Αγορά μηχανής και μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Mixalismi7
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Δεκ 27, 2017 11:12 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit PL41EM
Τοποθεσία: Φλώρινα

Αγορά μηχανής και μύλου

Δημοσίευση από Mixalismi7 » Πέμ Ιαν 04, 2018 2:08 pm

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Είμαι στην αναζήτηση για μηχανή και μύλο. Μετά από διάβασμα και ψάξιμο( σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες που έχετε γράψει) και λόγω μπάτζετ έχω καταλήξει σε Lelit Pl41em και σε Graef 702.Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για τον συνδυασμό (γνωρίζω ότι υπάρχουν προφανώς καλύτερες επιλογές αλλά έχω ήδη ανέβει σε μπάτζετ) καθώς και μερικές πληροφορίες για τα παρελκόμενα που πρέπει να πάρω. Επίσης έχω δει ότι συστήνεται η ρύθμιση της μηχανής στα 9bar.Είναι αναγκαίο αυτό; Θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα έτσι; Την μηχανή θα την χρησιμοποιώ στο σπίτι για 5-10 καφέδες την ημέρα (1-2 καπουτσίνο εξ αυτών).

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορά μηχανής και μύλου

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Ιαν 04, 2018 6:44 pm

Χρόνια πολλά και καλωσόρισες στο forum.

Αφού κατανοείς ότι υπάρχουν καλύτερες επιλογές ο συνδυασμός που επέλεξες αποτελεί μια χαρά entry-level εξοπλισμό που σίγουρα μπορεί να σου δώσει πολύ καλά καφεδάκια.

Αναγκαίο δεν είναι αλλά θα ήταν καλύτερα να είναι η πίεση ρυθμισμένη στα 9bar. Όλα έχουν να κάνουν με την σταθερότητα του τελικού αποτελέσματος και την επαναληψιμότητα του. Αυτό είναι το μεγαλύτερο πέναλτι ενός εισαγωγικού εξοπλισμού.

Πάντως 10 καφέδες την ημέρα δεν είναι και λίγοι οπότε γρήγορα θα έκανες την απόσβεση της διαφοράς στην τιμή εάν πήγαινες για κάποιο μοντέλο με έλεγχο θερμοκρασίας με PID.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Αγορά μηχανής και μύλου

Δημοσίευση από cosini » Πέμ Ιαν 04, 2018 7:58 pm

Χρόνια πολλά Μιχάλη ,
Θα συμφωνήσω με τον Χρήστο και μιας και το μπατζετ σου είναι περίπου στα 500 ευρώ με περίπου 100 ακόμη ισως έβρισκες σε μεταχειρισμένα μια μηχανή με PID και έναν καλύτερο μύλο που σίγουρα θα βρεις σε κάποιες από εδώ μέσα αγγελίες.
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Mixalismi7
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Δεκ 27, 2017 11:12 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit PL41EM
Τοποθεσία: Φλώρινα

Re: Αγορά μηχανής και μύλου

Δημοσίευση από Mixalismi7 » Πέμ Ιαν 04, 2018 10:16 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά.
Προτιμώ καινούργια κομμάτια, και λόγω απόστασης(δύσκολα βρίσκεις στην περιοχή μου για να την δω από κοντά) και διότι δεν έχω τις γνώσεις κυρίως για να αξιολογήσω αν είναι αξιόπιστη η μηχανή.
Το μπάτζετ μου είναι στα 500 όντως (ανέβηκα 200 από το αρχικό με το διάβασμα :) ). Για entry level από αυτά που κατάλαβα είναι αξιοπρεπής επιλογή, σίγουρα θα ήθελα pid και 58mm αλλά ξεφεύγει αρκετά το κόστος. Θα βοηθούσε εννοείται το PID ειδικά για αρχάριο αλλά ευκαιρία για περισσότερους πειραματισμούς.
Οπότε ζητάω την ρύθμιση στα 9bar. Από παρελκόμενα tamper, τυφλό, cafiza και descal είναι κομπλέ; Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση, εννοείται ότι είναι ευπρόσδεκτη.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μηχανής και μύλου

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Ιαν 05, 2018 5:32 am

Βάλε κ μια ζυγαρία με ακρίβεια 0,1γρ κ τότε θα είσαι κομπλέ!...για αρχή! :mrgreen:
Το σετάκι είναι μια χαρά, οπλίσου με υπομονή γιατί χωρίς pid θα δυσκολευτείς λίγο στην αρχή και ρίξε όσο περισσότερο διάβασμα μπορείς. Διάλεξε ένα εύκολο ποιοτικό καφέ (κάποιο φρέσκο blendακι) κ μείνε εκεί μέχρι να τον μάθεις καλά. Με δεδομένο οτι η θερμοκρασία θα είναι μιά ασταθής παράμετρος κ για να μπορέσεις να φτάσεις σε κάποια ασφαλή συμπεράσματα προσπάθησε όλα τα υπόλοιπα όπως η άλεση, η δοσολογία, η κατανομή με wdt κ το πάτημα να είναι έχουν επαναληψιμότητα.
Επίσης, θα βοηθήσει στην αρχή να κρατάς σημειώσεις!
Με το καλό οι αγορές κ καλά :coffee:

