Καψουλες η αλεσμενο?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
geo4st
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 14, 2018 3:36 am
Όνομα: Γιωργος

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από geo4st » Τρί Ιαν 16, 2018 2:20 pm

Στο θεμα του χωρου, εμενα (προφανως :lick: ) δε με πειραζει, πειραζει τους υπολοιπους στο σπιτι, ελπιζω να βγαλω ακρη ομως. Γενικα παντα μου αρεσε σαν ιδεα η παρασκευη του καφε οποτε θορυβος η λιγη ακαταστασια δεν ειναι προβλημα. (βεβαια δε ξερω στο θεμα του θορυβου κατα ποσο ειναι ευκολο για καποιον που εχει παιδια, αν κανει καφε πολυ πρωι)
Το εχω εμπεδωσει, καφετιερα + μυλος μαζι, δεν πανε χωρια. Στο μυλο βαζουμε καθε φορα μονο οση ποσοτητα θα χρησοιμοποιησουμε η το "μπολακι" που μπαινει ο καφες ειναι αεροστεγη και απλα καθε φορα παταμε το κουμπι και πεφτει φρεσκοαλεσμενος καφες? Πως ξερω ποσο χρειαζεται η καθε μηχανη να ζεσταθει? Το γραφει στο μανιουαλ? Οποτε ψαχνω μονο για lelit η μεταχειρισμενη gaggia? Απο πια χρονια και πισω?

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Ιαν 16, 2018 2:25 pm

Αν συμφωνεί κ ο Χρήστος μπορούμε να ανεβάσουμε ένα κείμενο σκελετό (πχ σαν αυτό που είχε φτιάξει ο Γεράσιμος) κάτω από το οποίο θα γράφει ο καθένας παρατηρήσεις, σχόλια, προσθήκες και αφού καταλήξουμε κάπου να κλειδωθεί και να μείνει πάνω πάνω στην ενότητα "συμβουλές αγοράς".
Βασικά πρέπει να είναι ένας πρακτικός οδηγός που να εξηγεί τι μπορείς ή δεν μπορείς να πάρεις με 100, 200,.., 1000+ευρώ κ τι είδους καφέ θα πιεις με το αντίστοιχο βαλάντιο, ποιες είναι οι εναλλακτικές κτλ. Οι περισσότεροι ακολουθούν τη λογική: Βαρέθηκα τη nespresso-> ψάχνω σκρουτζ για γαμάτη καφετιέρα->δεν είμαι σίγουρος αν με 100e είναι γαμάτη η καφετιέρα->ας ρωτήσω κάνα coffee ψώνιο ->300 ίδια θέματα στο greekespresso.

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από lio14 » Τρί Ιαν 16, 2018 2:33 pm

Αυτό θα πρέπει να παραμείνει κλειδωμένο και με κάποιο τρόπο ο Χρήστος να το διατηρεί πάντα σε εμφανές σημείο στο ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΓΟΡΑΣ.
Το θυμάμαι το κατεβατό σου. Μακάρι να υπάρχει και να μπορεί ο καθένας να το βρίσκει πολύ γρήγορα, χωρίς να κάτσει να ξεσκονισει το φόρουμ και τελικά να μην το βρει.

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από lio14 » Τρί Ιαν 16, 2018 2:35 pm

Αυτό θα πρέπει να παραμείνει κλειδωμένο και με κάποιο τρόπο ο Χρήστος να το διατηρεί πάντα σε εμφανές σημείο στο ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΓΟΡΑΣ.
Το θυμάμαι το κατεβατό σου Γεράσιμε . Μακάρι να υπάρχει και να μπορεί ο καθένας να το βρίσκει πολύ γρήγορα, χωρίς να κάτσει να ξεσκονισει το φόρουμ και τελικά να μην το βρει.
Συμφωνώ με τον Αποστόλη.

geo4st
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 14, 2018 3:36 am
Όνομα: Γιωργος

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από geo4st » Τρί Ιαν 16, 2018 2:50 pm

Μιας και ημουν πολυ ενεργο μελος πιο παλια σε φορουμ συμφωνω στη δημιουργια καποιου στικυ, και οσοι ψαχνουν θα τα βρισκουν ευκολα και οι υπολοιποι δε θα χρειαζετε να απαντατε σε ιδιες και ιδιες ερωτησεις. Λογω του μεγαλου ογκου των μυνηματων ειναι δυσκολο για καποιον να ψαξει και να βρει τελικα τις απαντησεις στο θεμα που θελει.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από Christos » Τρί Ιαν 16, 2018 3:03 pm

Κανένα πρόβλημα παιδιά, υποδείξτε μου μόνο ποια δημοσίευση θέλετε. :oneup:

Για την ιστορία όμως και από την εμπειρία μου, θα σας πάω πολύ πίσω το 2010 όπου προσπάθησα να έχω ένα νήμα με συγκεκριμένες προτάσεις. Δεν λειτούργησε καθόλου και κατέληξε να είναι νήμα ερωτήσεων παρά προτάσεων. Και τελικά έκλεισε.
viewtopic.php?f=2&t=703#p6919

Κοντολογίς, άμα κάποιος θέλει να βρει κάτι το βρίσκει, εάν θέλει να διαβάζει μόνο το νήμα που ανοίγει (και μάλιστα με ειδοποίηση) τα sticky δεν κάνουν τίποτα. Sticky δεν είναι και τα περί της νέας Classic;

Οπότε πέστε μου και το μετατρέπω σε sticky.

