ΑΓΟΡΑ ΤΑΜΠΕΡ

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
koravos71
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 11, 2017 1:57 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mazzer super jolly
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10 κτλ.
Τοποθεσία: Athens

ΑΓΟΡΑ ΤΑΜΠΕΡ

Δημοσίευση από koravos71 » Σάβ Ιαν 19, 2019 12:30 am

Καλησπέρα και πάλι. Ενδιαφέρομαι για την αγορά ταμπερ στα 58,3-58,4 mm για 18αρι vst. Στο ιντερνετ διαβάζω διάφορα και έχω μπερδευτεί. Για flat, convex, ripple, c ripple, calibrated κτλ. Τι θα λέγατε να προτιμήσω? Να είναι calibrated ή εύκολα θα βρω το πάτημα σε δύναμη άρα περιττο. Η βάση τι σχήμα να έχει ? Ποιο είναι το προτιμώμενο υλικό βάσης? Επίσης προτάσεις σε επίπεδο εταιρείας ή κάποιο κατάλληλο λινκ? Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΑΓΟΡΑ ΤΑΜΠΕΡ

Δημοσίευση από Jazz » Σάβ Ιαν 19, 2019 2:38 am

Tamper επίπεδο με ορθή γωνία στη βάση για vst basket. Για μένα ,ακόμη καλύτερα με 58.5mm διάμετρο. (κάλυψη 98% του όγκου στο πάτημα)
Υλικό βάσης, ανοξείδωτο ατσάλι.
Αν θα είναι δυναμομετρικό; Δε ξέρω. Προσωπικά, εκτιμώ ότι για οικιακή χρήση δε χρειάζεται. Είναι τσάμπα extra κόστος. Χώρια του ότι σπίτι, δουλεύεις συνεχώς με διαφορετικούς καφέδες, και όχι πχ με ένα βασικό χαρμάνι, όπου θες όσο το δυνατόν, όλες τις παραμέτρους πάντα ίδιες (στην προκειμένη περίπτωση, πάτημα με ίδια δύναμη/kg). Σπίτι, πειραματίζεσαι και το πάτημα σου θα το βρεις και σχετικά εύκολα πιστεύω. Δε σε "βιάζει" άλλωστε και κανείς. Δε χρειάζεται να κάνεις τυποποιημένες κινήσεις, ούτε έχεις καμιά ουρά πελατών να περιμένουν πίσω και να κοιτάνε τα χέρια σου... :lol:

Από link τώρα, μπορείς να κοιτάξεις σε sites εστίασης και εξοπλισμού. Οι επιλογές είναι άπειρες. Με ένα κόστος 20-30€ βρίσκεις πολύ καλά tamper.
Προσωπικά, θα σου πρότεινα αυτό: https://www.barista.gr/el/dynamometriko ... m-diametro
Το πήρα πρόσφατα για επαγγελματική χρήση (ως μια ακόμα επιλογή), επειδή ήθελα ανάλογο σχεδιασμό για ευθύ πάτημα, μιας και δυστυχώς δεν πατάνε όλοι οι εργαζόμενοι ευθεία αφενός και αφετέρου προέκυψε θέμα ιατρικής φύσης με το κλασικό δυναμομετρικό με λαβή (τενοντίτιδες). Βέβαια δεν είναι στην πραγματικότητα "ακριβώς" δυναμομετρικό! Δεν ορίζεις κιλά/άσκηση δύναμης, δεν ακούς το "κλικ" μιας χ ρύθμισης. Απλά προσαρμόζεις το πάχος της βάσης (βιδώνεις-ξεβιδώνεις), έτσι ώστε να έχεις πάτημα στο ίδιο βάθος στο καλαθάκι σου. Δεν είναι ακριβώς το ίδιο δηλαδή με το δυναμομετρικό, αλλά και έτσι θα τη βρεις τη ρύθμιση σου ανάλογα και με τον καφέ σου. Δεν είναι δύσκολο.
Απλά είναι μια καλή επιλογή, εφόσον έχει προσιτή τιμή, είναι ποιοτικότατη κατασκευή, είναι 58.5mm flat Και με σχεδιασμό για ευθύ πάτημα.

