Αγορά φυσικά

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
magkar
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 23, 2017 5:49 pm

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από magkar » Πέμ Νοέμ 30, 2017 4:53 pm

magkar έγραψε:Ευχαριστώ πολυυ!
Λοιπόν αυτά που ειπες από ποιο μαγαζί τα παίρνω; να πάω να τα πάρω επι τόπου δηλαδή (όπως καταλαβαίνεις θέλω να φτιάξω καφεε εδώ και τώρα).
Εννοείς να ξεβιδωσω το καπάκι το μαύρο ;
Και τέλος να βάλω στο cafiza όλα αυτά που βγάζει στην ουσία και αυτος στο βίντεο σωστά;
Βρήκα ένα μαγαζί στο μισάωρο από εδώ όπου πουλάει Cafiza αλλά επειδή έχω coffee island στα 50 μέτρα σκέφτομαι να πάω να ζητήσω λίγο από εκεί ώστε να κάνω για τώρα τη δουλειά μου.Μαζι με αυτό λέω να πάρω και αλεσμένο καφέ ώστε να κάνω την πρώτη μου απόπειρα όποτε οποίος μπορεί ας μου απαντήσει άμεσα στο τι ακριβώς να ζητήσω.
Θα πάω και Σκλαβενίτη να πάρω αφαλατικο. Τώρα μενει να μου πει κάποιος από που θα πάρω το μαύρο λαστιχάκι;; :c034:

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Νοέμ 30, 2017 9:30 pm

Σχεδον ολα τα ανταλλακτικα μπορεις να τα βρεις στον αντωνη λουμιδη στην κηφισια,στη eurogat στην αργυρουπολη ή σε καποια ηλ. καταστηματα. Απο την κατασταση του portafilter φαινεται οτι καθαριζοταν. Καλο αυτο

magkar
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 23, 2017 5:49 pm

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από magkar » Πέμ Νοέμ 30, 2017 10:19 pm

Λίγο πιο νωρίς να μου έδινες την απάντηση θα με βοηθούσε αρκετά :|
Δεν έχω το "τυφλό καλαθακι" και παιδεύομαι εδώ και 1 ώρα με τις πατέντες με αλουμινόχαρτο για να κάνω backflash αλλά τζίφος. Ακόμα δε μου βγάζει καθαρό νερό η μηχανή. Τι να κάνω ;;
Λέτε να ευθύνεται το νερό της βρύσης που βάζω; όχι έτσι;

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από harryv » Παρ Δεκ 01, 2017 8:40 am

magkar έγραψε:Λίγο πιο νωρίς να μου έδινες την απάντηση θα με βοηθούσε αρκετά :|
Δεν έχω το "τυφλό καλαθακι" και παιδεύομαι εδώ και 1 ώρα με τις πατέντες με αλουμινόχαρτο για να κάνω backflash αλλά τζίφος. Ακόμα δε μου βγάζει καθαρό νερό η μηχανή. Τι να κάνω ;;
Λέτε να ευθύνεται το νερό της βρύσης που βάζω; όχι έτσι;
Καλημέρα και καλωσόρισες.

Κάνεις τα ακόλουθα :
(1) Ζεσταίνεις νερό. Δε το βράζεις. Σε περίπου 1 λίτρο διαλύεις 1 κουταλιά του γλυκού Cafiza και εκεί μέσα εμβαπτίζεις τη σίτα και μαζί με το μεταλλικό μέρος του portafilter (όχι ολόκληρο το pf) και ότι άλλο μεταλλικό θες να καθαρίσει από τα λάδια του καφέ. Άστα τουλάχιστον 8 ώρες.

(2) Όσο η μηχανή είναι κρύα θα πρέπει να κάνεις αφαλάτωση. Σε ένα λίτρο νερού διαλύεις ένα φακελλάκι dezcal. Αφού αδειάσεις το δοχείο νερού της μηχανής σου βάζεις το μίγμα στο δοχείο. Είναι καλό το νερό που βάζεις είτε για καθαρισμό, είτε για να φτιάξεις καφέ στη μηχανή σου να είναι χαμηλής περιεκτικότητας σε άλατα. Αυτό μπορείς να το πετύχεις με κάποιο φιλτράρισμα (κανάτα ή φίλτρο). Ανοίγεις τη μηχανή, και πριν ζεσταθεί τραβάς τα 3/4 του διαλύματος τόσο από το ακροφύσιο ατμού όσο και το group. Σβήνεις τη μηχανή και την αφήνεις με ότι έχει ρουφήξει γύρω στη μισή ώρα. Πετάς το υπόλοιπο διάλυμμα και καθαρίζεις το δοχείο νερού που το γεμίζεις με καθαρό νερό. Μετά τη μισή ώρα ανοίγεις και πάλι τη μηχανή και περνάς 2 ολόκληρα δοχεία νερό εναλλάξ από group και ακροφύσιο. Η μηχανή σου έχει πλέον αφαλατωθεί.

