Gaggia classic <2015 μεταχειρισμένη

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Gaggia classic <2015 μεταχειρισμένη

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Σεπ 09, 2017 12:17 am

ellenikus έγραψε:Και τα τσιγαρα κυκλοφορουν ακομα αλλα εγω ως αναισθησιολογος εχω βαρεθει να βαζω χειρουργεια με καπνιστες που πασχουν απο καρκινο του πνευμονα.
Ο καφες εχει αντιοξειδωτικες ιδιοτητες με αντικαρκινικη και νευροπροστατευτικη δραση .Τα αλατα του αλουμινιου ακριβως την αντιθετη δραση .Προσεχουμε για να εχουμε...Δεν ειναι τυχαιο οτι η gaggia κατηργησε το αλουμινενιο μποιλερ.Απλα αντι να ξοδεψουν λεφτα για καινουργιας σχεδιασης ατσαλινο μποιλερ με τριοδη βαλβιδα προτιμησαν να βαλουν τα σωθηκα της pure\color.Και οι πατουρες στο portafilter holder ειναι για να μην τριβεται το μπρουτζινο portafilter στο μαλλον αλουμινενιο χρωμιωμενο portafilter holder .
Κάνεις λάθος όταν λες ότι η Philips Saeco Gaggia έχει καταργήσει το αλουμινένιο boiler.
It is alive and kicking overseas :

https://www.amazon.com/gp/aw/d/B0001KOA ... ref=plSrch

Και εκεί έχουν FDA....

Ο βασικός λόγος που δεν κυκλοφορεί παράλληλα και η παλιά classic στη Ευρώπη αφού ήδη λειτουργεί η γραμμή παραγωγής της στη Ρουμανία είναι οι νόρμες της ΕΕ για οικονομία ρεύματος και όχι το αλουμίνιο.
Για αυτό εκτός από τα εντόσθια της pure έβαλαν πλακέτα με χρονοδιακόπτη λειτουργίας και ψεύτικους διακόπτες επαφής στη θέση των διακοπτών με βιομηχανική αντοχή της παλιάς.
Πλέον δεν την αντιμετωπίζουν σαν καφετιέρα όπως ήταν παλιά αλλά σαν οικιακή συσκευή που πρέπει να είναι Green.
Για την ποιότητα κατασκευής αλλά και του καφέ που φτιάχνει η καινούργια classic αρκεί κάποιος να διαβάσει τα σχόλια των καταναλωτών στο αγγλικό Amazon και θα του φύγει κάθε αμφιβολία.

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Gaggia classic <2015 μεταχειρισμένη

Δημοσίευση από ellenikus » Σάβ Σεπ 09, 2017 8:12 am

Η νομοθεσια η ευρωπαικη για τα τροφιμα ειναιβαπο τις πιο αυστηρες.Τωρα ως προς την 2015 classic τα σχολια απο το ιταλικο αμαζον (κατι ξερουν απο εσπρεσσο σε σχεση με τους Αγγλους) ειναι αρκετα καλα και μαλιστα απο ατομα που ειχαν την προηγουμενη.Τα αρνητικα σχολια γενικως ειναι απο ατομα που δεν εχουν την 2015.Οι καφεδες που κανει η δικια μου ειναι πολυ καλοί ειδικα απο τοτε που πηρα τον μυλο κ3 touch
. Δεν νομιζω οτι εδω μεσα έχει γραψει αρνητικα σχολια καποιος κατοχος της 2015

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Gaggia classic <2015 μεταχειρισμένη

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Σεπ 09, 2017 10:46 am

Αν ήταν τόσο αυστηρή η ευρωπαϊκή νομοθεσία στα τρόφιμα όπως λες δεν θα κυκλοφορούσαν ακόμα τα αλουμινένια bialetti ούτε οι κάψουλες nespresso θα ήταν από αλουμίνιο.
Σίγουρα το αλουμίνιο δεν είναι η καλύτερη επιλογή για boiler αλλά είναι γεγονός ότι έβγαζε πολύ καλύτερο καφέ από την καινούργια με το inox Saeco boiler.
Οποίος υποστηρίζει το αντίθετο είναι διαστροφή την πραγματικότητας από άγνοια θέλω να πιστεύω και όχι τίποτα άλλο.
Και για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα για το τι καφέ βγάζει η καινούργια πρέπει να έχεις δίπλα μια παρόμοιο Saeco και μια από τις παλιές classic και τότε θα δει προς τα που γέρνει η πλάστιγγα.
Το ότι απλά σου αρέσει ο καφές της δεν σημαίνει ότι είναι και ο καλύτερος.
Ολα αυτά δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία γιατί πλέον η classic δεν είναι προτεινόμενη σαν αρχική καφετιέρα όπως είναι η Lelit.
Ακόμα και η παλιά να κυκλοφορούσε αν είχε την τιμή που έχει τώρα στο Αmazon 325$ πάλι δεν άξιζε και η Lelit θα ήταν η καλύτερη επιλογή και πάλι.
Σαν μεταχειρισμένη κάτω από 200€ είναι καλή επιλογή γιατί ο καφές που φτιάχνει δεν έχει σχέση με αυτό των Saeco, delonghi κλπ

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Gaggia classic <2015 μεταχειρισμένη

Δημοσίευση από harryv » Σάβ Σεπ 09, 2017 11:04 am

Δηλώνω επισήμως νευροτοξικός.
Έχω καμμία πιθανότητα να τη σκαπουλάρω γιατρέ μου?

