Μελλοντική αγορά εσπρεσσιέρας

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Supremo
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 21, 2017 2:34 pm

Re: Μελλοντική αγορά εσπρεσσιέρας

Δημοσίευση από Supremo » Τρί Δεκ 26, 2017 5:26 pm

Οκ βρηκα την απάντηση σε παλιο νήμα!!!

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Μελλοντική αγορά εσπρεσσιέρας

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Δεκ 26, 2017 7:13 pm

Εχεις λάβει υπ'οψιν τη διαφορα single boiler και heat exchange?? Το διλλημα δεν αφορά τις 2 lelit καθοτι ειναι και οι 2 single boiler. Σε ενδιαφερει να εχεις ατμο και εκχυλιση ταυτοχρονα??

Supremo
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 21, 2017 2:34 pm

Re: Μελλοντική αγορά εσπρεσσιέρας

Δημοσίευση από Supremo » Τρί Δεκ 26, 2017 9:51 pm

Gaggia BC έγραψε:Εχεις λάβει υπ'οψιν τη διαφορα single boiler και heat exchange?? Το διλλημα δεν αφορά τις 2 lelit καθοτι ειναι και οι 2 single boiler. Σε ενδιαφερει να εχεις ατμο και εκχυλιση ταυτοχρονα??
για να ειμαι ειλικρινής όχι δεν το ειχα λάβει υπόψιν.με ενδιαφερει με τα λεφτά που θα διαθέσω να έχω ότι ποιοτικότερο μπορώ.πριν να γραφτώ στο φόρουμ και να διαβάσω τις απόψεις ,ήμουν κοντά στο να πάρω την gaggia brera.δλδ να γλιτώσω τις πολλές παραμέτρους και να έχω γρήγορα εναν εσπρέσσο.απλά διαβάζοντας γνώμες συνφορουμιτων ,αντιλήφθηκα οτι μια υπεραυτόματη μηχανη δε θα με καλυπτει οσον αφορα το γευστικο αποτελεσμα.οσον αφορά τον τομέα παρασκευής εσπρέσσο είμαι ακόμη σε πρώιμο στάδιο,εχω πειραματιστεί ελάχιστα σε μηχανές φίλων οι οποίες όμως ηταν στο σύνολο τους της σειράς.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Μελλοντική αγορά εσπρεσσιέρας

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Δεκ 26, 2017 11:40 pm

Αυτο το διλλημα δεν εχει να κανει τοσο με ποιοτητα οσο με τις αναγκες σου. Αν θες να κανεις συνεχεια cappuccino,κοιτα και τη nuova simonelli oscar. Εξισου ποιοτικη αλλα με διαφορετικη αρχη λειτουργιας. Θυσιαζεις ομως την ακριβεια στην αλλαγη θερμοκρασιας που σου δινει το pid της lelit.
Συγγνωμη αν σε μπερδευω,απλα σκεφτηκα οτι καλο θα ηταν να ξερεις οτι υπαρχει και αυτη η κατηγορια μηχανων πριν αγορασεις. Αν δε σκοπευεις να κανεις ροφηματα με γαλα συνεχεια δε σου χρειαζεται ομως η hx.

Supremo
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 21, 2017 2:34 pm

Re: Μελλοντική αγορά εσπρεσσιέρας

Δημοσίευση από Supremo » Τρί Δεκ 26, 2017 11:54 pm

Gaggia BC έγραψε:Αυτο το διλλημα δεν εχει να κανει τοσο με ποιοτητα οσο με τις αναγκες σου. Αν θες να κανεις συνεχεια cappuccino,κοιτα και τη nuova simonelli oscar. Εξισου ποιοτικη αλλα με διαφορετικη αρχη λειτουργιας. Θυσιαζεις ομως την ακριβεια στην αλλαγη θερμοκρασιας που σου δινει το pid της lelit.
Συγγνωμη αν σε μπερδευω,απλα σκεφτηκα οτι καλο θα ηταν να ξερεις οτι υπαρχει και αυτη η κατηγορια μηχανων πριν αγορασεις. Αν δε σκοπευεις να κανεις ροφηματα με γαλα συνεχεια δε σου χρειαζεται ομως η hx.

Δε με μπερδευεις ,σε ευχαριστω για το ενδιαφέρον, δε σκοπεύω να κάνω ροφήματα με γάλα,δε με ενδιαφερουν.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Μελλοντική αγορά εσπρεσσιέρας

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Δεκ 27, 2017 1:11 pm

Βλέπω οτι η μάρκα του μύλου έχει διάφορα τερατάκια χιλιάδων ευρώ, με τα οποία δεν ξεκινάει κάποιος αρχάριος. Το λέω γιατί αν έχεις γενικότερη εμπειρία το pid μπορεί και να μη σου είναι απαραίτητο.

Supremo
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 21, 2017 2:34 pm

Re: Μελλοντική αγορά εσπρεσσιέρας

Δημοσίευση από Supremo » Τετ Δεκ 27, 2017 2:09 pm

Luckees έγραψε:Βλέπω οτι η μάρκα του μύλου έχει διάφορα τερατάκια χιλιάδων ευρώ, με τα οποία δεν ξεκινάει κάποιος αρχάριος. Το λέω γιατί αν έχεις γενικότερη εμπειρία το pid μπορεί και να μη σου είναι απαραίτητο.
Ισχύει η διαπίστωση σου,ο μύλος ειναι αγορά αρκετών χρόνων πίσω,για επαγγελματική χρήση,η μηχανή είναι για να πίνω αρχικά καφέ της προκοπής και παραλληλα να δοκιμαζω χαρμανια διαφορετικα και παραμετρους.Γενικά έχω γνώσεις καφέ ,ειδικά στην παρασκευή ροφημάτων εσπρέσσο είμαι ακόμη σε επίπεδο αρχάριου.

Απάντηση