Αγορά φυσικά

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
magkar
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 23, 2017 5:49 pm

Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από magkar » Δευ Νοέμ 27, 2017 10:14 am

Γεια σας και από εμένα!
Λοιπόν παιδιά θα μπω κατευθείαν στο ψητό. Θέλω μια μηχανή κυρίως για καπουτσίνο και όχι με κάψουλες απο οικονομικής απόψεως.Η μηχανή θα είναι προσωρινή και ίσα για να μου βγάλει αυτόν το χρόνο (είμαι δασκάλα) και το καθημερινό 1.5-2.00€ στον καφέ είναι αρκετό όπως καταλαβαίνετε. Γνωρίζω ότι για να πάρω μια καλή μηχανή πρέπει να δώσω από 400+ ή να βρω μεταχειρισμένη gaggia του 13 ,τα χω διαβάσει όλα όσα λέτε. Όπως και το θέμα του μύλου όποτε μη μου τα πείτε αυτά. Απλά θέλω μια μηχανή να μπορώ να κάνω τον καπουτσίνο μου οικονομικότερα. Στο προσεχές μέλλον θα πάρω κ έναν καλό μύλο και προς το καλοκαίρι και μια καλή μηχανή.
Για τώρα θέλω να δώσω κάπου στα 60 ώστε να μου βγει η χρόνια. Έχω βρει κάποιες μεταχειρισμένες στη χρυσή ευκαιρία και αυτό που θέλω είναι να κάνει καλό αφρόγαλα στην ουσία γιατί για εσπρέσο δεν περιμένω πολλά προφανώς. Η μια είναι η Philips saeco Poemia στα 60€, Rohnson Mod r-959 πάλι στα 60€ και haggis gran deluxe 70€. Θα μου προτείνατε κάποια από αυτές για το λόγο που τη θέλω; ή κάποια άλλη ;
Σας ευχαριστώ πολύ

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από lio14 » Δευ Νοέμ 27, 2017 10:40 am

Καλή σας μέρα,

Επειδή είναι μια χιλιοαπαντημενη ερώτηση, εάν ανατρέξετε λίγο στο φόρουμ, θα μπορέσετε να δείτε πως, ή δε θα πάρετε καμία απάντηση ή η απάντηση θα είναι αρνητική μιας και δεν υπάρχει μηχανή που να βγάζει εσπρέσο σε αυτήν την τιμή.
Μπορεί να βγάζει κάτι σαν εσπρέσο αλλά όχι εσπρέσο.
Οπότε, δυστυχώς δε θα μπορέσει κάποιος να σας απαντήσει κάτι άλλο, πέρα από το γεγονός ότι, ή κάνετε προσπάθεια να μαζέψετε χρήματα ή μπορείτε να κινηθείτε σε καψουλομηχανη τύπου Illy όπου θα σας έρχεται περίπου 0,50 λεπτά ο καφές (με αδιευκρινιστα αποτελέσματα) ή αγοράζετε οικονομικό εξοπλισμό για φίλτρου.

magkar
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 23, 2017 5:49 pm

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από magkar » Δευ Νοέμ 27, 2017 11:02 am

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όπως έχω γράψει και στο ποστ μου έχω διαβάσει και γνωρίζω ότι δε θα πάρω σε αυτά τα χρήματα καλή μηχανή και όπως έχω γράψει θέλω αυτό το κάτι σαν εσπρέσο αλλά στην καλύτερη γεύση του. Γιατί όπως είπα πίνω καπουτσίνο και όπως είπα θέλω κάτι για να μου βγάλει τη χρόνια καθώς είμαι δασκάλα και μένω προσωρινά στην περιοχή όπου εργάζομαι. Δε δέχομαι το ότι ανάμεσα στις τυπου εσπρεσιερες δεν υπάρχει η καλύτερη τυπου. Αυτό ισχύει σε όλους Μα όλους τους τομείς και σε όλα τα πράγματα. Όλοι θελουμε τα καλύτερα αλλά πολλές φορές δεν μπορούμε να τα έχουμε όποτε μένουμε είτε στα "τυπου" καλά παπούτσια είτε στις τυπου καλές τσάντες είτε στα τυπου καλά κρέατα είτε στα τυπου καλά αμάξια και παει λέγοντας. Όπως ανέφερα θέλω την όσο το δυνατό καλύτερη και πιο κοντινή γεύση

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από Gaggia BC » Δευ Νοέμ 27, 2017 11:41 am

Επειδη εχω κυριολεκτικα πεταξει κανα δυο "εσπρεσιερες" των 80-100€ θα σου προτεινα να παρεις την πιο φτηνη nespresso που μπορεις,και να αγοραζεις καψουλες απο αλλες πηγες(πιο φτηνα).Θα εχεις ενα σταθερο αποτελεσμα(δεν ξερω αν ειναι καλο ή κακο),ευκολα,καθαρα και αρκετα φτηνα.Ειχα και μια illy που ναι μεν εκανε καλο καφε(οχι τελειο),αλλα σου πηγαινε και 1,20 ο διπλος στο σπιτι! Too much... Οτιδηποτε εχει portafilter και ειναι τιμολογιακα κατω απο τα 350€ μιας lelit ειναι για πεταμα. Δεν ειναι υπεροψια,ειναι η πραγματικοτητα

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Νοέμ 27, 2017 12:05 pm

Αγαπητή magkar καλημέρα.