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Gaggia classic <2015 μεταχειρισμένη

Δημοσίευση από ellenikus » Σάβ Σεπ 09, 2017 11:30 am

NAI με ΛΕΛΙΤ πρωι μεσημερι βραδυ(ντεκαφ μετα τις 20.00) :cfstd:

Και εγω οταν ζουσα Ιταλια καφε με μοκα αλουμινιου οπως ολοι εφτιαχνα μεχρι που βγηκαν οι μελετες για το αλουμινιο οποτε πηρα μοκα inox. Ο λογος που δεν το εχουν αποσυρει ειναι οτι πρεπει να αδειασουν αποθηκες και το οτι δεν προκαλει οξεια δηλητηριαση αλλα μια χρονια εναποθεση αλατων αλουμινιου η οποια προκαλει χρονια φλεγμονη η οποια πλεον ειναι γνωστο οτι ειναι η αρχη του κακου στον νευρικο ιστο.Οποτε αντε εσυ ιατρονομικα μετα απο χρονια να αποδειξεις οτι την ασθενεια την επαθες απο την καφετιερα.Ετσι εγινε παλια με τον αμιαντο που εκαναν 30 χρονια να τον απαγορευσουν ενω απο το 1960 υπηρχαν μελετες ,αλλα το κακο ειναι οτι εμφανιζεις συμπτωματα 30 χρονια απο την εκθεση σε αυτο και μαλιστα δεν υπαρχει θεραπεια.

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Gaggia classic <2015 μεταχειρισμένη

Δημοσίευση από ellenikus » Σάβ Σεπ 09, 2017 12:09 pm

Επισης δεν χρειαζονται μελετες για να παρατηρησεις πως η αλουμινενια μοκα μετα απο καποιο καιρο γινοταν μαυρη ,ο καφες πικριζε ενω στην ινοξ ειχε αναλοιωτη γευση το ροφημα. :waf:

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Gaggia classic <2015 μεταχειρισμένη

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Σεπ 09, 2017 1:45 pm

Τώρα ξεφύγαμε να μιλάμε για bialetti αλλά και εγώ έχω μείνει Ιταλία και όταν στη αρχή που καθάρισα το μπρίκι με βέτεξ μου έβαλαν τις φωνές γιατί τους χάλασα το "βερνίκι" από λάδια καφέ.
Είναι κανόνας εκεί που εγώ στη αρχή δεν γνώριζα ότι τα μπρίκια τα ξεπλένουν μόνο με νερό.
Τα αλουμινένια μπρίκια μέχρι να στρώσουν βγάζουν πικρό καφέ για αυτό και στις οδηγίες αναφέρουν ότι τους πρώτους καφέδες τους πετάμε.
Το αλουμινένιο boiler με προσεκτική χρήση στο θέμα του νερού και της αφαλάτωσης δεν είναι τόσο επικίνδυνο.
Σε τελευταία ανάλυση περισσότερους κινδύνους για την υγεία του έχει ο χρήστης nespresso παρά οποίος έχει αλουμινένια Gaggia...

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Gaggia classic <2015 μεταχειρισμένη

Δημοσίευση από lio14 » Σάβ Σεπ 09, 2017 3:03 pm

Παιδιά ας μην το αναλύουμε άλλο, είναι στην κρίση του ο καθένας εάν προτιμά να πίνει εξαιρετικό καφέ με όσες συνέπειες μπορεί να αποκτήσει αργότερα, από όσα είναι πλήρως αποδεδειγμένα και ανέφερε ο φίλος. Άσχετα εάν δε θέλουμε να τα αποδεχθουμε. Και στην κρίση του είναι επίσης κάποιος να προσέχει αλλά και να ενημερώνει τους άλλους.

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Gaggia classic <2015 μεταχειρισμένη

Δημοσίευση από ellenikus » Σάβ Σεπ 09, 2017 3:31 pm

Τελος οταν κανουμε αφαλατωση χρησιμοποιούμε παρασκευασματα με βαση το κιτρικο οξυ το οποιο ομως σε αλουμινενιο μποιλερ θα το οξειδωσει περαιτέρω. Κατι σαν φαυλος κυκλος.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Gaggia classic <2015 μεταχειρισμένη

Δημοσίευση από Gaggia BC » Δευ Σεπ 11, 2017 11:52 am

Πανω που εφησυχαζομαι οτι δεν χρειαζεται να αλλαξω μηχανη τσουυυυυπ ενας γιατρος να μας βαζει διαολια.Δεν το γλιτωνω το upgrade...Για το καλο μου δηλαδη

Απάντηση