ιδέες για μύλο 400-500

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
gehas23
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Απρ 21, 2017 10:56 pm
Όνομα: Giorgos
Μηχανή:: ECM classica PID
Μύλος:: K3

Re: ιδέες για μύλο 400-500

Δημοσίευση από gehas23 » Τετ Ιαν 30, 2019 3:11 am

Joe έγραψε:
Τρί Ιαν 29, 2019 11:52 am
Με κωνικα μαχαιρια μπορεις να βρεις και το μυλος της bezzera γυρω στα 300 ευρω απο elektros.it. Δε ξερω αν τον εχει δοκιμασει κανεις απο εδω αλλα σε φορουμ του εξωτερικου εχω διαβασει καλα σχολια επειδη σκεφτομαι να τον παρω και εγω. Αν σε ενδιαφερει κανε μια αναζητηση στο home-barista να μαθεις περισσοτερα
Τον σκέφτομαι ας είμαι ο πρώτος
Ταιριάζει στα στάνταρ που έχω βάλει από κατασκευή κτλ... Ελπίζω να κόβει σωστά

Joe
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 30, 2017 6:28 am
Όνομα: Giannis
Μηχανή:: Lelit plust pid
Μύλος:: Bezzera bb005
Οι καφέδες μου:: Kudu,cup10,mokka,taresso
Τοποθεσία: Σπάρτη
Επικοινωνία:

Re: ιδέες για μύλο 400-500

Δημοσίευση από Joe » Πέμ Ιαν 31, 2019 5:38 pm

Αν τον θες μονο για εσπρεσσο μια χαρα κοβει. Εγω δεν τον εχω παρει ακομα λογο οικονομικων. Το μονο ανησυχιτικο(εκτος απο το οτι ειναι λιγο κακασχημος χαχα) ειναι το σχετικα αδυναμο μοτερ αλλα δεν εχω βρει κανεναν που να ειχε προβλημα . Και σε ενα μαγαζι που ειχα ρωτησει σχετικα με αυτο μου ειχαν απαντησει οτι εχει ενα μηχανισμο ο μυλος που μειωνει τις στροφες και αυξανει τη δυναμη του μοτερ οποτε χρειαζεται. Αποψη μου παντως οτι με αυτα τα λεφτα σε κωνικα δεν υπαρχει κατι αλλο εκτος απο sette ο οποιος και πιο ακριβος ειναι και πιο καλη αλεση δεν πιστευω οτι θα δωσει. Και επισης να δωσω 300 ευρω για να παρω χειροκινητο τυπου kinu, ενω με 300 και λιγοτερα μπορω να παρω μυλο και με ιδια διαμετρο μαχαιριων και ηλεκρτρικο, δεν παιζει.

gehas23
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Απρ 21, 2017 10:56 pm
Όνομα: Giorgos
Μηχανή:: ECM classica PID
Μύλος:: K3

Re: ιδέες για μύλο 400-500

Δημοσίευση από gehas23 » Παρ Φεβ 01, 2019 12:05 am

Joe έγραψε:
Πέμ Ιαν 31, 2019 5:38 pm
Αν τον θες μονο για εσπρεσσο μια χαρα κοβει. Εγω δεν τον εχω παρει ακομα λογο οικονομικων. Το μονο ανησυχιτικο(εκτος απο το οτι ειναι λιγο κακασχημος χαχα) ειναι το σχετικα αδυναμο μοτερ αλλα δεν εχω βρει κανεναν που να ειχε προβλημα . Και σε ενα μαγαζι που ειχα ρωτησει σχετικα με αυτο μου ειχαν απαντησει οτι εχει ενα μηχανισμο ο μυλος που μειωνει τις στροφες και αυξανει τη δυναμη του μοτερ οποτε χρειαζεται. Αποψη μου παντως οτι με αυτα τα λεφτα σε κωνικα δεν υπαρχει κατι αλλο εκτος απο sette ο οποιος και πιο ακριβος ειναι και πιο καλη αλεση δεν πιστευω οτι θα δωσει. Και επισης να δωσω 300 ευρω για να παρω χειροκινητο τυπου kinu, ενω με 300 και λιγοτερα μπορω να παρω μυλο και με ιδια διαμετρο μαχαιριων και ηλεκρτρικο, δεν παιζει.
Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες, τώρα που τον έψαξα λίγο καλύτερα... δεν σε ενοχλεί η πλαστικουρα που ρυθμίζει την άλεση? Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε αυτό το κρίσιμο σημείο να βάζεις υλικά τα οποία σε 1 χρόνο το πολύ θα έχουν μπόσικα

