Αγορά μύλου και υπό συνθήκες ίσως και μηχανής

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Αγορά μύλου και υπό συνθήκες ίσως και μηχανής

Δημοσίευση από NiPi » Τετ Ιαν 23, 2019 10:14 pm

parker έγραψε:
Τετ Ιαν 23, 2019 7:42 pm
Θα εννοείς Gaggia baby και classic πριν το 2015 αλλά φοβάμαι θα έχουν γράψει όλα αυτά πολλά χλμ όπως και τα μαχαίρια των μύλων.
Σε αυτές αναφέρομαι. Τα χλμ αυτά καθεαυτά δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα σε αυτές τις μηχανές, αν είναι καλοσυντηρημένες, και παραμένουν λειτουργικές. Όσον αφορά δε στους μύλους, θα πρέπει να έχουν κόψει πραγματικά πολλά κιλά καφέ για να πεις ότι χρειάζονται αλλαγή τα μαχαίρια, τα οποία παρεμπιπτόντως είναι συνήθως αρκετά φτηνά (~€40). Και αν λάβεις υπ' όψιν σου ότι μιλάμε κυρίως για οικιακό εξοπλισμό και κυρίως για οικιακή χρήση (μ.ο. 1-2 καφέδες την ημέρα), τότε τα χλμ δεν είναι τόσα πολλά όσα φαίνονται.

parker
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2018 7:47 pm
Όνομα: Tom
Μηχανή:: Ascaso Arc

Re: Αγορά μύλου και υπό συνθήκες ίσως και μηχανής

Δημοσίευση από parker » Παρ Ιαν 25, 2019 2:43 pm

Καλησπέρα παιδιά. Ακολούθησα τις συμβουλές σας για καθαριότητα κτλ ξεκινώντας από τη σίτα. Πάω να ξεβιδώσω τη βίδα και να μην σας τα πολυλογώ έσπασε το κεφάλι της και έμεινε η υπόλοιπη μέσα. Το έχω δώσει σε φίλο που μπορεί λέει να κάνει κάτι με τρυπανάκι και περιμένω. Έλεος. Σαν όλα να δείχνουν να πάω και για μηχανή. Πάντως η σίτα δεν έκρυβε πλαστικό όπως περίμενε ο billos
NiPi έγραψε:
Τρί Ιαν 22, 2019 11:09 pm
αμφιβαλλω όμως αν θα μπορέσεις να βρεις non pressurized καλαθάκι για αυτή τη μηχανή.
Το περιμένω από μέρα σε μέρα. Παραγγελία από ebay. Δεν περιμένω τίποτα φοβερό σε ποιοτητα αλλά κάπου το πήρε το μάτι μου στο forum και είπα να το δοκιμάσω

billos666
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 10, 2016 12:51 am
Όνομα: Βασιλης
Μηχανή:: Gaggia Magenta Plus

Re: Αγορά μύλου και υπό συνθήκες ίσως και μηχανής

Δημοσίευση από billos666 » Παρ Ιαν 25, 2019 2:49 pm

Αν δεν ειναι πλαστικο απο κατω απο την σιτα τοτε ειναι το αλουμινιο απο το θερμομπλοκ. Σιδερο δεν ειναι παντως. Η βιδα εσπασε γιατι δεν την εχεις ξεβιδωσει ποτε την σιτα για να καθαρισεις την μηχανη εκει, γι αυτο και ο καφες δεν σου εβγαινε σωστος.

parker
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2018 7:47 pm
Όνομα: Tom
Μηχανή:: Ascaso Arc

