Αγορά φυσικά

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Νοέμ 30, 2017 9:41 am

Η μηχανη αυτη ειναι super και η τιμη ειναι πολυ χαμηλη.Σκεψου εγω την ειχα παρει κοντα στα 300€ καινουργια. Ειναι σε λειτουργια αυτη που εχεις βρει?

magkar
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 23, 2017 5:49 pm

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από magkar » Πέμ Νοέμ 30, 2017 10:11 am

Ναι απ'οτι μου είπαν λειτουργεί κανονικότατα και μάλιστα έχει γίνει και αλλαγή σε κάτι που είχε φθαρεί(ακριβώς σε τι δεν ξέρω ακόμα). Τη χρησιμοποιούσε ένα ανδρόγυνο για 4 χρόνια. Σήμερα θα πάω για δοκιμή όποτε μπορείς να μου πεις τι να προσέξω;

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Νοέμ 30, 2017 10:26 am

Αρχικα προσπαθησε να δεις αν το νερο που πεφτει ειναι καθαρο(μπορεις ευκολα να το δεις σε ενα λευκο φλιτζανι). Αν τα παιδια εδω εχουν να προτεινουν πιο συγκεκριμενα πραγματα θα βοηθαγε. Μεταξυ μας, για 50€ ακομα και ζημια να εχει παλι τζαμπα ειναι. Υπαρχουν ανταλλακτικα για τα παντα. Δεν αποκλειεται βεβαια να πεφτεις και σε ευκαιρια!!

magkar
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 23, 2017 5:49 pm

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από magkar » Πέμ Νοέμ 30, 2017 10:35 am

Όντως δεν αποκλείεται! Καιρό τώρα το ψάχνω όποτε ίσως και να εισακούστηκαν οι προσευχές μου :worthy: έχω καταχαρεί γιατί όπως ειπες και κάποιο πρόβλημα να έχει για 50€ (το οποίο μπορώ να το ρίξω και κανα 10€ ελπίζω) αξίζει από τη στιγμή που υπάρχουν τ'ανταλλακτικά

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από lio14 » Πέμ Νοέμ 30, 2017 10:55 am

Εαν δεν την παρεις εσυ, πες μου να την παρω... :-)
Πλακα κανω, πολυ καλη ευκαιρια.
Μακαρι να ειναι πληρως λειτουργικη.
Και με ενα οικονομικο μυλαρακο θα πινεις σουπερ καφεδακια.

magkar
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 23, 2017 5:49 pm

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από magkar » Πέμ Νοέμ 30, 2017 11:10 am

Χαχα με τη μηχανή που έχεις εσύ δε σε αγγίζει καμία gaggia νομίζω!
Μακάρι να είναι όπως το φαντάζομαι πραγματικά. Οποίος άλλος γνωρίζει να μου πει τι παραπάνω να προσέξω εκτός από το καθαρό νερό που μου είπε ο GAGGIA BC θα με βοηθούσε πολύ!

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Νοέμ 30, 2017 11:12 am

Εκτός από το νερό που θα παρατηρήσεις αν είναι καθαρό, μπορείς επίσης αφού κρυώσει να δοκιμάσεις μια γουλιά γιατί πρέπει να παραμένει άγευστο. Επίσης βασικό: Να σου φτιάξουν καφέ και να τον δοκιμάσεις! Παρατήρησε τη διαδικασία και πες μας εντυπώσεις!

Θα τους ρωτήσεις για το ιστορικό (τι έχουν αλλάξει από ανταλλακτικά, αν τη συντηρούσαν τακτικά δλδ αν έκαναν αφαλάτωση κ καθαρισμό group και backflush). Και επίσης για ποιο λόγο την πουλάνε τόσο χαμηλά; πχ Έχουν διαπιστώσει κάτι που δεν πάει καλά;

Επίσης ρώτα αν έχει unpressurized καλαθάκι (ιδανικά) ή pressurized. Αν έχει το δεύτερο μη σε απασχολεί ιδιαίτερα είναι κάτι που διορθώνεται. Αν έχει το πρώτο θα χρειαστείς οπωσδήποτε μύλο, με ένα χειροκίνητο του 30αρικου για αρχή θα είσαι μια χαρά.

Στο εύχομαι να έχεις πέσει σε υπερευκαιρία! :oneup:

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Νοέμ 30, 2017 11:46 am

Τσιμπα τη και μετα με λιγοτερα απο οσα υπολογιζες για μηχανη παιρνεις εναν πολυ καλο ηλ.μυλο και δεν ξαναπινεις καφε εξω ποτε.
Και προβλημα να εχει η μηχανη(πραγμα που απευχομαι βεβαια),εδω ειμαστε να σε καθοδηγησουμε.

magkar
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 23, 2017 5:49 pm

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από magkar » Πέμ Νοέμ 30, 2017 11:56 am

Θα τα ρωτήσω όλα αυτά αν και θα πάω στης κόρης το σπίτι να κάνω τη δοκιμή (οι γονείς τη χρησιμοποιούσαν, η κόρη κάνει τη διαδικασία της πώλησης κ απ'οτι κατάλαβα δεν γνωρίζει και πολλά η ίδια. Απλά την πουλάει). Όποτε σε περίπτωση που δεν έχει γίνει τέτοιου είδους συντήρηση τι κάνω;
Όσο για pressurized κλπ ούτως ή άλλως η αλλαγή είναι εύκολη όποτε δεν έχει και πολύ σημασία ;)

Άβαταρ μέλους
Carlito
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Μάιος 20, 2013 4:39 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Caggia Classic
Μύλος:: Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά φυσικά

Δημοσίευση από Carlito » Πέμ Νοέμ 30, 2017 12:10 pm

Οι ερωτήσεις που θα έκανα εγώ είναι:
1) Στα 4 χρονια ποσες φορές έχουν κάνει αφάλατωση
2)Δεν θυμάμαι αν έχει 3ωδη βαλβίδα η Baby, ΑΝ έχει πόσο συχνά έκαναν backflush
3)Αν έχει αλλαχτεί η φλάτζα στο group head
4)Αν η μηχανή έχει μείνει αχρησιμοποίητη και για πόσο καιρό. π.χ έφυγαν διακοπες το καλοκαίρι για κανα μηνα ή έφτιαχναν καφε μια φόρα το μήνα και το δοχείο και το μπόιλερ ήταν γεμάτα με νερό. Αν ναι για μένα πρεπει να ανοιχτεί η μηχανή και να ελεγχθεί.

Απ 'ολα τα παραπάνω μεγαλύτερη σημασία θα έδειχνα για το 4

Ευχομαι η μηχανή να είναι μια χαρά :priest: και να προχωρήσεις στην αγορά της

Κλειδωμένο