Πρόταση αγοράς

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
mel4
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 4:45 pm

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από mel4 » Σάβ Δεκ 08, 2018 6:52 pm

Μ ένα πολύ γρήγορο ψάξιμο από 1300 ευρώ ξεκινάνε ανάλογα το κατάστημα ... Γενικά ένα πολύ καλό γερμανικό site τύπου skroutz είναι το idealo.de αν θέλετε να το έχετε στα υπόψιν για αγορές γενικά απο Γερμανια! Επίσης το gleizhals.de, check24.de όπως και αρκετά ακόμα.
Έχετε να προτείνετε κάτι οικονομικό και τίμιο σε dual boiler? Όλες οι προτάσεις ευπρόσδεκτες...Για την expobar που μάλλον θα μου προτείνετε αρκετοί δεν διάβασα και τα καλύτερα για αυτό κ είμαι λίγο δυστακτικος

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από Michalis_cy » Σάβ Δεκ 08, 2018 8:55 pm

Πρόσφατα απέκτησα την Quick mill Silvano Evo. Η τιμή της είναι οριακά κάτω από τα 1000 ευρώ.

Η μηχανή είναι ουσιαστικά dual boiler, έχει δηλαδή ενα μπόιλερ αποκλειστικά για την εκχύλιση του καφέ και ένα (thermoblock) για τον ατμό. Η μηχανή έχει πολύ καλές κριτικές ως προς την σταθερότητα και την ποιότητα του καφέ, κάτι που επιβεβαιώνω.

Το thermoblock έχει πιο αδύνατο ατμό απο μία ΗΧ ή μία dual boiler αλλά σε οικιακή χρήση αυτό δεν είναι πρόβλημα. Χρησιμοποιώ γαλατιέρα 350 ml και δεν χρειάζομαι περισσότερο απο 25-30 δευτερόλεπτα για παρασκευή αφρόγαλου. Η ποιότητα του αφρόγαλου είναι πολύ καλύτερη από αυτό που παρασκεύαζα με τηn Gaggia classic.

Νομίζω στο όριο των 1000 ευρώ είναι από τις καλύτερες επιλογές.

mel4
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 4:45 pm

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από mel4 » Σάβ Δεκ 08, 2018 10:37 pm

Η αλήθεια είναι πως έβαλα όντως όριο 1000e αλλά είμαι κ λίγο περίεργη περίπτωση κ όσο έβλεπα μηχανές διπλού boiler τόσο άρχισα να ψηνω μηχανές τύπου Bezzera Duo, Matrix κτλ.
Δεν ξέρω βασικά κατά πόσο αξιζει να δώσω τόσα χρήματα για την χρήση που την θέλω(5-10 αφρογαλα τη βδομάδα), όχι ότι τα τσιγγουνευομαι αλλά φοβάμαι την ατέλειωτη κρεβατομουρμουρα μετά!
Ενδεικτικά βρήκα τα εξής bundles

Bezzera Duo Top DE + Quamar M80e στα 2.500€
Bezzera Duo Top DE+ Eureka Specialita 2.500€
Οι αντίστοιχοι μύλοι με τον Matrix είναι στα +150 ευρώ
Παιδιά αξίζει η τριπλάσια σχεδόν τιμή απ' ότι με μια Unica+ ένα καλό μύλο για 5-10 αφρογαλα τη βδομάδα;

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από Michalis_cy » Κυρ Δεκ 09, 2018 7:59 am

Όλες οι καλές dual boiler είναι σε αυτό το εύρους τιμής.

Προσωπικά πάντως θα προτιμούσα κάποια με προθέρμανση νερού (πχ Izzo Alex Duetto). Η Bezzera δεν είμαι σίγουρος αν έχει προθέρμανση.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Δεκ 09, 2018 12:51 pm

Δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από αυτήν

https://www.elektros.it/gr/en/coffee_ma ... 7-pid.html

mel4
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 4:45 pm

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από mel4 » Κυρ Δεκ 09, 2018 1:45 pm

Η οποία είναι κ πολύ πιο φθηνή από αυτές που κοιτούσα...
Μπορώ να ρωτήσω τι μειονέκτημα έχει απ' τις υπόλοιπες και είναι 600 ευρώ φθηνότερη;

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Δεκ 09, 2018 3:18 pm

Τί μειονέκτημα έχει η Rocket (Fiat) απέναντι σε μια ECM (Mercedes)
?

mel4
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 4:45 pm

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από mel4 » Κυρ Δεκ 09, 2018 4:20 pm

Κατανοητός! Μια και ανέβηκα κατά πολύ απ' το αρχικό μου budget, μια ψυχή που είναι να βγει ας βγει...τι 2 τι 2.5..Duo, Duetto η Matrix? Σετακι με Sette, eureka Specialita η Quamar M80e? Με αυτά που διάβασα κλείνω προς Duetto λόγω εγγυημένης λύσης έναντι των νέων μοντέλων της Bezzera και Sette λόγω ευκολιών...Όλες οι γνώμες ευπρόσδεκτες

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Δεκ 09, 2018 4:27 pm

Γενικά μύλο με τέτοιο budget είναι κρίμα να μην πας σε κωνικά μαχαίρια και να μείνεις με επίπεδα.
Και αν πας σε επίπεδα τότε καλύτερα sette για να μην έχεις θέμα με την κατακράτηση.
Μην μπερδευτείς το τελευταίο έχει σχέση με το γευστικό προφίλ και όχι με τα ίδια τα μαχαίρια του sette.

mel4
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 4:45 pm

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από mel4 » Κυρ Δεκ 09, 2018 4:50 pm

Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις φίλε artisti
Κάτι άσχετο τώρα, βρίσκω την duetto 1950€ από γερμανικό κατάστημα αλλά λέει ότι είναι μοντέλο παρουσίασης...Αξίζει λέτε; Δεν έχω ιδέα αλλά δεν νομίζω να είναι ιδιαίτερα επιβαρυμένα τα μοντέλα παρουσιάσεων

Απάντηση