Συμβουλές αγοράς μηχανής κ μύλου!

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Nickpeios
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 11:41 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Bezzera unica pid
2η Μηχανή:: Francis x7.1
Μύλος:: Eureka specialita 55
Οι καφέδες μου:: Cup 10 - taresso -taf

Συμβουλές αγοράς μηχανής κ μύλου!

Δημοσίευση από Nickpeios » Δευ Φεβ 26, 2018 1:10 am

Καταρχάς θα ήθελα να σας πω ένα μεγάλο μπράβο για την σπουδαία δουλειά σας, βοηθάτε αρκετο κόσμο τόσο στις επιλογές αγορά του, στη λύση των διαφόρων προβλημάτων του οσο κ στον τρόπο του να πάρει ο καθένας από τη μαχανη του το καλύτερο δυνατόν φλιτζάνι.
Θέλοντας να ανακαλ´υψω κ γω το μαγικό κόσμο του καφέ άρχισα την αναζήτηση μηχανής . Η αναζητηση ξεκίνησε με gaggia classic... διαβάζοντας κ ψάχνοντας ανακάλυψα ότι το νέο μοντέλο 2015 δεν έχει καμία σχέση με το προηγούμενο. Έτσι ψάχνοντας περισσότερα ανακάλυψα το φόρουμ ..μελέτησα αρκετά τις αποψεις σας κ μπερδεύτηκα ως προς το τι θέλω... ξεκίνησα με χαμηλό Μπατζετ οπότε λέω θα πάω σε μια τίμια lelit 41 plust ...ξεχνώντας ανακάλυψα κ την lelit 91 pid ..να σου κ η υπέροχη σχεδιάστηκα αλλά παράλληλα δυνατή στην κατασκεύη καπουτσίνο Oscar I I την έχει ο barista κ μάλιστα με δόσεις.το μπάτζετ έν το μεταξύ όλο κ ανεβαίνει ... Νάσου κ η bezera unica pid ...χμμμ...η μήπως να κάνω την υπέρβαση να πάω σε Musica Nuova Simonelli + Offre Cadeaux 999 e από maxicoffee? Εδώ αρχίζουν τα μεγάλα προβληματα. Να αγοράσω από το εξωτερικό? Συμφέρει? Ποια κ από πού. Με ενδιαφέρει κ ο espresso k το cappuccino. Η εμπειρία μου στη παραγωγή καφέ δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη ... με ενδιαφέρει η ευκολία συντήρηση της κ η ποίοτητα κατασκεύης της ...δεν είναι να ξενερώνουμε τέτοιες εποχές έχοντας δώσει τόσα λεφτά για μηχανή ...!

Για μύλο λέω να εμπιστευστω την εταιρία fiorenzato. Ff4 nano e h f5 h f64 e ...θα προτιμούσα βέβαια να είναι dosserless ...μπορώ να βρω κάποιον μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση? Ενναλακτικα υπάρχει κ ο mazzer mini electric A ..ξεφεύγει λιγάκι.
τι λέτε?

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Συμβουλές αγοράς μηχανής κ μύλου!

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Φεβ 26, 2018 8:16 am

Πρώτα από όλα είμαι οι ανάγκες σου
Πόσους καφέδες θα φτιάχνεις και τί είδους καφέδες θα είναι αυτοί.

Nickpeios
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 11:41 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Bezzera unica pid
2η Μηχανή:: Francis x7.1
Μύλος:: Eureka specialita 55
Οι καφέδες μου:: Cup 10 - taresso -taf

Re: Συμβουλές αγοράς μηχανής κ μύλου!

Δημοσίευση από Nickpeios » Δευ Φεβ 26, 2018 9:23 am

4-5 καφέδες την ημέρα σίγουρα .. εγώ και η γυναίκα μου...και όλων των ειδών...

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Συμβουλές αγοράς μηχανής κ μύλου!

