Πουλάω Nespresso τί να πάρω;

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Πουλάω Nespresso τί να πάρω;

Δημοσίευση από nodasgr » Σάβ Νοέμ 25, 2017 11:21 am

Δες μηπως βρεις καμια αγγελια ή προσφορα της Gaggia Classic , στο αμαζον επαιζε γυρω στα 160 καινουρια .
Επίσης χωρις να εχω δοκιμασει για λιγα χρηματα παραπανω μπορεις να δεις και σε superautomatic(Delonghi esam 4000) μιας που ειναι σε προσφορα και εχει γενικα απ οτι διαβαζω πολυ καλες κρητικες . Απλα θεωρω οτι αφου εχεις φρεσκοκομμενο καφε με τη 2η ειναι καλυτερη σαν επιλογη .


Gaggia Classic:
https://goo.gl/vxutoU

Delonghi Magnifica ESAM 4000
https://goo.gl/Kd9aoh

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Πουλάω Nespresso τί να πάρω;

Δημοσίευση από Luckees » Σάβ Νοέμ 25, 2017 5:03 pm

@acoffee με αυτά τα λεφτά εσπρέσο ΔΕΝ πίνεις. Απλά. Το γιατί, μπορείς να το βρεις με λίγο διάβασμα ή αν δεν έχεις τον χρόνο απλά να ακούσεις τις γνώμες των παιδιων που σου απάντησαν πιο πάνω μεταφέροντάς σου συμπυκνωμένη εμπειρία και γνώση.
Αν σου αρέσει η γεύση της νεσπρέσο μένεις εκεί, δεν αξίζει να σπαταλήσεις χρήματα για παραπλήσιες ποιότητες.

Μπορείς όμως κάλλιστα σε αυτό το budget να πάρεις ένα χειροκίνητο μύλο του 50ευρου, ένα v60 του 20ρικου και με ένα φρέσκο καφέ να πιεις κάτι ποιοτικό.

@nodasgr Καταλαβαίνω οτι έχεις καλή πρόθεση να βοηθήσεις, αλλά θέλει προσοχή στο τι προτείνουμε. Πως προκύπτει οτι η Delonghi είναι καλύτερη σε σύγκριση ακόμα και με αυτή τη σακατεμένη Gaggia? Ποιες είναι καλές κριτικές;

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Πουλάω Nespresso τί να πάρω;

Δημοσίευση από nodasgr » Σάβ Νοέμ 25, 2017 9:17 pm

Luckees έγραψε:@acoffee με αυτά τα λεφτά εσπρέσο ΔΕΝ πίνεις. Απλά. Το γιατί, μπορείς να το βρεις με λίγο διάβασμα ή αν δεν έχεις τον χρόνο απλά να ακούσεις τις γνώμες των παιδιων που σου απάντησαν πιο πάνω μεταφέροντάς σου συμπυκνωμένη εμπειρία και γνώση.
Αν σου αρέσει η γεύση της νεσπρέσο μένεις εκεί, δεν αξίζει να σπαταλήσεις χρήματα για παραπλήσιες ποιότητες.

Μπορείς όμως κάλλιστα σε αυτό το budget να πάρεις ένα χειροκίνητο μύλο του 50ευρου, ένα v60 του 20ρικου και με ένα φρέσκο καφέ να πιεις κάτι ποιοτικό.

@nodasgr Καταλαβαίνω οτι έχεις καλή πρόθεση να βοηθήσεις, αλλά θέλει προσοχή στο τι προτείνουμε. Πως προκύπτει οτι η Delonghi είναι καλύτερη σε σύγκριση ακόμα και με αυτή τη σακατεμένη Gaggia? Ποιες είναι καλές κριτικές;
Τη γνώμη μου ειπα προφανώς καλοπροαιρετα και ανεφερα οτι δεν την εχω δοκιμασει , δε θ απολογηθω γι αυτη. Το να παρεις μυλο μαζι με την καινουρια classic θα σου παει στα 350+ παντως @acoffee

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Πουλάω Nespresso τί να πάρω;

Δημοσίευση από lio14 » Σάβ Νοέμ 25, 2017 11:06 pm

acoffee έγραψε:
lio14 έγραψε:Εάν σου αρέσει ο καφές της nespresso, θα σου αρέσει και ο καφές της izzy.
Αλλά αυτό δε λέγεται εσπρέσο.
Εάν θέλεις να μάθεις τι είναι εσπρέσο και ποιος καφές είναι εσπρέσο, πήγαινε σε ένα μαγαζί που πουλάει μονοποικιλιακους καφέδες, πιες εκεί ένα καφεδάκι και εάν σου αρέσει μάζεψε και άλλα λεφτά ώστε να πιεις παρόμοιους.
Εάν δε σου αρέσει, αγόρασε την izzy.
Εμένα, ναι μου αρέσει της Nespresso. Έχω δοκιμάσει και μονοποικιλιακούς, μου αρέσουν και αυτοί.

Εσύ σε αυτό το budget, άντε μέχρι 100€ έχεις να προτείνεις κάποια καλύτερη μηχανή;

Επίσης, επειδή ανέφερες το θέμα των χρημάτων, δεν θέλω να δώσω παραπάνω χρήματα για μηχανή.
ΑΝ είχα να μου περισσεύουν, θα το έκανα, γιατί όχι εξάλλου. Αλλά σε αυτή τη φάση, δεν θέλω να δώσω 400+++++ για μια μηχανή.

Ευχαριστώ.
Δυστυχώς δεν υπάρχει αξιόλογη μηχανή με αυτά τα χρήματα που διαθέτεις.
Καλύτερα μείνε στην κάψουλα.
Ο καφές της izzy είναι κατώτερος της κάψουλας.
Τουλάχιστον για μένα.

Άβαταρ μέλους
sphinxgr
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2016 12:35 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Ascaso imini i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato
Τοποθεσία: Athens

Re: Πουλάω Nespresso τί να πάρω;

Δημοσίευση από sphinxgr » Δευ Δεκ 04, 2017 3:52 pm

Να αναφέρω απλά 1-2 παραμέτρους. Ο καφές στο 2πλό espresso είναι περίπου 18γραμμάρια. Ενας μέσης κατηγορίας καφές έχει περίπου 30€ κιλό. Αυτό σημαίνει πως το ανελαστικό κόστος ξεκινά από τα 0,6€.

Αυτό σημαίνει πως ακόμα και αν τα 0,8€ έως 1€ σου φαίνονται πολλά στην Nespresso, μπορείς να τα ρίξεις με τις αξιοπρεπείς κάψουλες των Lidl για Nespresso, τις Bellarom που έχουν 0,25€ η κάθε μία και είναι απο τις καλύτερες εναλλακτικές.

Απο κει και πέρα εναλλακτικά θα σου πρότεινα Dolce Gusto που έχει και πολλές επιλογές να πίνεις.

Εφόσον δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για σωστό espresso (απόλυτα αποδεκτό φυσικά), τότε θεωρώ πως τα παραπάνω είναι απο τις πιο καλές ετοιματζίδικες εναλλακτικές. Αν έχει όρεξη όπως έγραψαν τα παιδιά πιο πάνω μπορείς να ασχοληθείς με εναλλακτικές διαδικασίες εκχύλισης και καφέδες. Πάντα να θυμάσαι πάντως πως υπάρχει ανελαστικό κόστος παραγωγής και πραγματικό espresso με λίγα χρήματα, δεν μπορείς να πιείς.

Απάντηση