espresso για αρχάρια!!!!

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
mooniac
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 14, 2017 2:51 pm
Όνομα: Αριστείδης
Μηχανή:: LaMarzocco LineaMini
2η Μηχανή:: Rancilio Miss Silvia
Μύλος:: Mazzer SuperJolly el
2ος Μύλος:: ECM Casa
Οι καφέδες μου:: Διάφοροι

Re: espresso για αρχάρια!!!!

Δημοσίευση από mooniac » Παρ Δεκ 08, 2017 9:39 pm

Η αλήθεια είναι ότι στο αρχικό posting τα είπα κάπως χύμα και την άλλη μέρα όταν ξαναμπήκα δεν γινόταν επεξεργασία.

Στο post της Jazz θεωρώ για σπίτι 8-10 καφέδες ημερησίως υπερβολή, χωρίς να σημαίνει ότι δεν συμβαίνει.

Ο υπολογισμός μου αφορούσε τρεις με τέσσερις καφέδες ημερησίως, ακόμη κι έξι να είναι. Στο γενικό σύνολο βγαίνει ακριβότερα και δεν μετρώ εργατοώρες. Οι ποιο πολλοί δεν υπολογίζουν το μερίδιο καφέ (κόκκοι ή άλεσμα) που πάει στα σκουπίδια προ σακκουλάκι.

Ειπώθηκε κάτι και για απόσβηση. Αυτά για τους επαγγελματίες που παίρνουν τα ΦΠΑ πίσω κλπ. Άντε, στο σπίτι μια brikka θα την κάτι κάποιος γρήγορα «απόσβηση», μια μεταχειρισμένη gaggia των 300€ θέλει περισσότερο χρόνο. Πότε θα κάνει απόσβηση με 5 καφεδάκια μια π.χ R58 με των 1000€ μύλο;

Θα πει κάποιος, γίνετε και οικονομικότερα. Και βέβαια, μια brikka και μια γαλλική πρέσα και έτοιμα τα καπουτσίνια. Ή όπως έφτιαχνα το αφρόγαλο εγώ στο γκαζάκι ή στο μάτι της κουζίνας ... το μαγικό κουμπί λέγετε «cx25s». Ποιο φθηνά και από τα προτεινόμενα tabs.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: espresso για αρχάρια!!!!

Δημοσίευση από cosini » Σάβ Δεκ 09, 2017 11:53 am

gsisr έγραψε:για να κάνεις σωστό ρόφημα με εσπρέσσο μέσα, στο σπίτι, σημαίνει ότι είσαι χομπίστας και γουστάρεις να φτιάχνεις καφέ. Αν δεν έχεις χρόνο απλά δεν φτιάχνεις όχι μόνο καφέ, αλλά και φαΐ, οικιακές δουλειές, δεν πας γυμναστήριο, δε βγαίνεις για ποτό, δε πας βόλτες, δε :ban: και 1002 ακόμα.


Xωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση δεν συμφωνώ με αυτό το σκεπτικό σου.


Όπως αρκετοί άλλοι που δεν είναι χομπίστες ποστάρουν ζητώντας μια βοήθεια, η μια γνώμη , έτσι και η Geoyannis πόσταρε εδώ ζητώντας μια συμβουλή εάν μπορεί να πίνει αξιοπρεπές εσπρέσο χωρίς να διαθέτει ούτε τα ανάλογα χρήματα ούτε και τον χρόνο που διαθέτει ένας χομπιστας .
Σε αυτήν λοιπόν αναφέρονται οι αναλύσεις μου επί του κόστους και όχι στους χομπίστες, τώρα εάν κάποιος έχει την γνώμη ότι όσοι δεν είναι χομπίστες δεν επιτρέπεται να ποστάρουν εδώ τότε αυτή είναι η δική του άποψη και ας μην σπαταλήσει το χρόνο του για απαντήσεις.

Για το θέμα κόστους θα δημιουργήσω μάλλον νέο νήμα προς συζήτηση. :a014:
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

mooniac
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 14, 2017 2:51 pm
Όνομα: Αριστείδης
Μηχανή:: LaMarzocco LineaMini
2η Μηχανή:: Rancilio Miss Silvia
Μύλος:: Mazzer SuperJolly el
2ος Μύλος:: ECM Casa
Οι καφέδες μου:: Διάφοροι

Re: espresso για αρχάρια!!!!

