Μια βοήθεια βρε παιδιά (νεοεισερχόμενος στο χώρο)

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
ialex
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Φεβ 13, 2018 11:41 pm
Μηχανή:: Rocket R58
Μύλος:: Eureka Mignon

Μια βοήθεια βρε παιδιά (νεοεισερχόμενος στο χώρο)

Δημοσίευση από ialex » Παρ Φεβ 16, 2018 9:19 am

Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα,

Είμαι νέο εγγεγραμμένο μέλος (γιατί παρακολουθώ εδώ και καιρό θέματα), και νομίζω πως ήρθε η ώρα να κάνω το βήμα, αλλά μπλέχτηκα λίγο με κάτι τελευταία. Επομένως, θα ήθελα τη γνώμη σας (και θα διαβάσω φαντάζομαι διαφορετικές γνώμες). Συγγνώμη αν τα έχετε ξαναγράψει, έχω διαβάσει πολλά, αλλά το δικό μου case μάλλον δεν το έχω βρει _ακριβώς_ το ίδιο.

Με ενδιαφέρει κυρίως cappuccino, αλλά 1-2-3 την ημέρα (1 το πρωί και 1-2 το απόγευμα). Μπορεί, αν βιάζομαι και κανα σκέτο εσπρεσσάκι.
Ερωτήσεις και σκέψεις λοιπόν:
  1. 1. Καταλαβαίνω πως τα dual boiler ίσως είναι καλύτερα για την πιο εύκολη δημιουργία ατμού, αλλά έχει σημασία για τόσους λίγους καφέδες; Επειδή ανεβαίνει πολύ το κόστος, ενώ θα μπορούσες με αυτά τα λεφτά να πάρεις κάτι σε single boiler με καλούδια τύπου PID.
  • 2. Δεν είμαι πολύ σίγουρος για τα posts που λένε ότι τα PID δεν έχουν σημασία αν κάνεις καπουτσίνο.. Με την ίδια λογική ούτε ο καφές έχει ιδιαίτερα σημασία, αφού όταν πέφτει το γάλα και τα ανακατεύει χάνει την ουσία του. Δεν ξέρω, κάνω το δικηγόρο του διαβόλου. Νομίζω ότι είναι εξίσου χρήσιμο, ίσως πιο χρήσιμο από το dual boiler από πάνω για τους καφέδες που λέμε.
  • 3. Διαβάζω να δώσει κάποιος περισσότερα λεφτά για μύλο. Σκέφτομαι να το πάω σε βήματα, δηλαδή παίρνοντας μια καλη μηχανή με έναν χειροκίνητο μύλο της τάξης των 50-60 ευρώ, και αργότερα να κοιτάζω για κανένα μτχ καλό. Έτσι θα έχω κλιμακωτά καλύτερο καφέ οπότε το βλέπω και πιο μακροπρόθεσμα. Είναι πολύ λίγα τα 50-60 για χειροκίνητο μύλο (πχ από barista);
Οι επιλογές που έχω καταλήξει (νομίζω) είναι:
  1. Ε1: Lelit PL42 TEMD PID. All around, και μύλος (αμφιλεγόμενος;) και μηχανή με pid και τελείωσες. Αρνητικό το 57άρι portafilter. Επίσης online γράφουν για άλλο μέγεθος μαχαιριών (42-43;) ενώ σε φιλικό μαγαζί γράφει 38. Άλλο μοντέλο;
  • Ε2: Lelit PL81T κ Lelit PL91T πολύ κοντινά μοντέλα, με διαφορά το portafilter (57 στην 81Τ και 58 στην 91Τ) κ μέγεθος boiler. Ακριβότερα μοντέλα, έχουν την αντίστοιχη διαφορά ποιότητας με την παραπάνω επιλογή; Έχουν και κάποια άλλη διαφορά που δεν είδα;
  • Ε3: (Λίγο εκτός budget) BEZZERA UNICA PID. Την διαβάζω πολύ εδώ στο φόρουμ, δεν βρίσκω από που να την πάρω, υπάρχει κάποια πρόταση από που την παίρνουμε; Είναι όντως τόσο καλή;
  • Ε4: Entry level, Lelit PL41em (διαφορά με lem;). Ξεκινάω με μια καλή entry level μηχανή, no fancies.
  • Ε5: Oscar II; Δεν ξέρω, αυτό το θερμοσιφωνικό boiler και τα στοιχεία της είναι καλά; Για κάποιο λόγο μου αρέσουν οπτικά οι lelit, οπότε το άφησα τελευταίο.
Ξέρω ότι είναι σε διαφορετικές τιμές τα μοντέλα (κάποια είναι κοντά), αλλά έχει σχέση και η ποιότητα/τιμή. Συγγνώμη αν τα έχετε ξαναγράψει και έχουν μαλλιάσει τα χέρια σας, αλλα δώστε μου τα φώτα σας :f010:

