Καψουλες η αλεσμενο?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
geo4st
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 14, 2018 3:36 am
Όνομα: Γιωργος

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από geo4st » Δευ Ιαν 15, 2018 4:04 pm

sphinxgr έγραψε:Όπως τα είπε και απο πάνω μου. Είναι ακριβές οι μηχανές του σωστού espresso γιατί ουσιαστικά είναι μηχανήματα ακριβείας ώστε να διατηρούν σταθερές τις απαραίτητες συνθήκες εκχύλισης.

Θα δώσω επίσης διαφορετικές απαντήσεις να τις έχεις στα υπόψη αν σου κάτσει να δοκιμάσεις γιατί είναι σεβαστό πως κάποιες στιγμές της ζωής μας, δεν είναι εύκολο να μπορούμε να διαθέσουμε 1000€ για κάτι, όσο και αν μας αρέσει.

Τον καλύτερο espresso με κάψουλες τον κάνει η Nespresso. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν συγκρίνω espresso με μύλο και καλή μηχανή VS Nespresso. Συγκρίνω Nespresso vs άλλες μηχανές με κάψουλες. O διπλός σου βγαίνει όμως 1€. Αν μπορείς δοκίμασε τις bellarom nespresso των Lidl. Βγαίνει 25 λεπτά η κάψουλα και δεν έχει τεράστια διαφορά οικονομικά απο τις αυθεντικές nespresso.

Εναλλακτική μηχανή είναι η Dolce Gusto. Δεν θα πιεις καλό espresso, ούτε καν μέτριο, αλλά αν ανήκεις σε ποσοστό χρηστών που θέλουν απλά να πίνουν κάτι σε καφέ, είναι μια καλή εναλλακτική με 50 λεπτά / ρόφημα.

Έχε κατά νου για λόγους σύγκρισης, πως ο 2πλός espresso με σωστή μηχανή / μύλο, παίζει στα 50-60 λεπτά / ποτήρι. (30€/1000γρ/18γρ ο καφές)
Δεν ειναι θεμα η τιμη στα 10 και 20 λεπτα διαφορα, απλα σαν ενα κρητηριο συγκρισης.
Προτιμω να τον φτιαξω εγω, μου αρεσει και σαν διασικασια η παρασκευη του καφε και εχεις και μια ικανοποιηση οτι αυτο που πινω ειτε μετριο ειτε καλο το καταφερα εγω και θα προσπαθησω το επομενο να το κανω ακομα καλυτερο. Επειδη ομως εχω κι αλλα χομπυ (ισως πιο ακριβα) δε με παιρνει να δωσω 400-450 ευρω για καφετιερα-μυλο. Επισης το οτι μενω σε μικρο νησι ειναι ενα εμποδιο στην αγορα φρεσκου καφε και διαφορων ποικιλιων οποτε θελω. Βεβαια ακομα το σκεφτομαι, ισως κανω την υπερβαση.

Άβαταρ μέλους
sphinxgr
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2016 12:35 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Ascaso imini i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato
Τοποθεσία: Athens

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από sphinxgr » Δευ Ιαν 15, 2018 4:10 pm

Γράψε εσύ το πιθανό ανωτερότατο budget που θα μπορούσες να διαθέσεις σε επίπεδο έτους, να σου πούμε τι θα μπορούσες να πάρεις.

Άν έχεις οποιαδήποτε καφετιέρα που φτιάχνει espresso ξεκινάς με τον πιο βασικό μύλο https://www.skroutz.gr/s/1708099/Ascaso-i-Mini-i2.html και όταν μαζέψεις λεφτά, πας σε σχετικά καλή καφετιέρα. Τα κόστη δυστυχώς δεν είναι σχετικά μικρά.

Για αυτό φτιάξε αρχικά ενα προϋπολογισμό για το πόσα θα μπορούσες να διαθέσεις σε επίπεδο 1 χρόνου για εξοπλισμό και σίγουρα θα σου γίνουν προτάσεις, όχι απαραίτητα για espresso αλλά και για άλλου είδους καφέδες. Πάντως ο μύλος θεωρείται σχεδόν σταθερή αγορά όπως και να το διαχειριστείς το θέμα, οπότε ο πιο πάνω μύλος είναι μάλλον ανελαστικό αρχικό έξοδο.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Ιαν 15, 2018 4:31 pm

Και με ένα graef μπορείς να κάνεις της δουλειά σου και με ένα χειροκίνητο porlex και με ένα μεταχειρισμένο ηλεκτρικό...υπάρχουν ένα σωρό εναλλακτικές.

