Αγορά Μηχανής Nespresso Pro

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
fragkios21
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 11:07 am

Αγορά Μηχανής Nespresso Pro

Δημοσίευση από fragkios21 » Τετ Φεβ 06, 2019 11:30 am

Καλημέρα σε όλους, σκέφτομαι να πάρω την Gemini της Nespresso με χρυσιδανειο για 6 μήνες με την αγορά 500 καψουλων το μήνα , προορίζεται για ταβέρνα που το πρωί λειτουργεί ως καφετέρια και κάνω γύρω στους 20 καφέδες την μέρα, μίλησα με εναν υπεύθυνο της νεσπρεσο και μου είπε ότι θα κάνει μια καλύτερη τιμή στις κάψουλες, η τιμή αυτή τη στιγμή στο σάιτ είναι στα 0.38 λεπτά.
Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας για αυτήν την μηχανή
Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο
Δεν θέλω να μπλέξω με γκρουπ, μύλο, καθαρισμούς κλπ. , ίσως μια αυτόματη με ενσωματωμένο μύλο.
Ενδεικτικά καπουτσίνο,φρέντο 2.50€
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά Μηχανής Nespresso Pro

Δημοσίευση από Nimrodel » Τετ Φεβ 06, 2019 12:51 pm

Δε νομίζω να βρεις κάποιον εδώ να σου δώσει λύση γιατί η μεγάλη πλειοψηφία είμαστε οικιακοί χρήστες και μας αρέσει η ρουτίνα του μύλου κ της μηχανής μας. Καλύτερα θα ήταν να ρωτήσεις άλλους επαγγελματίες με ανάλογες ανάγκες.
Ως γεύση (δική μου) θα σου έλεγα ότι ο καφές με κάψουλα δεν πινεται. Ενώ από υπεραυτοματη καλή έχω πει οκ. Στην υπεραυτοματη βάζεις ο, τι καφέ θέλεις, κόκκο, φρέσκο. Στις νεσπρεσο θα είσαι ύποχρεωμενος να παίρνεις από αυτούς (δεν γνωρίζω αν βγάζει άλλος επαγγελματικές κάψουλες νεσπρεσο, νομίζω όχι). Δλδ οκ στους πρώτους έξι μήνες, μετά ο ο καφές θα σου έρχεται ακριβότερα.

fragkios21
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 11:07 am

Re: Αγορά Μηχανής Nespresso Pro

Δημοσίευση από fragkios21 » Τετ Φεβ 06, 2019 12:59 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Όταν λέω 6 μήνες εννοώ ότι την μηχανή την χρειάζομαι για 6 μήνες καθώς δουλεύουμε σεζόν

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Αγορά Μηχανής Nespresso Pro

Δημοσίευση από Jousis » Τετ Φεβ 06, 2019 1:22 pm

Πρόσεξε λίγο με την σειρά Pro. Έχει διάφορες παγίδες.

α) οι τιμές στην σελίδα είναι χωρίς ΦΠΑ για τις προ και με ΦΠΑ για τις απλές. Οι 500 κάψουλες ρόμα πχ (0,41) κοστίζουν 30 ευρώ λιγότερο απο 500 κάψουλες προ
β) με 2 παραγγελίες σε απλές κάψουλες (όχι τις ακριβές) έναντι των προ, έχεις αποσβέσει 1 μηχανή (φτηνή) non-pro
γ) στις απλές κάψουλες έχεις πολλές περισσότερες επιλογές
δ) δεν σε δεσμεύει κανένας να αγοράζεις 500 κάθε μήνα.
ε) καφετέρια και θα σερβίρεις νεσπρέσο; συγγνώμη για το σχόλιο , δεν είναι κάτι προσωπικό, αλλά με νεσπρέσσο ο καλύτερος τίτλος είναι "καντίνα". Σκέψου κάποια άλλη λύση. (για ταβέρνα είναι μια χαρά)


υγ. δεν έχω σχέση με νεσπρέσο, τα παραπάνω σχόλια δεν είναι ειδήμονα, απλά έχουμε καταθέσει τεράστια ποσά :D