Δημοσίευση από harryv » Δευ Φεβ 26, 2018 11:22 am

Nickpeios έγραψε:Καταρχάς θα ήθελα να σας πω ένα μεγάλο μπράβο για την σπουδαία δουλειά σας, βοηθάτε αρκετο κόσμο τόσο στις επιλογές αγορά του, στη λύση των διαφόρων προβλημάτων του οσο κ στον τρόπο του να πάρει ο καθένας από τη μαχανη του το καλύτερο δυνατόν φλιτζάνι.
Θέλοντας να ανακαλ´υψω κ γω το μαγικό κόσμο του καφέ άρχισα την αναζήτηση μηχανής . Η αναζητηση ξεκίνησε με gaggia classic... διαβάζοντας κ ψάχνοντας ανακάλυψα ότι το νέο μοντέλο 2015 δεν έχει καμία σχέση με το προηγούμενο. Έτσι ψάχνοντας περισσότερα ανακάλυψα το φόρουμ ..μελέτησα αρκετά τις αποψεις σας κ μπερδεύτηκα ως προς το τι θέλω... ξεκίνησα με χαμηλό Μπατζετ οπότε λέω θα πάω σε μια τίμια lelit 41 plust ...ξεχνώντας ανακάλυψα κ την lelit 91 pid ..να σου κ η υπέροχη σχεδιάστηκα αλλά παράλληλα δυνατή στην κατασκεύη καπουτσίνο Oscar I I την έχει ο barista κ μάλιστα με δόσεις.το μπάτζετ έν το μεταξύ όλο κ ανεβαίνει ... Νάσου κ η bezera unica pid ...χμμμ...η μήπως να κάνω την υπέρβαση να πάω σε Musica Nuova Simonelli + Offre Cadeaux 999 e από maxicoffee? Εδώ αρχίζουν τα μεγάλα προβληματα. Να αγοράσω από το εξωτερικό? Συμφέρει? Ποια κ από πού. Με ενδιαφέρει κ ο espresso k το cappuccino. Η εμπειρία μου στη παραγωγή καφέ δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη ... με ενδιαφέρει η ευκολία συντήρηση της κ η ποίοτητα κατασκεύης της ...δεν είναι να ξενερώνουμε τέτοιες εποχές έχοντας δώσει τόσα λεφτά για μηχανή ...!

Για μύλο λέω να εμπιστευστω την εταιρία fiorenzato. Ff4 nano e h f5 h f64 e ...θα προτιμούσα βέβαια να είναι dosserless ...μπορώ να βρω κάποιον μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση? Ενναλακτικα υπάρχει κ ο mazzer mini electric A ..ξεφεύγει λιγάκι.
τι λέτε?
Για να ξεκινήσεις την περιήγησή σου στον κόσμο του καφέ, σου προτείνω :
(1) Gaggia Classic, την παλιά από Ebay, με το wand της Silvia. Στην πόρτα σου με το πολύ 230Ε
(2) Graef CM702, εδώ https://www.mandis-home.gr/index.php?pa ... virtuemart
Για αργότερα :
(3) PID controller + SSR από Ebay με καμμιά 25Ε.

Τώρα αν σε τρώει το χέρι σου και σε βαραίνει η τσέπη σου, πας Unica ή Οscar II ανάλογα με το εάν φτιάχνεις 2 capuccino back 2 back και σε μύλο τον Sette.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Συμβουλές αγοράς μηχανής κ μύλου!

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Φεβ 26, 2018 11:50 am

Γεια σου φίλε Νίκο, δεδομένων των επιλογών που θέτεις αν είσαι πιο πολύ του γάλατος πήγαινε σε Musica+Mazzer, αν είσαι περισσότερο σε καθαρόαιμο εσπρεσάκι τότε Unica+Mazzer. Είναι και οι 2 ποιοτικές μηχανές, οπότε όποια και να επιλέξεις μην αγχώνεσαι, μια χαρά αποτελέσματα θα σου δώσουν οτι καφέ και να φτιάξεις.
Για την αγορά από εξωτερικό λογικά θα σου έρθει φθηνότερα, αλλά πρέπει να σκεφτείς το θέμα του service εντός εγγύησης, αν χτύπα ξύλο πάει κάτι στραβά.
Για τη συντήρηση δεν υπάρχουν διλήμματα...ανάλογα τη χρήση όλες οι μηχανές χρειάζονται την ίδια συντήρηση!

Όπως προτείνει κ ο Χάρης στο θέμα του μύλου μπορείς να κοιτάξεις και κάτι σε κωνικό, που είναι του συρμού τελευταία. ;)

Nickpeios
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 11:41 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Bezzera unica pid
2η Μηχανή:: Francis x7.1
Μύλος:: Eureka specialita 55
Οι καφέδες μου:: Cup 10 - taresso -taf

Re: Συμβουλές αγοράς μηχανής κ μύλου!

