Την γνώμη σας για αγορά

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
st9
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2015 6:48 pm
Όνομα: Στέλιος

Την γνώμη σας για αγορά

Δημοσίευση από st9 » Κυρ Δεκ 17, 2017 9:12 pm

Γεια χαρά σε όλους από ένα νέο μέλος του φόρουμ.αρχίζω να ενημερώνομαι για την καθημερινή αγαπημένη συνήθεια μας. Θα ήθελα τη γνώμη σας για αγορά μηχανής έως 700€. Από ότι έχω καταλάβει θα πρέπει να έχει pid και portafilter 58mm τα βασικά. Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα τρία παρακάτω που έχω βρει εκτός αν έχετε να προτείνετε κάποια άλλη εταιρία η μοντέλο.

http://www.barista.gr/el/lelit-pl41-plust-pid-2

http://www.barista.gr/el/lelit-pl81t-pid-mhxanh-kafe-2

http://www.barista.gr/el/lelit-pl042e-5

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Την γνώμη σας για αγορά

Δημοσίευση από nodasgr » Κυρ Δεκ 17, 2017 9:24 pm

Εκανα κι εγω παρομοια ερωτηση σε αλλο thread η αληθεια ειναι . 58mm και PID μονο η PLUST εχει απο αυτες τις 3 να ξερεις . Εγω οταν καταφερω να μαζεψω το budget θα προχωρησω για αγορα της PLUST. Η PL42 εχει και μυλο αν δεν εχεις μυλο και θες κατι 2σε1 δες και την PL042 TEMD (57mm) με PID

st9
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2015 6:48 pm
Όνομα: Στέλιος

Re: Την γνώμη σας για αγορά

Δημοσίευση από st9 » Κυρ Δεκ 17, 2017 9:31 pm

Η πιο φθηνή έχει 58mm και pid
Και η πιο ακριβή έχει 57mm όχι pid αλλά μυλο. Οπότε ποιο από τα δύο επιλέγω. Νομίζω το 58mm με το pid

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Την γνώμη σας για αγορά

Δημοσίευση από Luckees » Κυρ Δεκ 17, 2017 9:36 pm

Χιλιοσυζητήμενο θέμα...αν θες να κάνεις δουλειά κ να είσαι ευέλικτος για το μέλλον παίρνεις ξεχωριστά μηχανή κ μύλο. Αν δεν τίθεται θέμα budget κοιτάς μόνο 58αρι κ pid.

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Την γνώμη σας για αγορά

Δημοσίευση από pavlosola » Κυρ Δεκ 17, 2017 10:57 pm

Απο τις τρεις η πρώτη (PL41 PLUST PID), με απαραίτητη προϋπόθεση βέβαια αγορά μύλου αν δεν έχεις ήδη.

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Την γνώμη σας για αγορά

Δημοσίευση από john21 » Κυρ Δεκ 17, 2017 11:04 pm

pavlosola έγραψε:Απο τις τρεις η πρώτη (PL41 PLUST PID), με απαραίτητη προϋπόθεση βέβαια αγορά μύλου αν δεν έχεις ήδη.
+1

mooniac
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 14, 2017 2:51 pm
Όνομα: Αριστείδης
Μηχανή:: LaMarzocco LineaMini
2η Μηχανή:: Rancilio Miss Silvia
Μύλος:: Mazzer SuperJolly el
2ος Μύλος:: ECM Casa
Οι καφέδες μου:: Διάφοροι

Re: Την γνώμη σας για αγορά

Δημοσίευση από mooniac » Δευ Δεκ 18, 2017 1:19 am

Το βασικό που δεν μας είπες είναι για το τι θα καταναλώνετε καθημερινά (μέσο όρο) .... μόνο εσπρέσο, μήπως που και που καπουτσίνια, μήπως και τα δυό και πόσους τη φορά;

Διότι αν υπολογίζεις ότι θα πίνονται καί αρκετά καπουτσίνια θα σε συμβούλευα να μην βιαστείς αλλά ρίξε και κανα βλέφαρο στις heat Exchange μηχανές.

nonickch
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τετ Μαρ 22, 2017 2:52 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: NS Oscar 2
Μύλος:: Fiorenzato F4E nano
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Την γνώμη σας για αγορά

Δημοσίευση από nonickch » Δευ Δεκ 18, 2017 3:02 pm

Heat exchange, "Nuova Simonelli Oscar 2". Στην ευρώπη είμαστε τυχεροί που την βρίσκουμε τόσο φτηνά.
https://www.elektros.it/gr/en/oscar_II_ ... black.html

st9
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2015 6:48 pm
Όνομα: Στέλιος

Re: Την γνώμη σας για αγορά

Δημοσίευση από st9 » Τρί Δεκ 19, 2017 8:01 pm

Nuova Simonelli Oscar 2
Τι μου κάνατε τώρα. Θα με κάνετε να μπω πάλι στο ψάξιμο. Δεν την γνώριζα αυτή την μηχανή, θεωρείτε ότι είναι καλή η καλύτερη από την lelit?
2καφέδες με 3 την ημέρα έναν πρωί espesso στα γρήγορα και μετά απόγευμα με περισσότερο χρόνο για καπουτσινια.

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Την γνώμη σας για αγορά

Δημοσίευση από pavlosola » Τρί Δεκ 19, 2017 9:20 pm

Και οι δύο είναι πολύ καλές μηχανές με μικρές υποχωρήσεις! Η Lelit ζεσταίνεται πιο γρήγορα, είναι λίγο πιο εύκολη στον espresso λόγω pid και πιο εύκολου ελέγχου της θερμοκρασίας εκχύλισης αλλά πιο... τζαναμπέτισα στον cappuccino, γιατί λόγω μονού boiler πρέπει να περιμένεις περίπου ενάμιση λεπτό από την θερμοκρασία εκχύλισης μέχρι τη θερμοκρασία ατμού. Η Oscar πιο εύκολη στον cappuccino λόγω HX κάτι που σου προσφέρει απεριόριστο και παράλληλο με την εκχύλιση ατμό αλλά λίγο πιο ζόρική μέχρι να τη μάθεις και να ξεκινάς την εκχύλιση στην κατάλληλη θερμοκρασία (τεχνική cooling flash), αλλά όμως θα έχεις και πιο σταθερή θερμοκρασία κατά την εκχύλιση.

Απάντηση