Αγορά ημιαυτόματης DB/HX

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά ημιαυτόματης DB/HX

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Σεπ 01, 2017 2:31 pm

diades έγραψε: Η Bezzera Unica δεν είναι ΗΧ;
Single Boiler Dual Use
diades έγραψε:Το PID έχει νόημα μόνο στις ΔΛ;
Σε όλες τις υλοποιήσεις έχει νόημα, στις SB και στις DB έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα. Στις HX το νερό που τρέχει στον εναλλάκτη δεν μπαίνει μέσα στο νερό που βρίσκεται στο boiler. Έτσι το pid που είναι πάνω στο boiler δεν κάνει την απόλυτη δουλειά που κάνει στις SB/DB.

Άσε καλύτερα το "διπλολέβητες" και "μονολέβητες" γιατί δεν θα συννενοηθείς με κανέναν έτσι.. :mrgreen:

diades
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 3:47 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: Ας μάθω πρώτα την 1η
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Χρειάζομαι και 2ο;
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη

Re: Αγορά ημιαυτόματης DB/HX

Δημοσίευση από diades » Παρ Σεπ 01, 2017 2:34 pm

Michalis_cy έγραψε:Εγώ προσωπικά αν είχα την δυνατότητα θα αγόραζα την brewtus λόγω των πλεονεκτημάτων του διπλού μπόιλερ. Δεν μπορώ να απαντήσω ωστόσο στο ερώτημα σου.
Αν θέλεις, ποιά είναι τα βασικά πλεονεκτήματα εν συντομία;
Είναι μόνο η βεβαιότητα της θερμοκρασίας;

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Αγορά ημιαυτόματης DB/HX

Δημοσίευση από Michalis_cy » Παρ Σεπ 01, 2017 2:36 pm

Το κυριότερο είναι η θερμοκρασιακή σταθερότητα κατά την εκχύλιση η οποία παρέχεται από τα μεγάλα μπόιλερ, την προθέρμανση νερού, το pid και το e61

diades
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 3:47 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: Ας μάθω πρώτα την 1η
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Χρειάζομαι και 2ο;
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη

Re: Αγορά ημιαυτόματης DB/HX

Δημοσίευση από diades » Παρ Σεπ 01, 2017 2:46 pm

Luckees έγραψε:Σε όλες τις υλοποιήσεις έχει νόημα, στις SB και στις DB έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα. Στις HX το νερό που τρέχει στον εναλλάκτη δεν μπαίνει μέσα στο νερό που βρίσκεται στο boiler. Έτσι το pid που είναι πάνω στο boiler δεν κάνει την απόλυτη δουλειά που κάνει στις SB/DB.
Οπότε, πιστεύεις πως αξίζει το επιπλέον κόστος να παραγγελθεί μια ΗΧ με προεγκατεστημένο το PID ή είναι πεταμένα λεφτά;
Το ρωτώ διότι οποιαδήποτε μεταγενέστερη εγκατάσταση ενός PID, μπορεί να κοστίσει ακριβότερα, να έχει χειρότερο λειτουργικό και αισθητικό αποτέλεσμα και να σου φάει και κάμποσο χρόνο...
Luckees έγραψε: Άσε καλύτερα το "διπλολέβητες" και "μονολέβητες" γιατί δεν θα συννενοηθείς με κανέναν έτσι.. :mrgreen:
...πάντως, πολύ μανούρα η συνεχής εναλλαγή με το Shift+Alt... :a134:

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Αγορά ημιαυτόματης DB/HX

Δημοσίευση από coolmind » Παρ Σεπ 01, 2017 4:46 pm

Να προτείνω αυτη που ειναι στις αγγελιες και εχει και pid και μανομετρο.
viewtopic.php?f=17&t=5393

diades
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 3:47 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: Ας μάθω πρώτα την 1η
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Χρειάζομαι και 2ο;
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη

Re: Αγορά ημιαυτόματης DB/HX

Δημοσίευση από diades » Σάβ Σεπ 02, 2017 12:11 am

coolmind έγραψε:Να προτείνω αυτη που ειναι στις αγγελιες και εχει και pid και μανομετρο.
viewtopic.php?f=17&t=5393
Δεν διαφωνώ πως είναι μια πολύ καλή λύση, αλλά σκέφτηκα να πάω αμέσως στο επόμενο στάδιο και να αποφύγω τη -σχεδόν βέβαιη- μελλοντική αναβάθμιση.
Το μειονέκτημα είναι πως θα μπορούσα να μάθω πολλά με μια τέτοια μηχανή, ώστε να εκτιμήσω καλύτερα την αξία μιας ακόμη καλύτερης, αλλά...