Δημοσίευση από Nickpeios » Τρί Φεβ 27, 2018 11:46 am

Όταν λέτε μύλο με κωνικά έχετε κάποιο στο νου σας? Μπορούν δηλαδ οι εισαγωγοί μύλοι graef 702- 800 να κάνουν εξίσου καλά την δουλειά τους και να έχω ικανοποιητικό αποτέλεσμα? Η΄ υπάρχει χαώδες απόσταση με τους mazzer mini e kai fiorenzato f4nano e ? Βλέπω ότι το ΒΑΡΙSΤΑΤΟΟLS δίνει για τα μέλη 10% σε όλα.... γνωρίζεται αν ισχύει κάτι αντίστοιχο σε κάποιο άλλο ελληνικό site, πχ barista, kudu? To barista κατά καιρούς διάβασα ότι παρείχε αυτό το 10%.
Ευχαριστώ!!

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Συμβουλές αγοράς μηχανής κ μύλου!

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Φεβ 27, 2018 1:28 pm

O Χάρης πιο πάνω σου πρότεινε συγκεκριμένα τον Sette. Στην κατηγορία ηλεκτρικός μύλος με κωνικά ξεκινάς από graef, ascaso, sette και μετά ανεβαίνεις στα πιο ακριβά θηρία. Υπάρχουν βέβαια και οι επιλογές για χειροκίνητους, με porlex, kinu, pharos...κάνεις ένα search στην ενότητα "μύλοι" και τα βρίσκεις όλα.
Για προσφορά από barista θα πάρεις ένα τηλέφωνο τον κ. Τάρταρη να σε ενημερώσει αν υπάρχει κάτι που τρέχει αυτή την περίοδο ή κάποιο μεταχειρισμένο κομμάτι που δίνει κατά καιρούς.

Άβαταρ μέλους
loft
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Ιουν 17, 2013 5:22 pm
Μηχανή:: La Pavoni Puccino
Μύλος:: 1Zpresso JE-Plus
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές αγοράς μηχανής κ μύλου!

Δημοσίευση από loft » Τρί Φεβ 27, 2018 2:19 pm

Χαώδης απόσταση ανάμεσα σε εξοπλισμούς υπάρχει κυρίως σε 2 πράγματα:
(1) Μύλους
(2) Ατμό

Το (1) πρέπει να προβληματίζει τους πάντες, το (2) εξαρτάται αν έχει σημασία ο cappuccino.

Για μύλο με κωνικά οι φθηνές καινούργιες λύσεις είναι σε ηλεκτρικό Lelit Fred, Ascaso i2 (αμφότεροι με 38mm κωνικά) και σε χειροκίνητο Kinu M47 (47mm) και Pharos (68mm) με τιμές κοντά στα 350ευρώ, διαφορετικά πρέπει να ψάξεις κάτι σε μεταχειρισμένο (αν δε σε ενοχλεί ο όγκος και το βάρος ενός επαγγελματικού με κωνικά).

Οι Mazzer, Fiorenzato στις εκδόσεις με flat μαχαίρια είναι παρεμφερείς, ως μεταχειρισμένοι οι Mazzer είναι ακριβότεροι λόγω brand name. Επειδή βλέπω ότι σε ενδιαφέρουν οι ηλεκτρονικές εκδόσεις on demand, πρέπει να διευκρινίσω ότι οι εκδόσεις αυτές έχουν νόημα αν δουλεύεις με γεμάτο hopper και θέλεις να παίρνεις αυτόματα τη δόση. Πολλοί από εμάς όμως δουλεύουμε single dosing γιατί:
α) Θέλουμε ο κόκκος να διατηρείται σε κλειστό δοχείο και όχι να κάθεται στο hopper
β) Ζυγίζουμε ακριβώς τη δόση με ζυγαριά για μεγαλύτερη επαναληψιμότητα στις εκχυλίσεις
γ) Θέλουμε να παίρνουμε την κατακράτηση από τον μύλο για να μην υπάρχει αλεσμένος καφές προηγούμενης ημέρας. Η κατακράτηση είναι ένα θέμα στους μύλους με μεγάλα μαχαίρια και μπορεί να ξεπεράσει τα 3gr.

