Πρόταση αγοράς

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Δεκ 09, 2018 7:36 pm

200 ευρω παραπανω τα ss.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Δεκ 09, 2018 8:15 pm

ioannisz έγραψε:
Κυρ Δεκ 09, 2018 6:19 pm

Πρόσφατα άλλαξα την καμπάνα του Ε61 στην δικιά μου γιατί είχε χάσει την επινικέλωση της και είχε μείνει σκέτος μπρούτζος στο 80% της επιφάνειάς της. Αυτό μάλλον το παθαίνουν πολλοί (γιατί ψάχνοντας το είδα και σε άλλους χρήστες) μετά από πολλά χρόνια ή κακή συντήρηση.
'H και απο την πολυ/υπερβολικη καθαριοτητα, τριψε τριψε θα την χασει το ερμο, τι να κανει :lol:
Στη κατω επιφανεια, εκει που κουμπωνει ο διασκορπιστης, συχνο φαινομενο.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από Rallakias » Κυρ Δεκ 09, 2018 10:06 pm

Μου κάνει εντύπωση που ζητάει προτάσεις αγοράς ενας νέος χρήστης αρχικά με όριο τα 1.000 ευρώ και εντός ολίγου το ποσό εκτοξεύεται στα 2.500 +€ !!!Το ποσό δεν ειναι ''παράλογο'' για κάποιον παθιασμένο χρήστη του φόρουμ (με οικονομική άνεση εννοείται) αλλά για πρωτάρη στον κόσμο του οικακού εσπρέσσο είναι επίφοβο .Αυτό το λέω με την έννοια οτι είναι μια επένδυση που θέλει χρόνο και κόπο εκτός απο χρήματα για να σου αποδώσει καρπούς και ενδεχομένως ενας νεος χρήστης στο δρόμο να κουραστεί και να το μετανοιώσει. Ενα άλλο επίφοβο σημείο ειναι το να αγοράσεις κάτι χωρίς να εχεις ίδια εμπειρία απλά επειδή ''σου είπαν ή διάβασες σχετικά'' και τελικα να αποδειχθεί οτι αλλιώς το περιμενες ή δεν καλύπτει τα θέλω σου που ανακάλυψες εκ των υστέρων.
Τι θέλω να πώ?Δεν ειναι δυνατόν να αποφασίσεις τώρα που έχεις άγνοια αν θέλεις χάλκινα μποιλερς ή ανοξείδωτα , αν θέλεις μπρούτζινο Ε61 ή ανοξείδωτο, αν θέλεις προθέρμανση του νερού ή όχι ,αν θα κάνεις preinfusion ή postinfusion ή pressure profiling κτλ.Το κυριότερο δεν ξέρεις να αποφασίσεις για ποιο πράγμα αξίζει να πληρώσεις και για ποιο όχι.Γενικα θα πρότεινα να ξεκινούσες απο ''χαμηλά'' και αν επιθυμούσες σιγα σιγα να προχωρούσες σε ακριβοτερες/καλυτερες μηχανές έχοντας και μια εμπειρία για να κρίνεις.
Για να σε μπερδέψω ακομα περισσοτερο να πω οτι λίγο ή πολύ όποια μηχανη με Ε61 group και να πάρεις ,παρόμοιο καφέ θα πιείς.Οι διαφορές μεταξύ τους βρίσκονται στις ευκολίες που διαθέτει η καθεμία , στην ποιότητα κατασκευής που δεν φαινεται στο φλυτζάνι αλλά αλλού και στο αν θα διαθέτουν 1 ή 2 μποιλερς.
Με αυτη την έννοια καλώς αποφάσισες να αγοράσεις μια ποιοτική οικιακή μηχανη εσπρέσσο αλλά περιόρισε το μπατζετ σου κοντα στα αρχικά σου νούμερα ακομα και αν μπορείς να διαθέσεις τα 3.000€+ που συζητάς τελευταία ,εκτός και αν εισαι τόσο άνετος οποτε να σου προτείνουμε με βάση άλλο σκεπτικό.

mel4
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 4:45 pm

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από mel4 » Κυρ Δεκ 09, 2018 11:45 pm

Τόσο άνετος ώστε να μπορώ να πετάξω 3χιλ δεν είμαι δυστυχώς φίλε μου :lol:
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου κ ίσως να έχεις και δικιο, απλά αφού συνηδειτοποιησα διαβάζοντας το φόρουμ πως για μια αξιόλογη μηχανή + μύλο τα 1000 ευρώ δεν φτάνουν αν σκεφτείς ότι τόσα έχει μόνο η Unica πχ χωρίς μυλο, από ένα σημείο και μετά λες αντί να δώσω 1.5 για κάτι καλό καλύτερα να δώσω 2.5 για κάτι πολύ καλό να ξεμπερδευω! Κάπως έτσι το σκέφτηκα εγώ...

nikosd
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Δεκ 10, 2018 2:33 am

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από nikosd » Δευ Δεκ 10, 2018 2:47 am

Για την Profitec pro700 ποια είναι η γνώμη σας; Με τη μικρή εμπειρία που έχω και διαβάζοντας τη παραπάνω συζήτηση, εάν δεν κάνω λάθος είναι μια μηχανή της ίδιας ποιότητας με την Izzo, στα ίδια χρήματα (ίσως να την βρεις και λίγο φθηνότερη στη Γερμανία σαν χώρα κατασκευής) και με στάνταρ ανοξείδωτα boilers. Δεν ξέρω τι πιστεύουν οι υπόλοιποι πιο έμπειροι εδώ στο φόρουμ, στην Ελλάδα γενικά δεν ακούγεται πολύ και δεν ξέρω το γιατί

Άβαταρ μέλους
Βασιλης Α.
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 7:51 pm
Μηχανή:: LM GS3 MP 2017
2η Μηχανή:: LP Prof. 83
Μύλος:: Monolith Flat
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Taf, Gardelli, The Barn,Coff. Collective
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από Βασιλης Α. » Δευ Δεκ 10, 2018 9:08 am

Θα συμφωνήσω με το Βασίλη.

