Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από lio14 » Τετ Ιουν 06, 2018 7:20 pm

Νομίζω πως το blue cup στα Λαδαδικα είναι μια πολύ καλή πρόταση για την Θεσσαλονίκη.
Έχει mokka καφέ και γνωρίζουν αρκετά πράγματα ακόμη και οι barista.

President
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 9:50 pm
Όνομα: Thanasis
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT PiD
2η Μηχανή:: Illy Francis Francis
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Πόσους μύλους πχια;
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato, Coffee Island Blend
Τοποθεσία: SKG

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από President » Πέμ Ιουν 07, 2018 1:21 am

lio14 έγραψε:Νομίζω πως το blue cup στα Λαδαδικα είναι μια πολύ καλή πρόταση για την Θεσσαλονίκη.
Έχει mokka καφέ και γνωρίζουν αρκετά πράγματα ακόμη και οι barista.
Blue Cap, noted. Προσωπικά μου αρέσει και ο καφές από την Εστία εδώ στη Θεσσαλονίκη.
nodasgr έγραψε:Και εγω με το Mignon ειμαι γυρω στο 6μηνο πλεον , το θελει το στρωσιμο του και απο αποψη clumping και απο ομοιομορφια αλεσης αλλα οπως ολοι πιστευω . Με ενα ποτηρακι για αλεσμα μεσα λιγο ανακατεμα για να σπασεις clumps και εισαι μια χαρα . Τωρα βεβαια αν σου πω οτι θα επαιρνα τον ιδιο αν ειχα budget για μυλο του τυπου των 500-600 ευρω θα σου πω ψεματα , αλλα οτι δινεις παιρνεις και για τα λεφτα του πιστευω ειναι αρκετα ποιοτικος .

υ.γ βεβαια σκεψου τη γνωμη μου πρωτα , εξαλλου πινω φρεντο απο Μικελ :a016:
Φρέντο από το Μικέλ; Δεν έχω λόγια.... :lol:

Άρα με το μύλο είμαστε καλά, οπότε έχω έξτρα budget για μηχανή.
Ο μύλος δούλευε σε ένα μικρό καφέ για μισό χρόνο περίπου.
Τώρα σχετικά με μηχανή, θα προτιμούσα μια η οποία να μη ξεπερνά τα 800 ευρώ και ιδανικά να μην ξεπερνά τα 600.
Αν έβρισκα μια με 400 θα ήμουν πολύ χαρούμενος.

Δίνω κάποιες τάξεις μεγέθους για να καταλάβετε πως το σκέφτομαι και τι budget μπορώ να διαθέσω.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Ιουν 07, 2018 11:20 am

Με 400ευρώ μπορείς να βρεις μεταχειρισμένη κοιτώντας πρώτα σε Gaggia classic το παλιό μοντέλο του '14 ή Gaggia Baby. Σε καινούργια μην πας σε αυτά τα λεφτά γιατί θα κάνεις εκπτώσεις σε χαρακτηριστικά, προτίμησε να πάρεις κάτι που θα έχει διάρκεια στο χρόνο κ θα σε βοηθήσει μέχρι να βρεις τα βήματά σου πχ PL41 PLUST PID (single boiler), Oscar Simonelli 2(hx), Βezzera Unica Pid (single boiler)...Προφανώς αν βρεις κάποια από τις τελευταίες και σε μτχ τις προτιμάς.
Στην αρχή θέλει λίγο μελέτη, ξεκίνα εισαγωγικά από εδώ, διάβασε όσα περισσότερα μπορείς μέσα από το φόρουμ, για να καταλάβεις χονδρικά τα είδη των μηχανών, πως λειτουργούν και ποια ταιριάζει στις ανάγκες σου.

President
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 9:50 pm
Όνομα: Thanasis
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT PiD
2η Μηχανή:: Illy Francis Francis
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Πόσους μύλους πχια;
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato, Coffee Island Blend
Τοποθεσία: SKG

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από President » Πέμ Ιουν 07, 2018 11:49 am

Luckees έγραψε:Με 400ευρώ μπορείς να βρεις μεταχειρισμένη κοιτώντας πρώτα σε Gaggia classic το παλιό μοντέλο του '14 ή Gaggia Baby. Σε καινούργια μην πας σε αυτά τα λεφτά γιατί θα κάνεις εκπτώσεις σε χαρακτηριστικά, προτίμησε να πάρεις κάτι που θα έχει διάρκεια στο χρόνο κ θα σε βοηθήσει μέχρι να βρεις τα βήματά σου πχ PL41 PLUST PID (single boiler), Oscar Simonelli 2(hx), Βezzera Unica Pid (single boiler)...Προφανώς αν βρεις κάποια από τις τελευταίες και σε μτχ τις προτιμάς.
Στην αρχή θέλει λίγο μελέτη, ξεκίνα εισαγωγικά από εδώ, διάβασε όσα περισσότερα μπορείς μέσα από το φόρουμ, για να καταλάβεις χονδρικά τα είδη των μηχανών, πως λειτουργούν και ποια ταιριάζει στις ανάγκες σου.
Ευχαριστώ για τις προτάσεις!

