλα έστω και σταθερά μέτρια αν είναι η ποιότητα των μηχανών αυτών, το θέμα είναι να μπει σε μια ζυγαριά. Μέτρια ποιότητα σε 20 δευτερόλεπτα ή καλύτερη σε (δεν ξέρω πόση ώρα σας παίρνει η όλη διαδικασία).
Και εγώ μπορεί να έχω μεράκι μα ζυμώνω ψωμί σπίτι μου. Δεν μπορώ να απαξιώνω όμως όλα τα άλλα ψωμιά απέξω.

Ακόμα και αν δεχτώ οτι η nespresso είναι μέτρια και δεν φτάνει με τίποτα την ποιότητα και το άρωμα του φρεσκοκομμένου, δεν δέχομαι με ΤΙΠΟΤΑ τα σχόλια όσως λένε οτι ο nespresso είναι απαράδεκτος, δεν πίνεται, δεν είναι καφές κτλ. μήπως είστε λίγο υπερβολικοί?Να πείτε για την gusto, ναι. αυτό που βγάζει είναι σα\ν ρόφημα σοκολάτας. Δεν είναι καφές.
Christos έγραψε:Ποιά δοκίμασες την 7.1 ή την 7; Πόσος χρόνος χρειάστηκε για να γυρίσει από mode ατμού σε mode καφέ;
Δεν ξέρω την version. Αλλα απο κρύα μηχανή, όταν την ανοίξαμε άρχισε κάθε λίγα δευτερόλεπτα να ανεβαίνει απο το 0 στο 40 στο 60 στο 80. και ήταν έτοιμη. Από mode ατμού σε mode καφέ πήγε στον ίδιο περίπου χρόνο. Έκανε απλά ένα βήμα πίσω απο το 100 στο 80.

Γενική εντύπωση πάντως απο iperespresso σχετικά απογοητευτική. Είχα σκοπό να την αγοράσω με κλειστά μάτια βλέποντας κριτικές και βίντεο.
Αλλα τελικά αν εξαιρέσουμε το ιταλικό design, το χώρο για να ζεσταίνει κουπες (παντελώς άχρηστος) και τον ατμό (για πολλούς είναι σημαντικό), μένει να συγκρίνουμε γεύση καφέ με τιμή κάψουλας. Απο εκεί και πέρα είναι όλα ίδια.
Πάντως εμένα αυτό που με τράβηξε στη nesrpesso σε σχέση με άλλα ese pods είναι η αεροστεγώς κλεισμένη κάψουλα. Κάποιος φίλος, κάτοχος iperesspresso μπορεί να μας πει τι ακριβώς συμβαίνει με της κάψουλες?

Φιλικά και εν ειρήνη,
Γιάννης
When life throws you curves, aim for the apex

translator

Re: illy iperespresso vs dolce gusto vs nespresso

Δημοσίευση από translator » Σάβ Οκτ 22, 2011 12:41 pm

Φίλε Ultimo, το να εκχυλίζεις καφέ από το κατακάθι του είναι παντελώς λάθος. Αν η ποσότητα σου φαίνεται λίγη, βάζεις δεύτερη κάψουλα!
Η nespresso γευστικά ΔΕΝ θυμίζει καφέ αυτό υγρό. Μοιάζει με καφέ αλλά δεν είναι. Είμαι κάθετος σε αυτό γιατί την έχω και την έχω αποσύρει προ πολλού.
Επίσης, μήπως ασυνείδητα θες να δώσεις αξία στη μηχανή που έχεις; Τονίζω το ασυνείδητα, δεν είμαι επιθετικός...

nikp81

Re: illy iperespresso vs dolce gusto vs nespresso

Δημοσίευση από nikp81 » Σάβ Οκτ 22, 2011 12:43 pm

UltiMo_ έγραψε:
nikp81 έγραψε:επειδη θεωρω οτι ειναι πραγματικα αστοχο , μιας και ο συνδυασμος Μηχανη-Μυλος-Φρεσκος Καφες + Λιγο Μερακι = Πραγματικος Espresso!
Τότε γιατι στα μαγαζιά έξω δεν πίνουμε πάντα κορυφαίο καφέ. (στην πραγματικότητα προσωπικά, πιστεύω οτι μόνο 1 στα 5 κάνουν καφέ της προκοπής. Τους λείπει το μεράκι?)
Αλλα έστω και σταθερά μέτρια αν είναι η ποιότητα των μηχανών αυτών, το θέμα είναι να μπει σε μια ζυγαριά. Μέτρια ποιότητα σε 20 δευτερόλεπτα ή καλύτερη σε (δεν ξέρω πόση ώρα σας παίρνει η όλη διαδικασία).
Και εγώ μπορεί να έχω μεράκι μα ζυμώνω ψωμί σπίτι μου. Δεν μπορώ να απαξιώνω όμως όλα τα άλλα ψωμιά απέξω.

