Συμβουλή για αγορά μηχανής με περιορισμένο Budget

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
panoskyr
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2018 2:31 pm

Συμβουλή για αγορά μηχανής με περιορισμένο Budget

Δημοσίευση από panoskyr » Πέμ Μάιος 03, 2018 5:09 pm

Καλησπέρα σε όλους!
Αν και νέο μέλος, παρακολουθώ τις συζητήσεις αρκετό καιρό έχοντας ξεκαθαρίσει αρκετά πράγματα σε σχέση με την παρασκευή espresso. Μπορώ να καταλάβω δηλαδή τι είναι αυτό που χρειάζεται για να φτιάξεις πραγματικό espresso τόσο από άποψη εξοπλισμού όσο και από χρόνο και διάθεση. Το βασικό πρόβλημα που υπάρχει είναι το budget το οποίο δυστυχώς μπορεί να κυμανθεί μέχρι τα 350+ ευρώ, χωρίς δυνατότητα μελλοντικά αναβάθμισης. (αυτό το ποσό είναι η αναβάθμιση!).
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω και συγγνώμη αν σας κουράζω, είναι από τις παρακάτω λύσεις ποια θεωρείτε προτιμότερη πάντα σε σχέση με το προαναφερθέν ποσό:

1. Κάποια υπεραυτόματη (σκέφτομαι την Delonghi Magnifica ESAM 3200)
2. Συνδυασμός μύλου (Graef CM 702) + μηχανής χαμηλών προδιαγραφών όπως η Gaggia Classic 1050w (ξέρω ότι δεν έχει σχέση με την παλιά-απλώς σαν ένδειξη το βάζω)
3. Κάποια Francis για irespresso.

Να σημειώσω ότι η "βαβούρα" στην κουζίνα δεν με ενοχλεί, ούτε όμως βλέπω τον καφέ σαν χόμπι. (Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ με mods σε κάποια καφετιέρα ή μύλο)
Μέχρι στιγμής από εμπειρία σε σπιτικούς "espresso" (επίτηδες έβαλα εισαγωγικά) είναι πολύ παλιά dolce gusto (μπλιάχ!), μια Arielli της πλάκας (δώρο-πήγε άκλαφτη!) και τα τελευταία 2 χρόνια μια Francis 3 που ναι μεν δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε ιδιαίτερα, άλλα ο καφές ήταν τουλάχιστον αξιοπρεπής (μέχρι εκεί όμως).

Αν και ψιλοέχει απαντηθεί το ερώτημά μου σε άλλα νήματα, επειδή υπάρχουν διάφορες απαντήσεις και ομολογώ ότι μπερδεύτηκα λίγο, υπάρχει δυνατότητα για καλύτερο αποτέλεσμα αν υιοθετήσω μια από τις δύο πρώτες λύσεις σε σχέση με το irespresso ή πετάω τελείως τα λεφτά μου. Επαναλαμβάνω ότι ξέρω ότι για το απόλυτο minimum, μαζί με τα παρεκλόμενα θα πρέπει να φτάσει κάποιος στα 500+. Να σημειώσω ότι οι μηχανές είναι ενδεικτικές και εννοείται ότι αν υπάρχουν άλλες προτάσεις, αυτές είναι καλοδεχούμενες. Το μόνο σταθερό είναι το budget και ότι θα ήθελα (αν γίνεται) καλύτερο αποτέλεσμα από το irespresso.

Η ποσότητα ημερήσια είναι περίπου 5-6 καφέδες, όλων των τύπων: espresso, capoutsino και ζεστά και freddo.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και συγνώμη για το μεγάλο post!

