Αγορά μηχανής espresso

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Prodromaki
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Απρ 01, 2018 10:45 pm

Αγορά μηχανής espresso

Δημοσίευση από Prodromaki » Κυρ Απρ 01, 2018 11:11 pm

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι στα πρόθυρα να αγοράσω μια μηχανή espresso semi-pro για το σπίτι. Μου έστειλαν από το barista.gr προχτές mail με πασχαλινή έκπτωση 10% και νομίζω το πήρα απόφαση. Λέω ή να πάρω την NS Oscar ii με την επιπρόσθετη opv, ή κάποια από τις sb Lelit με μανόμετρο/pid/58mm pf(οι db ξεφεύγουν αρκετά σε τιμή με τα ίδια χαρακτηριστικά για το ποσό που είμαι διατεθειμένος να δώσω). Έχω κι για μύλο έναν graef cm 702 btw(τον οποίο έχω ρυθμίσει με τα εξτρά πάσα και βγάζει καφέ σκόνη, οπότε πιστεύω να είναι αρκετός τουλάχιστον για αρχή κι αν δεν θα κοιτάξω να πάρω έναν καλύτερο σε κανα δυο μήνες και να βολευτώ με έτοιμο κομμένο από το taf προσωρινά). Η Oscar με την μετατροπή θα βγει γύρω στο 700+άρι, ενώ η PL41+ PID με πρόσθετο μανόμετρο περίπου 80-90€ λιγότερα. Θα πίνω μόνο καπουτσίνο ή/και latte 2-3 φορές τη μέρα(ενίοτε με παρέα), ενώ ως καινούριος με τέτοιου τύπου μηχανές θα ήθελα όσο πιο εύκολο troubleshooting γίνεται(μανόμετρα πίεσης/pid, ευκολία σε αφαλατώσεις κτλ). Οποιαδήποτε συμβουλή, ιδανικά μέχρι αύριο που λήγει η προσφορά, καλοδεχούμενη. Αν έχετε κάτι άλλο κατά νου έστω και 100-200€ παραπάνω δεν έχω πρόβλημα να αναθεωρήσω, αλλά 1ον είμαι φαν του vfm στα πάντα :) και 2ον δεν μπορώ να μου δικαιολογήσω μηχανές άνω των 800-900€ λόγω εισοδήματος. Ευχαριστώ για το χρόνο, εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορά μηχανής espresso

Δημοσίευση από Christos » Δευ Απρ 02, 2018 12:10 am

Δεν υπάρχει σωστή ή λάθος επιλογή εδώ. Προσωπικά, θα πήγαινα για την NS Oscar II για τον λόγο της πιο γρήγορης παρασκευής πολλαπλών διαδοχικών cappuccino/latte, ειδικά άμα θα προκύπτει καμιά μεγάλη παρέα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά μηχανής espresso

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Απρ 02, 2018 1:06 am

Αφού θέλεις καθημερινά ατμό η Oscar είναι μονόδρομος.
Τα μειονεκτήματα όπως το CF και η αφαλάτωση έρχονται δεύτερα.

Prodromaki
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Απρ 01, 2018 10:45 pm

Re: Αγορά μηχανής espresso

Δημοσίευση από Prodromaki » Δευ Απρ 02, 2018 1:47 am

Τέλεια. Η εγκατάσταση της απλής opv από το barista είναι αρκετή ή θα χρειαστώ κι αυτό -> https://www.elektros.it/gb/en/osca-tav- ... 302-6.html
Τι άλλο να βάλω στο καλάθι(που να είναι ψιλοαπαραίτητο); Blind basket, οξύ για αφαλάτωση και ένα 58άρι tamper;

υ.γ. τι είναι cf;