Ακόμα και αν δεχτώ οτι η nespresso είναι μέτρια και δεν φτάνει με τίποτα την ποιότητα και το άρωμα του φρεσκοκομμένου, δεν δέχομαι με ΤΙΠΟΤΑ τα σχόλια όσως λένε οτι ο nespresso είναι απαράδεκτος, δεν πίνεται, δεν είναι καφές κτλ. μήπως είστε λίγο υπερβολικοί?Να πείτε για την gusto, ναι. αυτό που βγάζει είναι σα\ν ρόφημα σοκολάτας. Δεν είναι καφές.
Γιάννης

Φιλε μου καφε δεν πινεις εξω γιατι το μονο που εχουν απο αυτα που σου ανεφερα ειναι μηχανες , και αυτες κακοσυντηρημενες ...Δεν γινεται συχνα καθαρισμος ουτε αφαλατωση...
Πιστευεις οτι εξω εχουν φρεσκοψημενο καφε???Μπααα!!Μαλλον Οχι!!
Οσο για το μερακι , δεν πιστευω να νομιζεις οτι το 90% των Barista εχουν μερακι γιαυτο που κανουν ....
Πηγαινε απο τον ΤΑΦ , το TailorMade η το Yellow να δεις πως ειναι ο φρεσκοψημενος καφες φτιαγμενος με ΜΕΡΑΚΙ...
Και Ναι η nespresso δεν φτιαχνει εσπρεσσο ...αλλα κατι που μοιαζει ..Δεν ειμαστε καθολου υπερβολικοι..Σου ξαναλεω οτι εχω Nespresso οποτε ξερω τι φτιαχνει ...

Οσο για το παραδειγμα που ανεφερες με το ζυμωτο ψωμι θα σου απαντησω οτι στο φορουμ "ζυμωνουμε" ολοι , και κανενας δεν τρωει ετοιμο ψωμι ....!!!


Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: illy iperespresso vs dolce gusto vs nespresso

Δημοσίευση από afonic » Σάβ Οκτ 22, 2011 1:02 pm

Φίλε Γιάννη στα περισσότερα μαγαζιά οι ιδιοκτήτες δεν ενδιαφέρονται για την ποιότητα του καφε που σερβίρουν. Βάζουν ένα φτηνό ιταλικό χαρμάνι, έχουν έναν άσχετο στο μπαρ να τους φτιάχνει και αλέθουν όλο τον καφέ από το πρωί για να μην ενοχλεί ο θόρυβος τους πελάτες (μέχρι να γεμίσει το doser δηλαδή).

Εδώ ήρθες να ρωτήσεις σε ένα φόρουμ (καλά έκανες δεν σε αποπαίρνω) που οι περισσότεροι φτιάχνουν καφέ κλάσεις ανώτερο από τα περισσότερα μαγαζιά. Οπότε κατάλαβε πως άμα συγκρίνεις τον φρεσκοψημένο Taf, φρεσκοαλεσμένο και φτιαγμένο με σωστή εκχύλιση, μπροστά του ο Nespresso και ο κάθε αντίστοιχος είναι νερομπούλι. To ένα είναι σαν να ζυμώνεις και να ψήνεις ψωμί και το άλλο είναι σαν να παίρνεις έτοιμο ζυμάρι αεροστεγώς κλεισμένο σε ένα αλουμίνιο και να το φτιάχνεις σε 10 λεπτά στο φούρνο μικροκυμμάτων. Συγκρίνονται;

Όσο... πίνεις μαθαίνεις. Και εγώ είχα μια Krups XP7240 και νόμιζα ότι έπινα espresso.

Loizos

Re: illy iperespresso vs dolce gusto vs nespresso

Δημοσίευση από Loizos » Σάβ Οκτ 22, 2011 1:25 pm

Οπότε φίλε Γιάννη να σου κάνω μια σύνοψη από αυτά που είπαν τα παιδιά πιο πάνω.

Ο καφές που πίνεις στα περισσότερα μαγαζιά φτιάχνεται από:

1. Κακοσυντηρημένη και βρώμικη μηχανή
2. Κακοσυντηρημένο και βρώμικο μύλο
3. Δεν είναι φρεσκοψημένος
4. Δεν είναι φρεσκοκομμένος
5. Δεν φτιάχνεται με μεράκι.

Οπότε ο καφές που πίνεις έξω ΔΕΝ είναι μέτρο σύγκρισης. Μπορεί το nespresso για τα γούστα σου να είναι καλύτερος από τον καφέ που πίνεις έξω, αλλά και πάλι δεν είναι σοβαρός καφές.

