Αναβάθμιση από Gaggia classic (παλιά)

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Ntinlanden
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί Απρ 30, 2013 8:14 pm
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Baby
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Τοποθεσία: Γαλάτσι

Re: Αναβάθμιση από Gaggia classic (παλιά)

Δημοσίευση από Ntinlanden » Πέμ Απρ 12, 2018 9:43 am

Χαιρετω ξανα τη παρεα, μην ανοιγω καινουριο θεμα μιας και τοσα σχετικα υπαρχουν βρηκα αυτο που ειναι "κοντα μου"

Πριν απο 5 χρονια εδω ειχα διαβασει/ενημερωθει/ρωτησει και κατεληξα σε gaggia baby και ascaso i mini i2.

Προχωραω σε καποιες μετατροπες στην baby (pid, ρυθμιζομενη opv και ενα μανομετρο για το εφε της υποθεσης) ή εαν μπορει να πουληθει ακομα σε χαμηλη τιμη η baby κ παω για καποια αλλη;

Επισης απο οτι ειδα gaggia τελος και η προταση οπως το 2013 ηταν gaggia (για entry level) τωρα ειναι οι lelit.

Αξιζουν οι μετατροπες στην baby (που θα γινουν σε καταστημα δε νομιζω να θελω να ασχοληθω.. )θα φανει καποια διαφορα στο αποτελεσμα σε σχεση με τα € που θα δωσω ή κοιταω για μια ανανεωση;

Οσο για τον μυλο δε θα ασχοληθω ακομα θα παραμεινει ο ιδιος..

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Αναβάθμιση από Gaggia classic (παλιά)

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Απρ 12, 2018 10:42 am

Επειδη εχω κανει καποιες απο τις μετατροπες που λες(PID, ορειχαλκινο διανομεα,IMS σιτα κ.α.) θα σου πω οτι ναι θα δεις διαφορα αλλα δε θα γινει αλλη μηχανη. Η μεγαλυτερη διαφορα φαινεται με το PID, οπου δε θα εχεις 10 βαθμους διακυμανση, αλλα το boiler παραμενει 120ml που σημαινει οτι δε θα γινει και Slayer. Κοστιζει μονο 20€ αλλα πρεπει να πιανει λιγο το χερι σου και να εχεις και τα σωστα εργαλεια.
Απο την αλλη, αν αναβαθμισεις τη μηχανη θα ειναι κριμα να μεινεις με τον ascaso. Οποτε θα χρειαστεις πιο πολλα χρηματα απ'οσα υπολογιζεις και θα εχεις βαλει μπελαδες με εναν commercial μυλο(καθως δεν υπαρχουν πολλες επιλογες σε single dose μυλους).
Δε σε βοηθαω, το ξερω...

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αναβάθμιση από Gaggia classic (παλιά)

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Απρ 12, 2018 11:35 am

Αφού δεν θέλεις να ασχοληθείς δεν σε συμφέρει πούλα την και πάρε μια Lelit.

Άβαταρ μέλους
Ntinlanden
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί Απρ 30, 2013 8:14 pm
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Baby
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Τοποθεσία: Γαλάτσι

Re: Αναβάθμιση από Gaggia classic (παλιά)

Δημοσίευση από Ntinlanden » Πέμ Απρ 12, 2018 12:09 pm

α) Ok ας πουμε οτι θελω να ασχοληθω (πιανουν τα χερια μου, αλλα δ εχω πολλα εργαλεια δεν εχω πχ κατι να κοψω το πλαστικο σασι, κ δε ξερω τι αλλο θα χρειαστω) πιστευω τοσα χρονια εχει γινει διατριβη στο θεμα pid σε baby, δωστε μου λιγο τα φωτα σας να το δω κ αυτο το σεναριο

Δεν περιμενω να γινει αλλη μηχανη το γνωριζω, ξερω πως εχω ενα αλουμινενιο 120αρι boiler αλλα τοσα χρονια μια χαρα εχουμε συμβιωσει μαζι, απλα λεω για το κατι καλυτερο κ αν θα αξιζει το update σε σχεση με τα χρημματα που πρεπει να δωσω.

Τι αλλο θα μπορουσα να κανω; χοντρα χοντρα pid και ρυθμιση της πιεσης νομιζω ειναι τα 2 βασικα.

β) για ποια lelit μιλαμε για να θεωρησουμε "αναβαθμιση" απο την baby? Νομιζω εκεινη με το 58" pf και pid ετσι;

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Αναβάθμιση από Gaggia classic (παλιά)

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Απρ 12, 2018 12:39 pm

Καλα,δε θες πολλα εργαλεια,ουτε ακριβα ειναι. Κανα 10αρικο ολα μαζι, απλα πρεπει να πας σε εξειδικευμενο μαγαζι. Εγω τα βρηκα ολα στο Φανο στο κεντρο.
Για να αξιζει η αγορα αλλης μηχανης,θα πρεπει να πας στη lelit με το 58αρι pf και το pid. εχει διπλασιο boiler ορειχαλκινο και πολυ καλυτερο pid απο αυτο που εχουμε ολοι σχεδον ολοι στις gaggia μας. Γυρω στα 650€ εχει

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αναβάθμιση από Gaggia classic (παλιά)

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Απρ 12, 2018 3:31 pm

Τα 250cc που έχουν τα άλλα boiler δεν είναι καθαρά σαν της Gaggia γιατί υπάρχει και η αντίσταση μέσα...
Για εγκατάσταση pid σε Gaggia έχουν γραφτεί σελίδες επί σελίδων εδώ μέσα θέλεις να τις ξαναγράψουμε εδώ για εσένα.

Pseiras90
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 5:57 pm

Re: Αναβάθμιση από Gaggia classic (παλιά)

Δημοσίευση από Pseiras90 » Τετ Απρ 18, 2018 6:07 pm

Καλησπέρα, εχω μια ερωτηση σχετικά με τη gaggia baby dose που εχω. Εχει διαρροή νερού απο το δοχείο, απο την βαλβίδα που το νερο μεταφέρεται απο το δοχείο στο εσωτερικό της μηχανης με αποτέλεσμα να χύνονται νερα στον πάγκο που εχω την καφετιέρα. Γνωρίζει καποιος που μπορει να οφείλεται αυτη η διαρροή κ ποιο μπορει να ειναι το κόστος επισκευής;

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αναβάθμιση από Gaggia classic (παλιά)

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Απρ 18, 2018 7:05 pm

Αγοράζεις και αλλάζεις μόνος σου το λάστιχο

http://www.antonisloumidis.gr/eshop/esh ... 9&subid=79

Ή παίρνεις τηλέφωνο την eurogat και τους ρωτάς πόσο χρεώνουν την εργασία αυτή

http://www.eurogat.eu/default.asp?sid=1612&LangId=71

Απάντηση