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μηχανής espresso

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Απρ 02, 2018 2:42 am

Cooling flush λογικά

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά μηχανής espresso

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Απρ 02, 2018 4:01 am

Πολύ σωστά Cooling flush είναι.
Για οικιακή χρήση ο Sirai είναι υπερβολή και δεν θα τον έβαζα προσωπικά και επιπλέον ούτε στη παλιά καλή Oscar ο stock πρεσοστάτης είχε βγάλει σοβαρό πρόβλημα.
Αν ήταν σε καμιά καντίνα ή γραφείο σε λειτουργία 24/7 τότε θα έβαζα Sirai αν και το μεγαλύτερο πρόβλημα τότε θα ήταν η αφαλάτωση από όσο ξέρω από μια καφετιέρα που λειτουργούσε σε πυροσβεστικό σταθμό.
Αλατωρυχείο είχε καταντήσει...
Όταν λες απλή opv εννοείς αυτήν ή κάτι άλλο.
https://www.elektros.it/gb/en/Oscar_mod ... ar_II.html
Τα έξτρα που θα χρειαστείς θα σου τα πει ή και προμηθεύσει ο Barista.gr αν δεν θέλεις να διαλέξεις άλλη ποιότητα μόνος σου.
Σε γαλατιέρα να προτιμήσεις τις Motta κατά την γνώμη μου αξίζουν την διαφορά από τις κινέζικες.

Prodromaki
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Απρ 01, 2018 10:45 pm

Re: Αγορά μηχανής espresso

Δημοσίευση από Prodromaki » Δευ Απρ 02, 2018 4:24 am

Πολύ ωραία. OPV βάζει το μαγαζί αυτή απ'όσο βλέπω με ένα μικρό κόστος -> http://www.barista.gr/el/nuova-simonell ... ba8mishs-2
Το θέλω αυτό για να διατηρείται η πίεση σταθερά στα 9 αντί για 12-13, αν καταλαβαίνω καλά από τα όσα έχω διαβάσει. Ή μήπως είναι αχρείαστο το mod στις 2άρες oscar και το έχουν μόνο για το παλιό μοντέλο; Επίσης κάτι ακόμα: Θα ήθελα να την συνδέσω με μια έξυπνη πρίζα/timer. Η παλιά ήθελε ένα vacuum mod ή κάτι τέτοιο νομίζω. Ισχύει το ίδιο κι εδώ;

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Αγορά μηχανής espresso

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Απρ 02, 2018 6:06 am

Η προσφορά του barista.gr ισχυει μεχρι τη Δευτερα του Πασχα. Οχι μεχρι τη Μ.Δευτερα. Μην βιαστεις.

Άβαταρ μέλους
loft
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Ιουν 17, 2013 5:22 pm
Μηχανή:: La Pavoni Puccino
Μύλος:: 1Zpresso JE-Plus
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μηχανής espresso

Δημοσίευση από loft » Δευ Απρ 02, 2018 9:06 am

Prodromaki έγραψε:Πολύ ωραία. OPV βάζει το μαγαζί αυτή απ'όσο βλέπω με ένα μικρό κόστος -> http://www.barista.gr/el/nuova-simonell ... ba8mishs-2
Το θέλω αυτό για να διατηρείται η πίεση σταθερά στα 9 αντί για 12-13, αν καταλαβαίνω καλά από τα όσα έχω διαβάσει. Ή μήπως είναι αχρείαστο το mod στις 2άρες oscar και το έχουν μόνο για το παλιό μοντέλο
Το παραπάνω kit πρέπει να είναι για την παλιά Oscar I, επειδή περιλαμβάνει τη βαλβίδα εξαέρωσης. Στην καινούργια Oscar II υπάρχει βαλβίδα εξαέρωσης από το εργοστάσιο. Πριν παραγγείλεις καλύτερα να επικοινωνήσεις με το Barista.gr για λεπτομέρειες.
Η προσθήκη OPV εξακολουθεί να είναι απαραίτητη και στην Oscar II, καλά κάνεις και σκέφτεσαι την τοποθέτησή της. Χωρίς OPV και unregulated πίεση 12-13bar θα είναι δυσκολότερο να πάρεις σωστή εκχύλιση, διότι θα έχεις πιο συχνά θέματα channeling.
Prodromaki έγραψε:Η εγκατάσταση της απλής opv από το barista είναι αρκετή ή θα χρειαστώ κι αυτό -> https://www.elektros.it/gb/en/osca-tav- ... 302-6.html
Στην Oscar II o πρεσσοστάτης είναι μη ρυθμιζόμενος. Η πίεση του boiler πρέπει να είναι φιξαρισμένη αρκετά ψηλά από το εργοστάσιο, περίπου στο 1,5 bar, αντί για τα συνηθισμένα για HX 1,1-1,2 bar. Με αυτό το σκεπτικό η αναβάθμιση σε Sirai με ταυτόχρονη ρύθμιση της πίεσης μπορεί να βοηθήσει, πρώτον για να μην καις τόσο εύκολα τον καφέ λόγω υψηλής θερμοκρασίας και δεύτερον για να μην είναι ο ατμός υπερβολικά δυνατός.
Από κει και πέρα επειδή δεν μπορώ να είμαι σίγουρος τι κάνει η Simonelli στα τελευταία μοντέλα, καλύτερα στείλε ένα e-mail στο Elektro's για περαιτέρω διευκρινήσεις, το kit είναι αυτό Installation kit OPV and pressure switch SIRAI on OSCAR II και πωλείται μόνο σε συνδυασμό με αγορά της μηχανής από αυτούς.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μηχανής espresso

