Πρόταση αγοράς

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
mel4
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 4:45 pm

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από mel4 » Παρ Δεκ 07, 2018 4:52 pm

Καλησπέρα παιδιά, γράφω εδώ ώστε να μην ανοίγω τζάμπα νέο νήμα.
Θα ήθελα τις συμβουλές σας στην αγορά μηχανης-μυλου! Πίνω καθημερινά 2-3 δίπλα εσπρεσσακια την ημέρα + 1-2 καπουτσίνο που πίνει η κοπέλα μου. Το ποσό που ΘΕΛΩ να δώσω είναι έως 1000 ευρώ! Θα μπορούσα να ανέβω και άλλο στο ποσό αλλά δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο για τη χρήση που θέλω, τι πιστεύετε εσείς; Αξίζει να πάρω κάτι πιο ακριβό; Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάτι; Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Δεκ 07, 2018 9:24 pm

Πάρε τηλέφωνο στο Barista.gr και ζήτα του προσφορά για Lelit + μύλο και μετά συζητάμε αν υπάρχει αλλού κάτι καλύτερο.

mel4
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 4:45 pm

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από mel4 » Παρ Δεκ 07, 2018 10:30 pm

Ξέχασα να αναφέρω πως είμαι κάτοικος Γερμανίας και η αγορά θα γίνει από εδώ παιδιά...

axilleas1990
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 11:27 pm
Όνομα: Αχιλλεας
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Obel mito 64 mm
Οι καφέδες μου:: Barista Shop Blends
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από axilleas1990 » Σάβ Δεκ 08, 2018 12:02 am

Με budget 1000 e μπορείς να πιεις καλό καφέ!!! Φρόντισε να επενδύσεις σε ένα καλό μύλο (π.χ. το 50% του budget). Προσωπικά επειδή επέλεξα lelit είμαι πολύ ευχαριστημένος, υπάρχουν όμως και άλλες μάρκες αξιόλογες. Στα χρήματα αυτά σε βλέπω για single boiler με pid. Είναι ότι πιο safe για να ξεκινήσεις.. Δες και για μεταχειρισμένα (κυρίως για μύλο).

mel4
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 4:45 pm

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από mel4 » Σάβ Δεκ 08, 2018 12:10 am

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά...Θα μπορούσατε να αναφέρετε συγκεκριμένα μοντέλα μηχανων-μυλων ώστε να ξεκινήσω την έρευνα αγοράς; Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

mel4
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 4:45 pm

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από mel4 » Σάβ Δεκ 08, 2018 4:15 am

Λοιπόν παίδες μετά από σύντομη μελέτη εστίασα σ έναν από τους παρακάτω συνδυασμούς:
Bezzera Unica PID+ Quamar M80E στα 1370e
Bezzera Unica PID+ Eureka Mignon Magnifico 1320e
Bezzera Unica PID+ Eureka Mignon Silenzio 1250e
Bezzera Unica PID+ Baratza Sette 270W 1400e
Bezzera Unica Pid+ Rocket Fausto 1490e

Τι λέτε; Έχετε άποψη; Μπορείτε να προτείνετε κάτι άλλο;
Επίσης αξίζει τα αρκετά παραπάνω χρήματα η Bezzera από μια lelit όπως η pl 41 plust, pl81T PID?

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από Nimrodel » Σάβ Δεκ 08, 2018 10:44 am

Χσχαχαχα !
Μ αρέσει που στα σετ σου αλλάζει μόνο ο μύλος και παραμενει η unica σταθερή :)
Εγώ θα έπαιρνα τη unica (σε σχέση με οποιαδήποτε λελιτ μέχρι αυτά τα λεφτά ίσως κ λίγο παραπάνω...πάλι unica θα σου έλεγα αφού ανεβαίνεις πάνω από χιλιάρικο με το μύλο) με τον sette.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από Luckees » Σάβ Δεκ 08, 2018 1:07 pm

Αν και θεωρώ οτι η unica είναι η πιο ολοκληρωμένη single boiler μηχανή σε αυτά τα λεφτά, θα σου πρότεινα να βάλεις στο παιχνίδι του ψαξίματος και τις hx, όπως πχ η oscar μιας και στο πλάνο σας θα υπάρχουν καθημερινοί καφέδες με γάλα.
Σχετικά με τον μύλο είναι πιο σύνθετη ιστορία, πρέπει να μας πεις ποιες είναι οι προτεραιότητες σου και πως τις ιεραρχείς πχ ποιότητα άλεσης, ταχύτητα, κατακράτηση, ζυγιση, μεγεθος, κόστος...

mel4
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 4:45 pm

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από mel4 » Σάβ Δεκ 08, 2018 1:26 pm

Όπως τα γράφεις κατά σειρά ξεκινώντας απ' τα σημαντικοτερα : ευκολία χρήσης, ποιοτητα άλεσης, κατακράτηση, ταχύτητα, κόστος, μέγεθος!
Γενικά θέλω ένα μύλο που να είναι εύχρηστος μια και είμαι νέος στο άθλημα, να μην γεράσουμε να βρούμε τις σωστές ρυθμίσεις για να πιω σωστό καφέ, κ να κοβει όσο πιο τίμια γινεται

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από Michalis_cy » Σάβ Δεκ 08, 2018 5:37 pm

Single boiler και E61 δεν είναι και ο καλύτερος συνδιασμός αν στο καθημερινό πρόγραμμα έχεις τη παρασκευή αφρόγαλου (το E61 αργεί παρά πολύ να αποβάλει την θερμότητα για να έρθει σε σωστή θερμοκρασία για παρασκευή καφέ).

Μιας και είσαι Γερμανία, οι γερμανικές Profitec σε τι τιμή παίζουν; Η Profitec PRO 300 θα ήταν μια ενδιαφέρουσα επιλογή.

Απάντηση