Αγορά μηχανής espresso

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μηχανής espresso

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Απρ 05, 2018 11:32 am

Αν δεν τίθεται θέμα χρημάτων βάλε τον sirai.Εδώ θα δεις πόσο εύκολα ρυθμίζεται. Αν θυμάμαι καλά και αυτός που έχει η μηχανή πάνω μπορεί να ρυθμιστεί, θέλει όμως υπερβολική ακρίβεια οπότε για τον οικιακό χρήστη είναι πρακτικά αδύνατο γιατί μπορεί να τον χαλάσει.
Με την εμπειρία συμβίωσης 2 χρόνων με μια oscarούμπα πρώτης γενιάς και με τον μαμά πρεσσοστάτη παιδεύτηκα λίγο στην αρχή με τη δύναμη του ατμού, ίσως γιατί προσπαθούσα να φουσκώσω λίγο γάλα κάθε φορά (~100ml). Άλλαξα το ακροφύσιο με αυτό της Musica με τις διαφορετικές οπές, αλλά τελικά όλα είναι θέμα τεχνικής. Μετά από λίγη εξάσκηση όλα διορθώθηκαν.

OPV είπαμε ότι χρειάζεσαι οπότε θα ζητήσεις να στη ρυθμίσουν στα 9bar, κοντά στα 10 θα είσαι κάνοντας backflush.

Το cooling flush είναι μια διαδικασία που θα την κατακτήσεις εύκολα με την εμπειρία και τη γεύση. 100+C δεν θα έχεις γιατί είπαμε οτι με το φλασάρισμα θα φεύγει το καυτό νερό και οι ατμοί και η θερμοκρασία θα χαμηλώνει. Μπορεί να σου φαίνεται σαν guessing game, αλλά σε γενικές γραμμές θα δεις οτι λόγω της εξαιρετικής θερμοκρασιακής σταθερότητας, θα είσαι κοντά στις επιθυμητές θερμοκρασίες. Δεν είναι τυχαία μηχανή η oscar, έχει αρκετή γνώση μέσα της και βγάζει πολύ καλά αποτελέσματα.
Τώρα αν αποζητάς την ακρίβεια +-1C τότε αναγκαστικά πρέπει να πας σε άλλη μηχανή με PID. Πιστεύω όμως οτι αυτές οι μικροδιαφορές δεν είναι καθόλου εύκολα αντιληπτές στη γεύση οπότε δεν χρειάζεται να σε πολυαπασχολούν.

Εκεί που πρέπει να επικεντρώσεις είναι ένας καλός μύλος και μετά στη διαδικασία άλεσης, δοσολογίας, κατανομής, χρόνων και αναλογιών.

Επίσης καλό είναι να πάρεις το γυμνό portafilter που κοιτάς, είναι μεγάλο σχολείο. Βλέπεις αν έχεις channeling, αν ξεκινάει γρήγορα η αργά η εκχύλιση, αν ο καφές βγαίνει ομοιόμορφα απ όλες τις τρύπες, αν ρέει γρήγορα ή αργά, τον κώνο, το blonding point...πολλές φορές πριν καν δοκιμάσω ξέρω αν κάτι δεν πήγε καλά.

Prodromaki
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Απρ 01, 2018 10:45 pm