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Απρ 02, 2018 10:25 am

Όντως η βαλβίδα αναπνοής δεν σου χρειάζεται γιατί την έχει προεγκατεστημένη, κατά συνέπεια δεν έχεις πρόβλημα να βάλεις τη μηχανή πάνω σε μια πρίζα με timer ή ακόμα καλύτερα σε wifi plug.
OPV χρειάζεσαι απαραιτήτως! Ο barista έχει διαφορετική από το elektros (ίδια δουλειά κάνουν), προτείνω αν πάρεις τη μηχανή από Ελλάδα να τους πεις να στη βάλουν στην περιοχή του κυκλώματος του κρύου νερού δλδ λίγο μετά την αντλία και με επιστροφή πίσω στον κάδο. Το επισημαίνω γιατί μπορεί να τοποθετηθεί και πάνω στο γκρουπ (περιοχή ζεστού νερού) λειτουργώντας μια χαρά, αλλά με μόνο μειονέκτημα τη μεγάλη απώλεια ζεστού νερού (κατά την εκχύλιση). Σε κάθε περίπτωση απ' όποιο κατάστημα αγοράσεις, να τους πεις να στην τοποθετήσουν αυτοί και όχι μόνος σου για τον απλό λόγο οτι θα την τεστάρουν/ρυθμίσουν με scace.
Το θέμα της δυσκολίας αφαλάτωσης φαίνεται να το αντιλήφθηκαν με μια βαλβίδα αποχέτευσης χαμηλά στο boiler, οπότε και εκεί θα είσαι μια χαρά.
Πρεσσοστάτη δεν θα άλλαζα, τα 1,5bar μπορεί να φαίνονται πολλά αλλά είναι άνετα διαχειρίσιμα. Εκτός αν θέλεις να βάλεις ένα σαφώς καλύτερο εξάρτημα, το οποίο να είναι ρυθμιζόμενο.

Σε γενικές γραμμές η μηχανή είναι τρένο, από τις καλύτερες να ξεκινήσεις το ταξίδι σου και σίγουρα θα την ευχαριστηθείς.
Prodromaki έγραψε:...Έχω κι για μύλο έναν graef cm 702 btw(τον οποίο έχω ρυθμίσει με τα εξτρά πάσα και βγάζει καφέ σκόνη, οπότε πιστεύω να είναι αρκετός τουλάχιστον για αρχή κι αν δεν θα κοιτάξω να πάρω έναν καλύτερο σε κανα δυο μήνες και να βολευτώ με έτοιμο κομμένο από το taf προσωρινά)...
Έτοιμο κομμένο :a038:, χίλιες φορές καλύτερα ο graef :oneup:

Απάντηση