Lelit Pl41e VS Gaggia Baby Class

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
epp494
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 08, 2014 2:30 pm

Lelit Pl41e VS Gaggia Baby Class

Δημοσίευση από epp494 » Δευ Μαρ 05, 2018 10:54 am

Καλησπέρα στην παρέα,

είμαι κάτοχος μιας baby class (Αγορά 03/2016) και μύλου graef.
Σκέφτομαι λοιπόν να δώσω την καφετιέρα σε έναν φίλο που μου την ζήτησε (180€) και να αγοράσω την Lelit Pl41e.
Πιστέυετε πως αξίζει να κάνω αυτήν την αλλαγή? Υπάρχει δηλαδή διαφορά ποιότητας μεταξύ baby class και Lelit Pl41e ή να πάω σε κάτι καλύτερο?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Lelit Pl41e VS Gaggia Baby Class

Δημοσίευση από Christos » Δευ Μαρ 05, 2018 11:11 am

Να πας σε κάτι καλύτερο. Δες τα σχετικά νήματα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

epp494
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 08, 2014 2:30 pm

Re: Lelit Pl41e VS Gaggia Baby Class

Δημοσίευση από epp494 » Δευ Μαρ 05, 2018 11:16 am

έχω δει κάποια από τα σχετικά νήματα..
Και αναφέρουν την παρουσία PID σαν πολύ σημαντική.
Χρήστο πιστεύεις ότι αυτή για παράδειγμα θα μου δώσει το κάτι παραπάνω http://www.barista.gr/el/lelit-pl41tem-pid-5 (Pl41tem Pid)
Δεν έχω καταλάβει την διαφορά της σε σχέση με αυτήν http://www.barista.gr/el/lelit-pl41-plust-pid-2 (PL41 PLUST PID)

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Lelit Pl41e VS Gaggia Baby Class

Δημοσίευση από Christos » Δευ Μαρ 05, 2018 11:24 am

Η δεύτερη έχει και μεγαλύτερο boiler και 58mm portafilter που σημαίνει ότι θα μπορείς να βρίσκεις ακόμα πιο ποιοτικά καλαθάκια καφέ. Διάβασε τις συζητήσεις στις συμβουλές και θα βγάλεις άκρη.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

epp494
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 08, 2014 2:30 pm

Re: Lelit Pl41e VS Gaggia Baby Class

Δημοσίευση από epp494 » Τετ Μαρ 07, 2018 1:01 am

Ευχαριστώ πολύ Χρήστο,
τελικά λέω να παραμείνω με την Gaggia Baby προς το παρόν.

μία τελευταία ερώτηση (υπόσχομαι :-) )
Έχω τον μύλο graef 702, πιστεύετε ότι με αναβάθμιση του μύλου θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα? π.χ. με Ascaso?

Άβαταρ μέλους
loft
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Ιουν 17, 2013 5:22 pm
Μηχανή:: La Pavoni Puccino
Μύλος:: 1Zpresso JE-Plus
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Pl41e VS Gaggia Baby Class

Δημοσίευση από loft » Τετ Μαρ 07, 2018 8:50 am

Το προφανές πλεονέκτημα είναι ότι ο Graef έχει βήματα ενώ ο Ascaso i2 είναι stepless. Και οι δύο είναι οι καλύτεροι στα λεφτά τους. Εφόσον έχεις ήδη μύλο, θα μπορούσες επιπλέον να περιμένεις μια ευκαιρία σε μεταχειρισμένο υψηλότερης κατηγορίας ;)

epp494
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 08, 2014 2:30 pm

Re: Lelit Pl41e VS Gaggia Baby Class

Δημοσίευση από epp494 » Τετ Μαρ 07, 2018 9:29 am

loft έγραψε:Το προφανές πλεονέκτημα είναι ότι ο Graef έχει βήματα ενώ ο Ascaso i2 είναι stepless. Και οι δύο είναι οι καλύτεροι στα λεφτά τους. Εφόσον έχεις ήδη μύλο, θα μπορούσες επιπλέον να περιμένεις μια ευκαιρία σε μεταχειρισμένο υψηλότερης κατηγορίας ;)
Έχω δει στις αγγελίες του φόρουμ Mazzer Super Jolly κοντά στα 300€,
και Anfim best black.

