Αγορά Μηχανής Lelit

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Stratos.laz
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 1:00 am
Μηχανή:: Gaggia Classic 2009
Μύλος:: Graef CM 800

Αγορά Μηχανής Lelit

Δημοσίευση από Stratos.laz » Παρ Μαρ 16, 2018 2:42 pm

Γεια σε όλους. Σκεφτομαι τους επομενους μήνες να προχωρήσω σε αγορα μιας καλής μηχανής espresso. Μιας και δεν ακουσα καλα λογια για τις breville/sage σκεφτικα να παω σε lelit. Μια που μου άρεσε ειναι η LELIT KATE PL82T. Επισης και αυτη χωρις το μήλο LELIT PL91T. Η ερώτηση μου ειναι η εξής. Να παρω με ενσωματωμένο μύλο η σκέτη μηχανη κ σκετο μύλο. Θελω να αγορασω μια καλή μηχανη για να "μεινει" που λενε.Το μονο κακό που εχουν αυτες οι μηχανες ειναι οτι δεν εχουν προγραμματιζομενα πληκτρα και πρεπει χειροκινητα να πατησω το κουμπι για να σταματησει η εκχυληση κατα τα άλλα ειναι πολυ κοντα σε μια εππαγγλματικη με 58mm portfilter κια αρκετες ρυθμησεις. Επισης διαβασα οτι μερικές μηχανες δεν εχουν σταθερα μπαρ την ωρα της εκχυλησης. Οποιος μπορει να δωσει τα φωτα του γιατι δεν εχω εμπειρια και επεισης χρηματα για πεταμα. Εδω κ 5 χρονια εχω μια silvercrest του lidl η οποια απλα βγαζει κατι σαν καφε. Ευχαριστω πολύ!!!

Άβαταρ μέλους
loft
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Ιουν 17, 2013 5:22 pm
Μηχανή:: La Pavoni Puccino
Μύλος:: 1Zpresso JE-Plus
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά Μηχανής Lelit

Δημοσίευση από loft » Παρ Μαρ 16, 2018 3:13 pm

Η Lelit PL82T - Amazon.it με υπερδιπλάσια τιμή από την Lelit PL042TEMD - Amazon.it, δεν είναι value for money. Αναγνωρίζω ότι η φθηνή δεν έχει το LCC, μικρότερο portafilter-boiler (57mm - 250mL), αλλά στην πράξη θα φτιάχνουν τον ίδιο καφέ. Αν μου πρότεινες τη φθηνή θα σου έλεγα ότι συμφέρει ο ενσωματωμένος μύλος, το πακέτο είναι τζάμπα...

Ομοίως η Lelit PL91T, δεν έχει καλό value for money σε σχέση με μια Lelit χωρίς LCC.

Δίνοντας ένα πολύ μεγάλο ποσό για single boiler Lelit, μπαίνεις από άποψη τιμής στα χωράφια μηχανών μεγαλύτερης κατηγορίας. Αυτό φυσικά δεν αναιρεί το γεγονός ότι και οι 2 μηχανές που προτείνεις είναι αξιόλογες, απλά βρίσκω το LCC υπερτιμολογημένο.

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Αγορά Μηχανής Lelit

Δημοσίευση από lio14 » Σάβ Μαρ 17, 2018 9:20 am

Φίλε μου, κατανοητό ότι δεν έχεις χρήματα για πέταμα, αλλά θα πρέπει να γνωρίζεις ότι από εσένα εξαρτάται εάν τα χρήματα σου θα πιάσουν τόπο.
Εάν έχεις μεράκι και διάθεση να ασχοληθείς, τότε πάρε ξεχωριστό μύλο μιας και η διαδικασία είναι πιο χρονοβόρα.
Εάν θέλεις απλά να πατάς ένα κουμπί και να γίνονται όλα αυτοματοποιημένα, τότε πάρε με ενσωματωμένο μύλο. Και στις 2 περιπτώσεις καλό καφέ θα πίνεις. Απλά στην πρώτη περίπτωση θα έχεις τη δυνατότητα να κάνεις περισσότερες παραμετροποιήσεις ώστε να βγάλεις το 100% της γεύσης που μπορεί να σου δώσει το σετάκι σου.

Stratos.laz
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 1:00 am
Μηχανή:: Gaggia Classic 2009
Μύλος:: Graef CM 800

Re: Αγορά Μηχανής Lelit

Δημοσίευση από Stratos.laz » Σάβ Μαρ 17, 2018 1:12 pm

Στην περιπτωση που τα αγοράσω ξέχωρα. Σε τι μυλο θα πρεπει να παω? Η lelit εχει καλους μυλους? Η θα επρεπε να κοιταξω κατι άλλο? Ηθελα να πάρω ανεκαθεν μια καλή μηχανή εσπρέσσο αλλα μετά απο ενα ταξίδι Ιταλία και βλέποντας διαφορα που μπορει να εχει ενασ καφες με εναν άλλον το σκέφτομαι περισσοτερο.

Απάντηση