Αναβάθμιση από παλιά Gaggia Classic σε Expobar Brewtus??

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
tsapi
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Απρ 24, 2014 12:30 am
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
2η Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mahlkönig Vario 2014
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Αναβάθμιση από παλιά Gaggia Classic σε Expobar Brewtus??

Δημοσίευση από tsapi » Τετ Μάιος 09, 2018 5:57 pm

Κάτοχος εδώ και κάποιο διάστημα μιας παλιάς gaggia classic, σκέφτομαι να κάνω το επόμενο βήμα (κρατώντας τον παλιό μου μύλο, έναν Mahlkönig Vario).

Να διευκρινίσω ότι πίνω κυρίως flat white ενώ η συμβία μου πίνει espresso (κυρίως μονούς, αλλά δεν θα πει όχι σε διπλούς). Χρειάζομαι δηλαδή κάτι, με το οποίο να μπορώ να κάνω microfoam χωρίς να χτικιάζω (όπως [χτίκιασμα] παθαίνω με την classic). Επίσης να προσθέσω ότι ιδιοσυγκρασιακά είμαι περισσότερο τύπος ανθρώπου που προτιμά να βλέπει νούμερα, ενδείξεις και λαμπάκια, από το να ψυχογραφεί μία μηχανή ακουστικά και οπτικά. Θα κάτσω να ασχοληθώ με τη μηχανή και με την όλη διαδικασία, αλλά δεν έχω την υπομονή να κάνω διατριβή στο άθλημα.

Για τους παραπάνω λόγους απομακρνομαι από την εκδοχή των HX μηχανών και προσανατολίζομαι πιο πολύ σε DB μηχανές.

Στην αναζήτηση που έκανα, "σκάλωσα" πολύ στην Expobar Brewtus, η οποία φαίνεται να τα έχει όλα και να συμφέρει. DB, E61, καλός ατμός, PID, ενδείξεις πιέσεων - και πολύ καλά reviews. Και σε τιμή που παλεύω.

Στα αρνητικά της συγκαταλέγω (στα μάτια μου) το μεγάλο brew boiler (+ wattage) που ίσως για ελαφριά χρήση σημαίνουν μεγάλο κόστος ρεύματος και μπαγιάτικο νερό - πέραν φυσικά του προφανούς οφέλους που προσφέρει. Επίσης "σκαλώνω" αρνητικά στο γεγονός ότι μιλάμε για μία παλιά μηχανή (πρωτοκυκλοφόρησε το 2010 ή κάνω λάθος?) - δοκιμασμένη μεν στο χρόνο, η τεχνογνωσία όμως των τελευταίων 8+ χρόνων είναι απούσα.

Πώς βλέπετε την παραπάνω προσέγγιση και την brewtus, με βάση τις ανάγκες και το μπάτζετ μου? Έχετε να μου αντιπροτείνετε κάτι άλλο, με βάση τις ανάγκες μου και τη λογική μου, που να μην ξεπερνάει τα 1500 ευρά?

Ευχαριστώ πολύ για το feedback!

ΥΓ: Την brewtus τη βρίσκω στο barista.gr στα 1350 ευρά (https://www.barista.gr/el/expobar-brewt ... lers-pid-3). Έχετε να αντιπροτείνετε άλλο κατάστημα?

Άβαταρ μέλους
phoinix_gr
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2017 12:27 pm
Όνομα: Ακης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi

Re: Αναβάθμιση από παλιά Gaggia Classic σε Expobar Brewtus??

Δημοσίευση από phoinix_gr » Τετ Μάιος 09, 2018 10:36 pm

Αν μπορείς να ανέβεις λίγο σε budget .... Αν :waf: :

https://www.elektros.it/ar/en/matrix_top_de.html


Gaggia Classic|Chinese PID|Auber temperature sensor|OPV 9bar|Rancilio silvia wand
Brass shower plate holder|IMS shower screen|IMS basket|Baratza Sette 270W Grinder|Belogia Jug

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αναβάθμιση από παλιά Gaggia Classic σε Expobar Brewtus??

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Μάιος 09, 2018 11:55 pm

Δεν είναι μικρή η διαφορά αλλά την αξίζει.
Γενικά δεν έχω την ίδια εμπιστοσύνη στις Ισπανικές καφετιέρες.

Άβαταρ μέλους
sphinxgr
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2016 12:35 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Ascaso imini i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato
Τοποθεσία: Athens

Re: Αναβάθμιση από παλιά Gaggia Classic σε Expobar Brewtus??

Δημοσίευση από sphinxgr » Πέμ Μάιος 10, 2018 11:35 am

Σε αυτά τα χρήματα, με διπλό boiler και για αυτά που περιγράφεις πως θες, μάλλον είναι από τις καλύτερες επιλογές η Expobar Brewtus.