Βέβαια, όπως σου είπα, επιλογές υπάρχουν πολλές και ανάλογα και με το πόσα χρήματα θέλεις να διαθέσεις, η γκάμα μεγαλώνει. :a030:

koravos71
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 11, 2017 1:57 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mazzer super jolly
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10 κτλ.
Τοποθεσία: Athens

Re: ΑΓΟΡΑ ΤΑΜΠΕΡ

Δημοσίευση από koravos71 » Σάβ Ιαν 19, 2019 12:27 pm

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Επειδή δε γνωρίζω και διάβασα τα προτεινόμενα για vst είναι 58,3-58,4 mm αυτή η πολύ μικρή απόκλιση με το 58,5 που μου προτείνεις δε παίζει φαντάζομαι ιδιαίτερο ρόλο?

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: ΑΓΟΡΑ ΤΑΜΠΕΡ

Δημοσίευση από buddy » Σάβ Ιαν 19, 2019 1:53 pm

Tο 58,5 που σου λεει η Σταυριανα, ειναι καλυτερο για vst απο τα 58,3 - 58,4 γιατι καλυπτει ακομα μεγαλυτερη επιφανεια.
Αν βρεις ομως 58,6 εισαι στο ιδανικο, καλυπτει το 100 % της επιφανειας και σκουπιζεις ακομα και τα τοιχωματα, χωρις να σημαινει αυτο οτι θα πιεις καλυτερο καφε.

koravos71
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 11, 2017 1:57 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mazzer super jolly
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10 κτλ.
Τοποθεσία: Athens

Re: ΑΓΟΡΑ ΤΑΜΠΕΡ

Δημοσίευση από koravos71 » Κυρ Ιαν 20, 2019 12:03 am

Ok thanks άρα από 58,3-58,6 είμαι μέσα. Απλά διαβάζω για πολλά είδη βάσης και μπερδεύομαι ( flat ripple κτλ)

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: ΑΓΟΡΑ ΤΑΜΠΕΡ

Δημοσίευση από evaskal » Δευ Ιαν 21, 2019 3:26 pm

Νίκο, θα προσπαθήσω να βοηθήσω κι εγώ, βάσει πάντα της δικής μου εμπειρίας. Το τάμπερ είναι πολύ σημαντικό εργαλείο στη διαδικασία κι η επιλογή του κατάλληλου δεν πρέπει να γίνεται ελαφρά τη καρδία. Για μένα η επιλογή του εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που, μεταξύ άλλων, έχουν να κάνουν με την μηχανή, με το καλαθάκι και με το χέρι του χρήστη. Πιο συγκεκριμένα, πιστεύω ότι πριν την επιλογή πρέπει να λάβουμε υπόψη μας το σχήμα της βάσης, που είναι και το πιο σημαντικό, το προφίλ του, δηλαδή το ύψος του από την επιφάνεια που πατάει τον καφέ μέχρι εκεί που αγγίζουν τα δάκτυλα, και το ύψος και το σχήμα της λαβής. Κι εξηγούμαι:

Σε ότι αφορά το πρώτο, η γεωμετρία του τάμπερ, ήτοι το σχήμα της βάσης του, εξαρτάται σε σημαντικό βαθμό από τη γεωμετρία της ντουζιέρας της μηχανής. Αν η ντουζιέρα είναι πολύ κυρτή, κατά τη γνώμη μου, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις επίπεδο τάμπερ. Χρειάζεσαι κάποιο κυρτό (US ή Euro curve) κοντά στο σχήμα της ντουζιέρας ώστε να σου εξασφαλίζει ίση απόσταση μεταξύ αυτής και του καφέ σε όλη την επιφάνεια του πακ. Παράδειγμα, οι ντουζιέρες που φαίνονται παρακάτω, Ε61 εργοστασιακή Faema, και Ε61 της IMS (δεξιά).