Καλό θα ήταν να ξεκινήσεις με την αρχική σου πρόταση για 1-2 χρόνια, ώστε να δεις αν το μικρόβιο του καφε ειναι μέσα σου. Μπορεί στην πορεία να δεις οτι τελικά δεν θελεις να μπλέξεις με τόσα πράγματα και να ξεμείνεις με κανένα θηρίο το οποίο θα πρέπει να το σκοτώσεις προκειμένου να αδειάσει τον πάγκο της κουζίνας σου.

Ξεκίνησε με ένα καλό set μύλου μηχανής στα 1000-1200€ ευρώ και με τα χρόνια βλέπεις.

axilleas1990
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 11:27 pm
Όνομα: Αχιλλεας
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Obel mito 64 mm
Οι καφέδες μου:: Barista Shop Blends
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από axilleas1990 » Δευ Δεκ 10, 2018 10:31 am

Για μένα αν θέλεις να πάρεις από την αρχή κάτι ακριβό, δώσε τα χρήματα για μύλο, τον οποίο δεν θα αναβαθμίσεις σχεδόν ποτέ. Είναι σημαντικό να μάθεις τον μύλο σου, διότι το αποτέλεσμα εξαρτάται από αυτόν. Επίσης πιστεύω ότι 500-600ε είναι αρκετά για κάτι υπερποιοτικό για οικιακή χρήση. Ψάξε και για μεταχειρισμένους. Μην δίνει πολλά χρήματα για μηχανή... και μια λελιτούλα κάνει την δουλειά της με το παραπάνω... (pid, 300 boiler, 58mm pf, preinfusion). Με καλή τεχνική και πρώτη ύλη θα κάνεις θαύματα!!!

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Δεκ 10, 2018 11:25 am

Σωστός ο προβληματισμός του Βασίλη, το να ξεκινήσεις από πιο απλό setup θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις ποιες είναι οι ανάγκες σου στην πορεία του χρόνου, να εκτιμήσεις κάποια καλούδια που έχουν ακριβότερες μηχανές και αν τελικά δεν σου κάνει το σπορ, δεν θα έχεις πετάξει πολλά λεφτά.
Τώρα από την άλλη, αν έχεις την οικονομική άνεση και τη σιγουριά ότι θα σου αρέσει σαν χόμπι, το να πάρεις απευθείας κάτι πολύ καλό θα σε γλιτώσει από την ενδιάμεση ταλαιπωρία σε χρόνο και χρήμα του να αλλάζεις εξοπλισμό.

nikosd οι profitec είναι εξαιρετικές μηχανές και ειδικά την 700 την καλο-έβλεπα όταν ψηνόμουν για αναβάθμιση, ο αποτρεπτικός παράγοντας ήταν ότι δεν υπήρχε αντιπρόσωπος στην Ελλάδα. Στο εξωτερικό παίζει όντως περισσότερο, με πολύ θετικές κριτικές από τους χρήστες.

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από ioannisz » Δευ Δεκ 10, 2018 11:48 am

Οφείλω να ομολογήσω ότι ο Βασίλης (Rallakias) και ο Βασίλης (Βασίλης Α.) έχουν δίκιο.
Το βλέπουν πιο ψύχραιμα και σωστά και έχουν πάντα υπ' όψιν τους ότι μπορεί να μην σε ενθουσιάσει το αντικείμενο, κάτι που εγώ το άφησα πίσω, αλλά που ισχύει για κάποιον που ξεκινά τώρα. Αυτά που αναφέρουν είναι για την δικιά σου προστασία.
Το σωστό να λέγεται.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από lio14 » Δευ Δεκ 10, 2018 12:01 pm

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τα υπόλοιπα παιδιά. Καλύτερα είναι να ξεκινήσεις σιγά σιγά και χωρίς βιασύνες.
Με μεγάλη μου λύπη παρατηρώ συχνά στις αγγελίες να πουλούν ολοκληρωμένα set ,με κύριο λόγο ότι πλέον δεν έχουν αυτή τη διασκέδαση όπως φαντάστηκαν ότι θα έιχαν.
Και σε μία τέτοια περίπτωση , πιο εύκολα πουλιούνται απλά σετάκια, παρά σετάκια των 3000 ευρώ.
Αυτή είναι η δική μου ταπεινή γνώμη. Ίσως γιατί κι εγώ έτσι ξεκίνησα.
Ότι και να αποφασίσεις όμως, θα είμαστε εδώ για να στηρίξουμε τις αποφάσεις σου και να σε συμβουλέψουν όλοι για καλύετα καφεδάκια.

Απάντηση