espresso για αρχάρια!!!!

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: espresso για αρχάρια!!!!

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Δεκ 08, 2017 11:43 am

Διαφωνώ με κάποιους συμφορουμίτες από πάνω.

Αρχικά με τον @mooniac, του οποίου η ειρωνεία έκφρασης απέναντι στην χρήστρια/νέο μέλος (που ζητά συμβουλές ως Αρχάρια), με ενόχλησε ιδιαίτερα μπορώ να πω. Το χωρίο δε
"Καταλαβαίνεις με το παράδειγμα κοπελιά τι θέλεις; Ξέχασέ το!!! Ποιοτικά εσπρέσο και καπουτσίνια έτσι απλά δεν πίνει κανένας -τουλάχιστον δεν γνωρίζω εγώ-. Και να πω και το άλλο, πρωσοπικά θα το θεωρούσα έγκλημα να αφαιρείς χρόνο από τα παιδιά σου για τον καφέ σου...."
'χτυπάει' άσχημα για ευνόητους λόγους... Άσε φίλε μου τη "κοπελιά" να φτιάξει τα "καπουτσίνια" της, και να κάνει το "έγκλημα" να δοκιμάσει τον καφέ ακόμη και ως hobby! Ή επειδή είναι μάνα, απαγορεύεται να έχει ;;; Αρκετοί εδώ μέσα (αρσενικού γένους) έχουν μικρά παιδιά, αλλά δεν είδα κανέναν να ψέγεται επειδή επιλέγει να ασχοληθεί λίγο περισσότερο με το ρόφημα του καφέ. Και τα παιδιά του φροντίζει μια χαρά, και το καφεδάκι του απολαμβάνει. Άκου έγκλημα....

Επίσης, συμφωνώ με τον Αντώνη (gsisr) 100%. Εννοείται ότι είναι πιο οικονομική λύση σε βάθος χρόνου η παρασκευή καφέ στο σπίτι σε σχέση με το delivery! Η απόσβεση του εξοπλισμού σε ~2 χρόνια έχει γίνει. Και να τα υπολογίζουμε σωστά, έτσι;; Όχι όπως μας βολεύει! Γιατί βλέπω μια υπερβολή στους 'οικιακούς' υπολογισμούς, εν αντίθεσή με τους delivery/take away.
Και επειδή μια χαρά τα έχω υπολογίσει, να σας πω πως μια τετραμελής οικογένεια, που πίνει 8-10 καφεδάκια ημερησίως (espresso, cappuccino κλπ παραλλαγές), θα χρειαστεί (μέση τιμή)~15-20€ τη μέρα (!) για delivery καφέ (με βάση τα κόστη που αναφέρθηκαν από @cosini, και με δεδομένο ότι έχουμε κατανάλωση και cappuccino πχ με κόστος 2€ ή 2.30€). Ήτοι 500+ € το μήνα!!! Σας φαίνονται υπερβολικά;;;; ΕΙΝΑΙ !! Βάλτε τώρα παρασκευή καφέ στο σπίτι με έξοδα πρώτης ύλης και περιφερειακά (από νερό,ρεύμα κοκ) , και πάμε στα 5kg*30€/kg (μέση τιμή, διότι φυσικά double espresso δε προκύπτει πάντα από 20g αλεσμένου...) = 150€ για τον καφέ + και 150€ να σας βάλω (που υπερβολικά πολλά λέω!) για τα υπόλοιπα, φτάνουμε στα ~300€.

Καλά, για φθορές, δε θα αναφερθώ καν... Ποιες φθορές;; Με σωστή συντήρηση, φθορές δεν έχεις. Βασικά πράγματα θα χρειαστείς από καθαριστικά (τα οποία συνήθως είναι αγορά εφάπαξ ή κάθε 2-3 χρόνια, μιας και μιλάμε για μεγάλες ποσότητες συσκευασίας), και τα ανταλλακτικά σου (από απλό μηνιαίο φίλτρο νερού πχ maxtra, μέχρι φλάντζες, λάστιχα και τα συναφή) τα οποία είναι πολύ μικρού κόστους. Το όλο κόστος/χρήμα είναι η αγορά του αρχικού εξοπλισμού με τα όλα του! Από εκεί και έπειτα, αν δε τρώγεσαι για αναβαθμίσεις, τα έξοδα περιορίζονται κατά πολύ.