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά ημιαυτόματης DB/HX

Δημοσίευση από Luckees » Σάβ Σεπ 02, 2017 6:17 pm

Πάνο,
Αν είναι να πάρεις κάτι με pid καλύτερα να είναι μαμίσιο για πολλούς λόγους.
Αν είναι να πάρεις μια HX δεν πρέπει το pid να αποτελεί βασικό κριτήριο επιλογής της μηχανής.

Επειδή είμαι και εγώ σε φάση αναζήτησης και βλέπω διάφορες DB (φυσικά πρώτα θα γίνει η αναβάθμιση του μύλου) ανάμεσα στις πολλές ήταν και η Brewtus. Ενδιαφέρον έχει αυτό το συγκριτικό βίντεο με την παρουσίαση 3 DB: Rocket R58 V2, Profitec Pro 700 και Expobar Brewtus IV.
Παρατήρησε το εσωτερικό τους, πόσο τακτοποιημένες και προσεγμένες είναι οι 2 πρώτες σε σύγκριση με την Εxpobar. Για να μην παρεξηγηθώ δεν την έχω χρησιμοποιήσει οπότε και δεν ξέρω την απόδοσή της (υπάρχουν μερικά μέλη που μπορούν να σε διαφωτίσουν), αλλά έστω και μακροσκοπικά φαίνεται να υπολείπεται τουλάχιστον κατασκευαστικά, ίσως και γι' αυτό η χαμηλή τιμή της στην κατηγορία DB.

Είμαι και εγώ της άποψης να ξεκινήσεις με ένα σετ δυναμίτη μύλο-entry level μηχανή κ να τοποθετήσεις το budget ανάποδα απ' οτι σκέφτεσαι (στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα!). Με έναν πολύ καλό μύλο θα βγάλεις από την εξίσωση όλες τις αστοχίες της άλεσης και θα επικεντρωθείς στο να μάθεις την τεχνική και τη μηχανή σου. Όταν είσαι έτοιμος κρατάς φυσικά τον μύλο κ κάνεις αναβάθμιση σε μια καλύτερη μηχανή.

diades
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 3:47 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: Ας μάθω πρώτα την 1η
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Χρειάζομαι και 2ο;
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη

Re: Αγορά ημιαυτόματης DB/HX

Δημοσίευση από diades » Σάβ Σεπ 02, 2017 7:32 pm

Luckees έγραψε:Πάνο,
Αν είναι να πάρεις κάτι με pid καλύτερα να είναι μαμίσιο για πολλούς λόγους.
Ναί, συμφωνώ μαζί σου Αποστόλη για το PID. Δεν έχω εγκαταστήσει κάποιο μέχρι στιγμής, αλλά η εμπειρεία μου με έχει διδάξει πως κάποιες ιδιοκατασκευές κοστίζουν ακριβότερα, απ'ότι οι εργοστασιακές λύσεις. Για το χρόνο που πρέπει να αφιερώσεις, ούτε λόγος...
Ναι μεν, η ιδιοκατασκευή σε γεμίζει ικανοποίηση, αλλά χάνεις άλλα πράγματα...
Luckees έγραψε:Αν είναι να πάρεις μια HX δεν πρέπει το pid να αποτελεί βασικό κριτήριο επιλογής της μηχανής.
Δεν αποτελεί βασικό κριτήριο, αλλά φοβάμαι πως στην περίπτωση που καταλήξω σε ΗΧ, θα ψάχνομαι να βάλω θερμόμετρο στο λαιμό του γκρούπ, κάτι το οποίο δε γνωρίζω ποσο κοστίζει, τι αξιοπιστία έχει, πόσο χρόνο και τι γνώσεις απαιτεί... :a014:

