ec156 ή ec685?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Irene
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2017 9:32 am

ec156 ή ec685?

Δημοσίευση από Irene » Κυρ Οκτ 08, 2017 10:16 am

Καλημέρα σε όλους!!
Κάνω έρευνα αγοράς για την πρώτη μου μηχανή espresso για το σπίτι. Δεδομένου ότι δεν έχω ασχοληθεί ξανά με το αντικείμενο θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί έχω πελαγώσει με όλα αυτά που διαβάζω στο διαδίκτυο. Το budget μου είναι μέχρι 180 ευρώ περίπου και θα ήθελα μια μηχανή από την οποία να πίνεις έναν αξιοπρεπή καφέ χωρίς να χρειάζεται να καταβάλεις και ιδιαίτερη προσπάθεια καθότι είμαι άσχετη επί του θέματος για την ώρα. Σκεφτόμουν την επιλογή delonghi μεταξύ ec156 και ec685. Θα ήθελα την γνώμη σας γι αυτές τις δύο ή οποιαδήποτε άλλη πρόταση σας.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: ec156 ή ec685?

Δημοσίευση από Luckees » Κυρ Οκτ 08, 2017 10:57 am

Καλημέρα και καλωσήρθες!
Γρήγορη απάντηση: καμία από τις 2 δεν δίνει αξιοπρεπή καφέ!
Αφού έχεις πρόθεση να επενδύσεις ένα σεβαστό ποσό και με δεδομένο οτι ψάχνεις καλή ποιότητα καφέ προτείνω την απάντηση στο "Γιατί καμία από τις 2;" να την ανακαλύψεις διαβάζοντας το φόρουμ σε ένα ερώτημα που είναι χιλιοαπαντημένο. Και με ένα απλό search θα βρεις πολλά στοιχεία που θα σε βοηθήσουν.

Irene
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2017 9:32 am

Re: ec156 ή ec685?

Δημοσίευση από Irene » Κυρ Οκτ 08, 2017 12:05 pm

Καταλαβαίνω ότι ο χρόνος για όλους μας είναι πολύτιμος αλλά θα το εκτιμούσα αν μου προτείνατε κάποιες μηχανές με αυτό το budget χωρίς περαιτέρω ανάλυση. Ευχαριστώ ούτως ή άλλως για την προηγούμενη απάντηση

Άβαταρ μέλους
tasosonic
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τετ Ιαν 22, 2014 12:20 am
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Mazzer SJ
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: ec156 ή ec685?

Δημοσίευση από tasosonic » Κυρ Οκτ 08, 2017 1:47 pm

Irene έγραψε:Καταλαβαίνω ότι ο χρόνος για όλους μας είναι πολύτιμος αλλά θα το εκτιμούσα αν μου προτείνατε κάποιες μηχανές με αυτό το budget χωρίς περαιτέρω ανάλυση. Ευχαριστώ ούτως ή άλλως για την προηγούμενη απάντηση
Δεν υπάρχουν καινουριες μηχανές σε αυτό το budget που να δίνουν αξιοπρεπή καφέ δυστυχώς. Επίσης για να πιεις αξιοπρεπή καφέ χρειάζεσαι και έναν αξιοπρεπή μύλο και φυσικά αρκετό χρόνο και όρεξη για διάβασμα!!!

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: ec156 ή ec685?

Δημοσίευση από Luckees » Κυρ Οκτ 08, 2017 5:12 pm

Εν ολίγοις θες μηχανή με ελάχιστες προδιαγραφές, μύλο, καλή πρώτη ύλη και λίγο διάβασμα πριν τις αγορές (για να κάνεις σωστές επιλογές) και μετά (για να μάθεις τη διαδικασία). Συνεπώς αν δεν υπάρχει ένα στοιχειώδες υπόβαθρο, το να σου προτείνει κάποιος "πάρε την τάδε" δεν θα σε ωφελήσει.
Πάντως σε αυτό το budget δεν θα βρεις κάτι αξιόλογο σε μηχανή, παρά μόνο αν είσαι τυχερή σε κάποια lelit ή gaggia classic μεταχειρισμένες.

Irene
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2017 9:32 am

Re: ec156 ή ec685?

Δημοσίευση από Irene » Κυρ Οκτ 08, 2017 5:21 pm

Ok. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: ec156 ή ec685?

Δημοσίευση από harryv » Κυρ Οκτ 08, 2017 5:35 pm

Το μόνο που πλησιάζει το budget σου είναι μεταχειρισμένη Gaggia (π.χ. http://www.ebay.com/itm/GAGGIA-CLASSIC- ... SwJnxZ1myD ) και Graef 702.

Αλλά κι εγώ θα σου συνιστούσα, διάβασμα και αποταμίευση.

Απάντηση