(3) Βγάζεις το λάστιχο του group και με μια βούρτσα καθαρισμού για group αφού τη βουτήξεις στο διάλυμμα του (1) τρίβεις το group και το γύρω γύρω και μετά τα ξεπλένεις με τη βούρτσα αφού τη καθαρίσεις. Αντικαθιστάς το λάστιχο, βιδώνεις τη σίτα.

(4) Αγοράζεις τυφλό καλαθάκι, το βάζεις στο pf. Βάζεις 1/3 του κουταλιού Cafiza στο pf και το κουμπώνεις. Με ζεστή τη μηχανή, εναλλάξ ενεργοποιείς την αντλία για 6-7 sec και τη κλείνεις για 1 λεπτό. Το επαναλαμβάνεις για 4-5 φορές. Βγάζεις το pf, το ξεπλένεις, το ξανακουμπώνεις χωρίς σκόνη και ξανακάνεις τη διαδικασία 6-7" on, 1 λεπτό off. Χωρίς τυφλό καλαθάκι, τραβάς ένα ολόκληρο δοχείο νερό από το group (200 - 300 ml τη φορά και διάλειμμα 1-2 λεπτών).

Αυτή είναι μια διαδικασία που δε πρέπει να τη κάνεις μόνο τώρα, αλλά κάθε 2-3 μήνες. Σε καθημερινή βάση αρκεί το backflush με νερό και ο καθαρισμός της σίτας με τη βούρτσα του group και σε εβδομαδιαία backflush με Cafiza.

Για ότι δεν είναι σαφές, στη διάθεσή σου.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Δεκ 01, 2017 10:59 am

Καλημέρα και καλό μήνα!
Θα σου πρότεινα για αρχή να μην κάνεις πατέντες γιατί στην καλύτερη περίπτωση δεν θα πετύχεις κάτι και στην χειρότερη μπορεί να έχεις κανένα ατύχημα... το νερό είναι κοντά στους 100C. Θέλει ψυχραιμία και υπομονή!
Πριν αρχίσεις να τρέχεις σε βιαστικές αγορές, κατάγραψε ποια πράγματα είναι απαραίτητα να έχεις:
Καθαριστικό, αφαλατικό, λάστιχο του group (όταν το αφαιρέσεις θα δεις αν έχει εκτεταμένες φθορές ή είναι πολύ σκληρό), τυφλό καλάθι, ΦΥΣΙΚΑ μύλο, τάμπερ, ζυγαριά ακριβείας... και πολλά άλλα λιγότερο απαραίτητα που τα βλέπεις στην πορεία.

Σε πρώτη φάση ΔΕΝ σε ενδιαφέρει να κάνεις σωστό καφέ, αλλά να καθαρίσεις τη μηχανή σου και να διαπιστώσεις αν δουλεύουν όλα καλά δλδ αν μηχανή ζεσταίνεται όταν τη θέσεις σε λειτουργία, αν δεν έχεις διαρροές είτε σε αναμονή, είτε σε φλασάρισμα, είτε σε backflush, αν έχουν αφαιρεθεί άλατα και υπολείμματα και αν με ένα απλό φλασάρισμα το σκέτο νεράκι τρέχει καθαρό. Προσπάθησε να ανοίξεις το καπάκι/περίβλημα της μηχανής ρίξε μια ματιά στο εσωτερικό και παρατήρησε ενδεχόμενες διαρροές, είτε παλιές όπως σημάδια από άλατα, οξειδώσεις κλπ, είτε νέες. Οι εργασίες ΠΑΝΤΑ εκτός πρίζας!

