αγορα μηχανης

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
nonickch
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τετ Μαρ 22, 2017 2:52 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: NS Oscar 2
Μύλος:: Fiorenzato F4E nano
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: αγορα μηχανης

Δημοσίευση από nonickch » Παρ Οκτ 27, 2017 6:56 pm

Σε περίπτωση που δεν βγει άκρη τον Luckees:

Νομίζω υπάρχει μια Oscar 2ο χέρι ακόμη προς πώληση στα ~350.
Είχε βγάλει ο sonex αγγελία για oscar & Fiorenzato f4e και πήρα εγώ τον f4. Στο τέλος της αγγελίας ζήτησε να κλείσει το το thread για να κάνει καινούριο αλλά δεν τον είδα να κάνει.
viewtopic.php?f=25&t=5410
Ο Oscar είναι απο το elektros απο ότι κατάλαβα είναι με το extra OPV και sirai, οπότε λογικά θα ανταποκρίνεται καλύτερα σε non-οικιακή χρήση (προσοχή: παπαγαλίζω τι έχω διαβάσει, ΔΕΝ έχω πρακτική άσκηση επί του θέματος ακόμη).

Αν θέλεις μπορώ να του στείλω ενα email για να δούμε αν την έδωση την μηχανή ή όχι.
Το θέμα είναι ότι μπορεί να μην ξαναδώ το thread, οπότε πέσμου και σε email (το username μου @gmail.com)

@Christos: υπάρχει κάποιοσ ιδιαίτερος λόγος που δεν επιτρέπονται τα SMS; Δεν θυμάμαι να έχω ρωτήσει ποιο πριν, αλλά κάνει την ζωή δύσκολη σε πολύ κόσμο και αναγκάζονται να διαρρέουν προσωπικά στοιχέια (τηλέφωνα/email) σε threads.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nonickch την Παρ Οκτ 27, 2017 6:58 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: αγορα μηχανης

Δημοσίευση από gsisr » Παρ Οκτ 27, 2017 6:57 pm

Αν φτιάχνεις μόνο εσπρέσσο παρτην αλλιώς απλά δεν κάνει!

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: αγορα μηχανης

Δημοσίευση από coolmind » Σάβ Οκτ 28, 2017 9:50 am

Ολες οι μηχανες απο ενα επιπεδο αξιας και ανω μπορουν να βγαλουν αξιολογους καφεδες αρκει να βρεις τον τροπο τους. Επισης ολες οι μηχανες θελουν ζεσταμα απο 20 λεπτα και πανω απο την στιγμη που ειναι κρυες,οποτε πρεπει να την εχεις αναμενη συνεχεια. Αυτο δεν ειναι κακο γιατι το χειροτερο πραγμα που μπορεις να κανεις σε μια ηλεκτρικη συσκευη ειναι να την αναβεις και να την σβηνεις συνεχεια. Συντηρηση χρειαζεται οτι και να αγορασεις και για το γαλα μην τρελαινεσαι με μια γαλλικη πρεσσα και ενα θερμομετρο φτιαχνεις πολυ ευκολα γαλα πολυ υψηλου επιπεδου χωρις να ταλαιπωρηθεις καθολου.

Tsapapa
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 14, 2017 5:18 pm

Re: αγορα μηχανης

Δημοσίευση από Tsapapa » Τρί Νοέμ 14, 2017 5:21 pm

Καλησπέρα στην ομάδα!! Για το site romanceplaza.com γνωρίζουμε κάτι; Έχει πολύ καλές τιμές αλλά δεν γνωρίζω αν είναι γνήσιες!

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: αγορα μηχανης

Δημοσίευση από Rallakias » Τρί Νοέμ 14, 2017 6:37 pm

Κλασσικη περίπτωση απάτης.
Τιμές με έκπτωση 90% , domain κατωχυρωμένο πριν μια βδομάδα , πρόχειρο site χωρίς πολλά στοιχεία.Μακριά και αγαπημένοι! :red:

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: αγορα μηχανης

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Νοέμ 14, 2017 8:04 pm

Λογικό ακούγεται μια νεσπρέσο να έχει αρχική τιμή 376€ :f010:
coolmind έγραψε:.. Αυτο δεν ειναι κακο γιατι το χειροτερο πραγμα που μπορεις να κανεις σε μια ηλεκτρικη συσκευη ειναι να την αναβεις και να την σβηνεις συνεχεια...
O Μιχάλης ο Χοκ έχει άλλη άποψη επί τούτου, λέει οτι είναι προτιμότερο να την ανάβεις και να τη σβήνεις παρά να την έχεις ανοιχτή μόνιμα.

Απάντηση