Και BTW "παλιοί" οι προτάσεις γίνονται εδώ:
viewforum.php?f=11

:a016:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

geo4st
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 14, 2018 3:36 am
Όνομα: Γιωργος

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από geo4st » Τρί Ιαν 16, 2018 5:46 pm

Μιας και ψιλοξεφυγαμε ξανακανω τις ερωτησεις μου
Στο μυλο βαζουμε καθε φορα μονο οση ποσοτητα θα χρησοιμοποιησουμε η το "μπολακι" που μπαινει ο καφες ειναι αεροστεγη και απλα καθε φορα παταμε το κουμπι και πεφτει φρεσκοαλεσμενος καφες? Πως ξερω ποσο χρειαζεται η καθε μηχανη να ζεσταθει? Το γραφει στο μανιουαλ? Οποτε ψαχνω μονο για lelit η μεταχειρισμενη gaggia? Απο πια χρονια και πισω?

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Ιαν 16, 2018 5:54 pm

Είναι θέμα του κάθε χαρακτήρα Χρήστο.
Υπάρχουν κάποιοι που μόνοι τους διάβαζαν και εντελώς stealth εμφανίστηκαν έτοιμοι στο welcome να γράφουν το πρώτο τους post με σωστό εξοπλισμό και με ελάχιστες απορίες ή και καμία.
Αυτό δείχνει ότι η γνώση υπάρχει αρκεί κάποιος να ενδιαφερθεί σωστά.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Ιαν 17, 2018 10:52 am

Το "μπολάκι" που μπαίνει ο καφές πάνω από τον μύλο λέγεται hopper και δεν είναι αεροστεγές. Ο καφές φυλάσσεται σε κόκκους, είτε στο σακουλάκι με τη βαλβίδα από εκεί που θα τον αγοράσεις, είτε σε κάποιο δοχείο το οποίο του επιτρέπει να αποβάλλει το διοξείδιο του άνθρακα κ να μην έρχεται σε μόνιμη επαφή με οξυγόνο κ υγρασία. Κάποιοι μύλοι δεν διαθέτουν hopper αλλά μόνο ένα μικρό χώρο για να βάλεις ίσα ίσα μια δόση. Εδώ θα βρεις τα βασικά μέρη μιας μηχανής κ σχετική ορολογία για να έχουμε ένα κοινό κώδικα επικοινωνίας.
Για μηχανή gaggia θα διαβάσεις εδώ. Lelit οποιαδήποτε αντέχει το πορτοφόλι σου. Αν εντοπίσεις κάποια μεταχειρισμένη είτε εδώ, είτε αλλού την αναφέρεις κ σου λέμε μια γνώμη.

Χρήστο έχεις δίκιο με το :offtopic:, μπορούμε να ανοίξουμε το θέμα στο "Προτάσεις για το Forum" και αφού ολοκληρωθεί να το κάνουμε sticky στο "Συμβουλές αγοράς".

Άβαταρ μέλους
sphinxgr
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2016 12:35 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Ascaso imini i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato
Τοποθεσία: Athens

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από sphinxgr » Τετ Ιαν 17, 2018 1:06 pm

Luckees έγραψε:Αν συμφωνεί κ ο Χρήστος μπορούμε να ανεβάσουμε ένα κείμενο σκελετό (πχ σαν αυτό που είχε φτιάξει ο Γεράσιμος) κάτω από το οποίο θα γράφει ο καθένας παρατηρήσεις, σχόλια, προσθήκες και αφού καταλήξουμε κάπου να κλειδωθεί και να μείνει πάνω πάνω στην ενότητα "συμβουλές αγοράς".
Βασικά πρέπει να είναι ένας πρακτικός οδηγός που να εξηγεί τι μπορείς ή δεν μπορείς να πάρεις με 100, 200,.., 1000+ευρώ κ τι είδους καφέ θα πιεις με το αντίστοιχο βαλάντιο, ποιες είναι οι εναλλακτικές κτλ. Οι περισσότεροι ακολουθούν τη λογική: Βαρέθηκα τη nespresso-> ψάχνω σκρουτζ για γαμάτη καφετιέρα->δεν είμαι σίγουρος αν με 100e είναι γαμάτη η καφετιέρα->ας ρωτήσω κάνα coffee ψώνιο ->300 ίδια θέματα στο greekespresso.
Τα ίδια είχα προτείνει και εγώ πριν 1,5 χρόνο περίπου

viewtopic.php?p=66899#p66899

viewtopic.php?p=66907#p66907

Απάντηση