Το θέμα της τιμής μην το υποτιμάς, αν κάνεις τους υπολογισμούς η κάψουλα βγαίνει αρκετά ακριβότερα και επίσης αν σκεφτείς ο καφές στο σπίτι εκτός από γευστικότερος κ ποιοτικότερος έρχεται και οικονομικότερος σημαίνει οτι θα έχεις απόσβεση του εξοπλισμού σου. Ποιο άλλο χόμπι στο παρέχει αυτό;

Θα παραγγέλνεις τα σακουλάκια σου με διαφορετικά RD και θα είσαι άρχοντας για αρκετό καιρό...και λίγο αργότερα θα ξεκινήσεις να καβουρδίζεις μόνος σου :b050:

geo4st
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 14, 2018 3:36 am
Όνομα: Γιωργος

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από geo4st » Δευ Ιαν 15, 2018 5:46 pm

Βασικα οπως ειπα ξεκινησα για αγορα μηχανης του 100ρικου (ιδιο αποτελεσμα με αυτη που εχω αλλα λογω χωρου δε μπορω να τη χρησημοποιησω πλεον), αλλα μαλλον μου αλλαξατε γνωμη, ποια θα ηταν η πιο φθηνη προταση? (lelit ?) Απο διαστασεις ειναι μεγαλουτσικες να φανταστω οι πιο καλες καφετιερες? Δεν εχω σχεδον καθολου χωρο στο παγκο, μιας και δεν μενω μονος μου δε μπορω να "πιασω" ολη τη κουζινα για τη μηχανη. Αν επαιρνα τωρα μια μηχανη και αργοτερα μυλο? Επισης που ψαχνετε για μεταχειρισμενες?

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από Gaggia BC » Δευ Ιαν 15, 2018 9:55 pm

geo4st έγραψε: Γιατι οχι Gaggia? Αποτι βλεπω κι εσυ τετοια εχεις?
Καποιο site με μεταχειρισμενες?
Δεν το διευκρινισα,εχεις δικιο. Οταν λεω "οχι Gaggia", αναφερομαι στα καινουργια μοντελα!
Για μεταχειρισμενες κοιτα εδω! Εχει και κατι gaggia, τις παλιες καλες!

geo4st
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 14, 2018 3:36 am
Όνομα: Γιωργος

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από geo4st » Τρί Ιαν 16, 2018 3:11 am

Μια διευκρινηση, σε ολες τις μηχανες (σε αυτο το μπατζετ) πρεπει να περιμενω 20 λεπτα πριν απο καθε καφε? Υπαρχουν καποιες που δεν περιμενεις? Περιμενεις την πρωτη φορα 20 λεπτα και μετα μπορεις να κανεις 3-4 καφεδες η πρεπει καθε φορα να περιμενεις? Επισης σε αυτα τα χρηματα (οσο πιο χαμηλα, ~350 απ οτι καταλαβα) πειτε μου 2-3 προτασεις μηχανων, θα εχω το νου μου και για καμια προσφορα η και για μεταχειρισμενη, και καποια μοντελα που δεν αξιζουν ωστε να μην τα κοιταξω καθολου.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Ιαν 16, 2018 10:50 am

Για το θέμα του χώρου δυστυχώς δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε, θα πρέπει αφού διαβάσεις κ πληροφορηθείς όσο καλύτερα για το σπορ να βάλεις τις δικές σου προτεραιότητες. Κάποιοι θεωρούν ότι το μέγεθος ή η βαβούρα και τα λερώματα είναι ανασταλτικοί παράγοντες, άλλοι τα θεωρούν περιπέτεια ( :waf: ) κ διασκέδαση. Να ξέρεις οτι όσες μηχανές έχουν boiler εκ των πραγμάτων είναι πιο ογκώδεις, οι lelit πάντως όπως κ gaggia classic ή η baby είναι μια χαρά μαζεμένες. Όσο μεγαλύτερα κ περισσότερα τα boiler τόσο ο όγκος μεγαλώνει.

