Αγορά μύλου-μηχανης espresso

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
frsmr7
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 11:47 am

Αγορά μύλου-μηχανης espresso

Δημοσίευση από frsmr7 » Δευ Σεπ 17, 2018 12:08 pm

Καλημέρα θα ήθελα την γνώμη σας για αγορά μύλου-μηχανης espresso. Όντας φοιτήτρια τα χρήματα που μπορώ να διαθέτω είναι αρκετά περιορισμένα (120-150€). Απ'όσο είδα στο site είστε αρκετά αν όχι υπερβολικά καταρτισμένοι πάνω στην παρασκευή καφέ με ότι αυτό περιλαμβάνει.παρ' όλα αυτά εγώ δηλώνω απόλυτα άσχετη οπότε θα εκτιμούσα τα απλά ελληνικά χωρίς ορολογίες!Δεν με ενδιαφέρει τουλάχιστον προς το παρόν να έχω τον απόλυτα γευστικό καφέ κατανοόντας πως προφανώς τα χρήματα που διαθέτω για αγορά είναι ελάχιστα.Ευχαριστω εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μύλου-μηχανης espresso

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Σεπ 17, 2018 12:32 pm

Ούσα φοιτήτρια ή μαζεύεις κανένα φράγκο και ξεκινάς σωστά ή κοιτάς προς εναλλακτικές όπως [v60, aeropress, brikka/moka]+μύλο γιατί με αυτά τα λεφτά εσπρέσο από μηχανή δεν πίνεις.
Καλώς ήρθες και καλή σχολική χρονιά! :geek:

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μύλου-μηχανης espresso

Δημοσίευση από todoornot » Δευ Σεπ 17, 2018 12:35 pm

Έγραφα παράλληλα με τον Αποστόλη, στο ίδιο πνεύμα, αλλά λίγο πιο αναλυτικά:

Με απόλυτη ειλικρίνεια και αφού σε διαβεβαιώσω ότι έχω λάβει υπόψη αυτό που λες ότι δεν θες προς το παρόν τον απόλυτα γευστικό καφέ, θα σου απαντήσω ότι με αυτά τα χρήματα δεν παίζει για μύλο και μηχανή για εσπρέσσο. Επίσης, όπως έχει ειπωθεί εδώ, ο espresso είναι "δύσκολος" καφές. Θέλει και εξοπλισμό και αρκετή ενασχόληση.

Επιλογές κατά τη γνώμη μου:
1. Κάψουλα illy iperespresso ή nespresso. Στα όρια του "όχι απόλυτα γευστικού" με τον κακό. Ο πρώτος ίσως είναι καλύτερος αλλά με ακριβές (0,60+ κάψουλες), ο δεύτερος μπορεί και να βρεις να σου γεμίζουν κάψουλες. Κόστος μηχανής, μπορεί και 50 ευρώ.
2. Μηχανές του κατοστάρικου (και πάλι οριακά το budget) για κακό, καμένο, πικρό κατά κανόνα, "εσπρέσσο".
3. Πας σε ποιοτική μη espresso επιλογή. Παίρνεις Hario v60 ή aeropress (σκρουτζάρεις και τα βρίσκεις, όπως και οδηγίες παρασκευής από youtube), παίρνεις και χειροκίνητο μύλο (porlex, ή hario) και έχεις καλό καφέ αλλά όχι espresso. Θα ασχοληθείς κι εδώ για να μάθεις, αλλά λιγότερο.

Αν τώρα θες και να πας λίγο πιο πάνω σε χρήματα και να ασχοληθείς, μπορείς να πας στη μηχανή που λέω στο προφίλ μου, μαζί με έναν από τους χειροκίνητους που λέω πιο πριν (καθώς η μηχανή είναι ανεκτική σε τέτοιους μύλους) και να καταλήξεις σε espresso χωρίς αφρόγαλα. Αλλά προσοχή στις προϋποθέσεις.

frsmr7
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 11:47 am

Re: Αγορά μύλου-μηχανης espresso

Δημοσίευση από frsmr7 » Δευ Σεπ 17, 2018 12:59 pm

Δηλαδή εναλλακτικά brikka και μύλος;Αν ναι κάτι πιο συγκεκριμένο;και επίσης σαν απορία το αποτέλεσμα θα είναι "ικανοποιητικό";

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά μύλου-μηχανης espresso

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Σεπ 17, 2018 7:50 pm

Και εμείς σαν φοιτητές από bialetti πίναμε καφέ μην χαλάς την παράδοση :D
Απλά τότε ήταν η εποχή του αλουμινίου τώρα είναι του inox

https://www.liveyourhome.gr/ell/product ... ka_02CF036

Πάρε και ένα μύλο hario και θα κάνεις σιγά σιγά καλούς καφέδες (μην νομίζεις ότι με το καλημέρα) αφού μελετήσεις και τα σχετικά βίντεο στο YouTube όπως κάνει τώρα για το κάθε τί η γενιά σας

https://m.youtube.com/watch?v=HTYKPh9K1hE

frsmr7
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 11:47 am

Re: Αγορά μύλου-μηχανης espresso

Δημοσίευση από frsmr7 » Δευ Σεπ 17, 2018 9:35 pm

Ευχαριστώ πολύ!

Απάντηση