Μεταξύ άλλων, αυτός είναι ένας πρόσθετος ανασταλτικός παράγοντας στο να καταλήξω σε κάποια ΗΧ...
Luckees έγραψε:Επειδή είμαι και εγώ σε φάση αναζήτησης και βλέπω διάφορες DB (φυσικά πρώτα θα γίνει η αναβάθμιση του μύλου) ανάμεσα στις πολλές ήταν και η Brewtus. Ενδιαφέρον έχει αυτό το συγκριτικό βίντεο με την παρουσίαση 3 DB: Rocket R58 V2, Profitec Pro 700 και Expobar Brewtus IV.
Παρατήρησε το εσωτερικό τους, πόσο τακτοποιημένες και προσεγμένες είναι οι 2 πρώτες σε σύγκριση με την Εxpobar. Για να μην παρεξηγηθώ δεν την έχω χρησιμοποιήσει οπότε και δεν ξέρω την απόδοσή της (υπάρχουν μερικά μέλη που μπορούν να σε διαφωτίσουν), αλλά έστω και μακροσκοπικά φαίνεται να υπολείπεται τουλάχιστον κατασκευαστικά, ίσως και γι' αυτό η χαμηλή τιμή της στην κατηγορία DB.
Το έχω δεί το βιντεάκι και εκ του μακρόθεν παρατήρησα κάποιες διαφορές. Επίσης διάβασα αποψεις χρηστών για την Έξπομπαρ, οι οποίοι σχολίαζαν την κάπως χαμηλότερη ποιότητα κατασκευής της μηχανής σε σχέση με κάποιες ανταγωνιστικές, αλλά με δεδομένη τη διαφορά τιμής, είναι κάπως αναμενόμενο.
Ελπίζω να μη με..."στήσουν στον τοίχο" οι ιδιοκτήτες της, δεν το εννοώ κακοπροαίρετα... Ίσα ίσα οι γνώμες τους μετά από μήνες ή χρόνια συμβίωσης θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμες!
Παράλληλα προσπαθώντας να βγάλω συμπεράσματα και για άλλες "οικονομικές" DB, έπεσα επάνω στις Quickmill και τις Vibiemme. Ποιά η γνώμη σου γι' αυτές;
Luckees έγραψε:Πάνο,
Είμαι και εγώ της άποψης να ξεκινήσεις με ένα σετ δυναμίτη μύλο-entry level μηχανή κ να τοποθετήσεις το budget ανάποδα απ' οτι σκέφτεσαι (στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα!). Με έναν πολύ καλό μύλο θα βγάλεις από την εξίσωση όλες τις αστοχίες της άλεσης και θα επικεντρωθείς στο να μάθεις την τεχνική και τη μηχανή σου. Όταν είσαι έτοιμος κρατάς φυσικά τον μύλο κ κάνεις αναβάθμιση σε μια καλύτερη μηχανή.
Πιστεύεις πως οι μύλοι που -κατά κάποιο τρόπο- ξεχώρισα ή η κατηγορία τιμής στην οποία κινούμαι, απέχουν πολύ από το να χαρακτηριστούν δυναμίτες;
Αν ναί, ποιά είναι η κατηγορία τιμής από την οποία ξεκινούν οι "δυναμίτες";

nonickch
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τετ Μαρ 22, 2017 2:52 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: NS Oscar 2
Μύλος:: Fiorenzato F4E nano
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αγορά ημιαυτόματης DB/HX

Δημοσίευση από nonickch » Σάβ Σεπ 02, 2017 9:15 pm

Εδώ ένας συνφορουμίτης πουλάει viewtopic.php?f=17&t=5410 2 ετών Nuova Simonelli Oscar (HX) με OPV/Sirai/Gigleur/Musica-steam-tip κοψοχρονιάς (αν θυμάμαι καλά ~300, μπορεί και λιγότερα).

Αν δεν ήταν το WAF factor της θα την είχα πάρει με κλειστά μάτια (well, απλώς θα πάρω της Oscar 2).

Ενημέρωση: Μιλάω από θέση που με βολεύει, μιας και περιμένω να πουληθεί η μηχανή για να πάρω τον μύλο.

diades
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 3:47 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: Ας μάθω πρώτα την 1η
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Χρειάζομαι και 2ο;
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη

Re: Αγορά ημιαυτόματης DB/HX

Δημοσίευση από diades » Κυρ Σεπ 03, 2017 10:59 am

nonickch έγραψε:Εδώ ένας συνφορουμίτης πουλάει viewtopic.php?f=17&t=5410 2 ετών Nuova Simonelli Oscar (HX) με OPV/Sirai/Gigleur/Musica-steam-tip κοψοχρονιάς (αν θυμάμαι καλά ~300, μπορεί και λιγότερα).

Αν δεν ήταν το WAF factor της θα την είχα πάρει με κλειστά μάτια (well, απλώς θα πάρω της Oscar 2).

Ενημέρωση: Μιλάω από θέση που με βολεύει, μιας και περιμένω να πουληθεί η μηχανή για να πάρω τον μύλο.
Βλέπεις,...ο WAF factor είναι υπολογίσιμος και στη δική μου περίπτωση... :waf:

Απάντηση