Re: Αγορά μηχανής espresso

Δημοσίευση από Prodromaki » Πέμ Απρ 05, 2018 1:49 pm

OK, ευχαριστώ. Βλέπω ότι με τον πρεσοστάτη μπαίνω σε λεπτομέρειες, που μάλλον δεν πρόκειται να μου δώσουν κανένα όφελος στην πράξη στο συγκεκριμένο μοντέλο. Άρα ενώ το οικονομικό όντως δεν είναι το πρόβλημα, θα τον αποφύγω(ακόμα και να θέλω να ρυθμίσω μελλοντικά την πίεση του boiler αλλού, δε θα έχω τρόπο να μετρήσω τη ρύθμιση που θα κάνω, οπότε 100% ανούσιο μου φαίνεται).
Loft από τα αγγλικά του gianni δε μου είναι εντελώς ξεκάθαρο το τι θέλει να πει. Να υποθέσω ότι με τον όρο purge αναφέρεται στο CF? Κι αν ναι, τότε ουσιαστικά λέει ότι το νερό θα βγει στους 92-94c παρ' όλο που το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι HX και δε θα έπρεπε(αν καταλαβαίνω καλά από όλα όσα έχω διαβάσει, στα heat exchanger machines ο λόγος που γίνεται το CF είναι ότι το νερό προς εκχύλιση - αν το μηχάνημα καθίσει ώρα - πιάνει τους 102-103c και έτσι ο καφές θα βγαίνει καμμένος)? Εκτός αν εννοεί ότι με 1-2" "purge" θα γίνει δουλειά, κάτι που δε μου ακούγεται και πολύ λογικό(πιο πολύ για καθαρισμό/ψυχολογικούς λόγους πρέπει να το προτείνει σε όσους θέλουν ντε και καλά να το κάνουν :)).
Όχι btw Απόστολε δεν με καίει το να πάρω νερό με ακρίβεια βαθμού κελσίου. Τα ρωτάω όλα αυτά για να πάρω να κλείσω το μηχάνημα και θέλω να ξέρω τι να ζητήσω, αυτό είναι όλο. Μέχρι τώρα καταλήγω, πως θα χρειαστώ μόνο την OPV ρυθμισμένη στα 9(+αν μπορεί να μπει στο μέρος του κυκλώματος με το κρύο νερό και να επιστρέφει το περίσσιο νερό στο tank, αντί στο ζεστό μέρος του κυκλώματος και να το πετάει στο drip tray) μαζί με ένα naked pf(+θα ρωτήσω αν μπορούν να μου κάνουν αυτό που έκανες εσύ με τα μανόμετρα ή ο gianni στον φίλο από το άλλο forum, αλλά επειδή χρειάζεται να τρυπηθεί το σασί δύσκολο το κόβω. Λογικά θα μου προτείνουν να αγοράσω κανένα από τα pf με μανόμετρο embedded, αν με τρώει πολύ).

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μηχανής espresso

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Απρ 05, 2018 3:13 pm

Prodromaki έγραψε:... Λογικά θα μου προτείνουν να αγοράσω κανένα από τα pf με μανόμετρο embedded, αν με τρώει πολύ).
όχι, όχι...pf με μανόμετρο είναι μετρητικό εργαλείο, μην μπλέκεσαι! Εγώ απλά είχα εγκαταστήσει 2 μανομετράκια αγορασμένα από elektros. Ένα στο boiler και ένα στο group.
Το εύκολο σε μένα ήταν οτι το κέλυφος ήταν πλαστικό, οπότε με ένα ποτηροτρύπανο έκανα τη δουλειά μου.
Την opv θα στη ρυθμίσουν στα 9bar με δικό τους μετρητικό που λέγεται scace και εσύ δεν έχεις να πειράξεις τίποτα.
Pf θα πάρεις ένα γυμνό σαν αυτό που μας έδειξες πιο πάνω και θα είσαι μια χαρά.

Άβαταρ μέλους
loft
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Ιουν 17, 2013 5:22 pm
Μηχανή:: La Pavoni Puccino
Μύλος:: 1Zpresso JE-Plus
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μηχανής espresso

Δημοσίευση από loft » Πέμ Απρ 05, 2018 3:16 pm

Prodromaki έγραψε:Loft από τα αγγλικά του gianni δε μου είναι εντελώς ξεκάθαρο το τι θέλει να πει.
Αυτό που αναφέρει είναι ότι υπάρχει ρυθμιστής ροής (ζιγκλέρ) ανάμεσα στην αντλία και τον σωλήνα HX. Παρατεταμένο flush-άρισμα στην Oscar II αδειάζει εντελώς τον σωλήνα HX ! (αντί να αντικαθιστά το ζεστό νερό με κρύο)