Δημοσίευση από mooniac » Σάβ Δεκ 09, 2017 4:03 pm

cosini έγραψε: ..., Όπως αρκετοί άλλοι που δεν είναι χομπίστες ποστάρουν ζητώντας μια βοήθεια, η μια γνώμη , έτσι και η Geoyannis πόσταρε εδώ ζητώντας μια συμβουλή εάν μπορεί να πίνει αξιοπρεπές εσπρέσο χωρίς να διαθέτει ούτε τα ανάλογα χρήματα ούτε και τον χρόνο που διαθέτει ένας χομπιστας .
...
Εδώ βλέπω την αντίφαση δηλ. να μπορεί να έχει κάποιος αξιοπρεπές εσπρέσο χωρίς να διαθέτει ούτε τα ανάλογα χρήματο αλλά ούτε και τον ανάλογο χρόνο -δεν θα πω σαν ένας χομπίστας- διότι ένα αξιοπρεπές ρόφημα -εκτώς χρήματα- απαιτεί κάθε αυτού και τον ανάλογο χρόνο.

Εμ γίνετε αυτό; Δηλ. αν δεν πούμε τα πράγματα με το όνομα τους τι πρέπει να κάνουμε τότε... να χαϊδεύουμε αυτιά;.... λέγοντας τι ωραία που γίνονται όλα έτσι απλά στο τσαφ ... και τζάμπα!!!

Αυτός ο (φθηνος και απλος) τρόπος παρασκευής αξιοπρεπές εσπρέσο θα ενδιέφερε θεωρώ πολλούς -μαζόχοι δεν είμαστε- ... αλλά πρώτα από όλα θα έπρεπε να διευκρινιστεί πως προσδιορίζεται εδώ ένα αξιοπρεπές ρόφημα. Δηλ. σε μια σκάλα από το «0» (τελείως χάλια) μέχρι το «10» (άριστα) που θα τοποθετούσες το αξιοπρεπές, στο «4» με «5»; Και για να υπάρχει και η σύγκριση θα έπρεπε να προσδιοριστεί και ο καφές των καφετεριών έξω... εκείνοι -μέσο όρο λέμε, υπάρχουν καλοί υπάρχουν και χειρότεροι- τι βαθμό παίρνουν;

Προσωπικά βαθμολογώ τους έτοιμους καφέδες από έξω στο «4-« με «5»... (γιατί; άλλο θέμα όχι του παρόντος, γίνετε το κείμενο τεράστιο) και το αξιοπρεπέστερο ρόφημα από αυτό του έξω που θα πρέπει να φτιάχνετε στο σπίτι, αυτόματα κοστίζει και περισσότερο διότι αναβαθμίζονται όλοι οι παράμετροι προς το ανώτερο, αλλιώς δεν βγαίνει.

Και να, που καταλήγω πάλι στη φιλοσοφία του πρώτου μου posting που -φταίω κι εγώ- παρερμηνεύτηκε. Από τη στιγμή που κάποιος θέλει να πινει καφέ (ανάλογης ποιότητας) του έτοιμου, χωρίς να διαθέτει ούτε το χρήμα αλλά ούτε τον χρόνο, τότε τι να παιδεύεται στο σπίτι, μιας και δεν θα είναι και χομπίστας; (για μένα το μη έχοντας χρόνο είναι βασικότερο, διότι έχοντας χρήμα αλλά όχι χρόνο πάλι δεν κάνεις καφέ εκτός αν πληρώνεις προσωπικό μπαρίστα).

Βέβαια υπάρχουν και τα νούμερα «2» - «3» στη σκάλα βαθμολογίας που όπως και να ´χει είναι αξιοπρεπέστεροι του «0» δηλ προς τη κατεύθυνση του «10». Αρκείται όμως κανείς εδώ; Διότι αν αρκείται μάλλον θα παρασκευάζονται καί οικονομικά καί γρήγορα καί απλά.

Η φιλοσοφία του φόρουμ εδώ είναι κάτι τέτοιο να προτείνουμε;... ή να τα λέμε τα πράγματα με το ονομά τους και ο καθένας διαλέγει και πέρνει ό,τι μπορεί..., το βασικό ... εν γνώση του όμως.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: espresso για αρχάρια!!!!