Δεν υπάρχει ο όρος "τύπου εσπρεσιέρα" είναι ένας όρος του μάρκετινκ για να σου πουλήσει φύκια. Τα "τύπου" παραδείγματα που ανέφερες κάνουν τη δουλειά για την οποία προορίζονται. Εδώ όμως μιλάμε για μια μηχανή, η οποία δεν παράγει αυτό που υπόσχεται.

Θα χρησιμοποιήσω έναν παραλληλισμό τον οποίο είχα αναφέρει στο παρελθόν: Ζητάς να φτιάξεις μουσακά. Μας ρωτάς λοιπόν με ποια από τις 3 τοστιέρες μπορώ να φτιάξω μουσακά; Σου λέμε οτι με τοστιέρα ΔΕΝ φτιάχνεις αυτό που θες, διότι δεν είναι το κατάλληλο εργαλείο. Και μας λες "εντάξει δεν θέλω τον τέλειο, θέλω έναν τύπου μουσακά". Δλδ ένα κακοψημένο αχταρμά υλικών ή στη δικιά μας περίπτωση ένα μάπα πικροζούμι...

Στο προκείμενο:
-Αν λοιπόν έχεις δοκιμάσει ένα τέτοιο ζουμί και σου αρέσει, τότε όποια και να πάρεις από αυτές που λες, θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα.
-Αν δεν έχεις δοκιμάσει, προσπάθησε πρώτα να κάνεις μια δοκιμή (γνωστό, φίλο, όπου μπορείς) πριν πετάξεις τα λεφτά σου.
-Αν μας έχεις διαβάσει θα ξέρεις οτι μπορείς να πιεις πολύ ποιοτικό καφέ φίλτρου σε αυτό το budget, κάνοντας παράλληλα την αποταμίευσή σου για ένα μελλοντικό σωστό εξοπλισμό.

Άβαταρ μέλους
Carlito
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Μάιος 20, 2013 4:39 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Caggia Classic
Μύλος:: Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από Carlito » Δευ Νοέμ 27, 2017 12:12 pm

Με αυτα τα λεφτά που διαθέτεις και με το σκεπτικο σου θα έπερνα μια Bialetti Brikka και ενα Aeroccino. Θα δώσεις 30 ευρώ παραπάνω απο το μπατζετ σου αλλα ΑΝ δεν κάνω λάθος θα πιεις καλύτερο cappuccino απο της μηχανές του 100ρικου.

antonis1972
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Οκτ 20, 2017 8:33 pm
Μηχανή:: bialetti brikka

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από antonis1972 » Δευ Νοέμ 27, 2017 4:04 pm

εγω εχω μια brikka και αδρογαλα κανω με french press και γινεται τελειο καπουτσινο

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από nodasgr » Τρί Νοέμ 28, 2017 10:22 pm

Στα 67 ευρω παντως η inissia με aeroccino μοιαζει καλη επιλογη , γλυτωνεις καποια χρηματα απο τη μηχανη τωρα και αφου πινεις capuccino δοκιμασε καψουλες nespresso απο αλλα brands (εχω δοκιμασει bernini και volcano,προτιμω τις bernini) στα 21-22 λεπτα/καψουλα οι bernini . Εξαλλου σε 1 χρονο θ αλλαξεις οποτε δε θα βγεις και εκτος budget με τις bernini για 12 μηνες .


Krups Nespresso Inissia : https://tinyurl.com/yacwr9kp

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Νοέμ 29, 2017 10:41 am

Σε αυτό το κόστος δεν έχεις άλλη επιλογή.
Βάζεις και illy από το ΣΜ και θα έχεις καλύτερο καφέ με γάλα από οποιαδήποτε ψευτοκαφετιέρα σχεδιάζεις να πάρεις.

https://m.youtube.com/watch?v=T8cb_JtfFAw

magkar
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 23, 2017 5:49 pm

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από magkar » Πέμ Νοέμ 30, 2017 9:11 am

Λοιπόν καλημέρα σας! σας ευχαριστώ για τις τόσες απαντήσεις. Σε πολλά από αυτά που ειπώθηκαν έχω τις ενστάσεις μου αλλά δε θα αναλύσω τις σκέψεις μου να μη κουράσει το θέμα. Ήμουν έτοιμη να αγοράσω μια baletti brikka όπως μου προτάθηκε κ ένα aeroccino αλλά μόλις βρήκα μια πολύ καλή προσφορά μιας gaggia baby του '12-'13 στα 50€.Τι λέτε; Να προχωρήσω στην αγορά;

Κλειδωμένο