Κάνε μια βόλτα από τα προαναφερόμενα μαγαζιά να γευτείς τον πραγματικό καφέ.

WIDE
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 16, 2011 12:41 pm
Όνομα: Nίκος
Μηχανή:: Pavoni ecn
2η Μηχανή:: Pavomi Europiccola
Μύλος:: ascaso i2-mini
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: illy iperespresso vs dolce gusto vs nespresso

Δημοσίευση από WIDE » Σάβ Οκτ 22, 2011 1:41 pm

Πηρα μια pavoni αρκετα καλη για μενα και για αρχη πηρα καφε κομενο portioli apo coffeway , Ωραια ειπα καλος καφες, πηρα καφε απο taf και taylor λεω δεν μπορει τοση διαφορά σε γευση και σωμα απο πριν . Πηρα μυλο και χρησιμοποιησα καφε απο taf , ακομα καλυτερη γευση παρα κομενο απο TAF .
ΓΙΑ μενα πρωτα μυλο 160 ευρω και εστω μια φτηνη μηχανη με 300-400 ευρω για μεγαλο χρονικο διαστημα εισαι ενταξει και θα πινεις πολυ καλυτερο καφε απο αυτα που πουλανε εξω .
Nespresso και πολλα αλλα εχω πιει σε φιλους και σε διαφημιστικο σημειο στο mediamarkt . H διαφορα ειναι εμφανεστατη .
Εαν θελεις πηγαινε στο via esppresso στο mall 1-7 και βρες τον Ομηρο πες του εαν μπορει να σου φτιαξει 3 καφεδες μια απο του τυπου nesspreso - illy
και μια με κανονικη απο μηχανη ή λεβεδιατη και μετα συγκρινε μονος σου τι σε ικανοποιει . Τοσο απλα .
Χρησιμοποιησε του ονομα του φορουμ , του εχω μιλησει και μας παρακολουθει οσο μπορει σε αυτα που γραφουμε , οποτε θα ειναι ενημερωμενος .
Να φανταστεις φτιαξαμε προχθες 2 καφεδες 1 απο pavoni λεβεδιατη και εναν απο illy , εδωσα και τα δυο στην γυναικα μου (που δεν γνωριζει τιποτα απο espresso ) και χωρις να ξερει απο ποια ειναι ποιο και επελεξε με την μια την λεβεδιατη , μαλιστα μου ειπε οτι ο αλλος καφες illy της φανηκε ατονος και ξυνος .

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: illy iperespresso vs dolce gusto vs nespresso

Δημοσίευση από Y.V » Σάβ Οκτ 22, 2011 1:51 pm

UltiMo_ έγραψε:
nikp81 έγραψε:επειδη θεωρω οτι ειναι πραγματικα αστοχο , μιας και ο συνδυασμος Μηχανη-Μυλος-Φρεσκος Καφες + Λιγο Μερακι = Πραγματικος Espresso!
1. Τότε γιατι στα μαγαζιά έξω δεν πίνουμε πάντα κορυφαίο καφέ. (στην πραγματικότητα προσωπικά, πιστεύω οτι μόνο 1 στα 5 κάνουν καφέ της προκοπής. Τους λείπει το μεράκι?)
2. Αλλα έστω και σταθερά μέτρια αν είναι η ποιότητα των μηχανών αυτών, το θέμα είναι να μπει σε μια ζυγαριά. Μέτρια ποιότητα σε 20 δευτερόλεπτα ή καλύτερη σε (δεν ξέρω πόση ώρα σας παίρνει η όλη διαδικασία).
3. Και εγώ μπορεί να έχω μεράκι μα ζυμώνω ψωμί σπίτι μου. Δεν μπορώ να απαξιώνω όμως όλα τα άλλα ψωμιά απέξω.
1. Η γνώση ή η αναζήτησή της τους λείπει, που πρέπει να περιέχεται στο μεράκι.
2. Εμένα μου παίρνει ενάμισυ λεπτό ακριβώς μεταξύ των καφέδων, μηχανικά με άνεση και χωρίς να καταβάλλω προσπάθεια ή φαιά ουσία (αδιασμα πορταφίλτερ, σκουπισμα, μικρό flush να καθαρίσει η ντουζιέρα από τους κόκκους, άλεση, κατανομή, πάτημα, κουμπωμα του πορταφίλτερ, τοποθέτηση φλυτζανιού και εκχύλιση 30 δευτερολέπτων) και μένουν όλα καθαρά, χωρίς να κάνω σύχριστο τό συμπαν.
3. Οχι, αλλά εδώ εσύ προσπαθείς να συγκρίνεις ολόφρεσκα πετρομπάρμπουνα με μπάρες μπακαλιάρου.
Εχεις πιεί ποτε καφέ παρασκευασμένο στον ατμό; Για ελληνικό στον προσφέρουν... είναι όμως; Αυτό προσπαθεί να σου πεί ο nikp81. Παρ όλα αυτά κάποιοι τον πίνουν, γιατί για τον α' ή β' λόγο δεν έχουν απαιτήσεις.
Aλλο να πεί κάποιος ότι δεν έχω διαθεση ή χρόνο για να μάθω και θέλω να πατάω ενα κουμπί, να παίρνω ένα αποτέλεσμα καφέ, ικανοποιητικό για την γεύση μου και άλλο να υπερασπίζεται την επιλογή του συγκρίνοντας τον εσπρεσσο με κάτι μονο κατ όνομα τετοιον.

