Την γνώμη σας για αγορά

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Την γνώμη σας για αγορά

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Δεκ 19, 2017 10:29 pm

:offtopic: Μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει από πότε ξεκινήσαμε να τα λέμε ''καπουτσίνΙα''; :offtopic:

st9
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2015 6:48 pm
Όνομα: Στέλιος

Re: Την γνώμη σας για αγορά

Δημοσίευση από st9 » Τετ Δεκ 20, 2017 6:47 pm

Luckees έγραψε::offtopic: Μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει από πότε ξεκινήσαμε να τα λέμε ''καπουτσίνΙα''; :offtopic:
Χαχαχα χιούμορ. .... το είπε ένας φίλος στην απάντησή του και το το άφησα έτσι στον πληθυντικό. Στο θέμα μας τώρα κάθομαι και διαβάζω αρκετά θέματα σχετικά με αυτές τις δύο μηχανές ώστε να αποφασίσουν βλέπω και μερικά βιντεάκια. Απλά στην Όσκαρ διαβάζονται είναι δυσκολότερος ο καθαρισμός της.

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Την γνώμη σας για αγορά

Δημοσίευση από john21 » Τετ Δεκ 20, 2017 8:57 pm

Είναι λίγο μπελαλίδικο το καθάρισμα σε σχέση με μια SB αλλά τίποτα το ιδιαίτερο μην σε αγχώνει αυτό.
Εγώ που έχω την Oscar έκανα την πρώτη αφαλατωση στους 6 μήνες αλλά δεν έβγαλε σχεδόν τίποτα(κάνει δουλειά η brita) και έτσι πήγα την αφαλάτωση στους 9με10 μήνες

st9
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2015 6:48 pm
Όνομα: Στέλιος

Re: Την γνώμη σας για αγορά

Δημοσίευση από st9 » Τετ Δεκ 20, 2017 9:26 pm

john21 έγραψε:Είναι λίγο μπελαλίδικο το καθάρισμα σε σχέση με μια SB αλλά τίποτα το ιδιαίτερο μην σε αγχώνει αυτό.
Εγώ που έχω την Oscar έκανα την πρώτη αφαλατωση στους 6 μήνες αλλά δεν έβγαλε σχεδόν τίποτα(κάνει δουλειά η brita) και έτσι πήγα την αφαλάτωση στους 9με10 μήνες
ΘΑ ρωτήσω απλά γιατί δεν γνωρίζω την ορολογία ακόμα. Η Όσκαρ είναι αυτόματη Δηλαδή όταν πατήσω το κουμπί Θα κανει εκχύλιση για κάποια δευτερόλεπτα και αν θέλω εγώ λίγη περισσότερη ποσότητα θα πρέπει να έχω πατημένο το κουμπί? Γιατί Από ότι έχω καταλάβει στην lelit όσο έχεις αναμμένο τον διακόπτη τρέχει νερό. Από την άλλη όμως είναι η ευκολία ότι δεν χρειάζεται να είσαι από πάνω όσο φτιάχνεις το αφρόγαλο κανείς και τον εσπρέσο ταυτόχρονα χωρίς να κοιτάς Μήπως σου ξεχειλίσει.

mooniac
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 14, 2017 2:51 pm
Όνομα: Αριστείδης
Μηχανή:: LaMarzocco LineaMini
2η Μηχανή:: Rancilio Miss Silvia
Μύλος:: Mazzer SuperJolly el
2ος Μύλος:: ECM Casa
Οι καφέδες μου:: Διάφοροι

Re: Την γνώμη σας για αγορά

Δημοσίευση από mooniac » Τετ Δεκ 20, 2017 9:53 pm

Luckees έγραψε::offtopic: Μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει από πότε ξεκινήσαμε να τα λέμε ''καπουτσίνΙα''; :offtopic:
Δεν θα το πιστέψεις αλλά το διορθώνει το ορθογραφικό από μόνο του και το άφησα ....

mooniac
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 14, 2017 2:51 pm
Όνομα: Αριστείδης
Μηχανή:: LaMarzocco LineaMini
2η Μηχανή:: Rancilio Miss Silvia
Μύλος:: Mazzer SuperJolly el
2ος Μύλος:: ECM Casa
Οι καφέδες μου:: Διάφοροι

Re: Την γνώμη σας για αγορά

Δημοσίευση από mooniac » Τετ Δεκ 20, 2017 10:13 pm

st9 έγραψε:....
Τι μου κάνατε τώρα. Θα με κάνετε να μπω πάλι στο ψάξιμο....
Φίλε ούτε εσυ θα με πιστέψεις αλλά εγώ διάβαζα και έψαχνα τρία χρόνια μέχρι να καταλήξω. Και κάθε σαιζόν ανέβαινε άθελα μου και το Budget διότι μαθαίνοντας περισσότερα αυξάνονταν και οι απαιτήσεις. Βέβαια δεν κρύβω ότι όλο αυτό το χρονικό διάστημα έπινα το δικό μου χειροποίητο καφέ. Αλλιως δεν αντέχει κανείς και προχωρεί σε μια «γρήγορη» αγορά και ίσως το μετανιώνει.

