Πρόταση αγοράς

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
mel4
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 4:45 pm

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από mel4 » Δευ Δεκ 10, 2018 2:02 pm

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά, το σίγουρο είναι πως πολύ λίγα πράγματα απολαμβάνω περισσότερο από έναν εσπρέσσο αλλά σίγουρα άλλο πράγμα να τον πίνεις έτοιμο και άλλο να τον φτιάχνεις μόνος σου κάτι που θέλει χρόνο όρεξη και πολύ μεράκι! Απολύτως λογικά όσα γράφετε! Αν και στο δικό μου το μυαλό συμφέρει περισσότερο να τα 'σκασεις' απ' την αρχή για να πάρεις κάτι πολύ καλό από το να τα σκας συνέχεια λίγο λιγο, γιατί και το ποσόν που απαιτείται για μια lelit ούτε αυτό το λες αμελητέο όταν πχ η ταπεινή pl41 PLUST κοστίζει 600 ευρώ, παρόλα αυτά λέω ν'ακουσω τις συμβουλές σας και να ξεκινήσω πιο συγκρατημένα αγοράζοντας έναν πολύ καλό μύλο με προδιαγραφές πολλών χρόνων και μια μηχανή 'αρχικη' με σκοπό να αντικατασταθεί τα επόμενα χρόνια.
Για μηχανή η παραπάνω lelit(pl41plust) είναι μια απ' τις αρχικές επιλογές μου, οι γνώμες σας; Αξίζει τα 600€?
Μπορείτε να μου προτείνετε έναν μύλο με προδιαγραφές να με συντροφεύει πολλά χρόνια; Είχα στο μυαλό μου τον Sette λόγω ευκολιών που παρεχει αλλά το ποστ του φίλου artisti με έκανε να το ψάξω λίγο περισσότερο και είδα όντως μια προτίμηση σε μύλους με κωνικά μαχαίρια. Θα προτιμούσα καινούριο, όχι μεταχειρισμένο, ευχρηστο χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις στον καθαρισμό και όσο το δυνατόν πιο τίμιο κοψιμο

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από cosini » Δευ Δεκ 10, 2018 7:43 pm

Στις αγγελιες εδω μπορεις να βρεις καλες μηχανες σε καλες τιμες οπως και μυλους και οι χρηστες απο εδω προσεχουν πολυ τις μηχανες τους .

Μπορεις δλδ να αρχισεις με ενα χαμηλο κοστος για καποιο διαστημα και μετα θα δεις τι ακριβως θελεις , τι σε ικανοποιει και ποιος ειναι ο επομενος στοχος σου.

Για μηχανη οτι κι αν διαλεξεις να εχει pid και για μυλο αφου κατεληξες σε κωνικα εχεις πολλες επιλογες , o sette κι αυτος κωνικα εχει και παρεχει μεγαααλη ευκολια στην καθημερινοτητα σου.
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

xarris32
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τετ Ιουν 28, 2017 9:31 pm
Όνομα: χαρης
Μηχανή:: bezzera unica
Μύλος:: ascaso i2
Τοποθεσία: αττικη

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από xarris32 » Τετ Δεκ 12, 2018 11:16 pm

Δεν υπάρχει κανας μύλος μεταξύ sette270 και compak k10 (που θεωρείται κορυφαίος) με κωνικά μαχαίρια;;
Στη θέση σου θα έδινα κάτι παραπάνω και θα πήγαινα στη bezzera unica έχει και μεγαλύτερο μποιλερ από την λελλιτ και έχει και και το e61 σε διευκολύνει αρκετά σαν μηχανή

billos666
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 10, 2016 12:51 am
Όνομα: Βασιλης
Μηχανή:: Gaggia Magenta Plus

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από billos666 » Πέμ Δεκ 13, 2018 12:49 am

Γιατι οχι μια nuova simonelli oscar 2 ?

