Καψουλες η αλεσμενο?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
geo4st
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 14, 2018 3:36 am
Όνομα: Γιωργος

Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από geo4st » Κυρ Ιαν 14, 2018 4:35 am

Καλησπερα, εχω το εξης ερωτημα/απορια, οι μηχανες με καψουλες κανουν καλυτερο καφε απο μια μηχανη των 100 ευρω? Μιλαω για espresso και τις παραλλαγες του(freddo/cappuccino). Τωρα χρησημοποιω μια πολυκαφετιερα της Delonghi, την BCO260CD, ειμαι ευχαριστημενος με τον καφε που πινω, δεν εχω τρελες απιτησεις αλλα λογω χωρου στη κουζινα πρεπει να την αλλαξω με μια μικρη που κανει μονο εσπρεσσο (ισως και εναν πολυ φθηνο μυλο για να παιρνω κοκους αντι ετοιμο) και μια "κανατα" με φιλτρο (δεν εχω ιδεα πως λεγεται) για τον γαλλικο. Οποτε το διλημμα μου ειναι καψουλες η "κανονικη" μηχανη? Οπως διαβασα εδω ολοι (?) συμφωνειτε οτι με φθηνη καφετιερα δεν κανεις εσπρεσσο, ισως ισχυει αλλα δε με πειραζει, εγω θελω απλως να πινω το καφεδακι μου. (εχω ορεξη να γινω καλυτερος, οποτε αν εχετε κατα νου καποιο νημα που να τα εξηγει ολα απο την αρχη (ποσοτητα, χρονος κτλ θα το εκτιμουσα να το παραθεσει). Ευχαριστω εκ των προτερων.

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από lio14 » Κυρ Ιαν 14, 2018 10:33 am

Ότι και να σου προτείνουμε, την απάντηση την έδωσες μόνος σου. Δε θα πίνεις εσπρέσο. Ακόμη και τα νήματα που εξηγούν τα πράγματα από την αρχή όπως λες, δε θα ισχύει στην περίπτωση σου γιατί αναφέρονται σε χρήστες που έχουν κάποια μηχανή και εννοείται μύλο που να σηκώνουν αυτές τις δοκιμές. Κατ εμέ πάρε την Illy Francis 7.1 με το ακροφυσιο, εφόσον θέλεις και cappuccino, και θα είσαι μια χαρά. Απλά θα σου έρχεται περίπου 1 ευρώ το καφεδάκι, μιας και οι κάψουλες είναι ακριβές. Αλλά για καψουλομηχανη, θεωρώ ότι η Illy κάνει τον καλύτερο καφέ.

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από pavlosola » Κυρ Ιαν 14, 2018 11:55 am

Θα συμφωνήσω και γω για την illy iperespresso.
Έχει και καλύτερες τιμές στις κάψουλες στο Internet.
Έχω την Y3 για να κάνει η σύζυγος όταν λείπω cappuccino. Πρόσφατα παράγγειλα κάψουλες monoarabica από "Mr.espresso" (άψογοι και με δωράκι) με κόστος 56 λεπτά. Και ειδικά ο cappuccino, που σπάει με το γάλα, με μια κάψουλα είναι εξαιρετικός ακόμα και για μένα. Για να πω την αλήθεια όμως cappuccino μετά τον κανονικό, προτιμώ με bialetti 2 cup, φρεσκοαλεσμένο specialty και αφρογαλο από French Press.

geo4st
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 14, 2018 3:36 am
Όνομα: Γιωργος

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από geo4st » Κυρ Ιαν 14, 2018 2:05 pm

Απλα με τις καψουλες ο διπλος σου βγαινει σα να παραγγηλεις απ'εξω (λιγο πιο φθηνα). Με προχειρους υπολογισμους ειδα οτι σε ενα μηνα πινοντας 2 καφεδες τη μερα (που δεν ισχυει) στο τελος του μηνα θα βγει 9 ευρω πιο ακριβα σε σχεση με μια που παιρνει αλεσμενο, δηλαδη ενα κουτι καφε των 250γρ. Και οπως ανεφερα αυτο στην περιπτωση που πινεις 2 την μερα. Ποια θα ηταν η αμεσως πιο φθηνη λυση για "καλη" καφετιερα?