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: ιδέες για μύλο 400-500

Δημοσίευση από harryv » Παρ Φεβ 01, 2019 8:18 am

gehas23 έγραψε:
Δευ Ιαν 28, 2019 7:28 pm
ηλεκτρικός, δεν έχω πρόβλημα χώρου οτι κατακράτηση και αν έχει θα τον κουνάω μέχρι να αδειάσει
Φίλε μη νομίζεις ότι είναι όλοι σα το Graef. Μια στο κεφάλι και καθάρισες. Δεν είμαι ηλίθιος εγώ που τον χρησιμοποιούσα, τον χρησιμοποιώ και θα τον χρησιμοποιώ για πολύ καιρό ακόμη. Πας να μπλέξεις με βουρτσάκια, και dosers. Οι κάθετης άλεσης θα σου δώσουν ελάχιστη κατακράτηση, οι άλλοι άστα να πάνε.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: ιδέες για μύλο 400-500

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Φεβ 01, 2019 1:25 pm

harryv έγραψε:
Παρ Φεβ 01, 2019 8:18 am
.. Πας να μπλέξεις με βουρτσάκια, και dosers. Οι κάθετης άλεσης θα σου δώσουν ελάχιστη κατακράτηση, οι άλλοι άστα να πάνε.
+1

gehas23
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Απρ 21, 2017 10:56 pm
Όνομα: Giorgos
Μηχανή:: ECM classica PID
Μύλος:: K3

Re: ιδέες για μύλο 400-500

Δημοσίευση από gehas23 » Παρ Φεβ 01, 2019 4:51 pm

harryv έγραψε:
Παρ Φεβ 01, 2019 8:18 am
gehas23 έγραψε:
Δευ Ιαν 28, 2019 7:28 pm
ηλεκτρικός, δεν έχω πρόβλημα χώρου οτι κατακράτηση και αν έχει θα τον κουνάω μέχρι να αδειάσει
Φίλε μη νομίζεις ότι είναι όλοι σα το Graef. Μια στο κεφάλι και καθάρισες. Δεν είμαι ηλίθιος εγώ που τον χρησιμοποιούσα, τον χρησιμοποιώ και θα τον χρησιμοποιώ για πολύ καιρό ακόμη. Πας να μπλέξεις με βουρτσάκια, και dosers. Οι κάθετης άλεσης θα σου δώσουν ελάχιστη κατακράτηση, οι άλλοι άστα να πάνε.
Τον graef συγνώμη κιόλας αλλά θα χαρώ πολύ να τον πετάξω... Τα πάνω μαχαίρια έχουν αποκτήσει σε μικρό χρονικό διάστημα μεγάλα μπόσικα, η άλεση έχει εξίσου μεγάλες διαβαθμίσεις και σε λεπτές αλέσεις βρίσκω ίζημα καφέ στο ποτήρι

Joe
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 30, 2017 6:28 am
Όνομα: Giannis
Μηχανή:: Lelit plust pid
Μύλος:: Bezzera bb005
Οι καφέδες μου:: Kudu,cup10,mokka,taresso
Τοποθεσία: Σπάρτη
Επικοινωνία:

Re: ιδέες για μύλο 400-500

Δημοσίευση από Joe » Σάβ Φεβ 02, 2019 1:06 am

Γιωργο(gehas) σχετικα με το πλαστικο σκεψου τον ιδιο μηχανισμο ουσιαστικα με wormgear εχουν και οι μυλοι της ecm και ,δε θυμαμαι σε ποια μοντελα ακριβως, αλλα πλαστικο χρησιμοποιουν και αυτοι. Οποτε για να χρησιμοποιουν και στην ecm πλαστικο μαλλον θα ειναι αφοβο

gehas23
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Απρ 21, 2017 10:56 pm
Όνομα: Giorgos
Μηχανή:: ECM classica PID
Μύλος:: K3

