Μειονεκτήματα σε HX (espresso only)

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
mitsos31
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2018 10:29 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer Mini

Μειονεκτήματα σε HX (espresso only)

Δημοσίευση από mitsos31 » Δευ Μαρ 19, 2018 10:33 pm

Ποια ίσως τα μειονεκτήματα εάν μια μηχανή HX χρησιμοποιήτε κατα κορον για espressο? θα υπαρχει ισως προβλημα με το boiler λογω του οτι θα μενει αρκετα στασιμο νερο?

Σας ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Μειονεκτήματα σε HX (espresso only)

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Μαρ 20, 2018 7:25 am

Από ότι φαίνεται δεν γνωρίζεις τον τρόπο λειτουργίας μιας ΗΧ και αυτό σε οδηγεί σε παρεξηγήσεις σχετικά με αυτή την τεχνολογία.

Όλα τα πραγματικά υπέρ και κατά μιας ΗΧ έχουν αναλυθεί προ πολλού γιατί είναι μια παλιά τεχνολογία εβδομήντα ετών. Τα βασικά μειονεκτήματα στον οικιακό εσπρέσο και κυρίως στη συντήρηση τα έχουμε γράψει ήδη εδώ δεκάδες φορές.
Αλλά και στη Αμερική ή κουβέντα αυτή καταλήγει στο τί ταιριάζει στο καθένα ανάλογα με τους καφέδες που θέλει να φτιάξει και όχι αν γενικά μια ΗΧ κάνει καλό ή κακό εσπρέσο.

https://www.home-barista.com/hx-love-ma ... ature.html

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μειονεκτήματα σε HX (espresso only)

Δημοσίευση από gsisr » Τρί Μαρ 20, 2018 8:22 am

Για μένα το βασικό πλεονέκτημα της hx είναι ότι κατά την εκχύλιση δε τραβάς νερό από κάποιο boiler αλλά από φρέσκια πηγή. Το μεγαλύτερο μειονέκτημα αν θες να το πεις είναι πως πρέπει να μάθεις το cooling flush.
Μια hx εννοείται πως μπορεί να κάνει το ίδιο καλό καφέ με μια double boiler αλλά ίσως με μικρότερη ευκολία αν δεν την ξέρεις.

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Μειονεκτήματα σε HX (espresso only)

Δημοσίευση από Michalis_cy » Τρί Μαρ 20, 2018 8:55 am

Ένα άλλο μειονέκτημα είναι ότι λόγω cooling flush σπαταλάς περισσότερο νερό εν σχέση με μια μονού ή διπλού μπόιλερ.

Επίσης λόγω του μεγάλου μπόιλερ που διαθέτουν, το οποίο χρειάζεται πιο ισχυρή αντίσταση, καταναλώνουν και περισσότερο ρεύμα από μια μονού μπόιλερ. Είναι όμως πιο οικονομικές από τις διπλού μπόιλερ, αν και συνήθως οι τελευταίες έχουν την δυνατότητα της απενεργοποίησης του μπόιλερ ατμού όταν αυτό δεν χρειάζεται.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Μειονεκτήματα σε HX (espresso only)

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Μαρ 20, 2018 10:32 am

Φίλε Μήτσε αν είσαι στα πρόθυρα για μια ΗΧ μην το σκέφτεσαι καθόλου. Το νερό που βρίσκεται στο boiler δεν αναμειγνύεται με το νερό που προορίζεται για εκχύλιση, οπότε αν κάνεις μόνο εσπρεσάκια δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Από την άλλη αν χρησιμοποιείς τον ατμό ο οποίος προέρχεται από -πολλών ημερών- στάσιμο νερό ενδεχομένως να επηρεάσει την οσμή ίσως κ τη γεύση στο γάλα. Σε γενικές γραμμές καλό είναι να ανανεώνεται το νερό σε όλες τις μηχανές και όχι μόνο στις HX. Και στο boiler και στο δοχείο νερού.

mitsos31
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2018 10:29 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer Mini

Re: Μειονεκτήματα σε HX (espresso only)

Δημοσίευση από mitsos31 » Τρί Μαρ 20, 2018 12:15 pm

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας, η αληθεια ειναι οτι γλυκοκοιταζω τις Bezzera Magica, VBM Junior HX και Apartamento...

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Μειονεκτήματα σε HX (espresso only)

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Μαρ 20, 2018 12:59 pm

H Bezzera σαν εταιρία έχει παράδοση και πιστεύει μέχρι τις μέρες μας στις ΗΧ καφετιέρες.

https://m.youtube.com/watch?v=umoVkPSHLOw

mitsos31
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2018 10:29 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer Mini

Re: Μειονεκτήματα σε HX (espresso only)

Δημοσίευση από mitsos31 » Τρί Μαρ 20, 2018 1:15 pm

Αυτό καταλαβαίνω κι εγώ, το έχω δει το βίντεο που αναφέρεις και με πάει πιο κοντά στην Bezzera. Από την άλλη δεν έχω καταλήξει εάν αξίζουν τα μοντέλα HX της Bezzera με το δικό της group από το E61, διαβάζοντας διάφορα νήματα στο forum περί του αυτού υπάρχει προτίμηση ως προς το E61 λόγω του ότι είναι πιο δοκιμασμένο...

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Μειονεκτήματα σε HX (espresso only)

Δημοσίευση από Michalis_cy » Τρί Μαρ 20, 2018 1:16 pm

Όλες οι εταιρίες, εφόσον παρουσιάζουν νέα μοντέλα ΗΧ δείχνουν ότι ακόμα πιστεύουν στην συγκεκριμένη τεχνολογία.

Και οι τρεις εταιρίες, Bezzera, Rocket και VBM είναι από τους κορυφαίους κατασκευαστές.

Το μονό ίσως που δεν έχει αποσαφηνίσει εντελώς είναι κατά πόσο η ύπαρξη Pid κάνει την διαφορά σε μια ΗΧ.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Μειονεκτήματα σε HX (espresso only)

Δημοσίευση από harryv » Τρί Μαρ 20, 2018 4:21 pm

mitsos31 έγραψε:Αυτό καταλαβαίνω κι εγώ, το έχω δει το βίντεο που αναφέρεις και με πάει πιο κοντά στην Bezzera. Από την άλλη δεν έχω καταλήξει εάν αξίζουν τα μοντέλα HX της Bezzera με το δικό της group από το E61, διαβάζοντας διάφορα νήματα στο forum περί του αυτού υπάρχει προτίμηση ως προς το E61 λόγω του ότι είναι πιο δοκιμασμένο...
Δικό της ή Ε61 δε θα βγεις ζημιωμένος.
Το Ε61 θέλει πιο μεγάλο χρόνο προθέρμανσης και cooling flush αλλά είναι το γνωστό δοκιμασμένο standard.
Το δικό της είναι ηλεκτρικά θερμαινόμενο με δικό του ανεξάρτητο θερμοστάτη.
Πολύ καλές οι κριτικές και για τα 2 group.
Στη θέση σου θα έκανα μια ερώτηση και στο Gianni του electros.it Συνήθως απαντάει σε 1 ημέρα και είναι αμερόληπτος.

Απάντηση