Lelit pid - domobar

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
elpintor
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Δεκ 12, 2017 3:53 pm

Lelit pid - domobar

Δημοσίευση από elpintor » Τετ Ιαν 24, 2018 10:21 am

Παιδια θέλω τα φώτα σας. Πόσο σημαντικό είναι το pid για να βγει ένας αξιόλογος καφες από μηχανή οικιακής χρήσης; Αγοράζω πάντα μόνο μονοποικιλιακους καφέδες και ξέρω ότι παίζει ρόλο η θερμοκρασία.

Έχω βρει στα ίδια χρήματα την lelit με ενσωματωμένο pid και την vibiemme domobar το απλό μοντέλο που δεν έχει pid. Με όσους το έχω συζητήσει δεν βγάζω άκρη. Μισοί μου λένε 100% domobar άλλοι lelit λόγω pid.
Εγώ τείνω προς την πρώτη αλλά θα ήθελα και τις απόψεις σας. Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit pid - domobar

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Ιαν 24, 2018 10:24 am

Για την Levetta μιλάς; Μύλο έχεις έτσι;

elpintor
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Δεκ 12, 2017 3:53 pm

Re: Lelit pid - domobar

Δημοσίευση από elpintor » Τετ Ιαν 24, 2018 11:10 am

Παλια λεγόταν piccolo νομιζω. η εταιρια τωρα την ονομαζει απλα vibiemme domobar. ειναι το πιο απλό μοντελο.
ναι έχω μυλο. αν και μπορει να τον ανανεώσω.
δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα πινω speciality χρονια για φιλτρο , απο τα ιδια roaster θα παιρνω και για espresso. δεν ειναι dark roast συνηθως. ευχαριστω

elpintor
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Δεκ 12, 2017 3:53 pm

Re: Lelit pid - domobar

Δημοσίευση από elpintor » Τετ Ιαν 24, 2018 12:28 pm

Luckees έγραψε:Για την Levetta μιλάς; Μύλο έχεις έτσι;
Παλια λεγόταν piccolo νομιζω. η εταιρια τωρα την ονομαζει απλα vibiemme domobar. ειναι το πιο απλό μοντελο.
ναι έχω μυλο. αν και μπορει να τον ανανεώσω.
δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα πινω speciality χρονια για φιλτρο , απο τα ιδια roaster θα παιρνω και για espresso. δεν ειναι dark roast συνηθως. ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit pid - domobar

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Ιαν 24, 2018 1:14 pm

Για να έχει μετρήσιμα στοιχεία η σύγκριση πρέπει να βάλουμε κάτω συγκεκριμένα μοντέλα.
Aν υποθέσουμε οτι μιλάμε για 2 sιngle boiler, την πιο φθηνή LeliT Pl41tem Pid και την Vibiemme Domobar Piccolo η δεύτερη έχει μεγαλύτερο boiler (750ml έναντι 250ml) και Ε61 group οπότε λιγότερα θερμοκρασιακά σκαμπανευάσματα.
To pid είναι εξαιρετικά χρήσιμο τόσο για να μην πελαγώσεις στην αρχή, όσο και για να πειραματιστείς με ακρίβεια στη συνέχεια πάνω σε διάφορες θερμοκρασίες. Από την άλλη για κάποιον που πίνει καλό καφέ χρόνια δεν θα είναι δύσκολο, παρέα με μια καλή μηχανή σαν τη VBM να μάθει να κάνει temp surf και να μη χρειαστεί ποτέ pid. Άσε που αν θελήσεις αργότερα την pidαρεις και μόνος σου. Όσο για την εμφάνιση δεν υπάρχει σύγκριση...ψηφίζω τη Μιλανέζα!

nonickch
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τετ Μαρ 22, 2017 2:52 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: NS Oscar 2
Μύλος:: Fiorenzato F4E nano
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Lelit pid - domobar

Δημοσίευση από nonickch » Τετ Ιαν 24, 2018 2:47 pm

Υπάρχει ενα μοναδικό (ανάμεσα στα forums που έχω δει) λόμπι για τις LeLit εδω πέρα.
Δεν έχω την εμπειρία να μπορέσω να αποφανθώ, αλλά από ότι έχω πιάσει σε άλλα forums οι συγκρίσεις πάνε με το ρητό που τελειώνει σε "βούρτσες".

