illy iperespresso vs dolce gusto vs nespresso

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
ikaras

illy iperespresso vs dolce gusto vs nespresso

Δημοσίευση από ikaras » Τετ Οκτ 20, 2010 8:38 pm

Νέος εν δράσει...
Εχουν βγει στην φορα πολλες μηχανες εσπρεσο οι οποιες παιρνουν ετοιμες καπσουλες καφε και οχι μονο...καποιες απο αυτες ειναι και αυτες που αναφερονται στο θεμα του κειμενου.Κάθε μηχανη ή κάθε κάπσουλα καλυτερα ,εχει μια εταιρεια απο πισω της που ειναι χρονια στην ιστορία του <<καλού>> καφέ.Δεν αντιλεγω πως για μένα και πολλους απο εσας η ετοιμασια του καφέ ειναι μια ιεροτελεστία που αποκορυφωνεται με την αποσταξη στο ποτηρακι του εσπρεσσο.Για να μην μακρυγορω και γινομαι σχολαστικος,αξιζει να δωσεις λεφτα για να πιεις το εσπρεσσάκι σου σε μια απο αυτες τις επρεσιερες με ενα απλο πατημα ενος κουμπιου? και εαν ναι σε ποια και γιατι?
ευχαριστω για τον χρονο σας εκ των προτερων...

translator

Re: illy iperespresso vs dolce gusto vs nespresso

Δημοσίευση από translator » Τετ Οκτ 20, 2010 8:52 pm

Άλλο ρωτάς στον τίτλο και άλλο στο κείμενο της ερώτησης.

Θες να συγκρίνεις τις κάψουλες μεταξύ τους ή τις κάψουλες με τον κλασικό τρόπο παρασκευής;

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: illy iperespresso vs dolce gusto vs nespresso

Δημοσίευση από Christos » Τετ Οκτ 20, 2010 9:12 pm

Κανένα από τα παραπάνω δεν μπορεί ακόμα να δώσει αποτέλεσμα που να συγκριθεί με αυτό που δίνει ο συνδιασμός υψηλής ποιότητας καφέ - μύλου - κλασικής μηχανής espresso - χρήστη που γνωρίζει τι κάνει.
Τώρα στην μεταξύ τους σύγκριση ο μόνος τρόπος για να δώσεις καταφατική απάντηση είναι να δοκιμάσεις καφέ παρασκευασμένο και από τις τρεις. Η κουβέντα για τα + και - της καθεμιάς δεν έχει νόημα. Πχ εάν το iperespresso κάνει όντως έναν γευστικό illy εμένα δεν θα με ένοιαζε καθόλου η έλλειψη ποικιλίας. To ίδιο όμως για κάποιον άλλο θα μπορούσε να ήταν το μεγαλύτερο μειονέκτημα του συστήματος και πάει λέγοντας.

Με την ευκαιρία πάντως του θέματος, σαν καταναλωτής μιλώντας, θα εκτιμούσα τις εταιρείες εκείνες που θα είχαν σημεία όπου κάποιος θα μπορούσε να δοκιμάσει τα προϊόντα τους.

ΥΓ Καλωσόρισες στο forum. Έκανα και κάποιο μικρό editing στον τίτλο σου.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: illy iperespresso vs dolce gusto vs nespresso

Δημοσίευση από psycho » Τετ Οκτ 20, 2010 9:44 pm

Κατ εμέ δεν τίθεται θέμα σύγκριση στο αποτέλεσμα. Όπως έχω πει και παλαιότερα η μέθοδος Ipperespresso χρησιμοποιεί καλύτερες ποιοτικά μηχανές (Francis Francis έχουν και pre-infusion) και γευστικά το αποτέλεσμα με ικανοποιεί περισσότερο. Δεν εχω δοκιμάσει βέβαια dolce gusto

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: illy iperespresso vs dolce gusto vs nespresso

Δημοσίευση από Christos » Τετ Οκτ 20, 2010 9:49 pm

psycho έγραψε:Κατ εμέ δεν τίθεται θέμα σύγκριση στο αποτέλεσμα...
Μεταξύ τους ή με τον κλασικό τρόπο παρασκευής;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

GiannisK

Re: illy iperespresso vs dolce gusto vs nespresso

Δημοσίευση από GiannisK » Τετ Οκτ 20, 2010 10:58 pm

τα έχω δοκιμάσει όλα.. (πρόσφατα πήραμε και τη Gusto στη δουλειά)

Λοιπόν βαθμολογώ (πάντα με σύμφωνα με τη δική μου άποψη κι εμπειρία) για να μην πολυλογώ

Francis x7 Iperespresso 10!!!!!/10 Ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει !!! Ο καφές της συγκρίνεται ΜΟΝΟ με αυτών των εξαιρετικών καφέ. Εγώ τέτοιο καφέ δεν έχω πιεί από καμμία μηχανή (για οικιακή χρήση) φίλων μου, γνωστών μου, δική μου. +++

Nespresso 7/10 ...για τις δυνατές της ποικιλίες (4 τον αριθμό) που έχουν και κάποια ποσοστά robusta. Για τους λάτρεις του italian style.