Η πρώτη είναι πολύ κυρτή ενώ η δεύτερη εντελώς επίπεδη. Η πρώτη απαιτεί κυρτό τάμπερ και μάλιστα Euro curve, που είναι σχεδόν ίδιο σχήμα. Με αυτή αν χρησιμοποιήσω φλατ πατητήρι δεν μπορώ να πετύχω ομαλή εκχύλιση. Δημιουργεί πρόβλημα στα πλάγια, λόγω της μεγάλης απόστασης που αφήνει από τις άκρες του πακ. Η διαφορά αυτή προφανώς φαίνεται στο φλιτζάνι. Το αντίθετο βέβαια συμβαίνει στην IMS. Εκεί αν μπει πολύ κυρτό τάμπερ έχω πρόβλημα στο κέντρο. Αυτά σε σχέση με το σχήμα. Εννοείται ότι σε όλες τις περιπτώσεις η γωνία του τάμπερ είναι ορθή και η άκρη της να είναι όσο πιο αιχμηρή γίνεται κι όχι στρογγυλεμένη. To ripple δεν βοηθάει σε κάτι, οπότε και δεν χρησιμοποιείται. Το c-flat, υποτίθεται ότι προσομοιώνει γενικά το σχήμα της ντουζιέρας (ή κάποιων από αυτές, δεν είναι όλες ίδιες). Δεν το έχω χρησιμοποιήσει όμως ποτέ και δεν έχω σχετική εμπειρία.
Σε ότι αφορά το προφίλ (βάθος, ψιλό ή κοντό), αυτό εξαρτάται από το πόσο κατεβαίνει η ντουζιέρα σου μέσα στο καλαθάκι κι από το πώς πιάνεις εσύ το τάμπερ. Παράδειγμα, οι παρακάτω σήτες έχουν ύψος 17mm, μείον 8 το λάστιχο, 9mm κατεβαίνει η σήτα μέσα στο καλάθι. Άρα πρέπει το τάμπερ να μπορεί να βυθιστεί τουλάχιστον 9mm, ώστε να μην βρίσκει το πακ και να μπορούν τα δάχτυλα σου να αγγίξουν το χείλος του καλαθιού. Με λεπτότερο τάμπερ (π.χ. της concept art) τα δάχτυλα σου θα μπαίνουν μέσα στο καλάθι κι αυτό μπορεί να είναι πρόβλημα. Τέλος η λαβή πρέπει να έχει τέτοιο σχήμα, πάχος – ύψος, ώστε να εφαρμόζει καλά στο μέγεθος του χεριού σου, ούτως ώστε να σου επιτρέπει να πατήσεις ίσια και με δύναμη.

Σε ότι αφορά το vst θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Εκεί θέλεις το λιγότερο 58,5 και κατά τη γνώμη μου 58,6 (δύσκολο όμως να βρεις, ίσως custom). Θα σου πρότεινα το https://www.barista.gr/el/paththri-585 ... edh-bash-4. Για το https://www.barista.gr/el/dynamometriko ... -diametro προσωπικά, δεν συμφωνώ διότι ούτε ποιοτικό το θεωρώ ούτε είναι 58,5 στην πραγματικότητα. Τουλάχιστον όχι στη δική μου περίπτωση. Οι ροδέλες που σφίγγουν μεταξύ τους έχουν πολύ τζόγο και βιδώνουν στραβά, με αποτέλεσμα να πατάς στραβά (άρα πρακτικά είναι άχρηστο). Ευτυχώς πρώτη φορά το χρησιμοποίησα με ridge καλαθάκι και το πήρα χαμπάρι αμέσως. Επίσης στην άκρη του περιμετρικά είναι πολύ στρογγυλεμένο, πράγμα που στην πράξη το καθιστά 58mm, αφού το στρογγύλευμα του τρώει το μισό χιλιοστό επιφάνειας. Το καλό του είναι ότι ρυθμίζεται το προφίλ. Όπως είπε η Σταυριάννα να αποφύγεις τις τυποποιημένες κινήσεις, καλό θα είναι να μάθεις να πατάς ίσια χωρίς βοήθεια. Αυτό που σου προτείνω είναι ακριβώς 58,5mm τελείως γωνία στην άκρη. Είναι λίγο ψιλό όμως, 11mm στο πλάι, κι η λαβή του λίγο κοντή (για το δικό μου χέρι πάντα). Αν αλλάζεις ταχτικά καφέδες, καλαθάκια κλπ, πιθανόν να χρειάζεσαι παραπάνω από ένα τάμπερ. Σε ότι κι αν καταλήξεις πάντως, θα σε συμβούλευα να είναι κάποιο που η βάση του να μπορεί να ταιριάξει με διάφορες λαβές για την περίπτωση που χρειαστεί να αλλάξεις λαβή. Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικά συμπεράσματα από δικά μου πειράματα κι έρευνα. Ελπίζω να βοήθησα. Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.
Συνημμένα
20180523_140905.jpg