Θα σου πρότεινα να πάς να ρωτήσεις και σε 1-2 ξένα φόρουμ. Το home-barista.com και το coffeeforums.co.uk είναι δυο διαφορετικοί κόσμοι οπότε σίγουρα δεν θα πέσεις σε κομματόσκυλα του (ίδιου) καφέ.

elpintor
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Δεκ 12, 2017 3:53 pm

Re: Lelit pid - domobar

Δημοσίευση από elpintor » Τετ Ιαν 24, 2018 3:02 pm

Luckees έγραψε:Για να έχει μετρήσιμα στοιχεία η σύγκριση πρέπει να βάλουμε κάτω συγκεκριμένα μοντέλα.
Aν υποθέσουμε οτι μιλάμε για 2 sιngle boiler, την πιο φθηνή LeliT Pl41tem Pid και την Vibiemme Domobar Piccolo η δεύτερη έχει μεγαλύτερο boiler (750ml έναντι 250ml) και Ε61 group οπότε λιγότερα θερμοκρασιακά σκαμπανευάσματα.
To pid είναι εξαιρετικά χρήσιμο τόσο για να μην πελαγώσεις στην αρχή, όσο και για να πειραματιστείς με ακρίβεια στη συνέχεια πάνω σε διάφορες θερμοκρασίες. Από την άλλη για κάποιον που πίνει καλό καφέ χρόνια δεν θα είναι δύσκολο, παρέα με μια καλή μηχανή σαν τη VBM να μάθει να κάνει temp surf και να μη χρειαστεί ποτέ pid. Άσε που αν θελήσεις αργότερα την pidαρεις και μόνος σου. Όσο για την εμφάνιση δεν υπάρχει σύγκριση...ψηφίζω τη Μιλανέζα!
Ξερω οτι και οι δυο ειναι ιταλικες αλλα για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω ποια ειναι μιλανεζικη, αν θες πες μου. εγω απο design προτιμω την vbm παντως.
μιλαω για το μοντελο με το pid της lelit και την basic η πες την piccolo για την vbm. το θεμα ειναι οτι η vbm 2b junior πχ , με pid στεκεται επαγγελματικα. την εχω δει σε speciality cafe στην Βαρκελωνη. την χρησιμοποιουν για το take away. η αντιστοιχη lelit θα στεκοταν ? νομιζω πως οχι.
Πινω καφε απο roasters οπως Gardelli , Koppi , lacabra etc etc , οποτε αφου τους πληρωνω που τουσ πληρωνω θελω καλό αποτέλεσμα.
κανει τοση πολλη διαφορα το pid? εσυ ποια θα επέλεγες?
ευχαριστω πολυ!

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Lelit pid - domobar

Δημοσίευση από ellenikus » Τετ Ιαν 24, 2018 3:13 pm

https://www.elektros.it/gb/en/bezzera-unica-pid.html
και αυτη vera milanese με pid και το οικοσημο των σφορτσα του μιλανου για σημα...

https://www.youtube.com/watch?v=zAaMGI4MOf4

elpintor
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Δεκ 12, 2017 3:53 pm

Re: Lelit pid - domobar

Δημοσίευση από elpintor » Τετ Ιαν 24, 2018 3:17 pm

ellenikus έγραψε:https://www.elektros.it/gb/en/bezzera-unica-pid.html
και αυτη vera milanese με pid και το οικοσημο των σφορτσα του μιλανου για σημα...

https://www.youtube.com/watch?v=zAaMGI4MOf4
Αυτη ειναι vibiemme domobar me pid σε τιμη lelit? :) ειναι επιπεδου vibiemme , ισως και καλυτερη ?

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Lelit pid - domobar

Δημοσίευση από ellenikus » Τετ Ιαν 24, 2018 3:21 pm

Ειναι και μονου μποιλερ οπότε πιο απλη συντηρηση. Πιστευω οτι ειναι η πιο καλή μηχανη κατω απο τα 1000 ευρω. Κατω απο τα 800 οι λελιτ είναι δικαιολογημενα μονόδρομος.
Ο Luca Bezzera που μιλάει ειναι ο ceo της Bezzera
Ελπιζω καποια εταιρεία να αποφασισει να εισάγει και να υποστηρίζει αυτην την καταπληκτική μγχανη.Παλια την ειχε το kudu και στην καλή τιμη των 850.Την εχει στο kudu.gr αλλά είναι μη διαθεσιμη.
H Bezzera με 110 χρόνια ιστορίας ειναι η πρώτη εταιρία που ουσιαστικα κατασκευασε και παρουσίασε μηχανη εσπρέσο το 1906 στο Μιλάνο.
http://www.bezzera.it/?p=storia&lang=en
Σκεφτομουν να παρω μια lelit με pid για να αναβαθμιστω απι την Gaggia classic 2015 αλλα τι 600 και τι 900 ευρω για μια μηχανή που θα την κρατησω χρόνια. Οποτε οταν μπορεσω θα παραγγειλω αυτην απο Ιταλια ή θα την φερω οταν παω ενα ταξιδι
https://www.youtube.com/watchhttps://ww ... HjQ&t=248s

Απάντηση