Όσον αφορά το (2) Ατμός για cappuccino η κλασική πρόταση είναι η Nuova Simonelli Oscar II στα 678ευρώ την οποία μπορείς να παραγγείλεις με προεγκατάσταση OPV με +40ευρώ ή προεγκατάσταση OPV και αναβάθμιση του πρεσσοστάτη με +90ευρώ. Παρόμοιο kit μπορείς να παραγγείλεις και στο Barista.gr, πιστεύω θα σου κάνουν έκπτωση, βάλε οπωσδήποτε OPV.

Nickpeios
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 11:41 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Bezzera unica pid
2η Μηχανή:: Francis x7.1
Μύλος:: Eureka specialita 55
Οι καφέδες μου:: Cup 10 - taresso -taf

Re: Συμβουλές αγοράς μηχανής κ μύλου!

Δημοσίευση από Nickpeios » Σάβ Μαρ 17, 2018 5:38 pm


Οι Mazzer, Fiorenzato στις εκδόσεις με flat μαχαίρια είναι παρεμφερείς, ως μεταχειρισμένοι οι Mazzer είναι ακριβότεροι λόγω brand name. Επειδή βλέπω ότι σε ενδιαφέρουν οι ηλεκτρονικές εκδόσεις on demand, πρέπει να διευκρινίσω ότι οι εκδόσεις αυτές έχουν νόημα αν δουλεύεις με γεμάτο hopper και θέλεις να παίρνεις αυτόματα τη δόση. Πολλοί από εμάς όμως δουλεύουμε single dosing γιατί:
α) Θέλουμε ο κόκκος να διατηρείται σε κλειστό δοχείο και όχι να κάθεται στο hopper
β) Ζυγίζουμε ακριβώς τη δόση με ζυγαριά για μεγαλύτερη επαναληψιμότητα στις εκχυλίσεις
γ) Θέλουμε να παίρνουμε την κατακράτηση από τον μύλο για να μην υπάρχει αλεσμένος καφές προηγούμενης ημέρας. Η κατακράτηση είναι ένα θέμα στους μύλους με μεγάλα μαχαίρια και μπορεί να ξεπεράσει τα 3gr.
Όσον αφορά τη μηχανή θα είναι μία από τις παραπάνω 3. Στο μύλο κολλάω . Μπορείτε με βάση τα 3 παραπάνω για single dosing να μου προτείνετε τι να κοιτάξω σε μεταχειρισμένων κ τι σε καινούργιο για να μην υπερβούμε σε κόστος!!

Άβαταρ μέλους
loft
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Ιουν 17, 2013 5:22 pm
Μηχανή:: La Pavoni Puccino
Μύλος:: 1Zpresso JE-Plus
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές αγοράς μηχανής κ μύλου!

Δημοσίευση από loft » Σάβ Μαρ 17, 2018 9:21 pm

Από τους καινούργιους μύλους ο πιο εύχρηστος είναι ο Sette 270, κυρίως επειδή έχει κάθετη άλεση (άρα μικρή κατακράτηση).

Αν παρόλα αυτά δεν θέλεις να ανέβεις στο κόστος του Sette, μπορείς να έχεις την ίδια ή και καλύτερη ποιότητα άλεσης με ένα μεταχειρισμένο επαγγελματικό μύλο. Οι Mazzer και Fiorenzato που σκέφτηκες εξαρχής είναι δοκιμασμένες λύσεις. Όλοι οι επαγγελματικοί μύλοι έχουν σχετικά μεγάλη κατακράτηση. Θα απέφευγα την ηλεκτρονική έκδοση του Fiorenzato γιατί δεν έχει πρόσβαση στο τούνελ εξαγωγής του καφέ. Στους Mazzer το τούνελ είναι μικρό και προσβάσιμο σε όλες τις εκδόσεις. Προτιμότερες οι εκδόσεις με 64mm μαχαίρια: Mazzer Mini Electronic (δύσκολο να βρεις), Mazzer Super Jolly (εύκολο να βρεις παντού), Fiorenzato F5 (εύκολο να βρεις εκτός forum, αρκετά ογκώδης).

Το minimum σε καινούργιο μύλο είναι για μένα ο Lelit Fred με 200ευρώ και ο Ascaso i2 με 230ευρώ, θυσιάζοντας ένα μεγάλο μέρος της ποιότητας κατασκευής σε σχέση με τις παραπάνω λύσεις.

Απάντηση