leftgalan

Re: illy iperespresso vs dolce gusto vs nespresso

Δημοσίευση από leftgalan » Σάβ Οκτ 22, 2011 10:08 pm

Η αληθεια ειναι αγαπητε ULTIMO οτι και η γευση θελει ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ .....

Οταν αρχισα να ασχολουμαι με τον καφε , πηρα και γω μετα απο μια βεβιασμενη αποφαση μια nespresso . Θυμαμαι δοκιμασα τον καφε στο saturn και μου φανηκε ωραιος ....

Πολυ γρηγορα αυτος ο καφες αρχισε να με πειραζει .... εξηγουμαι : ενοιωθα κατα το μεσημερι ενα περιεργο "θερισμα" στο στομαχι (το ιδιο και η συζυγος) , παρομοιο με αυτο που ενοιωθα πολυ παλιοτερα πινοντας φραπε .

Μου μπηκαν ψυλλοι στ αυτια (ισως και να ειναι ψυχολογικο )
αλλαξα αμεσως μηχανη και αρχισα να πειραματιζομαι στον καλο εσπρεσσο ...
Εχοντας κανει μια πορεια μεχρι τωρα ,,, γυρνωντας πισω μου φαινεται τοσο αστεια η γευση του nespresso και ταυτοχρονα τοσο ΤΕΛΕΙΟ το μαρκετινγκ που εχει !! :worthy:

Δεν ειναι ασχημο που σου αρεσει ο nespresso απλα .... καποιοι απο αυτους που σου απαντανε στο forum πινουν απιστευτους καφεδες στο σπιτι τους και δεν μπορουν παρα να εκφρασουν τη γνωμη τους γι αυτο !

Οπως ομως και στο κρασι , η γευση θελει εκπαιδευση , πειραματισμο και ΧΡΟΝΟ και στον καφε .... ενα απο τα καλα που εχει αυτο το χομπυ (και που το κανει πολυ ενδιαφερον) ειναι οτι εχει πολλες ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ με διαφορετικα αποτελεσματα ... και καλως η κακως το αποτελεσμα δεν ερχεται ευκολα ... θελει διαβασμα και πρακτικη .

Πολλα απο αυτα που λεγονται εδω ακουγονται υπερβολικα εως πολυ υπερβολικα σε καποιον που μολις εχει ξεκινησει .
Εξαρταται ομως και απο την ιδιοσυγκρασια του καθενος (εαν δηλαδη θελει να εμβαθυνει στη γευση η οχι) εαν θα ασχοληθει και παραπερα με το θεμα ... Τοτε ισως τα υπερβολικα να αρχισουν να φαινονται ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ !

Παντως εαν δωσουμε ενα chateau margaux σε εναν καποιον που δεν ξερει , μπορει και να μας πει οτι εμενα μου αρεσει πιο πολυ ο Τσανταλης ....OK αυτο ομως δε σημαινει οτι το margaux δεν ειναι κορυφαιο κρασι :a048:

stef4
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2011 4:46 pm
Όνομα: Στέφανος
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: illy iperespresso vs dolce gusto vs nespresso

Δημοσίευση από stef4 » Σάβ Ιούλ 20, 2013 6:14 pm

πρωτος freddo capuccino σε dolce gusto...καφες με αρωμα και γευση espresso sticks, απο μηχανημα στρατου, με εντονη μυρωδιαι φραπε. ΕΛΕΟΣ!!!!!!

ειχα μπρικι τοσα χρονια, εμαθα επιτελους ολα τα κολπα και επινα μια χαρα καφε.

ΔΕ με νοιαζουν τα τσαγια και οι σοκολατες! πινω 4-5 εσπρεσσο τη μερα!
βεβαια εχω αγορασει και καψουλες buondi. θα με σωσουν?
απλα δε πινεται αυτο το πραμα! :waf:

Απάντηση