Την baby την βρίσκω μάλλον καινούργια στα 289 ευρώ. http://www.valcafe.gr/coffee-machines-g ... ity-coffee

Την Bezzera Unica Pid νομίζω δεν θα ξέρω ούτε καν πως να την κοιτάξω, μου φάνηκε too complicated :P

Η PL41 PLUST PiD φαίνεται πιο προσιτή στο budget μου και επίσης διαβάζω ότι την έχουν αρκετοί μέσα σε αυτό το φόρουμ,

αλλά η Oscar είναι πανέμορφη. Βέβαια και αυτή είναι στα ανώτερα όρια των χρημάτων που θα ήθελα να δώσω, οπότε :( Τουλάχιστον είναι καλύτερη από την PL41 PLUST PiD;

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Ιουν 07, 2018 1:20 pm

Μην μπαίνεις στη λογική καλύτερη/χειρότερη, το θέμα είναι οτι απ΄όλες μπορείς να πάρεις νόστιμο καφέ. Λειτουργούν διαφορετικά και η κάθε μία έχει τα δικά της πλεονεκτήματα. Εικάζω από τον τίτλο του νήματος οτι είσαι περισσότερο του εσπρέσο παρά του γάλατος, οπότε θα σου πρότεινα να πας προς single boiler με pid. Φυσικά διαβάζεις, κρίνεις κ επιλέγεις.
Στο budget υπολόγισε επίσης ζυγαριά 0.1g(15~20€), καθαριστικά(~20€), πατητήρι (~20€) και ένα τυφλό καλάθι (~5€). Ρίξε μια ματιά και εδώ.

President
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 9:50 pm
Όνομα: Thanasis
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT PiD
2η Μηχανή:: Illy Francis Francis
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Πόσους μύλους πχια;
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato, Coffee Island Blend
Τοποθεσία: SKG

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από President » Πέμ Ιουν 07, 2018 5:33 pm

Luckees έγραψε:Μην μπαίνεις στη λογική καλύτερη/χειρότερη, το θέμα είναι οτι απ΄όλες μπορείς να πάρεις νόστιμο καφέ. Λειτουργούν διαφορετικά και η κάθε μία έχει τα δικά της πλεονεκτήματα. Εικάζω από τον τίτλο του νήματος οτι είσαι περισσότερο του εσπρέσο παρά του γάλατος, οπότε θα σου πρότεινα να πας προς single boiler με pid. Φυσικά διαβάζεις, κρίνεις κ επιλέγεις.
Στο budget υπολόγισε επίσης ζυγαριά 0.1g(15~20€), καθαριστικά(~20€), πατητήρι (~20€) και ένα τυφλό καλάθι (~5€). Ρίξε μια ματιά και εδώ.
Ναι θα παίξω μόνο εσπρέσο, κρύο κατά προτίμηση. Τώρα δεν αποκλείω την περίπτωση χρήση γάλατος για φίλους, αλλά μιλάμε για σπάνιες περιπτώσεις.
Είχα την εντύπωση πως και οι 2 μηχανές που κοιτάμε ( oscar2, PL41 PLUST PID ) έχουν pid και single boiler. Άρα πως κρίνουμε μεταξύ των 2 εκτός από τη διαφορά τιμής;

BTW ο μύλος είναι στα χέρια μου ήδη, οπότε Step 1, τσεκ. Τώρα πρέπει να δούμε αν τα μαχαίρια είναι ΟΚ και διακρίνω ότι η βάση του πλαστικού διαφανου μέρους του μύλου είναι σπασμένη, αλλά εξακολουθεί και κουμπώνει κανονικά.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από harryv » Παρ Ιουν 08, 2018 8:52 am

President έγραψε: Είχα την εντύπωση πως και οι 2 μηχανές που κοιτάμε ( oscar2, PL41 PLUST PID ) έχουν pid και single boiler. Άρα πως κρίνουμε μεταξύ των 2 εκτός από τη διαφορά τιμής;
Καμμία σχέση οι 2 μηχανές μεταξύ τους. Η μία είναι ΗΧ (oscar), η άλλη SB. PID έχει μόνο η Lelit. Για αρχάριο, καλύτερα η Lelit.