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Μια βοήθεια βρε παιδιά (νεοεισερχόμενος στο χώρο)

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Φεβ 16, 2018 9:30 am

Αφού το κύριο ρόφημα σου θέλει ατμό κοιτάς σε Oscar αλλά και αυτή στις αγγελίες πού έχει και μύλο.

viewtopic.php?nomobile=1&f=17&t=4297

ialex
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Φεβ 13, 2018 11:41 pm
Μηχανή:: Rocket R58
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Μια βοήθεια βρε παιδιά (νεοεισερχόμενος στο χώρο)

Δημοσίευση από ialex » Παρ Φεβ 16, 2018 9:32 am

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση :)

Μια ερώτηση πάνω σε αυτά: λέει πως το boiler είναι "Θερμοσιφωνικό", τι διαφορά έχει από αυτά της lelit. Επίσης, η ποιότητα του εσπρέσσο που βγάζει είναι αντίστοιχης ποιότητας. Η έλλειψη pid;

Edit: καταλαβαίνω πως η Oscar είναι τύπου 'HX';; (φαντάζομαι πως είναι πολύ διαφορετικό από τα thermoblock που εχουν οι πιο οικονομικές μηχανές). Επίσης, θα χρειάζεται να περιμένω 40 λεπτα να ζεσταθεί + να κανω επαγγελματική αφαλάτωση κάθε χρόνο; Δεν είναι too much για ένα καπουτσίνο το πρωί; Αν την έπαιρνα, να την έχω μόνιμα αναμμένη πχ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ialex την Παρ Φεβ 16, 2018 9:52 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Μια βοήθεια βρε παιδιά (νεοεισερχόμενος στο χώρο)

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Φεβ 16, 2018 9:52 am

HX system στις καφετιέρες είναι αυτές και ψάξε για να καταλάβεις υπάρχουν αρκετά διαγράμματα ήδη της τεχνολογίας αυτής στο φόρουμ και άπειρα στο Google.
Οι SB μηχανές έχουν ευκολία (ειδικά στον αρχάριο) και την δυνατότητα του pid αλλά δεν έχουν πολύ ατμό για πολλούς καφέδες στην σειρά.
Αν πας εκεί διάλεξε το μεγαλύτερο μπόιλερ που το έχει η unica σε σχέση με όλες τις άλλες SB.

https://shop.kudu.gr/index.php?route=pr ... uct_id=274

Καλύτερη επιλογή οι DB αλλά εκεί υπολογίζεις κόστος το λιγότερο 1400€

ialex
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Φεβ 13, 2018 11:41 pm
Μηχανή:: Rocket R58
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Μια βοήθεια βρε παιδιά (νεοεισερχόμενος στο χώρο)

Δημοσίευση από ialex » Παρ Φεβ 16, 2018 10:01 am

Υπάρχει και η Lelit Pl60 Dual Boiler ανάμεσα σε τιμή PL91T - Unica... Αλλά δεν την έγραψα καν, φαντάστηκα ότι δεν αξίζει τόσο.

Άβαταρ μέλους
loft
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Ιουν 17, 2013 5:22 pm
Μηχανή:: La Pavoni Puccino
Μύλος:: 1Zpresso JE-Plus
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μια βοήθεια βρε παιδιά (νεοεισερχόμενος στο χώρο)

Δημοσίευση από loft » Παρ Φεβ 16, 2018 10:28 am

ialex έγραψε:
  1. 1. Καταλαβαίνω πως τα dual boiler ίσως είναι καλύτερα για την πιο εύκολη δημιουργία ατμού, αλλά έχει σημασία για τόσους λίγους καφέδες; Επειδή ανεβαίνει πολύ το κόστος, ενώ θα μπορούσες με αυτά τα λεφτά να πάρεις κάτι σε single boiler με καλούδια τύπου PID.
Υπάρχουν 3 τύποι μηχανών espresso:
Single Boiler(SB), Heat Exchanger(HX), Dual Boiler(DB)