Re: ιδέες για μύλο 400-500

Δημοσίευση από gehas23 » Κυρ Φεβ 03, 2019 3:16 am

Joe έγραψε:
Σάβ Φεβ 02, 2019 1:06 am
Γιωργο(gehas) σχετικα με το πλαστικο σκεψου τον ιδιο μηχανισμο ουσιαστικα με wormgear εχουν και οι μυλοι της ecm και ,δε θυμαμαι σε ποια μοντελα ακριβως, αλλα πλαστικο χρησιμοποιουν και αυτοι. Οποτε για να χρησιμοποιουν και στην ecm πλαστικο μαλλον θα ειναι αφοβο
Συμφωνώ με αυτό που λες αλλα στους ECM έχει την επιλογή να το αγοράσεις έξτρα το μεταλλικό γρανάζι. Μήπως πρόβλεψαν οτι μετά από καιρό θα υπάρχει πρόβλημα?
Μπορεί σε ακριβά μοντέλα να βάζουν καλύτερα πλαστικά αλλά το μέταλλο είναι μέταλλο

Joe
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 30, 2017 6:28 am
Όνομα: Giannis
Μηχανή:: Lelit plust pid
Μύλος:: Bezzera bb005
Οι καφέδες μου:: Kudu,cup10,mokka,taresso
Τοποθεσία: Σπάρτη
Επικοινωνία:

Re: ιδέες για μύλο 400-500

Δημοσίευση από Joe » Κυρ Φεβ 03, 2019 4:44 am

Ισχυει οτι μπορεις να το αγορασεις εξτρα..τωρα προβλεψαν οπως λες οτι το πλαστικο θα χαλαει ή ειναι θεμα μαρκετιν για να δωσεις ενα 50ρικο παραπανω δε ξερω αλλα ναι σιγουρα μεταλικο θα ηταν καλυτερο. Αυτο που θελω να πω, και πιο γενικα μιλωντας, ειναι οτι ο bezzera κυκλοφορει αρκετα χρονια. Οποτε φανταζομαι οτι τετοια προβληματα, ειτε εχει να κανει με το μοτερ που εχουν πει αρκετοι οτι ειναι αδυναμο, ειτε με την πλαστικη ρυθμιση που αναφερεις εσυ, θα τα ειχαν λυσει

gehas23
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Απρ 21, 2017 10:56 pm
Όνομα: Giorgos
Μηχανή:: ECM classica PID
Μύλος:: K3

Re: ιδέες για μύλο 400-500

Δημοσίευση από gehas23 » Δευ Φεβ 04, 2019 10:15 pm

Joe έγραψε:
Κυρ Φεβ 03, 2019 4:44 am
Ισχυει οτι μπορεις να το αγορασεις εξτρα..τωρα προβλεψαν οπως λες οτι το πλαστικο θα χαλαει ή ειναι θεμα μαρκετιν για να δωσεις ενα 50ρικο παραπανω δε ξερω αλλα ναι σιγουρα μεταλικο θα ηταν καλυτερο. Αυτο που θελω να πω, και πιο γενικα μιλωντας, ειναι οτι ο bezzera κυκλοφορει αρκετα χρονια. Οποτε φανταζομαι οτι τετοια προβληματα, ειτε εχει να κανει με το μοτερ που εχουν πει αρκετοι οτι ειναι αδυναμο, ειτε με την πλαστικη ρυθμιση που αναφερεις εσυ, θα τα ειχαν λυσει
συμφωνώ είναι σοβαρή εταιρία
αλλα επειδή είμαι ακόμα κάθετος στο να τρίβω πλαστικά στο καθάρισμα και να προσέχω μην φαγωθούν οι βόλτες...
θα πάω σε μεταλλική υλοποίηση με επίπεδα μαχαιριά τύπου mignon specialita ή με λίγη υπομονή K6 ή f4e nano η belogia od 64 η zenith club e

Απάντηση