President
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 9:50 pm
Όνομα: Thanasis
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT PiD
2η Μηχανή:: Illy Francis Francis
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Πόσους μύλους πχια;
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato, Coffee Island Blend
Τοποθεσία: SKG

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από President » Παρ Ιουν 08, 2018 7:12 pm

harryv έγραψε:
President έγραψε: Είχα την εντύπωση πως και οι 2 μηχανές που κοιτάμε ( oscar2, PL41 PLUST PID ) έχουν pid και single boiler. Άρα πως κρίνουμε μεταξύ των 2 εκτός από τη διαφορά τιμής;
Καμμία σχέση οι 2 μηχανές μεταξύ τους. Η μία είναι ΗΧ (oscar), η άλλη SB. PID έχει μόνο η Lelit. Για αρχάριο, καλύτερα η Lelit.
Έχεις δίκιο. Παρόλαυτα διαβάζω ότι ακόμα και χωρίς PiD, η Oscar με τον Heat Exchanger κρατά τη θερμοκρασία σταθερή.
Αυτός δεν είναι ο λόγος που προτείνεις Lelit για αρχάριο; Για να μην παρεξηγηθώ, προτιμώ τη lelit γιατί είναι φτηνότερη.

Παρόλαυτα θα προτιμούσα να πάρω μια ακριβότερη αλλά καλύτερη μηχανή. Καταλαβαίνω ότι μιας και δεν ασχολούμαι με γάλα, η SB με PiD είναι ότι πρέπει για μένα, γιατί το PiD θα με βοηθήσει με την σταθερότητα της θερμοκρασίας και αφού δε χρειάζομα ατμό, γιατί όχι SB.

Στις σπάνιες περιπτώσεις παρέας παρόλαυτα, ίσως χρειαστώ και ατμό. Δεν θα έλεγα όχι στο να δώσω 100-150 ευρώ περισσότερα τώρα για την ευκολία μου αργότερα. Να θυμίσω ότι ξεκίνησα με τη Brera στο μυαλό λόγω ευκολίας. Οπότε δε θα κολλήσουμε στο κατοστάρικο :D

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Ιουν 08, 2018 10:33 pm

Όλες οι μηχανές για τι οποίες μιλάμε είναι θερμοκρασιακά σταθερές, αυτός είναι από τους βασικούς παράγοντες της διαδικασίας, αλλιώς δεν θα στις προτείναμε. Ξαναλέω μην κοιτάς τη χρηματική διαφορά, τα παραπανω 150€ δεν κάνουν καλύτερη την όσκαρ. Οι hx δουλεύουν διαφορετικά δίνοντας σου δυνατότητα για ατμό κ εκχύλιση ταυτόχρονα. Και με τη lelit θα έχεις ατμό, αλλά θα περιμένεις κ δεν θα είναι το ίδιο ποιοτικός. Από την άλλη όμως, με το pid θα έχεις έλεγχο της θερμοκρασίας με εξαιρετική ακρίβεια κ δεν θα εξαρτάσαι από την εμπειρία κ την εκπαιδευμένη γεύση σου. Με λίγα λόγια το να ξέρει ένας αρχαριος οτι έχει τη σωστή θερμοκρασια του εξασφαλίζει ένα βασικό στοιχείο γιατί εκτός απο αν θα του βγει ξινός ή πικρός ο καφές εξαιτίας της θερμοκρασίας έχει να σκεφτεί και άλλες παραμέτρους..Ως πρώην κάτοχος όσκαρ, θα την ξανέπαιρνα με χίλια γιατί ήταν μεγάλο σχολείο, αλλά θέλει λίγο παραπάνω δίαβασμα κ δουλίτσα.

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από nodasgr » Παρ Ιουν 08, 2018 10:49 pm

Πιστευω το PID σε γλυτωνει απο κοπο χωρις να εχεις στο κεφάλι σου τη θερμοκρασια, απλα αναλογα τον καφε ανεβοκατεβαζεις με 1 κουμπακι . Σιγουρα η PL41PLUST δεν ειναι η εσπρεσιερα μιας καλης καφετεριας , φανταζομαι η αντλία και η θερμοκρασιακή σταθερότητα ειναι οι μεγαλυτερες διαφορές τους ,οποτε μην περιμενεις κατι τετοιο. Επειδη πιστευω μηχανη δεν αλλαζεις ευκολα ,αν γλυτωσεις λεφτα απο το μυλο διάλεξε κατι καλυτερο σε μηχανη ( τη Bezzera πχ που ειπες)

Απάντηση