Εφόσον είσαι τυχερή και όλα πάνε ρολόι, σκέφτεσαι για μύλο αμέσως μετά. Να ξέρεις οτι αν δεν πάρεις μύλο, θα ταλαιπωρηθείς πολύ γιατί δεν πρόκειται κανένα μαγαζί απ' έξω να πετύχει τη σωστή άλεση, οπότε θα απογοητεύεσαι και θα ξοδεύεσαι τσάμπα. Ένας φθηνός χειροκίνητος για αρχή ή ένας graef του κατοστάρικου και θα είσαι σούπερ.
Διαβάζεις καλά το manual και τις διαδικασίες που σου περιέγραψε αναλυτικά ο Χάρης, ξεκινάς κ ο Θεός βοηθός... :priest:

magkar
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 23, 2017 5:49 pm

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από magkar » Παρ Δεκ 01, 2017 2:46 pm

Harryv και Luckees σας ευχαριστώ πολύ για τις τόσο αναλυτικές οδηγίες. Μακάρι να τις είχα εχθές που μέχρι τις 11.00 το βράδυ ασχολιόμουν και τελικά δεν έκανα τίποτα παρά μόνο την αγορά του αφαλατικου και του Cafiza. Τώρα το σουκου δε θα μπορώ να κάνω κάτι λόγω απουσίας μου από το σπίτι αλλά Κυριακή βράδυ θα μούλιαςω τα πάντα στο cafiza.

Να σας πω μπορείτε να δείτε τη φωτογραφία με το head και να ζουμαρετε στη σίτα; εχθές που το περίεργαζόμουν (δεν μπόρεσα να το ξεβιδωσω λόγω έλλειψης κατσαβιδιού) εβλεπα σαν ένα καρουμπαλακι σε ένα σημείο . Πως να το εξηγήσω τώρα. Σαν κάτι να προεξειχε τέλος πάντων.Λετε να είναι κάτι;.
Την Κυριακή που θα έχω τα απαραίτητα υλικά θα τ'ανοίξω όλα και θα ανεβάσω φωτογραφίες(εγώ να καταλάβω κάτι παραπάνω από το αν είναι κάτι σπασμένο λίγο δύσκολο).

Όσο για μύλο θα πάρω σίγουρα απλά δεν ξέρω αν θέλω να δώσω 100€ για τώρα. Σκεφτόμουν τον χειροκίνητο porlex αλλά έχω τους ενδοιασμούς μου ως προς την ώρα που θα μου παίρνει να αλεσω αλλά και την κούραση. Επίσης ρε παιδιά με χειροκίνητο πως ξέρουμε ποτε έχει αλέθει στο επιθυμητό σημείο;

By the way μήπως γνωρίζετε μαγαζί Θεσσαλονίκη με ανταλλακτικά ; Και κάτι τελευταίο επειδή όπως είχα πει στο αρχικό μου ποστ μ'ενδιαφερει κυρίως ο καπουτσίνο άρα και το καλό αφρογαλα ,αν έπαιρνα μια οικονομική γαλατιερα των 6-7€ που έχω δει θα επηρέαζε το αποτέλεσμα; Και τέλος να σκεφτόμουν και την αλλαγή του ακροφυσίου με αυτό από Silvia;
Πολλές ερωτήσεις ,ελπίζω να μπορέσει να μου δώσει κάποιος απάντησεις και να μου γλιτώσει χρόνο από το πολύ επιπλέον διάβασμα. Ουφ

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από Gaggia BC » Παρ Δεκ 01, 2017 3:04 pm

Οσον αφορα το αφρογαλα:
Η γυναικα μου εχει παρει μια συσκευη της bialetti (νομιζω αυτο https://www.espressoplanet.com/coffee-a ... 6-Cup.html ) και ομολογω πως το κανει εξαιρετικο! Παρα τα οσα σεμιναρια της εκανα με την baby επιμενει με αυτο. Αν σου δειξει καποιος βεβαια, η baby μπορει να σου δωσει φοβερο αφρογαλα.
Οι φτηνοι χειροκινητοι εχουν εναν περιορισμο ως προς το ευρος κοπης για εσπρεσσο.Καποιοι το εχουν λυσει το θεμα,οποτε θα πρεπει ή να σε συμβουλεψουν ή να βρεις τα αντιστοιχα threads. Νομιζω ανεφερες πως εισαι δασκαλα? Αν ναι,απο τενοντιτιδες πως πας?Αν υπαρχει η παραμικρη υποψια δε θα σου συνιστουσα χειροκινητο...Στο λεω γιατι η γυναικα μου(δασκαλα,με θεμα στους τενοντες) δεν ακουμπαει πλεον κανενα χειροκινητο στο σπιτι.Με τη φορα που εχεις παρει βεβαια οσον αφορα τη μηχανη,πιστευω θα ερθει γρηγορα η ωρα που θα αναζητησεις εναν καλο ηλεκτρικο(δε μιλαω για φοβερα ακριβο).