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από pavlosola » Κυρ Ιαν 14, 2018 2:45 pm

geo4st έγραψε:Ποια θα ηταν η αμεσως πιο φθηνη λυση για "καλη" καφετιερα?
Εγώ προτείνω...
pavlosola έγραψε:...cappuccino μετά τον κανονικό, προτιμώ με bialetti 2 cup, φρεσκοαλεσμένο specialty και αφρογαλο από French Press.
....και για frendo επίσης!

sfakvag
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2017 5:48 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Vbm domobar levetta
2η Μηχανή:: v60
Μύλος:: La san marko 91
2ος Μύλος:: sozen
Οι καφέδες μου:: cup10, kudu, ipanema

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από sfakvag » Κυρ Ιαν 14, 2018 2:55 pm

geo4st έγραψε:Με προχειρους υπολογισμους ειδα οτι σε ενα μηνα πινοντας 2 καφεδες τη μερα (που δεν ισχυει) στο τελος του μηνα θα βγει 9 ευρω πιο ακριβα σε σχεση με μια που παιρνει αλεσμενο
Φίλε μου εάν δεις στο site της nespresso οι τιμές των καψουλών είναι από 0,41 έως 0,48 γιούρα (η κάθε μία). Η κάθε μια είναι περίπου 6-7 g πράγμα που σημαίνει από 70 έως 80+ γιούρα το κιλό. Στα γνωστά μαγαζιά με specialitys καφέδες θα βρεις τους πιο ακριβούς σε τιμές περίπου 55 Ε το κιλό. Εάν βάλεις παράγοντες όπως το πρόσφατο ψήσιμο του καφέ, ή το φρεσκοαλεσμένο καφέ η διαφορά της τιμής είναι τεράστια κατά τη γνώμη μου.

geo4st
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 14, 2018 3:36 am
Όνομα: Γιωργος

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από geo4st » Κυρ Ιαν 14, 2018 7:03 pm

Οποτε βγαινει ακομα πιο ακριβα.
Ποια καφετιερα προτεινεται? Την πιο φθηνη επιλογη, εκτος το μπρικι. Επισης πως καταλαβαινετε αν μια καφετιερα ειναι καλη? Νομιζα μονο απο bar και watt αλλα ακομα και αυτες κατω των 100 εχουν 1000+watt και 15bar.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από Gaggia BC » Κυρ Ιαν 14, 2018 7:42 pm

Και φτανουμε στο σημειο που θα σου πουμε πως κατω απο τη lelit των 350€ δεν αξιζει κατι. Και πως θες απαραιτητα καλο μυλο

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από pavlosola » Κυρ Ιαν 14, 2018 8:04 pm

Να συμπληρώσω Γεράσιμε ότι από κει και κάτω όλα φτιάχνουν απομιμήσεις espresso. Καλές και κακές.
Σου είπαμε τις καλύτερες απομιμήσεις Iperespresso,μπρίκι,nespresso αλλά εσύ επιμένεις να πας στις χειρότερες.
Μάλλον δεν θα πάρεις απάντηση. Ξέρεις γιατί; Όχι επειδή όπως νομίζουν και έχει γραφεί πολλές φορές από κάποιους ότι οι παλιοί σνομπάρουν τις φθηνές μηχανές, επ' ουδενί δεν υπάρχει τέτοια διάθεση, αλλά επειδή όποια και να πάρεις το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις. Δεν υπάρχει περίπτωση να συγκρίνεις δύο πλαστικές μηχανές με thermoblock των 100 € και να βγάζει η μία καλό και η άλλη κακό καφέ. Εκτός αυτού μην διαβάζεις κριτικές και παρασύρεσαι. Πέρνει ο άλλος πρώτη μηχανή με 40€ τσουπ κριτική: 5 αστέρια. Διαρρηγνύει τα ιμάτια του ότι "κάνει καταπληκτικό καφέ". Εν πάσει περιπτώση για να μη μακρηγορούμε άλλο και σε κουράζουμε, αφού επιμένεις να κρατάς portafilter, κατ' εμέ βάλε ένα χρηματικό όριο και πάρε όποια σου κάθεται καλύτερα εμφανισιακά.

geo4st
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 14, 2018 3:36 am
Όνομα: Γιωργος

Re: Καψουλες η αλεσμενο?

Δημοσίευση από geo4st » Κυρ Ιαν 14, 2018 8:19 pm

Ναι αλλα εσεις οι "παλιοι" δεν μας λετε τι κανει μια καφετιερα καλη. Δηλαδη οτι κανει 350+ ειναι καλο? Δεν εχει να κανει με την επιμονη μου πανω σε κατι, προσπαθω να καταλαβω καποια πραγματα, επισης τι κανει εναν καφε "απομιμηση" εσπρεσσο και οχι εσπρεσσο? Ενας καφες που για μενα ειναι για πεταμα για καποιον αλλο μπορει να ειναι οτι καλυτερο εχει πιει. Για να μη παρεξηγηθω δεν το κανουμε ολοι για χομπι, οι περισσοτεροι θελουμε να πιουμε απλα τον καφε μας, αλλος εχει ως χομπι τα pc (κι εγω μεσα σε αυτους), επειδη για μενα ενα συστημα κατω των 1000-1200 ευρω "δεν κανει" δε σημαινει πως δε κανει για εναν μεσο χρηστη. Με τις καψουλες εχεις 5 επιλογες, με χυμα καφε απειρες ως προς τη γευση.

Απάντηση