Εάν νομίζεις ότι θα παραμείνεις στα δυο καπουτσίνια τη φορά (δε λέω την ημέρα αλλα τη φορά, γιατί εκεί είναι το πρόβλημα) βολεύεσαι και με μονό μπόιλερ .... αλλά ποιος μένει στα δυο; Αυτό είναι το ερώτημα!

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Την γνώμη σας για αγορά

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Δεκ 20, 2017 10:22 pm

Και εγώ SB μηχανή έχω, και είμαστε 4 άτομα στο σπίτι, και η κατανάλωση έχει ξεφύγει... (τα έχω πει σε άλλο νήμα).
Το μόνο πρόβλημα, είναι σε 'συγκεντρώσεις' στο σπίτι. Και πίνει πολύ cappuccino η οικογένεια να διευκρινίσω. Έχουμε όλοι τις ώρες μας (η μηχανή πάντα σε λειτουργία μέσω χρονοδιακόπτη) και δεν έχουμε θέμα. Ακόμα και σε μέρες που θέλουμε και οι 4 την ίδια ώρα καφέ, τα ''βολεύω'' μια χαρά. Παρασκευάζω τους 2, φουσκώνω, εκτονώνω μέσω θέσης νερού του διακόπτη, προετοιμάζω τις επόμενες 2 δόσεις (πάντα τα φλιτζάνια μου είναι προθερμασμένα εφόσον πάντα υπάρχει ο βραστήρας εν δράσει), τρέχω νερό από το group και σε 5 λεπτά max από την 1η διαδικασία, προχωράω σε επανάληψη για τα επόμενα 2 καφεδάκια.

Συνήθεια είναι. Στην αρχή με δυσκόλεψε κάπως γιατί περίμενα 'άπραγη' κανένα τέταρτο - εικοσάλεπτο. Μετά κατάλαβα ότι μπορώ μόνη μου να επισπεύσω τη διαδικασία.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Την γνώμη σας για αγορά

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Δεκ 20, 2017 10:33 pm

Φίλε st9 καταρχάς βάλε ένα όνομα να ξέρουμε με ποιον μιλάμε. ;)
Κάνε μετά ένα search στο φόρουμ για να συλλέξεις πληροφορίες για τα (χονδρικά) 3 είδη των μηχανών. Τις μηχανές μονού μποίλερ (single boiler), τις μηχανές με εναλλάκτη - heat exchanger (hx) και τις μηχανές διπλού μπόιλερ (double boiler). Οτι απορίες έχεις εδώ είμαστε αλλά είναι βασικό να διαβάσεις 5 πράγματα μόνος σου, ειδικά αν έχεις σκοπό να ξοδέψεις χρήματα.
Οι lelit που αναφέρεις είναι όλες sb οπότε ταυτόχρονα εκχύλιση εσπρέσο κ αφρόγαλα δεν κάνουν. Οι άλλες 2 κατηγορίες το κάνουν. Αν πίνεις πολλά καπουτσΊνια :lick: πας σε hx, αν οχι πιστευω οτι μια lelit με pid κ παρέα ένα καλό μύλο θα είσαι ταμάμ!

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Την γνώμη σας για αγορά

Δημοσίευση από john21 » Πέμ Δεκ 21, 2017 7:25 am

Εγώ φίλε μου έχω την παλιά Oscar η με τη νέα δεν ξέρω τι παίζει μπορείς να διαβάσεις εδώ στο forum υπάρχουν κάποιοι που έχουν τη νέα η μπορείς να δεις μερικά βίντεο στο you tube.

st9
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2015 6:48 pm
Όνομα: Στέλιος

Re: Την γνώμη σας για αγορά

Δημοσίευση από st9 » Πέμ Δεκ 21, 2017 4:51 pm

Ευχαριστώ παιδιά όλους σας. Διαβάζω αυτές τις μέρες παλαιότερα όμοια θέματα Με αυτά που ψάχνω και πάνω-κάτω έχω καταλήξει. Σίγουρα άμα βελτιωθεί η ποιότητα του καφέ Δεν θα μείνω ούτε στους δύο ούτε στους τέσσερις την ημέρα. Μάλλον πάω για lelit.

Απάντηση