Οι HX και DB υπερέχουν στο γεγονός ότι μπορείς να φτιάχνεις αφρόγαλα ταυτόχρονα με τον espresso. Επίσης ο ατμός τους είναι πιο ξηρός και δυνατός.
Υστερούν κυρίως σε κόστος κτήσης, πολυπλοκότητα, βάρος.
Στις SB περιμένεις τη μηχανή να φτάσει σε θερμοκρασία λειτουργίας για καφέ ή ατμό και το ανάποδο. Όσο περιμένεις η κρέμα στον espresso ή το αφρόγαλα θα έχει "πέσει", αναλόγως τι έχεις φτιάξει πρώτα (μικρή λεπτομέρεια, αλλά μπορεί να έχει τη σημασία της για μερικούς). Επιπλέον ο ατμός στις SB είναι πιο αδύναμος και πιο υγρός. Όμως οι μηχανές αυτές είναι πιο φθηνές και πρακτικές για οικιακή χρήση, λόγω του γεγονότος ότι φτιάχνουμε λίγους καφέδες συνήθως.
ialex έγραψε:
  • 2. Δεν είμαι πολύ σίγουρος για τα posts που λένε ότι τα PID δεν έχουν σημασία αν κάνεις καπουτσίνο.. Με την ίδια λογική ούτε ο καφές έχει ιδιαίτερα σημασία, αφού όταν πέφτει το γάλα και τα ανακατεύει χάνει την ουσία του. Δεν ξέρω, κάνω το δικηγόρο του διαβόλου. Νομίζω ότι είναι εξίσου χρήσιμο, ίσως πιο χρήσιμο από το dual boiler από πάνω για τους καφέδες που λέμε.
Το PID έχει μεγάλη σημασία για να επιτύχουμε ακριβή και σταθερή θερμοκρασία στην εκχύλιση του espresso στις μηχανές SB και DB.
ialex έγραψε:
  • 3. Διαβάζω να δώσει κάποιος περισσότερα λεφτά για μύλο. Σκέφτομαι να το πάω σε βήματα, δηλαδή παίρνοντας μια καλη μηχανή με έναν χειροκίνητο μύλο της τάξης των 50-60 ευρώ, και αργότερα να κοιτάζω για κανένα μτχ καλό. Έτσι θα έχω κλιμακωτά καλύτερο καφέ οπότε το βλέπω και πιο μακροπρόθεσμα. Είναι πολύ λίγα τα 50-60 για χειροκίνητο μύλο (πχ από barista);
Οι χειροκίνητοι μύλοι έως 50-60 ευρώ έχουν κοπτικό από κεραμικά υλικά και είναι οριακοί για κόψιμο espresso. Θα πρότεινα να παρακάμψεις αυτή την κατηγορία και να υπολογίσεις τουλάχιστον 200 ευρώ για καινούργιο ή μεταχειρισμένο.
π.χ. Καινούργιοι Lelit Fred, Ascaso i2, Compak K3, Kinu M47(χειροκίνητος)
ή μεταχειρισμένες επαγγελματικές λύσεις τύπου Mazzer κλπ
ialex έγραψε:
  • Ε3: (Λίγο εκτός budget) BEZZERA UNICA PID. Την διαβάζω πολύ εδώ στο φόρουμ, δεν βρίσκω από που να την πάρω, υπάρχει κάποια πρόταση από που την παίρνουμε; Είναι όντως τόσο καλή;
[/list]
Η Unica είναι μία εξαιρετική SB μηχανή, ισχύουν όμως όλοι οι περιορισμοί των Single Boiler.

Άρα οι φθηνότερες λύσεις με το σκεπτικό ότι ενδιαφέρεσαι για cappuccino είναι:
a) Nuova Simonelli Oscar (HX μηχανή)
b) Lelit Diana PL60 (DB μηχανή)
c) Quick Mill Silvano (DB, αλλά ο ατμός είναι με thermoblock που σημαίνει ότι θα κάνει περισσότερο χρόνο επειδή θα είναι αδύναμος. Παρόλα αυτά εξαιρετική μηχανή).

ialex
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Φεβ 13, 2018 11:41 pm
Μηχανή:: Rocket R58
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Μια βοήθεια βρε παιδιά (νεοεισερχόμενος στο χώρο)

Δημοσίευση από ialex » Παρ Φεβ 16, 2018 10:42 am

Ευχαριστώ για την εκτεταμένη απάντηση, αρχίζω να σκέφτομαι τα DB, σε σχέση με τα καλούδια μιας SB+PID σαν εναλλακτική.

O embedded μύλος της Lelit PL42 TEMD PID; Σαν all around λύση, με σχεδόν όλα μέσα, με κάποιες εκπτώσεις (πχ αναμονή για να κάνεις το αφρόγαλα κτλ); Δεν την έχει αναφέρει κανείς ακόμα.