Θα μου φαινόταν περίεργο μια μηχανή χωρίς manual κουμπί εκχύλισης (μόνο δοσομετρικοί διακόπτες), σχετικά καινούργιο μοντέλο και από αυτήν την εταιρεία, να απαιτεί ιδιαίτερους χειρισμούς και περίπλοκα flush-αρίσματα.. Η σύγχρονη τάση επιβάλλει θερμοκρασιακή σταθερότητα ακόμα και στις ΗΧ.

Prodromaki
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Απρ 01, 2018 10:45 pm

Re: Αγορά μηχανής espresso

Δημοσίευση από Prodromaki » Πέμ Απρ 05, 2018 3:40 pm

Ok Βασίλη ty. Loft κατάλαβα τι λέει ο gianni(εννοώ σχετικά με τον περιορισμό ροής προς το HX με το ζιγκλεράκι και το θέμα που προκύπτει λόγω της κανονικής ροής του νερού από την άλλη μεριά στην εκχύλιση), απλά από όλα όσα έχω διαβάσει για τις HX δεν έστεκε πολύ αυτό με τη θερμοκρασία στο μυαλό μου(ότι το νερό εκχύλισης θα έχει σωστή θερμοκρασία και όχι 100+). Αφού κι εσύ πιστεύεις ότι έτσι είναι(λογικό μου φαίνεται το σκεπτικό σου για την έλλειψη χειροκίνητης εκχύλισης, αλλά από την άλλη δε θα έπρεπε κι εργοστασιακά όλες οι μηχανές αυτές να ρυθμίζονται στα 9-10 από την μάνα τους :a014:), τότε ακόμα καλύτερα. Ίσως απλά το αφήνω να τρέξει 1-2" όπως προτείνει πριν βάλω τον καφέ, ίσα για να καθαρίζει λίγο(θα το δω και στην πράξη και θα σας πω).

upd: Μόλις έκανα την παραγγελία btw. Η κοπέλα στο τηλέφωνο μου είπε ότι 99% δε θα χρειαστεί καλύτερος πρεσσοστάτης για σπίτι, αφού συνήθως τον βάζουν ως πιο ανθεκτικό εξάρτημα όταν τέτοιου τύπου μηχανές πρόκειται να χρησιμοποιηθούν σε γραφεία, μικρές επιχειρήσεις κτλ, όμως θα πάρω αύριο να μιλήσω με τους τεχνικούς εκεί για να τους πω για την τοποθέτηση της OPV και θα το ξαναρωτήσω. Αν μου προτείνουν να την βάλω, θα την πληρώσω χωριστά και θα την τοποθετήσουν κι αυτή πριν την στείλουν.

Prodromaki
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Απρ 01, 2018 10:45 pm

Re: Αγορά μηχανής espresso

Δημοσίευση από Prodromaki » Τετ Απρ 18, 2018 4:37 pm

Ένα μικρό upd για να μη νομίζετε ότι τσίμπησα τις συμβουλές σας κι εξαφανίστηκα. Την πρώτη φορά που μιλήσαμε στο τηλέφωνο με barista μου είπαν ότι λόγω της αργίας θα έχω το μηχάνημα την επόμενη εβδομάδα, την δεύτερη φορά(5 μέρες μετά) με ενημέρωσαν ότι σε μαύρο τελείωσε και ότι θα χρειαστεί να περιμένω 3-4 εβδομάδες(είπα ΟΚ np), και εχτές ήρθε mail που λέει ότι αφού μίλησαν με τον προμηθευτή τους θα πρέπει να περιμένω τουλάχιστον δύο μήνες, και αν είναι να την ακυρώσουμε την παραγγελία... Ούτε κάποια άλλη λύση, ούτε να κρατήσω την έκπτωση σε περίπτωση που ενδιαφέρομαι για κάτι άλλο, ούτε τίποτα. Αυτά τα ωραία με το barista.gr. Έστειλα ένα μήνυμα στον gianni σήμερα και βλέπουμε. Λογικά θα την φέρω από το electros.it

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά μηχανής espresso

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Απρ 18, 2018 5:33 pm

Δυστυχώς αυτό δείχνει σοβαρό πρόβλημα με το εργαστάσιο και τον αντιπρόσωπο.