Gusto (εδώ δεν βαθμολογώ γιατί δεν την έχω ακόμα εξερευνήσει στο έπακρο). Μία καλή ροφηματομηχανή (οχι εσπρεσομηχανή). Λίγο απ' όλα γρήγορα, γευστικότατα και καθαρά. Αυτά για την ώρα

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: illy iperespresso vs dolce gusto vs nespresso

Δημοσίευση από psycho » Τετ Οκτ 20, 2010 11:13 pm

Christos έγραψε:
psycho έγραψε:Κατ εμέ δεν τίθεται θέμα σύγκριση στο αποτέλεσμα...
Μεταξύ τους ή με τον κλασικό τρόπο παρασκευής;
Μεταξύ τους Χρήστο....

ikaras

Re: illy iperespresso vs dolce gusto vs nespresso

Δημοσίευση από ikaras » Πέμ Οκτ 21, 2010 4:21 pm

Σας ευχαριστώ για την γρήγορη απαντηση σας στο ερωτημα μου.
Ισως εχουν δικιο καποιοι για το ερωτημα μου,δεν ημουν αρκετα κατανοητος.
Το ερωτημα μου λοιπον ειναι: Αν εχουμε μια απο τις παραπανω 3 επιλογες για μια μηχανη ετοιμου εσπρεσσο (δινοντας ενα επιπλεον (+) σε αυτες που παρασκευαζουν και αλλο ειδος ροφηματος) ποια απο αυτες θα επιλεγαμε με κριτιριο την ποιοτητα (καφε και μηχανης) και των χαρακτηριστκων της ως μηχανης.


Υ.Γ θεωρω οτι και η ποικιλια εσπρεσσο ειναι ενα (+)

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: illy iperespresso vs dolce gusto vs nespresso

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Οκτ 21, 2010 4:53 pm

Μα η απάντηση είναι προφανής από αυτά που σου είπαν παραπάνω. Για espresso η καλύτερη επιλογή είναι η iperespresso. Επίσης η μηχανή για τον iperespresso, ή Francis, δεν συγκρίνεται με τις άλλες στην ποιότητα κατασκευής. Για σοκολάτα, φασκόμηλο κτλ δεν έχεις άλλη επιλογή από την dolce gusto.

Επίσης δες και το παρακάτω link:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.ph ... tcount=901

Τέλος να θυμίσω επίσης ότι εδώ είναι forum για τον espresso. ;)
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
alex75
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Οκτ 13, 2010 10:13 pm
Μηχανή:: Illy Francis X7
Οι καφέδες μου:: Illy medium roasted, lungo & scuro

Re: illy iperespresso vs dolce gusto vs nespresso

Δημοσίευση από alex75 » Σάβ Οκτ 23, 2010 3:12 pm

Καλησπέρα σε όλους. Μόλις επέστρεψα από μεγάλο σούπερ μάρκετ, όπου στο πλαίσιο προώθησης της dolce gusto, προσέφεραν ροφήματα σε όποιον επιθυμούσε. Πήραμε έναν εσπρέσο και έναν καπουτσίνο. Ο εσπρέσο... για γέλια, ο καπουτσίνο στα όρια... εκείνου που όλοι δοκιμάσαμε σαν φαντάροι στις εισόδους των στρατοπέδων από αυτόματο πωλητή.
Αφήστε που η κοπέλα που σέρβιρε (χρησιμοποιούσε την circolo που είναι και τριάντα ευρώ ακριβότερη), βγάζοντας την κάψουλα του γάλακτος για να τοποθετήσει εκείνη του καφέ, έγινε χάλια από υπολείματα γάλακτος, νερό και ατμό...
Προσωπικά "ψάχνομαι" για αυτόματη, τείνω να καταλήξω στην francis X7, έχω μόνο έναν ενδοιασμό μέχρι να δοκιμάσω και τη μηχανή της lavazza.

Απάντηση