koravos71
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 11, 2017 1:57 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mazzer super jolly
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10 κτλ.
Τοποθεσία: Athens

Re: ΑΓΟΡΑ ΤΑΜΠΕΡ

Δημοσίευση από koravos71 » Δευ Ιαν 21, 2019 6:32 pm

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τη βοήθεια.Ήταν πολύ χρήσιμα όσα έγραψες. Για την gaggia classic με το σετακι το brass shower holder τι ταμπερ θα προτεινες? 58,5 ΦΛΑΤ ή κάτι άλλο? π.χ. c flat convex κτλ

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: ΑΓΟΡΑ ΤΑΜΠΕΡ

Δημοσίευση από evaskal » Τρί Ιαν 22, 2019 11:42 am

Για την Gaggia αυτό που σου πρότεινα παραπάνω είναι μια χαρά. Βλέπω όμως οτι είναι εξαντλημένο, οπότε μια εναλλακτική είναι https://www.barista.gr/el/paththri-585m ... edh-bash-4. Μετά κοιτάς κι αλλού. Επίσης υπάρχει και custom made εργαστήριο στην Αθήνα αλλά δεν έχω ασχοληθεί και δεν ξέρω να σου πω λεπτομέρειες σχετικά.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΑΓΟΡΑ ΤΑΜΠΕΡ

Δημοσίευση από Jazz » Τρί Ιαν 22, 2019 3:57 pm

Τα 2 πατητήρια από barista που έβαλε σε link ο Βαγγέλης (μαύρο κ Ξύλινο), είναι πάρα πολύ καλά (και value for money!) ενώ πράγματι έχεις τη δυνατότητα να τους αλλάξεις τη λαβή, με αντίστοιχες συμβατές. Αυτά τα δυο έχω και εγώ στο σπίτι. Δε χρειάζομαι κάτι άλλο σε αυτή τη φάση. (το ένα με την αλουμινένια ασημί λαβή, το είχα πάρει με τη βάση των 58mm, όσο καιρό δούλευα παλαιότερα με συμβατικό basket και το άλλο με την ξύλινη, το αγόρασα κανονικά με τη βάση των 58.5mm. Πλέον, έχω κάνει την εξής "μίξη": "Η Αλουμινένια ασημί λαβή μαζί με τη βάση 58.5mm", και αυτό γιατί η ξύλινη είναι λιγάκι πιο ψιλή, και πιο ...ζόρικη χωροταξικά στο γυναικείο μου χέρι :lol: , ενώ παράλληλα η αλουμινένια βάση είναι και πιο βαριά/στιβαρή, και μου αρέσει καλύτερη η αίσθηση της στο χέρι και στο πάτημα μου)

Σχετικά με το custom made εργαστήριο, Βαγγέλη εννοείς Tampers Workshop? Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, αλλά ούτε εγώ το έχω ψάξει ιδιαίτερα. Και από τιμές δηλαδή, δε ξέρω τι παίζει.

Σχετικά με το υπόλοιπο post του Βαγγέλη... Άρτιο! :oneup: Κάθε εξήγηση/hint για την επιλογή του tamper ισχύει πέρα για πέρα και εκτιμώ ότι διαβάζοντας αυτό το post, ο Νίκος έχει καλύψει τις γνωστικές απαιτήσεις για την αγορά του πατητηριού.