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά Μηχανής Nespresso Pro

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Φεβ 06, 2019 1:33 pm

Καλησπέρα,
Η κάψουλα της νεσπρέσο περιέχει περίπου 7g προαλεσμένου μπαγιάτικου καφέ. Ακόμα και 0.35€ να σου αφήσει την κάψουλα στο κιλό θα σου βγαίνει 50€. Τα φρέσκα blend που κυκλοφορούν στην αγορά στη λιανική τιμή που ψωνίζουμε εμείς ως οικιακοί χρήστες κυμαίνονται στα ~30€ (που σημαίνει οτι επαγγελματικά μπορεί να πέσει παρακάτω). Επομένως, από θέμα κόστους ξεκινάς από ακριβή και μπαγιάτικη πρώτη ύλη. Θεωρώ δεδομένο ότι από 7g καφέ δεν μπορείς να βγάλεις διπλό εσπρέσο για να στήσεις ζεστό ή κρύο καφέ, άρα χρειάζεσαι το λιγότερο 2 κάψουλες/καφέ.

Από την άλλη πλευρά πρέπει να σκεφτείς ακόμα και για τους 20 καφέδες αν προσφέρεις ανταγωνιστικό προϊόν. Πιο λιανά σε ενδιαφέρει να προσφέρεις ποιότητα ή νεροζούμι; Οι πελάτες γίνονται ολοένα και πιο απαιτητικοί και τα μαγαζιά που προσφέρουν καφέ ανοίγουν σαν μανιτάρια.

Πρόταση μου είναι μιλήσεις με κάποιους επαγγελματίες του χώρου, οι οποίοι εκτός από την ποιοτική πρώτη ύλη θα σε κατευθύνουν στον κατάλληλο εξοπλισμό και την εν γένει οργάνωση.
Ενδεικτικά: Cup10, Taresso, Distretto..

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά Μηχανής Nespresso Pro

Δημοσίευση από Nimrodel » Τετ Φεβ 06, 2019 2:55 pm

Η επαγγελματική κάψουλα περιέχει 7 γρ? Γιατί η οικιακή περιέχει 4.5 απ' όσο ξέρω. Πιο νερομπλουμ δεν γίνεται. Ήδη απο τη νεσπρεσο προτείνεται η χρήση δύο καψουλων για φρέντο.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Αγορά Μηχανής Nespresso Pro

Δημοσίευση από Jousis » Τετ Φεβ 06, 2019 3:21 pm

Όντως έχει άλλα γραμμάρια;
Όσες φορές έχω πιεί απο προ δεν έχω δεί καμία διαφορά στην γεύση (του νεροζουμιού).

Τουλάχιστον δικαιολογείται έτσι η διαφορά στην τιμή.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά Μηχανής Nespresso Pro

Δημοσίευση από Nimrodel » Τετ Φεβ 06, 2019 5:15 pm

Έτσι από απορία το έψαξα λίγο. Δεν βρήκα πόσα γραμμάρια έχει η κάψουλα, αλλά στο αμαζον οι 50 κάψουλες λένε 300γρ. Δεν αναφέρεται ως καθαρό βάρος. Αν υποθέσουμε ότι είναι καθαρό τότε έχουν 6 γραμμάρια.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά Μηχανής Nespresso Pro

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Φεβ 06, 2019 5:21 pm

Όλες οι κάψουλες Nespresso κλασικού σχεδιασμού, έχουν ~5.8 g αλεσμένου. Για αρκετό διάστημα σε επαγγελματικό 'πεδίο' έφτιαχνα προς πώληση capsule in (άλεθα, ζύγιζα, γέμιζα, σφράγιζα), συμβατές μόνο με Nespresso.
Τα 7 g που αναφέρθηκαν είναι μικτό βάρος.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά Μηχανής Nespresso Pro

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Φεβ 06, 2019 6:08 pm

Πήρα το ευμενέστερο σενάριο απ´ αυτό που διάβασα...άρα ακόμα ακριβότερος στο κιλο. Ας μην στεκόμαστε όμως στις λεπτομέρειες, το ουσιώδες είναι οτι πρόκειται για ακριβή πρώτη ύλη, μπαγίατικη και προαλεσμένη. Για να μην αναφερθούμε στην ίδια τη «μηχανή»...

Απάντηση