Lelit PL41 PLUST PID ή Lelit PL41em?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
cons7antinos
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 7:23 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit Victoria pl91t
Μύλος:: Lelit pl043mmi
Οι καφέδες μου:: fredo espreso,espreso
Τοποθεσία: Αθήνα

Lelit PL41 PLUST PID ή Lelit PL41em?

Δημοσίευση από cons7antinos » Παρ Μαρ 16, 2018 9:17 pm

Καλησπέρα στην ομάδα.
Μόλις έκανα την εγγραφή μου στο forum. Δεν είμαι καν στον χώρο παρασκευής καφέ(μόνο ελληνικό μπορώ να φτιάξω εκτός από φραπέ)και τα τελευταία 2 χρόνια πίνω μόνο fredo espreso άντε και κανένα καπουτσίνο.Αλλά επειδή εγώ και η γυναίκα θέλουμε ημερησίως γύρω στα 8 ευρώ για τα καφεδάκια μας εδώ και μια βδομάδα μου μπήκε η ιδέα να αγοράσω μηχανή να τον φτιάχνουμε μόνοι μας.Άσχετος εντελώς με τον χώρο έλεγα στην αρχή να πάρω μια μηχανή το πολύ μέχρι 150 ευρώ.Αλλά επειδή μου αρέσει και η μελέτη πριν από τέτοιες αγορές,διαβάζοντας ανακάλυψα πράγματα που ούτε καν τα φανταζόμουν.Εγώ ένα καφέ θέλω να πιω και να κάνω οικονομία στην τσέπη μου.
Ψάχνοντας εδώ και μια βδομάδα και αφού ταλαντευόμουν σε ημι-αυτόματες και αυτόματες μηχανές,αποφάσισα να πάω λόγω ποιότητας αποτελέσματος σε ημι-αυτόματη(αν και δεν έχω ειδικά το πρωί πολύ χρόνο για χάσιμο).Και αφού ανέβαζα λίγο λίγο το budjet μου ήμουν έτοιμος να αγοράσω την gaggia clasic μέχρι που κάπου εδώ μέσα είδα για τις μηχανές lelit και άρχισα ξανά το ψάξιμο :a134: .Εννοείται ότι κατανόησα την ανάγκη περί μύλου και θα πάει ταυτόχρονα η αγορά μηχανής και μύλου.Πήγα και είδα και από κοντά την Lelit (πολύ καλή ποιότητα κατασκευής)
αλλά έχω μια απορία.Γιατί τέτοια διαφορά τιμής η απλή PL 41 em με την PLUST?Δικαιολογείται τόσο μεγάλη απόσταση στην τιμή που η μεγαλύτερη διαφορά του είναι το pid(κατάλαβα ότι είναι και αυτό απαραίτητο ειδικά για έναν αρχάριο σαν και μένα) και το 58αρι portafilter?
Και τέλος ρε παιδιά υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά στην ποιότητα του παραγόμενου καφέ από 57αρι pf σε 58αρι?
Συγνώμη για την φλυαρία καλώς σας βρήκα και περιμένω τις απαντήσεις σας.

Άβαταρ μέλους
loft
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Ιουν 17, 2013 5:22 pm
Μηχανή:: La Pavoni Puccino
Μύλος:: 1Zpresso JE-Plus
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit PL41 PLUST PID ή Lelit PL41em?

Δημοσίευση από loft » Παρ Μαρ 16, 2018 10:35 pm

Με το 58άρι portafilter θα έχεις περισσότερες επιλογές σε επιπλέον καλαθάκια καλύτερης ποιότητας ή μεγαλύτερα. Επίσης επειδή είναι το standard επαγγελματικό μέγεθος, ότι αξεσουάρ αποκτήσεις tamper κλπ. θα σου μείνουν και για αργότερα.

Στους μονοποικιλιακούς καφέδες που θέλουμε μεγαλύτερη ποσότητα καφέ, 18-19gr θα είναι πιο εύκολο με το 58άρι. Στα blends που θέλουν 15-16gr και το 57άρι επαρκεί.

Βέβαια οι παραπάνω διαφορές δεν είναι και καθοριστικές, αναλόγως και τις απαιτήσεις σου και το 57άρι μπορεί να σε καλύψει.

Η PlusT εκτός από το 58άρι διαθέτει μεγαλύτερο boiler (300mL έναντι 250mL στην φθηνή) και το steam wand είναι επαγγελματικού τύπου περιστρέφεται σε μεγάλη γωνία, θα είναι πιο εύκολο να φτιάξεις αφρόγαλα και να χρησιμοποιήσεις μεγαλύτερα pitcher.

Βέβαια η απουσία μανόμετρου στην PlusT προσωπικά με ενοχλεί, πάντως σίγουρα είναι πιο ολοκληρωμένη λύση.

cons7antinos
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 7:23 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit Victoria pl91t
Μύλος:: Lelit pl043mmi
Οι καφέδες μου:: fredo espreso,espreso
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit PL41 PLUST PID ή Lelit PL41em?

Δημοσίευση από cons7antinos » Παρ Μαρ 16, 2018 11:03 pm

Ευχαριστώ πολύ loft για την άμεση απάντηση.
Κοιτάζοντας στο site του barista βρήκα και την PL41 PLUS με μανόμετρο που με την αγορά και μύλου έχει προσφορά 10% στα περιφεριακά και θα βάλω το pid και νομίζω θα είμαι καλυμμένος.Έχει και 58αρι pf νομίζω με αυτό το στήσιμο δεν του λείπει τίποτα.Για μύλο λέω τον Lelit PL043MMI
για να είμαι ασορτί :a016:

Απάντηση