Συμβουλή για αγορά μηχανής με περιορισμένο Budget

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Συμβουλή για αγορά μηχανής με περιορισμένο Budget

Δημοσίευση από ellenikus » Κυρ Μάιος 06, 2018 11:55 am

Επειδη εδω και καποιους μηνες εχω την βασική lelit pl41em η οποια αντικατεστησε μια gaggia classic 2015 στην προτεινω ανεπιφύλακτα. Ειναι το βασικο μοντελο με μανομετρο για την πιεση εκχυλισης. Κατασκευή πολυ ποιοτικη, θερμαινεται πολύ γρήγορα, καφες πολυ καλός και παντα με κρέμα. Μου κανει εντυπωση που βγαζει πραγματικη κρεμα ακομα και με προαλεσμενους χωρις να εχει pressurizzed basket. Την άνοιξα για να δω το εσωτερικό και επαθα πλακα απο την ποιότητα των σωληνωσεων σε σχεση με την Gaggia. Μεσα ολα μπρουτζινα. Για μενα και διπλάσια λεφτα να ζητούσαν παλι θα τα αξιζε. Το μονο κακο που εχουν οι lelit είναι οτι σου ανοιγει η ορεξη να αγορασεις ολη την σειρα λόγω της καθημερινής ικανοποιησης που σου δινουν. Πάντως ακομα και το βασικο μοντελο ειναι value for money. Υπαρχει και ενα πιο φθηνο χωρις μανομετρο αλλα μόνο για 30 ευρω λιγοτερα είναι κρίμα να μην το εχεις.Τελος είναι η μονη πραγματικά made in Italy μηχανη κατω των 400 ευρω που μπορεις να αγορασεις στην Ελλάδα με ελληνική εγγύηση. Απορώ πως η lelit δεν εχει φροντισει να τις προωθήσει και στις μεγαλες αλυσίδες ηλεκτρικων συσκευων στην Ελλάδα. Χρυσες πωλησεις θα εκσναν σε σχεση με τις πλαστικουρες πιυ σου πουλανε στα mediamarkt.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Συμβουλή για αγορά μηχανής με περιορισμένο Budget

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Μάιος 06, 2018 12:16 pm

Έχει πιαστεί το χέρι μας να γράφουμε ότι entry level μηχανή είναι πλέον μόνο οι Lelit μετά τον υποβιβασμό των Gaggia σε Saeco.
Και ευτυχώς που υπάρχουν οι Lelit γιατί μετά για entry μηχανή θα πήγαινες από 500€+

panoskyr
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2018 2:31 pm

Re: Συμβουλή για αγορά μηχανής με περιορισμένο Budget

Δημοσίευση από panoskyr » Κυρ Μάιος 06, 2018 6:31 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Δοκίμασα τελικά χθές καφέ από την ESAM του γνωστού μου, ο οποίος μου φάνηκε σαφώς καλύτερος από irespresso και καλύτερος από πολλά cafe. Για 70 ευρώ διαφορά (σε σχέση με francis) αξίζει. Οπότε μάλλον καταλήγω εκεί κρατώντας χρήματα με προοπτική όταν θα μαζευτούν να προχωρήσω σε καλό μύλο και μια καλή μηχανή με PID, ακόμα και αν μου πάρει λίγο περισσότερο χρόνο.

Και κάτι τελευταίο. Παρακολουθώντας διάφορα forums ποικίλης θεματολογίας (από υπολογιστές μέχρι ενυδρεία) θα ήθελα να παρατηρήσω σαν θετικό την έλλειψη της "αυθεντίας" καθώς και την ύπαρξη ιώβειας υπομονής και ολοκληρωμένων επεξηγήσεων από τα παλιά μέλη προς τα νέα ακόμα και σε θέματα που ήδη έχουν απαντηθεί ή σε ερωτήσεις που θα μπορούσαν να θεωρηθούν και ανόητες.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Συμβουλή για αγορά μηχανής με περιορισμένο Budget

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Μάιος 06, 2018 8:10 pm

Μάλλον δεν διάβασες καλά σε άλλα φόρουμ αλλά και εδώ ορισμένοι θρασύτατοι μας κατηγορούν για "ελιτίστες" "και άλλα παρόμοια :down:

Απάντηση