Παιδιά, μη τρελαθούμε και μην υπερβάλλουμε!! Με καμία δύναμη δε βγαίνει το delivery πιο οικονομικό... Για να μην επεκταθώ περαιτέρω λογιστικά στην κοστολόγηση, και πω πως είναι άτοπο να βάζουμε στην ίδια ζυγαριά τον καφέ που θα φτιάξεις σπίτι (με αγορά κόκκου επιλογής σου), με τον κόκκο που θα πιεις απ' έξω, που ναι μεν αναφέρεται ότι είναι διαφορετικού κόστους, αλλά κατά έναν περίεργο τρόπο "εξισώνεται" στους υπολογισμούς! Όπως και η εργατοώρα, η οποία δεν κατάλαβα πως αντιστοιχήθηκε σε αξία...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: espresso για αρχάρια!!!!

Δημοσίευση από Christos » Παρ Δεκ 08, 2017 12:05 pm

Jazz έγραψε:Διαφωνώ με κάποιους συμφορουμίτες από πάνω.

Αρχικά με τον @mooniac, του οποίου η ειρωνεία έκφρασης απέναντι στην χρήστρια/νέο μέλος (που ζητά συμβουλές ως Αρχάρια), με ενόχλησε ιδιαίτερα μπορώ να πω. Το χωρίο δε
"Καταλαβαίνεις με το παράδειγμα κοπελιά τι θέλεις; Ξέχασέ το!!! Ποιοτικά εσπρέσο και καπουτσίνια έτσι απλά δεν πίνει κανένας -τουλάχιστον δεν γνωρίζω εγώ-. Και να πω και το άλλο, πρωσοπικά θα το θεωρούσα έγκλημα να αφαιρείς χρόνο από τα παιδιά σου για τον καφέ σου...."
'χτυπάει' άσχημα για ευνόητους λόγους... Άσε φίλε μου τη "κοπελιά" να φτιάξει τα "καπουτσίνια" της, και να κάνει το "έγκλημα" να δοκιμάσει τον καφέ ακόμη και ως hobby! Ή επειδή είναι μάνα, απαγορεύεται να έχει ;;; Αρκετοί εδώ μέσα (αρσενικού γένους) έχουν μικρά παιδιά, αλλά δεν είδα κανέναν να ψέγεται επειδή επιλέγει να ασχοληθεί λίγο περισσότερο με το ρόφημα του καφέ. Και τα παιδιά του φροντίζει μια χαρά, και το καφεδάκι του απολαμβάνει. Άκου έγκλημα....

...
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου Σταυριάνα, οπότε θα εκτιμούσα εάν ο Αριστείδης καταλάβαινε τον λάθος τρόπο που εκφράστηκε και συναινούσε στην διαγραφή του συγκεκριμένου σχολίου.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: espresso για αρχάρια!!!!

Δημοσίευση από cosini » Παρ Δεκ 08, 2017 1:18 pm

Christos έγραψε:Η κοστολόγηση πρέπει να γίνει βάση κόστους καφέ, εξοπλισμού, συντήρησης και βλαβών (που δεν είναι και πολύ συχνές).
Χρήστο η σκέψη είναι ως εξής :
Εάν θέλουμε να δούμε ποιος καφές είναι οικονομικός πρέπει να δούμε όλες τις παραμέτρους αντικειμενικά , και ναι ο προσωπικός μας χρόνος κανονικά έχει κόστος.
Εάν βάψω πχ εγώ το σπίτι αντί ενός ελαιοχρωματιστή κερδίζω από τα εργατικά του , χάνω όμως από τον χρόνο μου που για εμένα είναι πολύτιμος , οπότε κοστολογώ εάν όντως συμφέρει οικονομικά να το βάψω εγώ η να το βάψει ένας αμειβόμενος .
Τώρα εάν φτιάχνω εγώ τον καφέ τα δυο 30λεπτα ημερησίως για την παρασκευή του μου κοστίζουν 2 ραντεβού με πελάτες με πολλαπλάσιο κόστος από τα 5 ευρώ που ανέφερα.
Σε κάποιον άλλον ίσως να μην κοστίζει τίποτα όμως ακόμη και έτσι χρησιμοποιείται χρόνος από την οικιακή παραγωγή που εκτελείται σε ένα νοικοκυριό στερώντας χρόνο από άλλες οικιακές εργασίες.
Αυτό είναι το σωστό εάν θέλουμε να μιλάμε για κόστος , καθώς για όλους μας ο χρόνος είναι λιγότερο η περισσότερο πολύτιμος τώρα εάν πάμε στην κατηγορία χόμπι τότε ο καθένας αφιερώνει άπλετα και δωρεάν το χρόνο του .
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