Αν όντως μπορείς να ανέβεις (αρκετά) σε χρήματα, υπάρχουν και άλλες επιλογές. Αυτό όμως είναι ξεκάθαρα θέμα προτεραιοτήτων.

tsapi
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Απρ 24, 2014 12:30 am
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
2η Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mahlkönig Vario 2014
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αναβάθμιση από παλιά Gaggia Classic σε Expobar Brewtus??

Δημοσίευση από tsapi » Παρ Μάιος 11, 2018 9:33 am

phoinix_gr έγραψε:Αν μπορείς να ανέβεις λίγο σε budget .... Αν :waf: :
https://www.elektros.it/ar/en/matrix_top_de.html
Artisti έγραψε:Δεν είναι μικρή η διαφορά αλλά την αξίζει.
Δεν είναι μόνο η διαφορά χρημάτων - που είναι μεγάλη (2 χιλ κοστίζει η φτηνότερη bezzera duo). Η μηχανή αυτή έχει μόνο καναδυό μήνες που κυκλοφόρησε ουσιαστικά και η αξιοπιστία της δεν είναι αποδεδειγμένη (ειδικά με την εκτετατεμένη χρήση ηλεκτρονικών). Από το ένα άκρο (μοντέλο 8+ χρόνων η brewtus) πάμε στο άλλο.. :shock:
Artisti έγραψε:Γενικά δεν έχω την ίδια εμπιστοσύνη στις Ισπανικές καφετιέρες.
Πάντως, περιδιαβαίνοντας στο ίντερνετ δεν είδα να αναφέρονται ιδιαίτερα θέματα αξιοπιστίας με τη συγκεκριμένη μηχανή - έτσι δεν είναι?
sphinxgr έγραψε:Σε αυτά τα χρήματα, με διπλό boiler και για αυτά που περιγράφεις πως θες, μάλλον είναι από τις καλύτερες επιλογές η Expobar Brewtus.
Αν όντως μπορείς να ανέβεις (αρκετά) σε χρήματα, υπάρχουν και άλλες επιλογές. Αυτό όμως είναι ξεκάθαρα θέμα προτεραιοτήτων.
Ποιες άλλες αξιόλογες εναλλακτικές υπάρχουν κοντά, έστω, στο μπάτζετ μου - ας πούμε κάτω από 2χιλ?
ΥΓ: Από όσο αντιλαμβάνομαι, η παρασκευή microfoam με την brewtus είναι απλή υπόθεση - σωστά? Στη gaggia classic μου έχω φάει πίκρα στο συγκεκριμένο θέμα, και κυρίως flat white πίνω - οπότε είναι σημαντική παράμετρος για την αγορά..

Ευχαριστώ πολύ για το feedback

PS: Δεν μπορώ να στείλω pm - αυτό το γράφω γιατί ένας συνφορουμίστας μού έδωσε μία ενδιαφέρουσα πληροφορία σε pm και δεν μπορώ να του απαντήσω..

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αναβάθμιση από παλιά Gaggia Classic σε Expobar Brewtus??

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Μάιος 11, 2018 12:28 pm

Δεν υπάρχει θέμα αξιοπιστίας για καμία από τις DB αλλά διαφοράς στο αποτέλεσμα στο φλιτζάνι που σου δίνει η κάθε μία.
Δεν δίνεις τόσα λεφτά και φοβάσαι την αξιοπιστία της λες και είναι Arielli του πενηντάρικου.
Δεν την είχα προσωπικά την Expobar στο σπίτι μου αλλά την αγόρασε φίλος βασιζόμενος όπως και εσύ στα όσα διάβαζε για αυτήν σε ξένα φόρουμ κυρίως αμερικανικά.
Για να μην πολυλογώ το αποτέλεσμα με την Expobar δεν ήταν αυτό που περίμενε ειδικά στο ατμό.
Αλλά και τα μπόιλερ του ενάμιση λίτρου δεν ήταν η καλύτερη λύση δεν είναι τυχαίο ότι οι Ιταλοί του brew το έχουν στο ένα τρίτο.
Μετά ξεκίνησε μια σειρά από mod που κυκλοφορούν στο δίκτυο για την Expobar και στο τέλος κατέληξε στη αγορά μιας πανάκριβης saturated μηχανής.
Αν υπήρχε τότε η Duo και ήξερε όλα όσα έμαθε στη πορεία σίγουρα η Expobar δεν θα ήταν η πρώτη επιλογή του...

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Αναβάθμιση από παλιά Gaggia Classic σε Expobar Brewtus??