Άβαταρ μέλους
loft
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Ιουν 17, 2013 5:22 pm
Μηχανή:: La Pavoni Puccino
Μύλος:: 1Zpresso JE-Plus
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μηχανής espresso

Δημοσίευση από loft » Τετ Απρ 18, 2018 6:37 pm

Ατυχία :? . Στο Elektro's πάλι τους έχει τελειώσει σε μπλε χρώμα, η οποία ήταν η φθηνότερη σε συνδυασμό με το Starter Kit (περίπου ~620 EUR). Τουλάχιστον φαίνεται να υπάρχει stock σε μαύρη και κόκκινη...

dimm
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 04, 2012 12:32 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Linea Mini
Μύλος:: Eureka Atom 75

Re: Αγορά μηχανής espresso

Δημοσίευση από dimm » Πέμ Απρ 19, 2018 2:50 am

Θεωρώ είναι δύσκολη η προμήθεια μηχανών, δεν ξέρω πόσες παραγγελίες μπορεί να έχει ένα κατάστημα σε ημιεπαγγελματικες μηχανές, Σκεφτείτε ότι όταν ρώτησα εάν μπορεί να φέρει τη Bezzera BZ07 στην αντιπροσωπεία της Bezzera στην Ελλάδα, κοινώς kudu.gr η απάντηση ήταν η εξής
Σχετικά με την εσπρεσσομηχανή που σας ενδιαφέρει θα θέλαμε να σας ενημερωσούμε ότι φέρνουμε μόνο την UNICA διότι είναι πολύ αξιόπιστη μηχανή και value for money!
Δυστυχώς δεν μπορουμε να σας προμηθεύσουμε άμεσα την μηχανή που σας ενδιαφέρει διότι έχει min παραγγελία κάθε κωδικός.

Άβαταρ μέλους
barista.gr
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2011 11:11 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: La Marzocco GS3
2η Μηχανή:: Flair Pro
Μύλος:: Ceado E37S
2ος Μύλος:: Baratza Sette 270wi
Οι καφέδες μου:: Taresso Artisan Coffee Roasters
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αγορά μηχανής espresso

Δημοσίευση από barista.gr » Παρ Απρ 20, 2018 1:08 am

Καλησπέρα

Φυσικά κ μπορείτε να κρατήστε την έκπτωση για μελλοντική αγορά

Θεωρήσαμε όμως σωστό να επιστρέψουμε τα χρήματα από το να κρατάμε το ποσό δεσμευμένο μέχρι να μας στείλει το εργοστάσιο την μηχανή σε μαύρο.

Σε κάθε περίπτωση ζητουμε συγνώμη για την ταλαιπωρία, η μηχανή υπήρχε σε κόκκινο χρωμα κ όχι στο μαύρο.

&artisti
Κανένα απολύτως πρόβλημα Γιώργο με το εργοστάσιο. Απλά ο χρόνος παράδοσης στην simonelli-arduino είναι δυο μήνες. Αυτό ισχύει κ για τις επαγγελματικές αλλά κ για τις οικιακές μηχανές. Βέβαια αυτός ο χρόνος παράδοσης ισχύει για σχεδόν όλα τα εργοστάσια, κ η marzocco έτσι παραδίδει, κ η Rocket κ η vbm. Γι αυτό προσπαθούμε να έχουμε στοκ απ όλες τις μηχανές που πουλάμε.

Απάντηση