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Συμβουλή για αγορά μηχανής με περιορισμένο Budget

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Μάιος 03, 2018 8:10 pm

Η πρώτη επιλογή έχει παρόμοιο αποτέλεσμα σε γεύση με την τρίτη που ήδη έχεις.
Σε τέτοιο κόστος κοιτάς την φθηνότερη Lelit μαζί με ένα porlex ή αντίστοιχο Hario.

panoskyr
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2018 2:31 pm

Re: Συμβουλή για αγορά μηχανής με περιορισμένο Budget

Δημοσίευση από panoskyr » Πέμ Μάιος 03, 2018 9:46 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Συγνώμη που δεν το ανέφερα αλλά η Francis μας άφησε χρόνους.
Χειροκίνητος μύλος, ούτε απ' έξω από το σπίτι δεν μπορεί να περάσει! :waf:

Άρα απ΄ότι συμπεραίνω ή πάω σε Lelit + Graef CM 702 + πατητήρι + ζυγαριά = 450+ , ενώ στην άλλη περίπτωση Francis = 100. Είναι μεγάλη η διαφορά ρε γ.......το. Κατά τη γνώμη των ειδικών στο forum αυτό είναι και τόσο μεγάλη η διαφορά την ποιότητα του καφέ; Το ξέρω ότι αυτό είναι υποκειμενικό και μάλιστα ακόμα και μικρές διαφορές σε έναν που ασχολείται σε βάθος με το αντικείμενο παίζουν ουσιαστικό ρόλο, αλλά όπως προείπα δεν πρόκειται να ασχοληθώ πραγματικά σαν χόμπι. Για να σας δώσω να καταλάβετε ακόμα και στην περίπτωση (λέμε τώρα) που υπήρχε άπλετη οικονομική δυνατότητα, τότε αυτό που θα έκανα θα ήταν να πάρω τα τελειότερα μηχανήματα, με τις εκλεκτότερες ποικιλίες καφέ κι ....έναν barista να μου τον φτιάχνει!

Θα μου πείτε τότε, τι δουλειά έχεις σε αυτό το forum. Γιατί σωστές πληροφορίες και σοβαρές και υπεύθυνες απόψεις μπορείς να πάρεις μόνο από ανθρώπους που αγαπούν αυτό που κάνουν και έχουν δαπανήσει χρόνο και χρήμα κι όχι από τον κάθε τυχάρπαστο που το μόνο που το ενδιαφέρει είναι να πουλήσει (ή να διαφημίσει το προϊόν του).

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Συμβουλή για αγορά μηχανής με περιορισμένο Budget

Δημοσίευση από harryv » Πέμ Μάιος 03, 2018 9:56 pm

Μπορείς να βρεις τη παλιά Classic με 200Ε περίπου από ebay.

panoskyr
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2018 2:31 pm

Re: Συμβουλή για αγορά μηχανής με περιορισμένο Budget

Δημοσίευση από panoskyr » Πέμ Μάιος 03, 2018 10:05 pm

Πες το ατυχία αλλά ό,τι έχω πάρει μεταχειρισμένο, ακόμα και από ανθρώπους που εμπιστευόμουν έχει βγει προβληματικό! Γι΄αυτό μόνο κάτι καινούργιο και από Ελλάδα για να έχω και εγγύηση (και κάποιον να φωνάζω από κοντά!)

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Συμβουλή για αγορά μηχανής με περιορισμένο Budget

Δημοσίευση από Christos » Παρ Μάιος 04, 2018 1:14 am

To budget φέτος είναι 350€, αλλά άμα κάνεις ένα χρόνο οικονομία μπορεί να γίνει πολύ μεγαλύτερο. ;) Διαφορετικά ότι σου γράφει παραπάνω ο Artisti.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Συμβουλή για αγορά μηχανής με περιορισμένο Budget