Mixalismi7
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Δεκ 27, 2017 11:12 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit PL41EM
Τοποθεσία: Φλώρινα

Re: Αγορά μηχανής και μύλου

Δημοσίευση από Mixalismi7 » Παρ Ιαν 05, 2018 11:05 pm

Έβαλα και την ζυγαριά γιατί είχα γραμμαρίου. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές και την βοήθεια. Έκανα την παραγγελία σήμερα οπότε αναμένω την παραλαβή!! :a013:

DerMeister
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιαν 08, 2018 12:00 pm

Re: Αγορά μηχανής και μύλου

Δημοσίευση από DerMeister » Δευ Ιαν 08, 2018 1:23 pm

Καλησπέρα,

Επειδή είμαι και εγώ καινούριος στο forum και θέλω μια καινούρια μηχανή στο εύρος τιμών της Lelit Pl41em (καθώς με τις κοινές του εμπορίου δεν έχω δει προκοπή), ίσως και λίγο παραπάνω.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι αυτόματη η συγκεκριμένη, και αν προτείνει κάποιος κάποια άλλη;

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Αγορά μηχανής και μύλου

Δημοσίευση από lio14 » Δευ Ιαν 08, 2018 1:45 pm

Εάν αυτόματη εννοείς ότι έχει και μύλο και θα πατάς ένα κουμπί ώστε να βγαίνει ο καφές, τότε όχι δεν είναι.
Είναι μια μηχανή οικιακή με πολύ καλές προδιαγραφές όμως ώστε με τον ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ μύλο που θα πρέπει να αγοράσεις, να πίνεις έναν αξιοπρεπέστατο εσπρέσο. Το εάν προτείνουμε κάποια άλλη, θα μπορούσες να ακούσεις πολλές ακόμη επιλογές αλλά θα πρέπει να δώσεις περισσότερα χρήματα. Νομίζω πως με αυτά τα χρήματα που διαθέτεις, είναι μια αξιόπιστη και δοκιμασμένη λύση.

Άβαταρ μέλους
sphinxgr
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2016 12:35 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Ascaso imini i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato
Τοποθεσία: Athens

Re: Αγορά μηχανής και μύλου

Δημοσίευση από sphinxgr » Δευ Ιαν 08, 2018 2:00 pm

Τι σημαίνει αυτόματη? Αν εννοείς να πατάς κουμπί και να τα κάνει όλα μόνη της, όχι δεν τα κάνει.

Θες σίγουρα μύλο, αλέθεις τον καφέ και αφου έχει ζεστάνει την καφετιέρα λίγη ώρα, φτιάχνεις καφέ όπως σε όλες τις καφετιέρες .

DerMeister
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιαν 08, 2018 12:00 pm

Re: Αγορά μηχανής και μύλου

Δημοσίευση από DerMeister » Δευ Ιαν 08, 2018 2:15 pm

sphinxgr έγραψε:Τι σημαίνει αυτόματη? Αν εννοείς να πατάς κουμπί και να τα κάνει όλα μόνη της, όχι δεν τα κάνει.

Θες σίγουρα μύλο, αλέθεις τον καφέ και αφου έχει ζεστάνει την καφετιέρα λίγη ώρα, φτιάχνεις καφέ όπως σε όλες τις καφετιέρες .
lio14 έγραψε:Εάν αυτόματη εννοείς ότι έχει και μύλο και θα πατάς ένα κουμπί ώστε να βγαίνει ο καφές, τότε όχι δεν είναι.
Είναι μια μηχανή οικιακή με πολύ καλές προδιαγραφές όμως ώστε με τον ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ μύλο που θα πρέπει να αγοράσεις, να πίνεις έναν αξιοπρεπέστατο εσπρέσο. Το εάν προτείνουμε κάποια άλλη, θα μπορούσες να ακούσεις πολλές ακόμη επιλογές αλλά θα πρέπει να δώσεις περισσότερα χρήματα. Νομίζω πως με αυτά τα χρήματα που διαθέτεις, είναι μια αξιόπιστη και δοκιμασμένη λύση.
Εννοώ να σταματάει μόνη της όταν βγει η ποσότητα καφέ που έχει ρυθμιστεί. Μύλο έχω τον Krups Santa Fe GVX242, οπότε θα πάρω αργότερα κάποιον άλλον. Έχω επίσης ξεχωρίσει την Gaggia Naviglio HD8749/01, η οποία έχει ενσωματωμένο μύλο και την Gaggia Classic.

Απάντηση