koravos71
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 11, 2017 1:57 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mazzer super jolly
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10 κτλ.
Τοποθεσία: Athens

Re: espresso για αρχάρια!!!!

Δημοσίευση από koravos71 » Παρ Δεκ 08, 2017 1:56 pm

Δηλαδή συμφέρει καλύτερα να φάμε φαγητό από έξω από το να φτιάξουμε μουσακά γτ θα υπολογίσουμε τις εργατοώρες? Νομίζω εδώ υπάρχει τάση υπερβολής. Δηλαδή την ώρα που παρασκευάζεται καφέ υπολογίζεται ως κόστος την υποθετική περίπτωση που αυτή την ώρα δουλεύατε? Αυτό το κάνετε και όταν πάτε βόλτα για περπάτημα ή με φιλους για μπάσκετ?γτ τότε και αυτό το χόμπυ έχει αρκετά υψηλό κόστος. Τι να πει ο Πατέρας μου που περπατά 1-2 ώρες τη μέρα. Χάνει κανα 60αρι δλδ. Τα γράφω καλοπροαίρετα χωρίς δόση ειρωνείας μην παρεξηγηθεί παρακαλώ κανείς.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 338
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: espresso για αρχάρια!!!!

Δημοσίευση από todoornot » Παρ Δεκ 08, 2017 1:58 pm

Δημήτρη, άρα εξαρτάται από το αν ξοδεύεις χρόνο που θα αφιέρωνες στη δουλειά, ή από τον ελεύθερό σου χρόνο.

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: espresso για αρχάρια!!!!

Δημοσίευση από gsisr » Παρ Δεκ 08, 2017 2:26 pm

αυτά που γράφονται σ αυτό το thread το λιγότερο δε στέκουν. Η μάλλον δεν αφορούν το greekespresso. Αν το να φτιάχνεις καφέ σπίτι σου τρώει χρόνο και κατ επέκταση χρήμα, το greekespresso δεν είναι το κατάλληλο φόρουμ για σένα. δες το efood

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: espresso για αρχάρια!!!!

Δημοσίευση από cosini » Παρ Δεκ 08, 2017 2:34 pm

Κάποιος θέλει να πιει έναν καλύτερο καφέ η να έχει πολλές επιλογές καφέ και ΔΕΝ είναι απαραίτητα χομπίστας του καφέ οπότε για να τον παρασκευάσει ο ίδιος αφιερώνει χρόνο από κάτι άλλο ,αυτός ο χρόνος έχει σημασία είτε λιγότερη είτε περισσότερη.
Υπάρχει λοιπόν για τον Μη χομπίστα κόστος προσωπικού χρόνου.

Εμείς όσοι είμαστε χομπίστες αφιερώνουμε χρόνο γιατί μας αρέσει και το θέλουμε, κάνουμε δοκιμές , αλλάζουμε καφέδες , αγοράζουμε ακριβούς εξοπλισμούς , μοντάρουμε ξεμοντάρουμε μηχανές και μύλους , και δεν σκεφτόμαστε το κόστος προσωπικού χρόνου που είναι ομως υπαρκτό όταν θέλεις να κάνεις ολοκληρωμένη και ορθή κοστολόγηση μιας διαδικασίας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cosini την Παρ Δεκ 08, 2017 2:46 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: espresso για αρχάρια!!!!