Σχετικά με το "δυναμομετρικό" από barista: Η κρίση μου ως ποιοτική κατασκευή, έχει να κάνει πάντα συγκριτικά με το κόστος του. Δε μπορώ να το συγκρίνω πχ με mahlgut ή push ή pullman, γιατί αυτά έχουν το 5σιο κόστος, και θα ήταν άδικο να αναμένω το ίδιο αποτέλεσμα. Όσον αφορά τα 58.5mm, εκτιμώ πως είναι όντως τόσα, κρίνοντας τόσο από τη σύγκριση των βάσεων μου μεταξύ τους, όσο και από τη σύγκριση στο μαγαζί με το 58άρι δυναμομετρικό της concept art, που μάλιστα χρησιμοποιείται σε κάθετο(!) ridged καλαθάκι (πρότυπα VST- branded by Simonelli) στην Aurellia II (T3)... (αυτό δε θα ήθελα να το σχολιάσω, γιατί διαφωνώ ... τα μάλα, αλλά δεν αποφασίζω εγώ προφανώς για ένα δίκτυο) Η διαφορά λοιπόν, στην επιφάνεια πατήματος, είναι εμφανή μεταξύ των δυο. Περί τζόγου, αυτό που έχω να πω, είναι ότι όντως θέλει προσοχή στη ρύθμιση (όχι βιασύνη) γιατί όντως ενδέχεται να βιδώσεις στραβά. Αν όμως εξαρχής προσέξεις και κατά προτίμηση ρυθμίσεις (βιδώσεις) πάνω σε πάγκο, τότε δε θα έχεις πρόβλημα. Για επαγγελματική βαριά χρήση όμως τώρα, ΔΕΝ είναι. Συμφωνώ. Για αυτό και εγώ το πήρα όπως είπα "ως μια ακόμη επιλογή", που αφορά ορισμένους εργαζομένους που έχουν είτε θέμα τενοντίτιδας, είτε ...αδυνατούν να πατήσουν ευθεία. Για τα λίγα ημερήσια πατήματα που θα γίνουν λοιπόν με αυτό, και ζυγίζοντας τα ±, το πρόσημο του tamper για μένα είναι θετικό. Και εκτιμώ, ότι στο σπίτι ειδικά, που θα πατήσεις ~1-5 φορές τη μέρα, δε θα έχεις το πρόβλημα του τζόγου ενός στραβού βιδώματος. Η χρήση είναι περιορισμένη και ο χρόνος που έχεις για να ρυθμίσεις (θεωρητικά) απεριόριστος. Δε σε βιάζει κανείς, θέλω να πω.
Όλα τα παραπάνω συναρτήσει πάντα του κόστους. Αν το εν λόγω tamper, είχε πχ 100 ή 200€, προφανώς και θα ήταν επιλογή προς αποφυγή. Για τα λεφτά του όμως, δίνει κάποια συν, που εκτιμώ το βάζουν στις Τίμιες επιλογές.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: ΑΓΟΡΑ ΤΑΜΠΕΡ

Δημοσίευση από Nimrodel » Τρί Ιαν 22, 2019 11:05 pm

Περί tampers workshop ο λόγος.
Εμεινα πολύ ευχαριστημένη, η τιμή του ήταν και χαρά, το σχεδιακι που διάλεξα για τη λαβή έγινε πολύ ωραίο και το βλέπω και το χαίρομαι ;)
58.55 διάμετρο έκανα και μου σκουπίζει ακριβώς το καλαθάκι μου, στιβαρό, σε όλα του τέλειο.
Το μόνο που θα άλλαζα είναι να φάω λίγο τη λαβή (λιιιιγο πιο κοντό θα το ηθελα) για μεγαλύτερη ευκολία, λόγω γυναικείου χεριού δλδ..σε κάποιον με μεγαλύτερα χέρια θα ταν ταμάμ.

Απάντηση