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Μάιος 04, 2018 5:37 pm

Έχει γίνει μια παρεξήγηση εδώ οι περισσότεροι εδώ μέσα μαζί τους και εγώ δεν έχουμε ακριβό εξοπλισμό παρόλα αυτά ο Espresso που φτιάχνουμε είναι πολύ καλύτερος από αυτόν που σερβίρουν έξω και βάζω μέσα και τις γνωστές αλυσίδες τύπου Coffee Island.
Εγώ προσωπικά μόνο σε επιλεγμένα καφέ που τα ξέρω καλά παραγγέλνω καφέ όχι τόσο για να προστατέψω την τσέπη μου αλλά τα νεύρα μου....
Όλο ο βασικός εξοπλισμός που έχω στο σπίτι έχει αγοραστεί μεταχειρισμένος και συνολικά έχει κοστίσει μαζί με όλα τα αξεσουάρ μέσα περίπου όσα θέλεις να διαθέσεις και εσύ.
Όλα αυτά για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί και με σκοπό να έχει ένα decent espresso στο σπίτι του.
Τώρα αφού όπως λες δεν έχεις καμία διάθεση να ασχοληθείς και όλη αυτή την "ιεροτελεστία" την βλέπεις σαν αγγαρεία τότε πας σε μια αυτόματη και ότι κερδίσεις στη διάρκεια του χρόνου από την διαφορά του κόστους σε σχέση με την κάψουλα θα τα δώσεις στα services της.

panoskyr
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2018 2:31 pm

Re: Συμβουλή για αγορά μηχανής με περιορισμένο Budget

Δημοσίευση από panoskyr » Παρ Μάιος 04, 2018 8:40 pm

Το πιθανότερο είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει πραγματικά καλό καφέ, αφού μου φαίνεται σχετικά καλός ο καφές από τα Everest! (μην φρικάρετε!).

Και σε συνέχεια αυτών που που έγραψε ο Artisti, σε συζήτηση που είχα στη δουλειά, βρέθηκε συνάδελφος που μου δίνει την ESAM 3200 σε καλή τιμή (170 ευρώ). Την έχει λιγότερο από χρόνο και την αλλάζει για να πάρει άλλη με περισσότερα "μπλιμπλίκια" (οθόνες, φωτάκια κ.λ.π.).

Οπότε μάλλον προς τα εκεί προσανατολίζομαι. (τουλάχιστον στην παρούσα φάση).

Και κάτι τελευταίο γιατί σας έχω ζαλίσει αρκετά. Ποιός καφές, κατά τη γνώμη σας, θα ταίριαζε καλύτερα με αυτή την μηχανή; (ή θα πρέπει να ρωτήσω σε άλλο τμήμα του forum).

Ευχαριστώ για την υπομονή σας.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Συμβουλή για αγορά μηχανής με περιορισμένο Budget

Δημοσίευση από harryv » Σάβ Μάιος 05, 2018 8:49 am

Ξεκίνα με κάποιον Lavazza (Pienaroma, Tiera).

Firekostas
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2017 3:11 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia New Baby
Μύλος:: Graef Cm 702
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Συμβουλή για αγορά μηχανής με περιορισμένο Budget

Δημοσίευση από Firekostas » Σάβ Μάιος 05, 2018 8:54 am

Να σου πω και εγώ την άποψη μου φίλε μιας και εγώ είχα το ίδιο budget με σένα και πιστεύω ότι μπορείς να πάρεις αξιόλογο εξοπλισμό για αρχή. Αφού κοιτούσα πολύ καιρό για Μεταχειρισμένη μηχανή κυρίως για Classic pre 2015 η κάποια Baby εδώ στο forum και δεν βρήκα κάτι στράφηκα στο eBay. Με λίγο τύχη βρήκα μια Baby από Αγγλία η οποία μου βγήκε με τα μεταφορικά κοντά στα 90 ευρώ.Εδωσα λίγο μάχη για να την συνεφέρω και 40 ευρώ στη Eurogat και τώρα δουλεύει κανονικότατα. Πήρα και έναν Graef 702 στα 90 ευρώ και μαζί με πατητήρι ζυγαριά δοσομετρικό ποτηράκι κλπ βγήκε κάπου στα 300 ευρώ.Εννοείται ότι ο εξοπλισμός είναι αρκετά basic αλλά σε καμία περίπτωση κακός. Ήδη στο ξεκίνημα μου με Lavazza Tierra που θεωρείται και μπαγιάτικος πίνω καλύτερο καφέ από τις περισσότερες αν όχι όλες τις καφετέριες.
Μπορείς δηλαδή να περιμένεις λίγο να βρεις μια μεταχειρισμένη μηχανή στο forum και θα είσαι σίγουρα εντός budget.

Απάντηση