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Δεκ 13, 2018 12:05 pm

xarris32 έγραψε:
Τετ Δεκ 12, 2018 11:16 pm
Δεν υπάρχει κανας μύλος μεταξύ sette270 και compak k10 (που θεωρείται κορυφαίος) με κωνικά μαχαίρια;;..
⦁ Υπάρχουν οι χειροκίνητοι Pharos (Αμερική) και Kinu (Γερμανία). 68αρια μαχαίρια και οι 2 ,ο πρώτος φθηνότερος από τον sette, ο δεύτερος κοντά στο χιλιάρικο.
⦁ Υπάρχει ο Mola-e από τη γερμανική Mahlgut. Η ομορφότερη για μένα υλοποίηση με 68αρια μαχαίρια και τιμή πιο πάνω από τον k10.
⦁ Υπάρχουν οι Αυστραλέζικοι Ηelor stance και ο Ηelor flux. 83αρια μαχαίρια ο πρώτος κοντά στο χιλιάρικο, 71mm αλλά sold out ο δεύτερος.
⦁ Υπάρχει ο HG-1(Αμέρικα) 83αρης χειροκίνητος κοντά στο χιλιάρικο.
⦁ Υπάρχει ο Niche (UK?) ηλεκτρικός με 63αρια μαχαίρια, γα τον οποίο δεν έχουμε ακόμα αξιόπιστο feedback για τις επιδόσεις του. Δεν γνωρίζω τιμή.
⦁ Υπάρχει ιδιοκατασκευή από Έλληνα μάστορα με το όνομα tAlΩς. 63αρια μαχαίρια, ακριβότερος από k10, κάθετη άλεση, κάνει και κατανομή! (ίσως ο μόνος)
⦁ Υπάρχει μια Ρουμάνικη αντιγραφή του Versalab M3 με την ονομασία Hedone. Απ΄όσο θυμάμαι το κόστος είναι κάπου ανάμεσα σε sette και k10.
⦁ ...

Όλοι οι παραπάνω έχουν κωνικά.
Όπως θα διαπιστώσεις κανένας μύλος δεν συνδυάζει τα πάντα, οπότε θα πρέπει να βάλεις προτεραιότητες.

xarris32
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τετ Ιουν 28, 2017 9:31 pm
Όνομα: χαρης
Μηχανή:: bezzera unica
Μύλος:: ascaso i2
Τοποθεσία: αττικη

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από xarris32 » Πέμ Δεκ 13, 2018 3:36 pm

Ευχαριστώ για την ενημέρωση φωτιά και λάβρα οι μύλοι δυσκολότερη επιλογή από ότι η μηχανή
Διαβάζω τώρα για των ταλος τη πράμα είναι αυτό φοβερό εργαλείο δεν υπάρχει σύγκριση

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Δεκ 13, 2018 8:38 pm

Γύρω στα 560 ευρώ κάνει ο Νίτσε. Συν μεταφορικά. (Και πολύ τον ζαχαρωνω....)

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από harryv » Παρ Δεκ 14, 2018 8:50 am

Luckees έγραψε:
Πέμ Δεκ 13, 2018 12:05 pm
⦁ Υπάρχει μια Ρουμάνικη αντιγραφή του Versalab M3 με την ονομασία Hedone. Απ΄όσο θυμάμαι το κόστος είναι κάπου ανάμεσα σε sette και k10.
Για τον συγκεκριμένο, είμαι μέσα σε πιθανή ομαδική παραγγελία. Πιστεύω ότι άμα μαζευτούμε καμιά 10αριά, μπορούμε να χτυπήσουμε τιμή ακόμη και κάτω από 800. Μιλάμε για τη home edition (1 hopper) του
https://www.hedonecafe.ro/shop/rasnita- ... ala-honne/

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από harryv » Παρ Δεκ 14, 2018 8:51 am

Nimrodel έγραψε:
Πέμ Δεκ 13, 2018 8:38 pm
Γύρω στα 560 ευρώ κάνει ο Νίτσε. Συν μεταφορικά. (Και πολύ τον ζαχαρωνω....)
Έχεις δει κανά σοβαρό review (εκτός από τα ξαδέρφια του κατασκευαστή εννοώ) του συγκεκριμένου ?

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από Nimrodel » Παρ Δεκ 14, 2018 9:09 am

harryv έγραψε:
Παρ Δεκ 14, 2018 8:50 am
Luckees έγραψε:
Πέμ Δεκ 13, 2018 12:05 pm
⦁ Υπάρχει μια Ρουμάνικη αντιγραφή του Versalab M3 με την ονομασία Hedone. Απ΄όσο θυμάμαι το κόστος είναι κάπου ανάμεσα σε sette και k10.
Για τον συγκεκριμένο, είμαι μέσα σε πιθανή ομαδική παραγγελία. Πιστεύω ότι άμα μαζευτούμε καμιά 10αριά, μπορούμε να χτυπήσουμε τιμή ακόμη και κάτω από 800. Μιλάμε για τη home edition (1 hopper) του
https://www.hedonecafe.ro/shop/rasnita- ... ala-honne/

Μεεεεσα χαχαζα

Απάντηση