Re: Αγορά μύλου και υπό συνθήκες ίσως και μηχανής

Δημοσίευση από parker » Πέμ Ιαν 31, 2019 8:07 pm

Παρέλαβα χτες την μηχανή. Δεν μπόρεσε τελικά να βγάλει την σπασμένη βίδα και μου είπε πως κόλλησε την σίτα με σιδερόκολλα. Δηλαδή στη θέση του κεφαλιού της βίδας έχει την σιδερόκολλα. Μου λέει πως τη βάζει και σε μοτέρ και δεν καταλαβαίνει τίποτα. Οκ λέω και ξεκινάω με τον καθαρισμό που μου προτείνατε και είχα φροντίσει να προμηθευτώ στο ενδιάμεσο. Μετά από τον καθαρισμό και στην τρίτη φορά που περνούσα σκέτο νερό την μηχανή, τελικώς μου έμεινε η σίτα στο χέρι.
Οπότε την έδωσα σε άλλον (μήπως και την κάνει) και άρχισα την αναζήτηση μηχανής γιατί προς τα εκεί βλέπω την δουλειά.
Με γρήγορο ψάξιμο είδα την Ascaso Arc στα 200 καινούρια. Έχει θερμομπλοκ και λίγο περισσότερα μέρη από πλαστικό σε σχέση με την dream που βγαίνει στα 400 (αλλά σε αυτά τα λεφτά πας σε lelit p41 σύμφωνα με τα λεγόμενα των περισσοτέρων σας).
Έχει κανείς κάποια άποψη; Να πω, πως το μπατζετ είναι βαριά με πολύ κόπο στα 300€.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά μύλου και υπό συνθήκες ίσως και μηχανής

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Ιαν 31, 2019 10:56 pm

Δεν είναι καλή επιλογή οι Ascaso στις φθηνές καφετιέρες.

parker
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2018 7:47 pm
Όνομα: Tom
Μηχανή:: Ascaso Arc

Re: Αγορά μύλου και υπό συνθήκες ίσως και μηχανής

Δημοσίευση από parker » Παρ Φεβ 01, 2019 11:39 am

Artisti έγραψε:
Πέμ Ιαν 31, 2019 10:56 pm
Δεν είναι καλή επιλογή οι Ascaso στις φθηνές καφετιέρες.
Οπότε μέχρι 200€ η delonghi είναι μονόδρομος?Ή βλέπω και κάτι άλλο?

billos666
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 10, 2016 12:51 am
Όνομα: Βασιλης
Μηχανή:: Gaggia Magenta Plus

Re: Αγορά μύλου και υπό συνθήκες ίσως και μηχανής

Δημοσίευση από billos666 » Παρ Φεβ 01, 2019 11:49 am


billos666
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 10, 2016 12:51 am
Όνομα: Βασιλης
Μηχανή:: Gaggia Magenta Plus

Re: Αγορά μύλου και υπό συνθήκες ίσως και μηχανής

Δημοσίευση από billos666 » Παρ Φεβ 01, 2019 11:49 am


parker
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2018 7:47 pm
Όνομα: Tom
Μηχανή:: Ascaso Arc

Re: Αγορά μύλου και υπό συνθήκες ίσως και μηχανής

Δημοσίευση από parker » Παρ Φεβ 01, 2019 4:16 pm

Έχω φίλο που πέρασαν από τα χέρια του αρκετές μηχανές και αυτός μου είπε να δω τις ascaso μιας και από μέσα είναι αρκετα ποιοτικές. Δεν λέει τα ίδια για τις gaggia αφού πολλές από αυτές κατέληξαν στο service

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά μύλου και υπό συνθήκες ίσως και μηχανής

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Φεβ 01, 2019 10:47 pm

Οι κάτοχοι Ascaso καφετιέρας έχουν διαφορετική άποψη από τον φίλο σου.
Στις παλιές Gaggia ήξερες τί έπαιρνες από μηχανή εσωτερικά πράγμα αμφίβολο για τις Ascaso και ότι θα έχεις ανταλλακτικά και service σε προσιτή τιμή.
Σε θέμα ποιότητας καφέ οι Gaggia ήταν πάντα το home standard (οι προ 2015) και σίγουρα είχαν καλύτερο εσπρέσσο σε σχέση με τις Ισπανικές
Για το service που σου είπε ο φίλος σου ότι θέλουν οι Gaggia ισχύει μόνο αν δεν κάνεις τον σωστό καθαρισμό τους επαγγελματικού επιπέδου που θέλουν.
Τις έχουμε χρόνια αυτές τις μηχανές δεν θα τις μάθουμε τώρα
Πήγαν για service λόγω κακής χρήσης και συντήρησης κατά 90% και συνεπώς ο φίλος σου σου έδωσε μια πλαστή εικόνα για αυτές από άγνοια να υποθέσω (αν δεν είχε σκοπό να σου δώσει Ascaso).

Απάντηση