Δημοσίευση από cosini » Σάβ Δεκ 09, 2017 5:51 pm

mooniac έγραψε: Αυτός ο (φθηνος και απλος) τρόπος παρασκευής αξιοπρεπές εσπρέσο θα ενδιέφερε θεωρώ πολλούς -μαζόχοι δεν είμαστε- ... αλλά πρώτα από όλα θα έπρεπε να διευκρινιστεί πως προσδιορίζεται εδώ ένα αξιοπρεπές ρόφημα.
Το αξιοπρεπές δεν μπορείς να το προσδιορίσεις έτσι απλά καθώς παίζει ρόλο ο ουρανίσκος του καθενός και τον καφέ που πίνει εκείνη τη στιγμή , και την προσωπική του κάθε φόρα αξιολόγηση , με κατώτατο μέτρο σύγκρισης τον καφέ απ'έξω.
mooniac έγραψε: Από τη στιγμή που κάποιος θέλει να πινει καφέ (ανάλογης ποιότητας) του έτοιμου, χωρίς να διαθέτει ούτε το χρήμα αλλά ούτε τον χρόνο, τότε τι να παιδεύεται στο σπίτι, μιας και δεν θα είναι και χομπίστας; (για μένα το μη έχοντας χρόνο είναι βασικότερο, διότι έχοντας χρήμα αλλά όχι χρόνο πάλι δεν κάνεις καφέ εκτός αν πληρώνεις προσωπικό μπαρίστα).
Συμφωνω για να παρασκευασει καποιος τουλαχιστον αναλογης ποιοτητας καφε στο σπιτι χρειαζεται και χρημα και χρονο.

mooniac έγραψε:Η φιλοσοφία του φόρουμ εδώ είναι κάτι τέτοιο να προτείνουμε;... ή να τα λέμε τα πράγματα με το ονομά τους και ο καθένας διαλέγει και πέρνει ό,τι μπορεί..., το βασικό ... εν γνώση του όμως.
Αυτά είναι μαζί και δεν διαχωρίζονται , προτείνουμε λέγοντας τα πράγματα με το όνομα τους ,άλλοι το δέχονται κι άλλοι όχι.
Όπως σε κάθε έναν που θέλει να φύγει από τις κάψουλες και τα μπρίκια λες ότι χρειάζεται ένα τάδε ελάχιστο πόσο (που δεν είναι μικρό )έτσι και για τους χομπιστες λες ότι η παρασκευή αξιόλογου εσπρέσο στο σπίτι κοστίζει αρκετά.
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: espresso για αρχάρια!!!!

Δημοσίευση από ioannisz » Σάβ Δεκ 09, 2017 6:12 pm

Χαίρομαι που όλοι σας προσπαθείτε να βοηθήσετε τον ενδιαφερόμενο/η να σχηματίσει μια άποψη. Και ελπίζω αυτό να το καταλαβαίνει η "Geoyannis".
Κάπως έτσι βοηθήσατε και εμένα πριν από λίγο καιρό και τώρα πίνω καφεδάρες και το ευχαριστιέμαι.
Όμως για τον καθένα από εμάς υπάρχουν τόσοι διαφορετικοί παράγοντες που εισέρχονται στην εξίσωση, που είναι αδύνατον εμείς που εκφέρουμε άποψη, να τους γνωρίζουμε, πόσο μάλλον να βρούμε και την σωστή απάντηση.
Π.χ. η δική μου περίπτωση είναι ότι χαλάω περισσότερα λεφτά στον καφέ τώρα γιατί απλά πίνω περισσότερο καφέ !!! Δεν αδιαφορώ για τα λεφτά - το αντίθετο. Όμως αν κάποιος έχει βιώσει κάποιες σοβαρές καταστάσεις και έχει δει την ζωή με λίγο διαφορετικό μάτι, μακριά από τα στάνταρ της καθημερινότητας, δεν θα συγκρίνει ποτέ τις κάποιες στιγμές ευχαρίστησης που δίνουν κάποιο χρώμα στη ζωή του, με τα λεφτά. (Προσοχή τα μεγέθη και όρια, ποικίλουν ανάλογα το άτομο)
Τώρα αν υπήρχε ένα site που είχε ένα διακεκριμένο barista να αξιολογεί (σαν γεύση) όλες τις συσκευές espresso που κυκλοφορούν, με την βοήθεια κάποιων τεχνικών που θα μέτραγαν πόσο κοντά στα στάνταρ του espresso είναι αυτή η συσκευή, τότε τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. (Μήπως ήρθε η ώρα???)
Φαντάσου να ήθελες να αγοράσεις laptop - αυτοκίνητο - κοκ και να μην έβρισκες την πληροφορία που ήθελες...
Θα παραθέσω λοιπόν αυτό που βιώνω εγώ και ελπίζω να βοηθήσει.
Μπήκα σε ένα έξοδο (αρκετά μεγάλο) και απασχολούμαι καθημερινά κάποια ώρα, κάθε μέρα (αλλά έχω αυτήν την πολυτέλεια), με την παρασκευή του espresso μου. Αυτό μου δίνει χαρά, με γεμίζει, μερικές φορές με βοηθάει να μηδενίσω τον εαυτό μου από τις σκοτούρες και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Ίσα - ίσα που τώρα κλαίω κάποια μικροποσά που είχα δώσει στο παρελθόν για να φτάσω στο σημείο που είμαι τώρα. Άξιζε η αναμονή.

Απάντηση