Την αναμονή στην προθέρμανση πρέπει να την αναζητάς! Σημαίνει ότι η μηχανή θέλει χρόνο να ζεστάνει τα σωθικά της, το νερό στο boiler (νερό+ατμό), όλα τα μεταλλικά μέρη κ φυσικά το group. Κάποιες έχουν κυκλώματα θερμοσιφωνισμού, για να λειτουργήσει κ να ολοκληρωθεί το φαινόμενο παίρνει αρκετή ώρα (πχ η oscar ήθελε 30+min), άλλες έχουν μεγάλη μεταλλική μάζα τύπου E61 κλπ. Ο χρόνος αυτός είναι μια επένδυση στη μηχανή, ώστε να ελαχιστοποιηθούν οι θερμοκρασιακές απώλειες κάθε φορά που θα ενεργοποιείται η αντλία και θα εισέρχεται φρέσκο κρύο νερό. Είπαμε πως θέλουμε όσο πιο σταθερή θερμοκρασία κατά τη διάρκεια της εκχύλισης. Αυτό το μισάωρο είναι σίγουρα νεκρός χρόνος, αλλά με μια πρίζα/χρονοδιακόπτη το λύνεις εύκολα. Παλιά χρησιμοποιήουσα ένα μηχανικό, τώρα έχω μια πρίζα με wifi την οποία προγραμματίζω μέσα από το κινητό ποιες ώρες/μέρες θα ανάψει, πόσο κατανάλωση έχει κλπ, οπότε όταν έχεις το κέφι να φτιάξεις καφεδάκι, είναι έτοιμη.
Προφανώς όταν η μηχανή ζεσταθεί μπορείς να κάνεις όσα καφεδάκια θες κ δεν περιμένεις ξανά (για την ακρίβεια μόνο λίγα λεπτά για να ξαναπιάσει την απαιτούμενη θερμοκρασία).

Μηχανή χωρίς μύλο δεν υπάρχει.Αφού ασχολείσαι με υπολογιστές είναι σαν να πάρεις οτι καλύτερο υπάρχει σήμερα σε pc και να μην έχεις οθόνη, τι να τον κάνεις;... Δεν θα βγάλεις αποτέλεσμα, θα πετάς τα λεφτά σου σε έτοιμους αλεσμένους καφέδες κ θα ταλαιπωρηθείς. Ένας φθηνός χειροκίνητος τύπου porlex θα είναι πάντα χρήσιμος ακόμα κ αν αναβαθμιστείς με κάτι καλύτερο στο μέλλον, σαν δεύτερος, σαν portable...Αν σε κουράζει κ μόνο η ιδέα της μανιβέλας κοίτα για graef, ascaso, eureka ή ακόμα καλύτερα μεγαλύτερους μεταχειρισμένους.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Ιαν 16, 2018 11:08 am

Εγραφα απαντηση αλλα με προλαβε και με καλυψε με το παραπανω ο Αποστολης. Συμφωνω και επαυξανω

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από lio14 » Τρί Ιαν 16, 2018 12:49 pm

Νομίζω ότι έχουμε ξαναπει και στο παρελθόν, ότι καλό θα είναι οι απαντήσεις όπως η ανωτέρω, να βρίσκονται κάπου συγκεκριμένα σε ένα κλειδωμένο νήμα. Οπότε όταν γίνονται χιλιοαπαντημενες ερωτήσεις να τους παραπεμπουμε στο αντίστοιχο συγκεκριμένο νήμα.
Είναι κρίμα να γεμίζει και το φόρουμ με ποσταρισματα τα οποία, σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό, είναι επαναλαμβανομενα.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Ιαν 16, 2018 1:14 pm

Εχουν γινει αρκετες προσπαθειες αλλα δεν εχει βρεθει καποιο ικανοποιητικο ποστ να κριθει sticky worthy.Ειχα κανει κι εγω ενα κατεβατο αλλα δεν...

Απάντηση