Πρόταση αγοράς

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από Nimrodel » Παρ Δεκ 14, 2018 9:10 am

harryv έγραψε:
Παρ Δεκ 14, 2018 8:51 am
Nimrodel έγραψε:
Πέμ Δεκ 13, 2018 8:38 pm
Γύρω στα 560 ευρώ κάνει ο Νίτσε. Συν μεταφορικά. (Και πολύ τον ζαχαρωνω....)
Έχεις δει κανά σοβαρό review (εκτός από τα ξαδέρφια του κατασκευαστή εννοώ) του συγκεκριμένου ?
Έχω διαβάσει ναι , και τον έχει κάνα χρόνο τωρα και μια φίλη μου που μένει Αγγλια. Το αφτερσειλς με απασχολεί, η άλεση του είναι πολύ ωραία, ήπια καφέ τον Οκτώβρη που πήγα και την είδα και πολύ μου άρεσε.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Δεκ 14, 2018 10:15 am

Ευκαιρία να μας κάνει ένα review η φίλη σου μπας και μάθουμε τίποτα παραπάνω. :a048:
560 ευρώ είναι καλή τιμή εφόσον αλέθει καλά και δεν έχει βγάλει παιδικές ασθένειες.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από harryv » Παρ Δεκ 14, 2018 12:57 pm

Nimrodel έγραψε:
Παρ Δεκ 14, 2018 9:10 am
harryv έγραψε:
Παρ Δεκ 14, 2018 8:51 am
Nimrodel έγραψε:
Πέμ Δεκ 13, 2018 8:38 pm
Γύρω στα 560 ευρώ κάνει ο Νίτσε. Συν μεταφορικά. (Και πολύ τον ζαχαρωνω....)
Έχεις δει κανά σοβαρό review (εκτός από τα ξαδέρφια του κατασκευαστή εννοώ) του συγκεκριμένου ?
Έχω διαβάσει ναι , και τον έχει κάνα χρόνο τωρα και μια φίλη μου που μένει Αγγλια. Το αφτερσειλς με απασχολεί, η άλεση του είναι πολύ ωραία, ήπια καφέ τον Οκτώβρη που πήγα και την είδα και πολύ μου άρεσε.
Ρε φίλε αφού η καμπάνια είναι μέσω indiegogo και αποστολή το Γενάρη του 2019, πως τον έχει η φίλη σου 1 χρόνο τώρα ? Φιδέμπορας ?

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από Nimrodel » Παρ Δεκ 14, 2018 1:25 pm

έχουν ήδη αποσταλεί μύλοι μήνες τώρα.. άντε να μην είναι χρόνο, να ναι λίγο λιγότεροι μήνες, πάντως το έχει καιρό.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 338
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από todoornot » Παρ Δεκ 14, 2018 2:44 pm

harryv έγραψε:
Παρ Δεκ 14, 2018 12:57 pm
Ρε φίλε αφού η καμπάνια είναι μέσω indiegogo και αποστολή το Γενάρη του 2019, πως τον έχει η φίλη σου 1 χρόνο τώρα ? Φιδέμπορας ?
Ανανεώνουν παρτίδες συνέχεια. Έδωσε πχ πρώτα μια παρτίδα με πολύ μεγάλη έκπτωση, μετά λίγο μικρότερη έκπτωση, μετά μικρότερη, ώσπου έφτασε στην κανονική τιμή και το πηγαίνει μήνα-μήνα, γιατί τόση είναι η δυνατότητα παραγωγής που έχει. Δηλαδή μόλις τελειώσουν αυτοί, θα λέει πχ 20 άσπροι και 20 μαύροι για Φλεβάρη. ΔΕΝ θυμάμαι πότε άρχισε (είναι σίγουρα κάποιοι μήνες αλλά νομίζω αρκετά λιγότεροι από χρόνο) και δεν ξέρω και μέχρι πότε θα το πάει έτσι μέσω indiegogo.

Στο home-barista και στο coffeeforums.uk υπάρχει πάρα πολύ υλικό από κατόχους. Και από πιο επαγγελματική παρουσίαση, υπάρχει του david corbey (davec - γράφει και στα 2), που του την ανάθεσε μεν η εταιρεία, αλλά ως ανεξάρτητου και βγαίνει εδώ και μήνες (μπορεί και περισσότερο, το βρίσκεις εύκολα) και υποστηρίζει και διευκρινίζει τις απόψεις του, θέλω να πω δεν κρύβεται.

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από Michalis_cy » Σάβ Δεκ 15, 2018 2:53 pm

Από ότι θυμάμαι οι παραδόσεις του niche ξεκίνησαν τον Ιουνίου, άρα οι πρώτοι αποδέκτες τον έχουν ένα εξάμηνο.

Υπάρχουν νήματα από χρήστες του μύλου στα γνωστά φόρουμ και μέχρι στιγμής δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα.

Αν ο μύλος αποδειχτεί αξιόπιστος θα είναι ιδανικός για οικιακη χρήση, με βαση και τιμή του. Τα χαρακτηριστικά του νομίζω ικανοποιούν της απαιτήσεις των πλείστων οικιακών χρηστων.

Απάντηση