Άβαταρ μέλους
loft
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Ιουν 17, 2013 5:22 pm
Μηχανή:: La Pavoni Puccino
Μύλος:: 1Zpresso JE-Plus
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μια βοήθεια βρε παιδιά (νεοεισερχόμενος στο χώρο)

Δημοσίευση από loft » Παρ Φεβ 16, 2018 10:48 am

Ο embedded μύλος είναι ίδιος με τον Lelit Fred που πωλείται και ξεχωριστά με 200 ευρώ, κωνικά μαχαίρια 38mm. Είναι επαρκής για αρχή... ;)

ialex
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Φεβ 13, 2018 11:41 pm
Μηχανή:: Rocket R58
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Μια βοήθεια βρε παιδιά (νεοεισερχόμενος στο χώρο)

Δημοσίευση από ialex » Παρ Φεβ 16, 2018 10:52 am

Και εκεί χάνω το 58άρι portafilter χαχαχ :P. Θα το ρίξω στο ζάρι μου φαίνεται ;)

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Μια βοήθεια βρε παιδιά (νεοεισερχόμενος στο χώρο)

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Φεβ 16, 2018 10:53 am

ilaex καταρχήν καλωσόρισες (βάλε κ ένα όνομα στο προφίλ).
Τα έχεις λίγο μπλεγμένα αλλά εδώ είμαστε!

1. Τα 2πλά boiler δεν έχουν να κάνουν με τον αριθμό των καφέδων, αλλά με τη θερμοκρασιακή σταθερότητα. Άλλη η θερμοκρασία του νερού για την εκχύλιση, άλλη για τον ατμό. Όταν λοιπόν έχεις ένα boiler η θερμοκρασιακή διακύμανση είναι μεγάλη, ειδικά όταν εισέρχεται κρύο νερό. Αν το boiler είναι μικρό τότε το πρόβλημα μεγαλώνει. Άρα σε μια κλιμακωτή σειρά τι ζητάς;
1) Να έχεις boiler και όχι θερμομπλόκ
2) Αυτό το boiler να είναι το δυνατόν μεγαλύτερο
3) Να έχει pid
4)Αν είναι dedicated μόνο για εκχύλιση ακόμα καλύτερα (db)

2. Δεν έχουμε πει ποτέ οτι το pid δεν έχει σημασία αν πίνεις καπουτσίνο. Έχουμε πει οτι οι heat exchange (hx) μηχανές που είναι ιδανικές για καπουτσίνο δεν χρειάζονται pid. Από τις ερωτήσεις σου ψυχανεμίζομαι οτι δεν έχεις καταλάβει ποιες είναι οι hx μηχανές οπότε θα έλεγα πρώτα να ρίξεις μια ματιά εδώ. Άλλο πράγμα ο θερμοσιφωνισμός, άλλο πράγμα η διάταξη heat exchange, όπου ο σωλήνας με το νερό που προορίζεται για εκχύλιση περνάει μέσα από ένα μεγάλο boiler, το οποίο θερμαίνεται με μια αντίσταση και με τη σειρά του θερμαίνει επαγωγικά τον σωλήνα. Το θερμοσιφωνικό κύκλωμα είναι άλλο και σκοπός του είναι να ζεστάνει και να διατηρεί ζεστό το brew κομμάτι δλδ όλα τα μεταλλικά στοιχεία από το boiler μέχρι το group, διατηρώντας το νερό σε μια διαρκή κυκλική κίνηση.

3. Μια χαρά είναι να πάρεις ένα καλό χειροκίνητο για αρχή ώστε το budget να διατηρηθεί χαμηλά. Aν πας όμως σε μια λύση τύπου porlex σκέψου οτι ο entry level ηλεκτρικός graef700 είναι αρκετά κοντά σε χρήματα. Και επειδή ο μύλος είναι πολύ βασικό εργαλείο στο θέμα εσπρέσο, είναι σίγουρο οτι μετά από λίγο καιρό θα θες να πας σε κάτι πιο καλό, οπότε δες από τώρα αν υπάρχει το χρηματικό περιθώριο ώστε να ξεκινήσεις απευθείας με κάτι σωστό.

4. Όλες οι επιλογές που έχεις καταλήξει είναι μια χαρά. Με την εμπειρία της oscar (μεγάλο σχολείο) θα πήγαινα σε πρώτη μηχανή στην unica, όχι οτι είναι καλύτερη απλά θεωρώ ότι θα ταλαιπωρηθείς λίγο μέχρι να μάθεις το cooling flush κ την ιδιαίτερη αφαλάτωσή της (την έχουν βελτιώσει λίγο). Για τον ατμό δεν το συζητώ, είναι τέρας.

5. (όσο έγραφα είδα και την ερώτηση για τη lelit) Η Lelit PL42 TEMD PID έχει συζητηθεί αρκετές φορές. Είναι μια lelit με ένα κολλημένο μύλο ascaso. Καλός είναι αλλά: 1)Είναι με βήματα 2) Αν πάθει κάτι δεν έχεις μηχανή μέxρι να πάει στο service 3) Δεν μπορείς να τον πουλήσεις/αλλάξεις αν θέλεις αναβάθμιση.

Απάντηση