Δημοσίευση από cosini » Παρ Δεκ 08, 2017 2:43 pm

gsisr έγραψε:αυτά που γράφονται σ αυτό το thread το λιγότερο δε στέκουν. Η μάλλον δεν αφορούν το greekespresso. Αν το να φτιάχνεις καφέ σπίτι σου τρώει χρόνο και κατ επέκταση χρήμα, το greekespresso δεν είναι το κατάλληλο φόρουμ για σένα. δες το efood
Ακριβώς αυτό , εάν δεν είσαι χομπίστας ο καφές στο σπίτι χρειάζεται και χρόνο και χρήμα.
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: espresso για αρχάρια!!!!

Δημοσίευση από gsisr » Παρ Δεκ 08, 2017 2:57 pm

για να κάνεις σωστό ρόφημα με εσπρέσσο μέσα, στο σπίτι, σημαίνει ότι είσαι χομπίστας και γουστάρεις να φτιάχνεις καφέ. Αν δεν έχεις χρόνο απλά δεν φτιάχνεις όχι μόνο καφέ, αλλά και φαΐ, οικιακές δουλειές, δεν πας γυμναστήριο, δε βγαίνεις για ποτό, δε πας βόλτες, δε :ban: και 1002 ακόμα. Ξέφυγε η κουβέντα. Εγώ χρόνο δεν έχω τις καθημερινές αλλά από παρασκευή απόγευμα μέχρι Κυριακή πίνω χαλαρά ένα σακουλάκι με τη γυναίκα. Τις καθημερινές τη βγάζω με γαλλικό από τα Lidl που βάζω σε ένα μονόλιτρο θερμός, τον οποίο έχω βάλει από βραδύς στη καφετιέρα έτσι ώστε τα αξημέρωτα που σηκώνομαι να πατήσω ένα κουμπί και μέχρι να ετοιμαστώ να έχω γεμίσει το σέηκερ.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: espresso για αρχάρια!!!!

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Δεκ 08, 2017 4:26 pm

Προσυπογράφω ότι είπε η Σταυριάνα και ο Αντώνης! Εργατοώρες όπως αναφέρθηκε δεν υπολογίζονται ούτε ως χόμπυ, ούτε ως μη χόμπυ(!?).
Με παλιότερους υπολογισμούς ο freddo εσπρέσο μου έβγαινε 1,00~1,15€ και πολλά λέω. Με υπολογισμένη ζάχαρη (που βάζω μόνο στη σύζυγο), πλαστικά ποτηράκια μιας χρήσης-πλέον χρησιμοποιώ χειμώνα καλοκαίρι ένα θερμός, καλαμάκια (που ούτως η άλλως θα έπαιρνα για το σπίτι) και χωρίς να υπολογίζω ρεύμα. Μου φαίνεται δύσκολο το κόστος ρεύματος να εκτοξεύσει την τιμή μονάδας (40min τη μέρα αναμμένη), αλλά θα έχω πλήρη άποψη μιας και η μηχανή μπήκε πάνω σε μια wifi πρίζα, η οποία μετράει την κατανάλωσή της. Ο καφές που έπαιρνα απ' έξω ήταν γνωστής αλυσίδας και τότε είχε 1,80€- τώρα 1,90€!. Συνεπώς μιλάμε για τεράστια διαφορά (4 διπλοί καφέδες τη μέρα είναι 4 χ 0,65€= 2,6€ ) ένα κέρδος που μου έχει αποσβέσει τον εξοπλισμό μέσα σε 1,5 χρόνο και μετά το σημείο μηδέν έχω καθαρό κέρδος.
Για να μην μιλήσουμε για πιο σημαντικές παραμέτρους που είναι: ο ποιοτικότερος καφές, η δυνατότητα πειραματισμών με διαφορετικές ποικιλίες/εκχυλίσεις άρα γεύσεις και το ότι ασχολείσαι με κάτι που σε γεμίζει ψυχικά (εμένα η διαδικασία και μόνο, μου ξεκινάει τη μέρα ευχάριστα)!

Απάντηση