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Δεκ 01, 2017 3:50 pm

Το αφρόγαλα για αρχή δεν είναι πρόβλημα. Αν έχεις μια γαλλική πρέσα το κάνεις πανεύκολα. Σημασία έχει όμως να μάθεις να το κάνεις στη μηχανή σου και αυτό θα γίνει με λίγη εξάσκηση...ΑΦΟΥ όμως καταλήξεις ότι η μηχανή δουλεύει! Κάτσε πρώτα να δεις οτι κάνει σωστά τα βασικά και μετά κοιτάς για το ακροφύσιο της Sylvia! :a042: Ένα-ένα τα βήματα.

Κατσαβίδι θα χρειαστεί να αγοράσεις μιας και τη σίτα θα τη βγάζεις τακτικά για καθάρισμα. Προσοχή στο ξεβίδωμα μην καταστρέψεις την κεφαλή της βίδας και άντε να τη βγάλεις μετά. Επίσης θα χρειαστείς και ένα κλειδί άλεν όπως είδες και στο βίντεο που είχα στείλει.

Ο χειροκίνητος μύλος έχει κούραση δεν λέω, αλλά είναι η πιο φθηνή επιλογή με αξιοπρεπή αποτελέσματα. Τη ρύθμιση της άλεσης τη βρίσκεις μόνη σου με trial and error βάσει δοσολογίας, χρόνων εκχύλισης κλπ.

Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τι μύλο είχε; Με την τύχη που φαίνεται να έχεις, μπορεί να πουλάει κανένα K10 στο 100ρικο... :lol:

magkar
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 23, 2017 5:49 pm

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από magkar » Παρ Δεκ 01, 2017 5:01 pm

Όχι όχι δε θέλω συσκευή για αφρογαλα. Με το ακροφυσιο μόνο. Μη σας πω ότι χαίρομαι περισσότερο που θα μπορώ να κάνω αφρογαλα με ακροφυσιο. Η αλήθεια είναι οτι εχω δουλέψει σε καφετέρια για ένα δίμηνο όπου έκανα αρκετούς καφέδες αλλά σίγουρα δεν έχω (σχεδόν) καθόλου γνώση του τεχνικού κομματιού και ειδικά του εσπρέσο. Αλλά ένα αφρογαλα χ μπορώ να κάνω όποτε ανυπομονώ να το εξασκήσω γι'αυτο και βιάζομαι για αλλαγές :a049:
Α όχι GAGGIA BC τι τενοντίτιδες φτου φτου. Τρίτος χρόνος εργασίας φέτος όποτε φτύσε με να προφυλάχθω (Για να δείτε τι τραβάμε οι δασκάλες).

Δηλαδή ο porlex που ανέφερα,όχι; θα με κουραςει; ωχ δε θέλω (και ούτε έχω) να δώσω τώρα 100σταρι γιατί έχω σκοπό στο μέλλον να πάρω έναν καλό.
Luckees ο προηγούμενος ιδιοκτήτης της μηχανής δεν ξέρω τι είχε αλλά λες να ξανακάνω την τύχη μου; Και στην τελική παίζω κ ένα τζόκερ κ αγοράζω ολόκληρη καφετέρια για μένα :D
Κατσαβίδι κλπ θα έχω πάρει μέχρι την Κυριακή όπου και θα τα κάνω όλα.
Για το εξογκωματακι που ανέφερα γνωρίζετε ή φαντάζεστε τι μπορεί να είναι;

magkar
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 23, 2017 5:49 pm

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από magkar » Δευ Δεκ 04, 2017 5:07 pm

Παιδιά σος. Προσπαθώ εδώ να κάνω την αλλαγή του λάστιχου στο head ,έχω βγάλει όλες τις απαραίτητες βίδες αλλά το group head (ή οπως λεγεται) δεν κουνιέται. Έχω δει βίντεο και με το που βγάζουν τις δυο βιδούλες ,αυτό βγαίνει πανεύκολα. Σε μένα είναι λες και είναι κόλλημενο. Υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει μη με πάρει πάλι μέχρι τις 11 και μάλιστα χωρίς αποτέλεσμα;

Κλειδωμένο