Έχω ήδη μπρίκι, να αλλάξω σε v60 ή aeropress;

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
flik
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Οκτ 20, 2017 10:08 pm
Μηχανή:: Pezzetti Steelexpres
Μύλος:: Porlex Tall

Έχω ήδη μπρίκι, να αλλάξω σε v60 ή aeropress;

Δημοσίευση από flik » Σάβ Οκτ 28, 2017 4:35 pm

Καλησπέρα παιδιά.

Λοιπόν τους τελευταίους 3-4 μήνες ασχολήθηκα παραπάνω με τον καφέ, πιο πριν δεν είχα ιδέα.

Αυτή τη στιγμή φτιάχνω καφέ με ένα μπρίκι pezzetti steelexpress. Και περιμένω οσονούπω να μου έρθει μύλος Porlex Tall.

Απο τη στιγμή που δεν βλέπω οτι έχω άλλα περιθώρια βελτίωσης παρασκευής του moka (απο θέμα τεχνικής, όχι καφέ), ήθελα να δοκιμάσω και κάτι άλλο.

Λέτε να πάω λοιπόν σε aeropress ή v60; Μέχρι τώρα οι φίλτρου μου φαινόντουσαν οκ, αλλά αρκετά αδιάφοροι. Βέβαια δεν είχα φτιάξει ποτέ σπίτι ούτε βέβαια πιστεύω κανένα μαγαζί μου έχει φτιάξει με πολύ φρέσκο καφέ. Γενικά μου αρέσουν τα έντονα αρώματα, και οι γλυκόπιοτοι καφέδες. Προσπαθώ κιόλας να μάθω να τους πίνω χωρίς ζάχαρη.
Με βάση τα γούστα μου υπερτερεί η μια λύση έναντι της άλλης;

Επίσης θέλω να δω και το θέμα και οικονομικού. Πιο φθηνό βλέπω το v60, αλλά ίσως χρειαστεί να πάρω και απο amazon καμία τσαγιέρα gooseneck (είδα με 15€).

Τέλος, δεν έχω και βραστήρα. Θα μπορώ να βράζω νερό σε μπρίκι (ή στο goozeneck kettle αν πάρω για v60), και μετά απο λίγα λεπτά να το χρησιμοποιώ; Έχω στο πατρικό μου ένα θερμόμετρο φαγητού, κινέζικο, αλλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι, δεν το έχω χρτησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου.

Απάντηση