Από αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα, αυτοί είναι υψυλότερης κατηγορίας, σωστά?
Μπορείτε να μου παραθέσετε κάποιους μύλους υψυλότερης κατηγορίας, έχω διαβάσει πολλά και έχω χαθεί λίγο.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Lelit Pl41e VS Gaggia Baby Class

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Μαρ 07, 2018 9:36 am

Υψηλότερης κατηγορίας και από τους προαναφερόμενους είναι και ο Pharos γιατί έχει μεγάλα κωνικά μαχαίρια.
Η ευκολία χρήσης είναι άλλο θέμα.

Άβαταρ μέλους
loft
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Ιουν 17, 2013 5:22 pm
Μηχανή:: La Pavoni Puccino
Μύλος:: 1Zpresso JE-Plus
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Pl41e VS Gaggia Baby Class

Δημοσίευση από loft » Τετ Μαρ 07, 2018 11:44 am

Όταν ψάχνεις για μεταχειρισμένο παίζει ρόλο η κατάσταση του μύλου και η τιμή.
Από αυτήν την οπτική όλες οι εταιρείες που φτιάχνουν επαγγελματικούς μύλους είναι αξιόλογες Mazzer, Compak, Fiorenzato, Anfim, Eureka, Macap, αρκεί να βρεις την κατάλληλη "ευκαιρία".
Φυσικά όσο μεγαλύτερα μαχαίρια τόσο καλύτερα (τουλάχιστον 64mm flat), αρκεί να μπορείς να συμβιβαστείς με το βάρος και τον όγκο των μεγαλύτερων μύλων. Στις εκδόσεις με doser είναι και εύκολο να πάρεις την κατακράτηση, αναλόγως το μοντέλο.

Στους χειροκίνητους ο Pharos είναι δύσχρηστος στο άλεσμα και το κεντράρισμα των μαχαιριών είναι προβληματικό. Στην κατηγορία τιμής θα προτιμούσα τον Kinu Μ47, παρόλο που έχει μικρότερα μαχαίρια.

epp494
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 08, 2014 2:30 pm

Re: Lelit Pl41e VS Gaggia Baby Class

Δημοσίευση από epp494 » Τετ Μαρ 07, 2018 2:59 pm

loft έγραψε:Όταν ψάχνεις για μεταχειρισμένο παίζει ρόλο η κατάσταση του μύλου και η τιμή.
Από αυτήν την οπτική όλες οι εταιρείες που φτιάχνουν επαγγελματικούς μύλους είναι αξιόλογες Mazzer, Compak, Fiorenzato, Anfim, Eureka, Macap, αρκεί να βρεις την κατάλληλη "ευκαιρία".
Φυσικά όσο μεγαλύτερα μαχαίρια τόσο καλύτερα (τουλάχιστον 64mm flat), αρκεί να μπορείς να συμβιβαστείς με το βάρος και τον όγκο των μεγαλύτερων μύλων. Στις εκδόσεις με doser είναι και εύκολο να πάρεις την κατακράτηση, αναλόγως το μοντέλο.

Στους χειροκίνητους ο Pharos είναι δύσχρηστος στο άλεσμα και το κεντράρισμα των μαχαιριών είναι προβληματικό. Στην κατηγορία τιμής θα προτιμούσα τον Kinu Μ47, παρόλο που έχει μικρότερα μαχαίρια.
Ευχαριστρώ πολύ για την απάντηση,
σίγουρα δεν θέλω κάτι δύσχρηστο σε μύλο, αλλά κάτι καλύτερο από τον απλό graef που έχω.
Τώρα για την κατάσταση του μύλου δεν μπορώ να την εκτιμήσω καθώς δεν είμαι τόσο έμπειρος και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να γίνει από φωτογραφίες.
Μάλλον λαχείο θα είναι, τουλάχιστον για μένα :-)

Απάντηση