Δημοσίευση από lio14 » Παρ Μάιος 11, 2018 10:37 pm

Κάτοχος της expobar εδώ και 2 χρόνια περίπου, απόλυτα ευχαριστημένος.
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω στον ατμό,μιας και δεν δεν τον χρησιμοποιώ.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα στο φλιτζάνι μου,αν και αυτό είναι πάντα υποκειμενικό.
Εγώ προτιμώ που έχει μεγάλο boiler ,για πολλούς λόγους.
Δεν έχω το μικρόβιο των mods οπότε δε με ενδιαφέρει το άθλημα των μετατροπών.
Το καφεδάκι μου βγαίνει κάτι παραπάνω από καλό,και με χρήματα που μπορούσα να δώσω.
Τέλος, από πλευρά ομορφιάς,για μένα είναι σούπερ...Αλλά ως συνήθως η κουκουβάγια βλέπει το παιδί της ως το πιο όμορφο του κόσμου...

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Αναβάθμιση από παλιά Gaggia Classic σε Expobar Brewtus??

Δημοσίευση από evaskal » Σάβ Μάιος 19, 2018 7:16 pm

Εγώ προσωπικά θα σου πω την εμπειρία μου σαν κάτοχος της expobar τρία χρόνια. Είναι μια μηχανή που έχει τα πάντα. Διπλό boiler 1,5λτ ονομαστικού όγκου, αν δεν κάνω λάθος τα μεγαλύτερα στην κατηγορία τους. Μανόμετρα πίεσης ατμού και εκχύλισης, Ε61, μεγάλο δισκάκι κλπ. Έχει τα πάντα για να βολέψει έναν απαιτητικό οικιακό χρήστη. Βγαίνει και με περιστροφική αντλία αν θες αν και δε νομίζω ότι χρειάζεται τόσο. Έχει πολύ στιβαρή κατασκευή από ποιοτικό μέταλο. Δεν είναι τόσο γυαλιστερή όσο μια ιταλική, αλλά όλα αυτά είναι γούστα. Αν έχεις όρεξη για μετατροπές σηκώνει αρκετά πράγματα. Το βασικό είναι ότι δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα μα κανένα πρόβλημα. Δουλευει 3 χρόνια άψογα. Επίσης είναι ευκολη στην επισκευή, απλή, και υπάρχουν τα πάντα από ανταλλακτικά σε πολύ καλές τιμές. Ότι δεν υπάρχει σίγουρα θα ταιριάζει από άλλη μηχανή. Λίγο αν πιάνει το χέρι σου την επισκευάζεις και μόνος εν ανάγκη. Βέβαια δεν ξελείπουν και κάποιες κουλές βλακείες των Ισπανών, αν και αυτό μπορώ να πω είναι γενικό χαρακτηριστικό των ευρωπαίων κατασκευαστών για τα πάντα. Εμένα με έχει καλύψει πλήρως. Έχω κάνει κάποιες μικρές μετατροπές, αλλά τπτ τρομερό. Σαν γενικό σύνολο θεωρώ ότι είναι η κορυφαία στα χρήματα της. Έχω δει και άλλες αντίστοιχες ιταλικές και δεν μπορώ να πω ότι έχει να ζηλέψει κάτι. Όσο για διαφορές στο φλιτζάνι δε νομίζω ότι θα δεις κάποια αν πάρεις μια αντίστοιχη άλλης μάρκας. Η μοναδική διαφορά θεωρώ ότι περιορίζεται στην ποιότητα κατασκευής, στα αξεσουάρ, στο φινίρισμα. Αν είναι να δώσεις π.χ. 1000 ευρώ παραπάνω καλύτερα δώσε τα να πάρεις ένα καλό μύλο. Αυτό θα την απογειώσει.
Αυτά. Αν έχεις απορίες, ελεύθερα…

tsapi
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Απρ 24, 2014 12:30 am
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
2η Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mahlkönig Vario 2014
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αναβάθμιση από παλιά Gaggia Classic σε Expobar Brewtus??

Δημοσίευση από tsapi » Σάβ Μάιος 19, 2018 8:07 pm

evaskal έγραψε:Αυτά. Αν έχεις απορίες, ελεύθερα…
Ευχαριστώ πολύ βαγγέλη για την αναλυτική απάντηση.
Μπορείς λίγο να σχολιάσεις την ικανότητα της expobar στην παρασκευή microfoam? Επειδή κυρίως flat whites πίνω, με ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Αναβάθμιση από παλιά Gaggia Classic σε Expobar Brewtus??

Δημοσίευση από evaskal » Πέμ Μάιος 24, 2018 8:09 pm

Δύο παρατηρήσεις

Από το εν λόγω νήμα λείπει η δεύτερη σελίδα η οποία εντελώς ξαφνικά για κάποιο ανεξήγητο λόγο δεν εμφανίζεται πλέον.

Επίσης ο Βασίλης προχώρησε τελικά στην αγορά της μηχανής και παραθέτει ένα πολύ ωραίο review σε καινούριο νήμα. Μήπως θα ήταν πιο βολικό για τους αναγνώστες αυτά τα δύο νήματα τελικά να συγχωνευτούν;

Ευχαριστώ

Απάντηση